Gotowanie

10 ciekawostek o pączkach 🍩 Tłusty Czwartek

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 lutego 2019
10 ciekawostek o pączkach - Film o pączkach
Fot. iStock – 10 ciekawostek o pączkach - Film o pączkach
 

Są pyszne i jak się okazuje bardzo ciekawe. 🙂 Dla wszystkich amatorów pączków, kilka ciekawostek. Czy wiedzieliście, że…?

🍩 Film o pączkach. 10 ciekawostek 🍩


Gotowanie

Siedem cech toksycznej matki. Może czas uwolnić się od tej relacji?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 lutego 2019
Fot. iStock/Mixmike
 

Kim dzisiaj jesteś? Dorosłą kobietą, która nieustannie musi udowadniać, że jest dobra, że zasługuje na to, co najlepsze? Jesteś perfekcjonistką, która od ucieka od siebie samej? Boisz się zmierzyć z lękami, które w sobie nosisz? Nie chcesz o tym mówić, nie chcesz analizować, bo może okazać się, że to twoja wina, jak wygląda twoje życie? Jesteś podobna do matki? A może robisz wszystko, by być inna jak ona?

Twoja matka powinna być kochającą, wpierającą cię osobą, która pomaga ci stać się silną. Powinna pomagać ci stać się pewną siebie kobietą, dać wewnętrzną odwagę do poruszania się po tym świecie. Dla wielu z nas mama kojarzy się z miłością, troską, stabilnością. Niestety nie wszystkim. W niektórych słowo „matka” wywołuje niepokój, gniew, potrzebę obrony.

Dlaczego? Co takiego się stało? Czy to normalne, w końcu mama powinna przywoływać ciepłe emocje? Masz wyrzuty sumienia, bo czujesz złość na swoją mamę, nie lubisz jej, boisz się, nie chcesz się z nią spotykać?

Z rodzicami budujemy różne relacje, które nie zawsze są zależne od nas. Jeśli czujesz, że twoja mama zatruwa ci życie, ingeruje w nie, każdy kontakt z nią wywołuje w tobie smutek, może warto przyjrzeć się, skąd takie reakcje się w tobie biorą.

Nie wszyscy rodzice są idealni, może twoja mama nie była, nie jest? Jesteś dorosła, możesz zawalczyć o swoje szczęście, odciąć się od toksycznej relacji, jaką być może masz ze swoją mamą. Czy ona jest toksyczna? Jeśli któraś z tych cech jest według ciebie prawdziwa, być może będziesz musiała ponownie przemyśleć swoje relacje z matką.

1. Kiedy dorastałaś twoja matka „kochała cię” tylko wtedy, gdy robiłaś to, co ona mówiła?

Jest najczęstsze nadużycie emocjonalne widoczne wśród nadużywających swojej roli matek. Miłość nigdy nie powinna być warunkowa. Każda matka wie, że jej dziecko potrzebuje miłości i aprobaty.

Jeśli czujesz, że twoja mama kocha cię tylko wtedy, gdy jesteś taką, jak ona chce cię widzieć, to nie jest naturalne. Masz prawo się od tego uwolnić.

2. Jesteś przerażona, gdy zdenerwujesz swoją matkę?

Nikt nie lubi denerwować swoich rodziców, ale w przypadku nadużyć, większość ofiar odczuwa pewien poziom przerażenia. Boisz się, że twoja mama będzie na ciebie krzyczeć i powie ci, że jesteś bezwartościowa? Czy martwisz się, że twoja mama publicznie cię upokorzy albo nie będzie się ostentacyjnie do ciebie odzywać? Rodzic nie powinien w swoim – nawet dorosłym dziecku, wywoływać takich emocji.

3. Mama regularnie cię poniża, krytykuje?

Przemoc emocjonalna to przede wszystkim słowa. Jeśli twoja matka regularnie się obraża, krytykuje, wyśmiewa, umniejsza wszystko, co robisz – to znaczy, że cię nęka.

Rodzice nie powinni tak traktować swoich dzieci. To nie jest w porządku i nie znajduje żadnego usprawiedliwienia, zwłaszcza tego: „Po prostu jestem szczera”. To jej nie usprawiedliwia.

