Go to content

Sześć sygnałów, że twój związek jest martwy, chociaż mówicie sobie, jak bardzo się kochacie

Fot. iStock/wundervisuals

Jeśli chodzi o związek, może się wydawać, że miłość jest odpowiedzią na wszystkie twoje problemy. W końcu, jeśli kogoś kochasz, wszystko się jakoś ułoży. Ale czasami sama miłość nie wystarcza. I pomimo uczucia, które między wami jest, możecie trwać w tak naprawdę martwym związku. 

Istnieje wiele definicji „ślepego zaułku”, jednak jeśli chodzi o związek to brak empatii i intymności doprowadzi was ostatecznie do ściany, przy której nie będziecie w stanie wykonać żadnego ruchu w obawie przez zranieniem.

Dlatego też dobry związek wymaga oprócz uczuć wiele pracy i troski. Spytacie, skąd wiedzieć, że tkwicie w beznadziejnym układzie? Jest kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

#1 Brak wspólnego czasu

Jeśli pytasz siebie: „Co robimy razem?” lub „Gdzie się podziało ciepło w naszym związku?”, to już wskazuje, że ty i partner jesteście daleko od siebie. Ty spędzasz więcej czasu z przyjaciółmi niż z nim, podobnie on. Niby jesteście jeszcze razem, ale już osobno.

#2 Zbytnia cierpliwość

W związku cierpliwość jest niezwykle potrzebna, ale jeśli jest jej aż nazbyt, powinno obudzić to twoją czujność. Przykład? Jesteś zakochana, a twój partner odkłada nieustannie na przyszłość dziecko, ślub, wspólne mieszkanie. I tak naprawdę nie masz gwarancji, czy któryś z jego planów wobec was kiedykolwiek się ziści. Związek jest w stagnacji, a ty tracisz czas…

#3 Związek doskonały

Myślisz – mój związek jest doskonały, choć intuicja podpowiada ci coś innego. Idealizowanie relacji przypisana jest miłości nastolatków, a nie dojrzałej miłości, gdy chcemy tworzyć partnerski związek. Wiemy doskonale, że ideały nie istnieją. Ale jeśli wierzysz, że twój związek jest doskonały, nie pracujesz nad nim, nie chcesz czynić go lepszym. To ślepy zaułek.

#4 Akceptacja wad partnera

Kiedy naprawdę kogoś kochasz, powinnaś być w stanie zaakceptować to, kim jest z jego wadami i brakami. Jednak jeśli twój partner nie ma ambicji lub nie dojrzał do partnerskiej relacji, nigdy z nim nie stworzysz dobrego związku. Zapamiętaj – to ty decydujesz, czego naprawdę chcesz.

#5 Wygoda w związku

Osiągnięcie komfortu w związku jest dobrą rzeczą. Ale uwaga – komfort może szybko zamienić się w nudę. I jeśli nuda jest jedyną emocją, jaką odczuwasz będąc ze swoim partnerem, to do niczego dobrego was nie doprowadzi. Pytanie, czy macie ochotę ożywić waszą relację, wyjść z komfortu i spróbować czegoś nowego.

#6 „Kocham cię”

Mówienie „Kocham cię” nie jest niczym złym w związku, jednak kochanie a bycie oddanym sobie nawzajem to dwie całkowicie różne rzeczy. Miłość może się zmienić, dojrzewać, ewaluować, ale to zaangażowanie w długotrwałej relacji ma większe znaczenie. O nie powinniśmy dbać.

Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie starzenia się ze swoim partnerem, ten związek prawdopodobnie nie przetrwa. Dlaczego? Bo potencjał na przyszłość waszej relacji powinien cię ekscytować.

Eksperci mówią, że związki są czasami jak pory roku. Musimy pozwolić im odejść, by zacząć kolejny cykl. Wyciągnij wnioski przyjrzyj się waszej relacji i odpowiedz sobie na pytanie, ile chcesz jej jeszcze dać czasu.