Związek

Zmarnowana młodość… Ilekroć nie wraca do tego pana, z trzęsącą się brodą oświadcza, że był miłością jej życia

Michalina Grzesiak
Michalina Grzesiak
24 sierpnia 2016
Fot. iSTock / MilosStankovic
 

Miała trzydzieści lat. Pamięta dokładnie, bo magiczne wejście w lata z trójką z przodu trudno jej zapomnieć. Samotna. Po długo wyczekanym rozwodzie i z dziewięcioletnim dzieckiem na końce, zaczęła nową pracę, a wraz z nią zapisywanie czystych kartek świeżo zakupionego zeszytu. Wierzyła, że może i podwinęła jej się noga na pierwszych zawodach, ale życie jest na tyle długie i przede wszystkim – jedno, że warto zacząć wszystko od nowa. Podnieść się z kolan, pokazać synowi, że niektóre niepowodzenia mogą być drogą do dorodnego zwycięstwa. Były lata dziewięćdziesiąte. W szafie zapachniały nowe garsony z poduszkami i spódnice przed kolano.  Postawiła sobie za cel walkę o normalność, do upadłego. Ta młoda, piękna, doświadczona już dziewczyna chciała odetchnąć pełną piersią, otrzepać płaszcz z kurzu po ciężkim okresie i zostawić wszystko za sobą. Z niezwykłym zapałem szła do nowej pracy, a każdy wydeptywany od autobusu do wejścia krok, popychany był chłodnym, letnim wiatrem. Dreptała hardo z perspektywą wychodzenia na prostą i szczęściem na wyciągnięcie ręki, a te wizje kopały ją raz po raz w tyłek, na rozpęd. Miała dla kogo walczyć. Syna chciała wychować na uczciwego mężczyznę. Wszystko miało być jak trzeba.

Pierwszy raz spotkali się na korytarzu biurowca. Ona niosła ciężkie segregatory, których miała nauczyć się na pamięć, na wczoraj, a on uśmiechnął się szczerze i zapewnił, że trudne będą tylko początki. Przytaknęła automatycznie, nie zwracając na niego uwagi – tak, wiem, dzięki.

– Tak w ogóle, to jestem Adam, jakbyś czegoś potrzebowała daj znać – dodał. Spojrzała na niego spod długiej, zakręconej grzywki i zasłaniającej pół twarzy marynarki, napompowanej poduszkowymi ramionami. Pokiwała głową zgodnie, dając do zrozumienia, żeby już sobie  poszedł. On był przecinkiem w długim zdaniu tego dnia, nic nie znaczącą sekundą w zegarowej dobie.

Niewinnych spotkań namnożyło się niebezpiecznie. Stary pracownik, jakim był nowopoznany, przystojny mężczyzna, wiedział, jak rozmawiać z kobietami. Jego teksty i postawa były esencją udanego flirtu. Jak pająk. Wielki włochaty pająk, łapał w pajęczyny kolejne muszki. Każde słowo, zdanie i niewinne żarty, oblepiały ofiary jak szybkoschnący klej i powodowały całkowity paraliż. Ona, niby cały czas z boku, mądra i z głową na karku, na bezpieczną odległość po nieudanym małżeństwie, a coraz głębiej z jedną nogą w ruchomych piaskach. Trochę jakby świadomie chodziła na wojnę z tekturowym pistoletem. Znana była jej raz już przerabiana strategia, przeszła taki poligon niedawno, jednak automatycznie wpadała we wszystkie sprytnie przerabiane gry słowne, równoważnię zasobu słów mądrych i miodu, jakiego potrzebowała po tak gorzkiej kolacji.

Kiedy pierwszy raz zasugerowano jej, że jest żonaty i ma dwójkę dzieci parsknęła śmiechem w głos. Nie mogła uwierzyć, że tak pięknie tkane słowa i małe gesty mogą działać i rozwijać swoje skrzydła, kiedy na drugim końcu dnia w domu czekał na niego już ktoś. Tym bardziej sama nie wiedziała, co się z nią dzieje, skoro mimo tak kwaśnej prawdy nie zamknęła się na trzy zamki, a wyrysowana dotychczas droga ewakuacyjna z przygód jak te, podarła się na jej oczach w drobny mak. Nie było już jasno myślącej dziewczyny, nie było już silnej woli, która zakorzeniła się w jej głowie po kilku doświadczeniach. Była pusta jak studnia, przestrzeń pod czaszką, w której zamiast instynktu latało miliard myśli, przekonań i odczuć. – W tym roku Sylwestra spędzimy już tylko razem, – w te święta obudzimy się we wspólnym łóżku – obiecywał z roku na rok. Dokładnie dziesięć lat. Tyle grał z nią miłosnego pokera.