4. Przy mamie czujesz się słaba i bezsilna?

Twoja mama lubi odgrywać pierwsze skrzypce? W każdym towarzystwie przejmuje inicjatywę, lubi kontrolować innych? To także forma przemocy, którą wobec ciebie stosuje.

5. Twoja mama jest powodem kłótni w związku?

Może słyszałaś to kilka razy, ale nie chciałaś dopuścić do swojej świadomości, uważałaś, że partner przesadza. A gdyby się jednak temu przyjrzeć? Rodzic, który nadużywa nas, nierzadko sabotuje nasze relacje, bo chce mieć swoje dziecko na wyłączność, wówczas łatwiej o manipulację.

6. Mama obwinia cię za to, jak się czuje?

Ile razy słyszałaś, że to twoja, że ona tak się czuje, że wpędzisz ją do grobu, że zawału serca przez ciebie dostanie? Zapamiętaj – rodzice, którzy mają zdrowe relacje ze swoimi dziećmi, nie zachowują się tak, jakby to one były odpowiedzialne za ich stan psychiczny. Twoim zadaniem nie jest uszczęśliwienie twojej matki.

7. Rujnuje wszystkie ważne dla ciebie momenty?

Kiedy wspominasz chwile, które miały być dla ciebie miłe, zawsze cień na nich kładzie twoja matka. Na weselu zrobiła awanturę kelnerom albo zachowywała się tak, żeby wszyscy ją widzieli i słyszeli? Podczas ważnych uroczystości – urodzin twoich dzieci, świąt, rocznic, itp., zawsze wtrąci swoje trzy grosze i sprawi, że gdzieś z tyłu głowy pozostaje pewien niesmak.

I co teraz myślisz? Wiem, nie każdy rodzic jest idealny, jeśli twoja mama nie jest – nie obwiniaj się za to. Pomyśl o sobie, skoncentruj się na tym, co dla ciebie przede wszystkim jest dobre. I jeśli czujesz, że powinnaś ograniczyć wasze relacje, zrób to, spróbuj, zobaczysz, jak będziesz się czuła, gdy nie będzie jej zbyt blisko ciebie.


Gotowanie

Nowa Ambasadorka W.KRUK jest jak OHELO. Niezwykła, niezłomna i niezależna

Redakcja
Redakcja
28 lutego 2019
W.KRUK kolekcja OHELO
W.KRUK kolekcja OHELO

OHELO – wulkaniczna jagoda, która występuje na jednej z wysp Oceanu Spokojnego. To pionierka, która zasiedla najmniej przyjazne wulkaniczne szczyty i tereny, tak, by inne rośliny podążały za nią. To nie przypadek, że stała się inspiracją pierwszej, autorskiej kolekcji zaprojektowanej przez Ewę Chodakowską.

Wykonana ze złota, srebra i mosiądzu biżuteria stanowi kompozycję motywów charakterystycznych dla wulkanicznej jagody oraz emblematu OHELO.  Jest symbolem zmiany i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Ewa Chodakowska od lat pokazuje, że jutro zaczyna się dziś – w momencie, w którym odważymy się rozpocząć walkę o siebie, swoje marzenia, swoje cele. Nowa Ambasadorka W.KRUK jest jak OHELO. Niezwykła, niezłomna i niezależna.

W.KRUK kolekcja OHELO

Fot. W.KRUK kolekcja OHELO

Zdobycie szczytu, nawet tak niedostępnego jak wierzchołek wulkanu, zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy definiujesz go według własnych zasad i kiedy podejmujesz pierwszą próbę – mówi Ewa Chodakowska – Wszystkie moje osobiste wyprawy na najtrudniejsze życiowe szczyty rozpoczęły się w momencie, w którym podjęłam decyzję, że będę walczyć, upadać i znowu walczyć. Do skutku. W OHELO widzę siebie oraz kobiety, które spotykam na swojej drodze. Odważnie stawiamy sobie cele i wytrwale mierzymy się z przeciwnościami, aby je zrealizować i być spełnione – dodaje Ambasadorka W.KRUK – Dlatego codziennie pokazuję innym kobietom, że możemy zmieniać się, rosnąć w siłę i zbierać owoce pracy nad sobą nawet wtedy, gdy warunki przetrwania są bezlitosne jak na wulkanie. Chcę prowadzić je do realizacji marzeń, aby uwierzyły w siebie oraz nagradzały się słowem, uśmiechem za każdym razem, kiedy pokonają kolejny zakręt. I inspirowały się nawzajem, tak jak mnie inspirują ich historie, wysiłek, gorzkie łzy i sukces… Słodki jak jagody OHELO.

