Rozwód Związek

Czy rozwód sprawia, że mężczyźni częściej popełniają samobójstwo? A co, gdyby się nad tym głębiej zastanowić

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
2 lipca 2019
Fot. iStock / LittleBee80
 

Związek między rozwodem a samobójstwem nie jest niczym nowym. W samych Stanach Zjednoczonych częstość samobójstw wśród osób, które są rozwiedzione jest około 2,4 razy większa niż wskaźnik samobójstw osób zamężnych. Wydaje się, że udane małżeństwo może chronić nas przed myślami samobójczymi i samym aktem samobójstwa w przeciwieństwie do separacji i rozwodu.

To jednak nie wszystko, dr Kposowa, socjolog z Uniwersytetu Kalifornia – Riverside zajęła się różnicami między wskaźnikami samobójstw wśród rozwiedzionych mężczyzn w porównani u z kobietami w takiej sytuacji. Okazało się, że to panowie byli dziewięć razy bardziej narażeni na śmierć przez samobójstwo.

Socjolog na podstawie swoich badań zasugerował, że społeczeństwo nie doceniło siły więzi rodzicielsko-dziecięcych, a tym samym traumatycznych skutków ich zrywania poprzez typowe ustalenia dotyczące opieki. Dodatkowo socjolog zwróciła uwagę na fakt, że nie zauważamy katastrofalnego finansowego wpływu rozwodu na mężczyzn, którzy tracą część swojego majątku w wyniku sprawy rozwodowej.

Czy faktycznie czynniki osobowościowe i społeczne, które przyczyniły się do rozpadu związku, mają wpływ na nadmierne ryzyko samobójstwa?

Przypuśćmy hipotetycznie, że pewien żonaty mężczyzna wydaje więcej, niż zarabia, spłaca kredyty zaciągnięte w małżeństwie, podejmuje kiepskie decyzje finansowe, pije za dużo, je za dużo, do tego ma ciągoty do skoku w bok, czyli zdrady. Jest to wyraźny przykład faceta, który ma problem z impulsywnością, słabą samodyscyplinę i jeszcze słabsze hamowanie swoich popędów. Tę kategorię zachowań można określić słabym funkcjonowaniem płata czołowego lub niską sumiennością. Czy po ewentualnym rozwodzie, rozważając swoją sytuację, ten mężczyzna byłby także bardziej narażony na podjęcie kolejnej nierozważnej decyzji, tym razem w kierunku samobójstwa?

Teraz przypuśćmy, że drugi mężczyzna rzuca się w wir swojej pracy tak bardzo, że nie dba o relacje z innymi. Jego przyjaźnie stopniowo zanikają. Żona i dzieci czują się ignorowane lub gorzej, uważa, że mu przeszkadzają. Pracuje w nocy i w weekendy, czerpiąc po cichu satysfakcję ze stałego rozwoju i rosnącej kasy na koncie. I nagle jest szczerze zaskoczony faktem, że żona żąda od niego rozwodu. Czy nie dałem jej wszystkiego co mogłem – pyta siebie. Nieważne, że miesiącami jej nie przytulał i nie patrzył jej w oczy.

Po rozwodzie taki mężczyzna zostaje pozbawiony życia. Nie ma przyjaciół, którzy oferują pocieszenie. Są tylko współpracownicy (i to postrzegani głównie jako konkurenci lub elementy na drodze do osiągnięcia celu). Próba zbudowania więzi z dziećmi nie udaje się, są mu obce, a on jest obcy im. Ne umawia się z innymi kobietami, ponieważ jest przekonany, że kobiety chcą tylko wyciągnąć od niego kasę. Izolowany, bez przyjaciół, bez żadnej przyjaznej duszy- z pewnością jest to żyzny grunt dla samobójczego planu.

Trzeci mężczyzna to człowiek, które relacje społeczne, w tym i w pracy opierają się na sarkazmie, zniewagach, umniejszaniu ludziom i trzymania ich na bezpieczny dystans. W związku bywa agresywny, choć nigdy nie uderzył żony ani dzieckiem, jednak najchętniej popada w konflikty, awanturuje się, wyżywa na żonie za wszystkie swoje niepowodzenia.