Rozmawiam z nią dziś, kiedy jest już stateczną panią i pytam, czy gdyby miała zdecydować się na niego jeszcze raz, odpowiada – nie, nie byłoby mowy. Ale w tej niby stanowczej odpowiedzi dusi się żal i wręcz słychać histeryczny płacz, dlaczego tak się stało. To nie jest do końca zamknięta opowieść, bo każda część ciała tej pani żyje jakby jeszcze w jej cieniu. Poddała się, a może wygrała sama ze sobą, oficjalnie trzynaście lat temu. Ironii do gara dolewa fakt, że ilekroć nie wraca do tego pana, z trzęsącą się brodą oświadcza, że był miłością jej życia. Dzisiaj próbuje uczciwie żyć, zakochać się jeszcze i wyjść z samotności, ale jak sama podkreśla Adam wpędził ją w pułapkę wieku. A może sama się w niej zakleszczyła, trudno stwierdzić.

Tak, jest mi przykro, że świadomość i prawda nie zawsze dają motor do logicznych zachowań. Przykro mi kiedy patrzę na takich ludzi, którzy nadal szukają dla siebie miejsca na Ziemie pomimo tego, że już dawno powinni wysyłać z niego pocztówki. Ile wiary w nas, że los się musi odmienić a ile naiwności, że tak będzie? Z ilu możliwości, znajomości i wspomnień okradł tą dziewczynę zły wybór i rozum, który nie stanął na wysokości zadania i pobiegł w zupełnie przeciwnym kierunku? Chyba czas się obudzić.


Związek

W oczekiwaniu na dziecko… Tego nikt ci nie powie, a szkoda!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 sierpnia 2016
W oczekiwaniu na dziecko
Fot. iStock / ewg3D
 

Bez względu na to, czy była wyczekana, wygłaskana lub wręcz wymodlona czy wręcz przeciwnie – pojawiła się w najgorszym momencie i zdrowo zamieszała w twoim życiu – ciąża, to czas zmian. Czas wyjątkowo wymagający dla kobiety. I o ironio stan, w których cały świat nieustannie będzie ci radził, ale gdy naprawdę będziesz rady potrzebować, trudno będzie ci znaleźć tę „prawdziwą”. Tak już jest, że choć każda z nas różni się, i każda okres oczekiwania na narodziny dziecka przeżywa inaczej – gdzieś głęboko łączy nas kilka bardzo silnych splotów.

Często to, co najważniejsze dla komfortu przyszłej mamy – zaczyna się w jej głowie. Dlatego przygotuj się do ciąży trochę inaczej, po to, by móc przeżywać ją po swojemu i ze spokojem. A reszta? Dolegliwości, zmiany, zmartwienia? Zawsze mogą się jakieś pojawić, grunt to zapewnić sobie na ten okres dwie dobre rzeczy: dobrą książkę i dobrego człowieka. Właśnie dlatego…

W oczekiwaniu na dziecko…  Kilka rzeczy, których nikt ci nie powie, a szkoda!

Fizyczność

Ciąża to zmiany, przede wszystkim, te które widzisz w swoim ciele i te które czujesz. W oczekiwaniu na dziecko fizyczność odgrywa bardzo ważną rolę – biologicznie i psychicznie, bo każda ze zmian jest przygotowaniem. Pojawiają się też przykre ciążowe dolegliwości, dyskomforty – trudne do zniesienia, bo w większości przypadków, znosimy je ze świadomością, „że już tak jest”, że nie wiele możemy zrobić.

Możemy natomiast nieco sobie ulżyć, przynajmniej w kilku przypadkach.

Mdłości i wymioty – jak sobie z nimi poradzić? No cóż, zapewnie nie znikną, ale można spróbować je ujarzmić. Dwa bardzo dobre sposoby: ssanie kostki lodu i zjedzenie pierwszego bardzo niewielkiego posiłku przed wstaniem z łóżka.

