Związek

Trzy ważne klucze do udanego związku, których nie dostrzeżesz w żadnych filmie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 stycznia 2019
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Znacie zapewne te wielkie filmowe historie, w których miłość jest trudna, ale piękna i zazwyczaj to ona zwycięża. Nawet nie będę próbowała ich wymieniać, bo nie sposób. Oglądamy i marzymy, by nam też mężczyzna oświadczył się w wyjątkowy sposób, by ten przystojny dupek, którego każdego dnia spotykamy w windzie, był tym, z którym korespondujemy wieczorami. Eh… Cóż, ta miłość filmowa rzadko jednak tożsama jest z tą codzienną. To jej wyrywek, który każe na końcu nam myśleć: „I żyli długo i szczęśliwie”. Czy faktycznie?

Trzy ważne klucze do udanego związku, których nie dostrzeżesz w żadnych filmie

Określ swój związek

Generalnie wyróżniamy trzy typy relacji: miłość romantyczną, rodzinną i finansowa. Wiedza o tym, w jakiej relacji ty się znajdujesz, jest kluczowa, bo tylko tak możesz uczciwie budować swój związek.

Romantyczna miłość

Te relacje są często ewolucyjne, chociaż wiele osób tego nie dostrzega. To zwrot w temacie relacji właściwych dla naszej współczesnej kultury. Dlaczego? Bo wcześniej relacje zazwyczaj miały na celu zysk finansowy lub społeczny. Niezbędne dla związku były dzieci, które miały dziedziczyć to, co posiadali ich rodzice.

Związek oparty na romantycznej miłości to niejako twój naszych czasów, który opiera się na miłości, romansie, ale też codziennym życiu.

Relacja rodzinna

Kochasz swojego partnera, ale bardziej niż kochankami jesteście przyjaciółmi, rodziną? W waszym związku nie ma zbyt wiele przestrzeni na pożądanie, pikanterię? Oboje jesteście zadowoleni z rutyny życia? Lubisz mieć towarzysza? Jeśli tak, to bardzo dobrze. Taki związek jest także oparty na dobrej relacji.

Relacja finansowa

Jesteście razem, bo to jest lepsze dla was i dla waszych dzieci zarówno ekonomicznie jak i zawodowo. Związek jest pewnym zyskiem dla ciebie i twojego partnera.

Zyskaj prawdziwość swojego związku z samym sobą

Określenie, jaki rodzaj relacji jest odpowiedni dla ciebie w życiu, jest pierwszym krokiem w podróż do samopoznania i miłości własnej. Jeśli chcesz być dobra, a nawet najlepsza w związku, musisz spełnić jeden absolutny warunek – najpierw powinnaś być najlepsza dla siebie. Wymaga to głębokiego uznania, miłości i szacunku dla samej siebie.

Nim wejdziesz w związek najpierw nauczy się kochać siebie, jak nikogo innego. Dowiedz się, co kochasz, a czego nienawidzisz. Zafunduj sobie całkowitą życzliwość. Zapamiętaj – to jak traktujesz siebie, świadczy o tym, jak potraktujesz swojego partnera.

Bądź gotowa wszystko stracić

Zaskoczona? Otóż w każdym związku, nawet tym opartym na głębokiej miłości i zrozumieniu istnieje ryzyko straty. Dobry i silny związek można zbudować tylko wtedy, gdy myśl o tym, że on może odejść nie sprawia, że wpadasz w panikę, że ogarnia cię strach. Wiesz, że pogodziłabyś się z tym, że to by cholernie bolało, ale kochasz go, więc pozwalasz mu odejść, by był szczęśliwy. Godzisz się z tą stratą z miłości do niego. To wymaga zbudowania silnego poczucia własnej wartości, swojej przestrzeni, nie uwieszania się na związku i umiejętności bycia szczęśliwą z samą sobą. W ten sposób żadne z was nie nigdy nie poczuje się więźniem waszego związku.

Nie da się zbudować dobrej, opartej na głębokim zrozumieniu i akceptacji relacji tak po prostu. Musimy być aktywnym uczestnikami jej tworzenia przede wszystkim zaczynając od siebie, wtedy jesteśmy w stanie wiele dać.


Związek

Dlaczego kobiety miewają romanse

Redakcja
Redakcja
9 stycznia 2019
Fot. iStock / shironosov
 

Ostatnio w Internecie pojawił się list zrozpaczonej kobiety, która przez pół roku zdradzała swojego męża, aż zaszła w ciążę z kochankiem. Zrozpaczona prosiła o radę – powiedzieć mężowi o zdradzie, odejść bez słowa, czy może udawać, że dziecko jest jego? Natychmiast posypały komentarze: „dobrze ci tak”, „współczuję twojemu mężowi”, „nie masz wstydu, by ogłaszać wszystkim, że zdradziłaś męża”. Tymczasem, za każdym romansem kryje się przecież indywidualna historia. Czy wiecie dlaczego kobiety zdradzają? Naukowcy postanowili to zbadać.