W.KRUK kolekcja OHELO

W.KRUK kolekcja OHELO

Nowa kolekcja ambasadorska W.KRUK wykonana została ze złota, srebra oraz złoconego mosiądzu. Waleczną i pełną życia roślinę reprezentuje jej owoc – jagoda, którą odwzorowano w kolekcji w wersji bezkamieniowej oraz w naturalnym turkusie i mineralitach. Zaprezentowano je w kolorach wulkanicznej czerni oraz w odcieniu koralowej czerwieni, gorącej jak lawa. Dodatkowo, owoce OHELO ozdobiono złotą lub pozłacaną szypułką, a wybrane modele biżuterii wysadzane są błyszczącymi cyrkoniami. W autorskiej kolekcji Ewy Chodakowskiej wykorzystano również motyw listka OHELO oraz emblemat kolekcji, który łączy jej nazwę z inicjałami autorki.

W.KRUK pierścionki z kolekcji OHELO

W.KRUK pierścionki z kolekcji OHELO

Zaprojektowane przez Ambasadorkę W.KRUK naszyjniki można nosić kaskadowo, a modne kolczyki – dowolnie łączyć, dopełniając te w rozmiarze XL mniejszymi wzorami ze sztyftem lub nosić jako zestawy, po dwie pary. Zachwycają delikatne bransoletki w wersji na rękę i kostkę, ozdobione głównymi symbolami kolekcji. Zarówno takie, które przygotowano z konkretnym motywem, jak  i te, które samodzielnie spersonalizujesz korzystając z charmsów OHELO. Powstało jedenaście wzorów: jagody płaskie w kolorach czarnym, turkusowym, czerwonym oraz żółtego złota, jagody pełne – pozłocone, turkusowe, czerwone, czarne, jak również pozłocone wersje kwiatu i emblematu OHELO.

W.KRUK kolekcja OHELO

W.KRUK kolekcja OHELO

Ewa Chodakowska uwielbia pierścionki, nie mogło więc zabraknąć ich w kolekcji – w barwnych wariantach z charakterystycznymi akcentami pionierskiego owocu w kolorach turkusu, wulkanicznej czerni i koralowej czerwieni oraz bezkamieniowe. Pośród biżuterii znajdziemy też akcesoryjny dodatek w formie breloka OHELO.

W.KRUK kolekcja OHELO

W.KRUK kolekcja OHELO

Różnorodność biżuterii OHELO umożliwia tworzenie unikalnych zestawów. Ponadto, pragnieniem autorki kolekcji jest, by każdy z jej elementów stał się dla innej kobiety symbolem osobistej siły, przemiany i indywidualnego potencjału. Każda bransoletka, każdy charms dodane do naszyjnika oznaczać mogą nowy etap życia, nowy cel, nowy owoc własnego sukcesu.

Całą kolekcję można obejrzeć tutaj: www.wkruk.pl/ohelo

W.KRUK bransoleta, srebro pozłacane, czarny mineralit, cena 199zł

W.KRUK bransoleta, srebro pozłacane, czarny mineralit, cena 199zł

W.KRUK kolekcja OHELO

W.KRUK kolekcja OHELO

W.KRUK kolekcja OHELO

W.KRUK kolekcja OHELO


Zobacz także

Dietetyczny gulasz warzywny z orzechami nerkowca

Zupa krem z cukinii - z ziemniakami, serkiem, w wersji fit

Zupa krem z cukinii – z ziemniakami, serkiem topionym, lub w wersji fit dla tych, którzy dbają o sylwetkę

Paszteciki - z mięsem, z kapustą i grzybami, szpinakiem

Paszteciki – 4 przepisy na danie, które pasuje nie tylko na świąteczny stół