Zgaga – kolejny przykry towarzysz oczekiwania na dziecko. Oprócz leków czy babcinych sposobów typu szklanka mleka, świetnie sprawdzi się natka pietruszki i woda gazowana (niektóre wody gazowane zawierają wodorowęglan wapniowy mający zdolność zobojętniania kwaśnej zawartości żołądka). Małe drobiazgi, które szybko mogą poprawić komfort życia.

Zmiany w wyglądzie – z nimi bywa różnie i mają bardzo zmienną dynamikę. Każda kobieta i każda jej ciąża – jest niepowtarzalna. Dobrze jest poznać swoje ciało, pozwolić mu dojść do głosu. Obserwować – nie oceniać. To zmiany, które przychodzą i odchodzą – spróbujmy po prostu je oswoić. Warto poczytać nieco o tym, co będzie wydarzało się przez najbliższe tygodnie, to bardzo pomaga przyjąć swoje „nowe” ciało po przyjacielsku.

W oczekiwaniu na dziecko

Fot. iStock / SolStock

Emocje

Tych nie zabraknie. Szczególnie, że w naszej kulturze i społeczeństwie absolutnie wszyscy roszczą sobie prawo do twojego brzucha. Pamiętaj, że nic nie musisz. I tu przyda ci się właśnie dobry człowiek: partner, mąż, przyjaciółka, mama czy siostra – ktoś kto będzie twoim murem. Ktoś, kto da ci „święty spokój” i prawo do przeżywania tych wszystkich emocji, które w tobie rosną. Pamiętaj, że ciało kobiety podczas ciąży z premedytacją wyzwala za pomocą hormonów wiele uczuć – po to, by zapewnić ci przygotowanie i ochronić przed nadmiernym stresem. Wicie gniazda, to też sprawka twojego ciała, mniejsza podatność na stres pod koniec ciąży – to nic innego jak hormonalny koktajl, serwowany, by zminimalizować stres i strach przed porodem.

Aby mieć spokojną głowę warto zaopatrzyć się w rzetelną wiedzę. I nie pytać wujka Google – bo zawsze, choćby na trzysetnej stronie wyników wyszukiwań dowiemy się,że czeka nas wszystko co najgorsze. Zamiast tego postaw na dobrą książkę. Taką, która odpowie na podstawowe pytania, będzie przewodnikiem i przyjacielem. Przecież najbardziej boimy się i stresujemy przed nieznanym.

Fot. iStock / Homunkulus28

Fot. iStock / Homunkulus28

w oczekiwaniu na dziecko

Fot. Materiały prasowe

Już nasze mamy miały na półce poradnik „W oczekiwaniu na dziecko” autorstwa Heidi Murkoff – ale nie pożyczajcie jej ochoczo, od tego czasy wiele sie zmieniło, przede wszystkim wiedza medyczna wkroczyła na zupełnie inny poziom. Na szczęści książka od lat ukazuje się w nowych aktualizowanych wydaniach nakładem Wydawnictwa Rebis. Zaopatrzcie się w nią, dziś to nie tylko skarbczyk z biologii dla kobiet, ale porządny kawał przystępnej wiedzy dla mam i ojców. I co ważne – nie musicie jej czytać od deski do deski, poradnik jest skonstruowany w taki sposób, aby przyszła mama łatwo i szybko odnalazła nie tylko interesujący ją temat, ale również jego ujęcie w konkretnym miesiącu czy tygodniu ciąży.

Twoje ciało jest w ciąży jednym wielkim drogowskazem. Twoje przeczucia i instynkt są niemalże doskonałe. Możesz być spokojna, o to czy sobie poradzisz.

Seks, bliskość, związek

Są ważne, bardzo. Szczególnie teraz. Jeśli pozostajesz w związku postaraj się skupić na nim nieco mocniej. Natura będzie dbała o twoje zaangażowanie w nową sytuację czyli tzw. „projekt ciąża i dziecko”, o związek musicie zadbać obydwoje. Szczególnie, że bardzo często czeka go próba. Nie tzreba się jej obawiać, jeśli się na nią przygotujecie. Ważne abyście nie przestali rozmawiać.

Przed wami wiele wyzwań, szczególnie po porodzie. Spróbujcie stworzyć swój plan „na potem” – życie go zweryfikuje, ale gdy poczujecie, że prąd niesie was zbyt mocno w innym kierunku warto wrócić do tego momentu, gdy sobie coś obiecaliście. Są momenty, gdy dziecko jest najważniejsze, ale są i takie, gdy trzeba przypomnieć sobie, dlaczego i gdzie istnieje.

