Go to content

Wszystko na pokaz? Pary, które nieustannie dzielą się swoim szczęściem na Facebooku wcale nie są takie szczęśliwe

Wszystko na pokaz? Pary, które nieustannie dzielą się swoim szczęściem na Facebooku wcale nie są takie szczęśliwe
Fot. iStock/Geber86

Wspólne zdjęcia, serduszka, buziaczki, wyznania. Zdjęcia pąsowych róż od ukochanego, dokumentacja kolacji „we dwoje”, romantycznej randki. Znacie pary, które relacjonują na Facebooku każde, nawet najmniej ważne wydarzenie, każdy najdrobniejszy gest miłości? Otóż wcale nie jest między nimi aż tak różowo.

Psychologowie potwierdzają: istnieje co najmniej 5 dowodów na to, że szczęśliwie zakochani nie dzielą się (w nadmiarze) swoim szczęściem na portalach społecznoświowych.

1. Jeśli chcesz poczuć się lepiej, myśląc o jakiejś nie do końca udanej sferze swojego życia, z reguły starasz się przedstawiać ją tak, by inni postrzegali ją jako doskonałą

Innymi słowy, jeśli nie jesteśmy spełnieni w związku, często (dla zaspokojenia poczucia własnego, emocjonalnego niedosytu) stwarzamy pozory udanej relacji przed innymi, a ich aprobata i zachwyt sprawiają, że czujemy się lepiej. Jeśli inni odbierają nasz związek jako szczęśliwy, sami jesteśmy bardziej szczęśliwi.

2. Jeżeli jesteś zadowolony ze swojego życia (lub związku), swój czas poświęcasz ukochanemu, a nie przesiadujesz na portalach społecznościowych

Prawda? Jest przecież zawsze tyle fajnych rzeczy, które można zrobić razem: wspólne wyjścia, rozmowy, nawet gotowanie. Po co się rozpraszać, po co tracić czas?

3. Jeśli związek sprawia, że jesteś dowartościowany, nie musisz szukać tego uczucia „na zewnątrz”

Nieustanne aktualizowanie informacji dotyczących relacji w twoim związku, świadczy o tym, że szukasz pozytywnych emocji poza nim, od innych ludzi niż twój partner. Twoja radość nie bierze się faktu, że jesteście razem, tylko z tego, że umieszczasz posty o „byciu razem”.

4.  Szczęśliwie zakochani nie mają potrzeby by to komuś udowadaniać

Jesteście razem, jest wspaniale i nikomu nic do tego. Nie wykorzystujecie się wzajemnie, by pokazać całemu światu, że jesteście atrakcyjni i warci uwagi i miłości. Jesteście parą, bo chcecie nią być, a nie po to, żeby leczyć swoje głęboko zakorzenione problemy osobiste.

5. Badania dowodzą , że ludzie, którzy nadmiernie korzystają z mediów społecznościowych, są na ogół mniej zadowoleni z życia

Bo porównują się nieustannie do innych, zastanawiają, dlaczego ich życie nie jest równie wspaniałe. Jeśli jest ci dobrze, jeśli jesteś szczęśliwy i pozytywnie nastawiony do siebie i świata, nie wrzucasz kolejnego zdjęcia na swój profil, czekając z zapartym tchem na „lajki” i serduszka…


Źródło: bustle.com