Okazuje się, że kobiety zdradzają najczęściej dlatego, ponieważ… nie ufają swoim partnerom. Czują, że mogą być bardziej szczere i otwarte, że mogą być bardziej sobą w stosunku do tych mężczyzn, z którymi zdradzają niż w stosunku do partnera.

Dlatego tak łatwo jest im przezwyciężyć poczucie winy, które towarzyszy zdradzie osoby, którą kochamy. Na pierwszy rzut oka wyniki te mogą być niezwykle szokujące. Jeśli jednak poświęcimy trochę czasu, aby je przeanalizować, okazuje się, że wnioski są dość logiczne.

Oczywiście, zdarza się, że dana osoba zdradza swojego partnera w odpowiedzi na potrzebę znalezienia sensu i spełnienia, których nie odnajduje we własnym związku. Inne kobiety zdradzają, by udowodnić sobie, że są w stanie przezwyciężyć ograniczenia, których doznają w obecnej relacji.

Czasami kobieca zdrada jest również spowodowane ogólnym brakiem intymności w związku. Ale niezależnie od przyczyny, zawsze jest to bardzo bolesne doświadczenie, choć bywa, że oczyszczające.


Na podstawie: relrules.com


Związek

10 symptomów nowotworu, których nie powinnaś ignorować

Redakcja
Redakcja
8 stycznia 2019
Fot. iStock / FatCamera

Objawy, o których mowa, są o tyle „niebezpieczne”, że bardzo łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować. Pamiętajmy, że w profilaktyce nowotworów najważniejsza jest uważna obserwacja własnego organizmu oraz świadomość. Nie igrajmy ze swoim zdrowiem i bezpieczeństwem – lepiej dmuchać na zimne, niż walczyć z ciężką chorobą.

10 symptomów nowotworu, których nie powinnaś ignorować

1. Permanentne zmęczenie

Uczucie zmęczenia może być związane ze stresem, złą dietą, brakiem odpowiedniej ilości snu, ale również ze zmianami nowotworowymi. Zarówno rak okrężnicy, jak i białaczka mogą generować ten właśnie objaw. Jeśli jesteś zmęczony – bardziej niż zwykle lub przez dłuższy czas, zgłoś się do lekarza.

2. Znaczący i nagły spadek wagi

Jeśli zauważysz u siebie nagłą utratę wagi i nie masz na to żadnego wytłumaczenia, może istnieć ku temu poważny i niepokojący powód. Większość nowotworów powoduje, że w pewnym momencie mocno tracimy na wadze, pilnuj więc tych kilogramów.

3. Uporczywy, stały ból

Stały ból, który pozornie nie ma przyczyny, może być oznaką raka, zwłaszcza jeśli nie uśmierzają go zwykłe środki przeciwbólowe. W zależności od tego, gdzie lokalizujesz ból, może to być objaw guza mózgu, odbytnicy, jajnika lub raka okrężnicy.

4. Zgrubienia, guzy

Jeśli znajdziesz wyraźnie wyczuwalne zgrubienie pod skórą koniecznie udaj się do lekarza, by zbadać tę zmianę.

5. Częsta gorączka

Rak wpływa na układ odpornościowy. Jeśli miewasz regularną gorączkę, bez powodu, powinieneś wiedzieć, że wzrost temperatury jest powszechny w późniejszych stadiach niektórych nowotworów, ale pojawia się również we wczesnym stadium raka krwi, w tym chłoniaka i białaczki.

6. Znamiona 

Miej oko na wszelkie nietypowe i nowe piegi, plamki lub brodawki na ciele, zwłaszcza jeśli zmienią one rozmiar lub kolor.

7. Pernamentny kaszel

Jeśli tygodniami dręczy cię uporczywy kaszel, może to być coś więcej niż zwykłe przeziębienie. Jeśli powoduje on ból klatce piersiowej, plecach lub ramionach – nie bagatelizuj tego objawu.

8. Zmiany w rytmie wypróżniania

Coraz częstsze chodzenie do toalety w celu oddania moczu lub wypróżnienia może być oznaką raka. Równie niepokojące są częsta biegunka i zaparcia.

9. Problemy z przełykaniem

Jeśli masz problemy z połykaniem lub masz problemy z niestrawnością, mogą to być objawy nowotworu żołądka, przełyku lub raka gardła.

10. Inne – krwawienie, opuchlizna

Objawy raka prostaty obejmują ból podczas oddawania moczu lub krew w moczu. Jeśli zaczniesz kaszleć krwią, jest to bardzo niepokojący symptom. Nie bagatelizuj również  opuchlizny  stóp i ogólnych zmiany w wyglądzie lub samopoczuciu.


Na podstawie: activefeel.com


Zobacz także

Sprawdź w horoskopie swojego partnera, czego tak naprawdę potrzebuje

Pięć najczęstszych pytań, jakie zadajemy u wróżki

10 śmiertelnych grzechów w miłości. Zranią głównie ciebie…