Nie zgubcie swojej bliskości, a reszta zawsze się jakoś ułoży!

W oczekiwaniu na dziecko

Fot. iStock / malhrovitz

w oczekiwaniu na dziecko

Fot. Materiały prasowe

BESTSELLER
W oczekiwaniu na dziecko
Heidi Murkoff, Sharon Mazel

Nowe poszerzone, uzupełnione i uaktualnione wydanie

Wyczerpujące źródło informacji na temat:
– wyboru lekarza
– diagnostyki prenatalnej
– przebiegu porodu
– ciąży wysokiego ryzyka
– ciąży wielopłodowej
– cięcia cesarskiego
– diety ciążowej
– karmienia piersią

W tej niezwykłej książce znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących cię pytań:
– Czy niebezpiecznie jest zajść w ciążę po 35 roku życia?
– Jak rozpoznać, że rozpoczął się poród?
– Czy seks w okresie ciąży szkodzi dziecku?
– Czy choroba w czasie ciąży może zagrozić dziecku?
– Czy nagły brak ruchów dziecka powinien niepokoić?
– Co zrobić, żeby szybko odzyskać sylwetkę sprzed ciąży?

Heidi Murkoff jest autorką światowych bestsellerów na temat ciąży i rodzicielstwa, czyli przede wszystkim W oczekiwaniu na dziecko, Pierwszy rok życia dziecka, Drugi rok życia dziecka i Dieta przyszłej matki. Założyła też stronę WhatToExpect.com i Fundację What to Expect. Magazyn „Time” zaliczył ją w 2011 roku do grona 100 najbardziej wpływowych postaci na świecie.
Sharon Mazel to autorka książek, dziennikarka i ekspertka w kwestiach dotyczących ciąży i rodzicielstwa.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Rebis


Związek

Kobieca strona mocy. Odkryj z nami wyższy poziom kobiecości!

Redakcja
Redakcja
24 sierpnia 2016
Fot. iStock

W przepięknej, inspirującej białej przestrzeni o loftowym klimacie w Domu Handlowym Mysia 3, w samym centrum Warszawy w dniu 24.09.2016 w godzinach 11.00-19.00 odbędzie się wspaniałe  wydarzenie dla kobiet „Kobieca strona mocy. Odkryj z nami wyższy poziom kobiecości” organizowane przez portal Oh!me. (www.ohme.pl)

Będzie to energetyczne spotkanie, podczas którego każda z uczestniczek poczuje, jak wielka moc  i siła tkwi w kobietach. To będzie Nasz czas.

Będziemy z ekspertami, specjalistami rozmawiać o związkach, relacjach, emocjach, zdrowiu i urodzie. Słowem o tym wszystkim, co dotyczy nas – kobiet.

Podczas spotkania będą miały miejsce wykłady i dyskusje, do udziału w których Was zachęcamy, bo właśnie tutaj z pewnością znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań i naładujecie swoją moc energią innych kobiet.

 

W spotkaniu wezmą udział wspaniałe prelegentki, cudowne kobiety, które mają wiele cennych wskazówek do przekazania, i z którymi będziecie mogły nawiązać bezpośredni kontakt.

Swoją obecnością zaszczycą nas m. in :

Dagmara Skalska

500px-dagmara_sklaska projekt egoistka awatarAutorka bloga Projekt Egoistka oraz książek „Egoizm, to nie grzech!”

Wykład „Pozytywny egoizm = siła kobiety”

O tym jak podnosić się z życiowych upadków, jak budować szczęście niezależne od okoliczności zewnętrznych, jak żyć w sposób Wolny, jak zbudować pewność siebie niezależną od opinii innych, jak transformować trudne życiowe doświadczenia, jak pracować nad nastawieniem i jak się otwierać na to, co przynosi życie. Niemożliwe staje się możliwe w chwili, gdy twój umysł w to uwierzy. A uwierzy, gdy zobaczy, że udało się to chociaż jednej osobie.

Ewa Tyralik 

500px-ewatyralik-awatarSzefowa portalu dojrzewalnia.pl. Trenerka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii. Zawodowo i osobiście zafascynowana pracą z przekonaniami oraz możliwościami rozwojowymi, jakie stwarza Internet.

Wykład „Co z tą kasą? Jak mieć serce, głowę i rękę do pieniędzy”

Kobiety w Polsce rzadziej od mężczyzn inwestują i oszczędzają długoterminowo. Harują dniami nocami i zarabiają mniej niż ich koledzy. Zajmują się domem i bywa, że na koniec dnia zostają z niczym. A jak to jest u Ciebie? Czy martwisz się o pieniądze, czy masz sprawy finansowe sensownie ogarnięte? Czy dostajesz za swoją pracę tyle, ile jest warta? Czy umiesz rozmawiać o pieniądzach? Czy stawiasz siebie na równi z innymi i już dzisiaj dbasz o to, aby w przyszłości mieć z czego żyć? Jeśli chcesz poznać przyczyny, dla których kobiety nie lubią zajmować się pieniędzmi oraz zmotywować się do uzyskania wpływu w tej sferze, zapraszamy na wykład.

Magdalena Jarzębowska 

500px-magdalena jarzebowskaPsycholog, doświadczony psychodietetyk, autorka programu zmienswojenawyki.pl. Propaguje interdyscyplinarne podejście do problemu nadwagi i otyłości. Jest wice prezesem Towarzystwa Psychodietetycznego, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Autorka książki „Krótka bajka o odchudzaniu z happy endem”  oraz współautorka książki do wspólnego czytania, dla dzieci i dorosłych ” Kuchnia pełna przygód, czyli tajniki dobrego odżywiania”.

Wykład „Jak odzyskać wpływ na swoje ciało – w kontekście ciągłego odchudzania się.
O poczuciu sprawczości.”

Anna Witowska

500px-ania witowska kobiecy punkt widzenia awatarKobiecy Punkt Widzenia, doświadczona trenerka, która od lat skutecznie przeprowadza kobiety od frustracji, niskiego poczucia wartości i zagubienia – do motywacji, dumy z siebie, pełni energii.

Wykład „Wewnętrzna moc”. Rozmowa o tym, jak stać się pełną optymizmu Szefową Swojego Życia, jak stworzyć życie, od którego nie będziesz potrzebowała wakacji, odzyskać radość i uczucie, że możesz przenosić góry!

Małgorzata Zawada

500px-malgorzata zawada awatarTrener posiadający ponad 23-letnie doświadczenie w pracy zawodowej w dziedzinie kosmetyki pielęgnacyjnej i kolorowej, kosmetologii, wizażu, kosmetyki leczniczej i upiększającej. Działa charytatywnie oraz wykonuje pracę społeczną, wykorzystując zdobyte doświadczenie, w pomocy osobom potrzebującym wsparcia w pielęgnacji z uwagi na stan zdrowia. Promuje ideę kosmetyki pozytywnej.

Wykład „Psychokosmetyka- czyli jak kosmetyki/ zabiegi pielęgnacyjne wpływają na nasze samopoczucie”. Jeśli chcesz wiedzieć, o czym myślałeś wczoraj, spójrz na swoje ciało dzisiaj – mówi stare indiańskie przysłowie. Znaczy to tyle, że ciało i dusza stanowią jedno. Nasze uczucia i prze-konania wpływają na nasz wygląd – i na odwrót. Wiemy o tym rano, kiedy niewyspane i zgryźliwe zwlekamy się z łóżek. Potem jednak zapominamy. Przemęczamy się, dręczymy kompleksami, tłumimy emocje, boimy się być autentyczne. I nie cieszymy się życiem. Na szczęście wszystko można zmienić – wystarczy o siebie zadbać. Jak zacząć? Najlepiej od początku, czyli od zmiany myślenia o sobie.

Karina Dudek- Miracka 

14446341_1195094190570466_1407446495_oDyrektor Zarządzająca, Klinika Miracki. Manager z dwudziestoletnim doświadczeniem zdobytym w globalnych koncernach kosmetycznych.

Recepta na sukces według Kariny Dudek-Mirackiej jest prosta: określić faktyczne potrzeby Pacjenta, dostarczyć mu najlepszy dostępny produkt lub usługę i podążać za Jego oczekiwaniami. Łatwość budowania trwałych relacji oraz naturalna charyzma lidera powodują, że jako manager nie boi się podejmowania odważnych decyzji, które przekuwa w biznesowy sukces.

Wykład „Piękna, czyli jaka? Oswajamy medycynę estetyczną.” Rozmowa o jej innej stronie. Mity a realia i możliwości medycyny estetycznej.

Iwona Kossakowska 

500px-kossakowska-awatarPedagog, psychoterapeuta systemowy, mediator rodzinny i sądowy. Posiada bogate doświadczenie zawodowe jako menadżer w instytucjach rynkowych. Współpracuje z fundacją Savant działającą na rzecz dzieci i dorosłych z ADHD i zespołem Aspergera oraz zaburzeniami pokrewnymi. Na co dzień zajmuje się terapią indywidualną, par i grupową, pracuje z dziećmi z dysfunkcją na różnych płaszczyznach, poradnictwem ogólnym oraz prowadzi warsztaty psychoterapeutyczne i rozwojowe dla dzieci i dorosłych.

Wykład „Podróż w czasie – pomiędzy przeszłością a przyszłością”. Rozmowa o tym, co z przeszłości jest dla nas ważne, co zbieramy z sobą w przyszłość, a co nas blokuje i jak korzenie wpływają na nasza teraźniejszość. Trochę o stresie i wolności, o spełnianiu marzeń tych obecny i tych z przeszłości.

500px-gosia-ohme-awatarImprezę poprowadzi Małgorzata Ohme – psycholog i psychoterapeuta dziecięcy, młodzieżowy i rodzinny.

Ponadto odbędą się warsztaty, pokazy i wiele konkursów, organizowanych co godzinę! W gronie wystawców znajdą się producenci kosmetyków, odzieży, bielizny, biżuterii, żywności, wydawnictwa, kliniki urody i inne.

O przekąski zadba Dziki ryż.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny dla wszystkich :).

 

15.09 same logotypy pasek cienki (1)

Szczegóły znajdziesz na:
www.ohme.pl oraz na Facebooku – dołącz do wydarzenia i bądź na bieżąco.

Sponsorzy

www.eveline.eu

www.hurom.com.pl

www.naturativ.pl

www.mamaicorka.com

www.wydawnictwofeeria.pl

www.modelove.eu

www.eyebar.pl

www.pwn.pl

www.kugana.pl

www.bizuteriabw.pl

www.dfmedica.eu

www.obagstore.pl

www.royalkids.pl

www.zuiiorganic.com

www.blancmariclo.com

www.rentnrule.com

www.boutiquebielizny.com

www.ringmemore.com

www.ekodrogeria.pl

www.ecoandmore.pl

www.janpol.pl

www.alles.pl

www.klinikamiracki.pl

www.ateliermokotow.pl

www.usmiechzdrowia.pl

www.bursztynlandia.pl

www.marykay.pl

www.oliodautore.pl

www.dermedic.pl

www.amante.com.pl

www.cocoons.eu

www.boskas.pl

www.ducoton.pl

www.pika.com.pl

www.alba1913.pl

www.diuvitam.com

www.nun-mi.com

www.lucystyle.pl

www.markscrub.pl

www.ohnmasters-polska.pl

www.bristolbusko.pl

www.vlaboratories.pl

www.lolbags.pl

www.houseofapril.com

www.skipwish.pl

www.neurohm.com

www.inemo.pl

www.cpp.pl

Patroni

 1. avanti24.pl
 2. Avanti
 3. ladybusiness.pl
 4. 4allwomen.pl
 5. wizerunekkobiety.pl
 6. woman-news.pl
 7. kobietaxl.pl
 8. obcasy.pl
 9. dojrzewalnia.pl
 10. mamopracuj.pl
 11. kwiatkobiecosci.pl
 12. czasdzieci.pl
 13. Magazyn Kreatywne 
 14. modaija.pl
 15. dzieckowwarszawie.pl
 16. zakupynaobcasach.pl
 17. damosfera.com

Partnerzy

 1. dzikiryz.pl
 2. mysia3eventy.pl
 3. pakofilm.pl
 4. twojasesja.com
 5. fajnafotobudka.pl

 


Zobacz także

Kilka najbardziej charakterystycznych sygnałów, które świadczą, że twój partner cię kontroluje

Za co kobieta jest wdzięczna mężczyźnie? Najczęściej za to, że ją zostawił

3 teksty, które kobiety CHCĄ usłyszeć w łóżku. Nr 1 budzi niesmak