Jako rozwodnik, zły i agresywny, zostaje sam, aby pielęgnować i karmić swoje urazy. Lubi fantazjować o zemście, o swojej byłej żonie, o dzieciach, które „zeznawały przeciwko mnie”. Ma narkotyki i leki, by pobudzić trochę emocje, pewnego dnia wkłada broń do ust, „żeby zobaczyć, jak to jest”.

Nasz ostatni hipotetyczny rozwód. Mężczyzna nie był zaskoczony, że jego żona chce się z nim rozwieść. Właściwie przez cały czas zastanawiało go, dlaczego go poślubiła. Miał poczucie braku motywacji i energii do poprawy sytuacji w swoim związku. Wiedział, że prędzej czy później żona od niego odejdzie, bo sam ze sobą już nie mógł wytrzymać, a co dopiero ona. Jego żona prosiła, by zrobić coś, naprawić ich związek, popracować nad nim. Nie podjął żadnej inicjatywy. Myślał o sobie, że jest beznadziejnym przypadkiem. Rozwód udowodnił mu tylko, że był ciężarem dla wszystkich wokół, że ludziom lepiej by się żyło bez niego.

Wielki amerykański badacz przyczyn samobójstw – Edwin Shneidman zauważył, że spójność jest jedną ze wspólnych cech wszystkich samobójstw. To znaczy, że śmierć ludzi ma tendencję do odzwierciedlania ich życia – jeśli przyjrzymy się bliżej, można dostrzec wzór, który śledzi elementy życia danej osoby do dynamiki otaczającej je śmierć. Nie możemy więc mówić, że rozwód zwiększa ryzyko samobójstwa, to wybory życiowe, konsekwencje własnych działań i zachowań prowadzą człowieka na skraj, a nie fakt, że żona złożyła papiery rozwodowe.


źródło: Psychology Today


Rozwód Związek

To, co dobre dla maluszka – pełne wartościowych i przebadanych zbóż kaszki BoboVita!

Redakcja
Redakcja
3 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Odkryj powody, dla których warto podawać dziecku kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ

Mama dba o swoje dziecko i zwraca uwagę na to, co spożywa maluszek, ponieważ wie, że żywienie ma istotny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Kaszki zbożowe to ważny element codziennej diety najmłodszych, a wybór tych bez dodatku cukru i – zgodnie z przepisami prawa – bez konserwantów, barwników oraz wzmacniaczy smaku to prawdziwe wsparcie we właściwym komponowaniu jadłospisu. Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ są tym, co dobre dla maluszka – zawierają wartościowe i różnorodne zboża, które stanowią idealne źródło energii w codziennym jadłospisie malucha, a ich pyszny owocowy smak zachęca do rozpoczęcia przygody z nowymi smakami! Mamo, dowiedz się, dlaczego warto je wypróbować z maluchem.

Okres wczesnego dzieciństwa to kluczowy etap w życiu dziecka. W tym czasie jego organizm intensywnie się rozwija, dlatego potrzebuje produktów, które każdego dnia będą wspierały jego prawidłowy rozwój. Wśród nich ważne miejsce zajmują kaszki, jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających. Te przeznaczone specjalnie dla najmłodszych odpowiadają na szczególne potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci. Zawarte w nich zboża są uprawiane z troską o odpowiednią jakość, wyłącznie na kontrolowanych polach, które są wybierane ze względu na optymalne warunki do uprawy, w tym klimat, temperaturę, nasłonecznienie czy wiatr. Każda partia zbóż i owoców, jeszcze zanim trafi do fabryki, przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa.

To, co dobre dla maluszka

Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ to delikatne zbożowe posiłki, które zostały skomponowane dla potrzeb młodego, intensywnie rozwijającego się organizmu dziecka. Co je wyróżnia?

  • 0% dodanego cukru[1],
  • 0% konserwantów[2],
  • 0% barwników[3],
  • 0% wzmacniaczy smaku[4].

To bogactwo starannie wyselekcjonowanych różnorodnych, bo aż 7 rodzajów zbóż: pszenicy, owsa, ryżu, proso, kukurydzy, jęczmienia i żyta. Delikatnie słodki smak kaszek PORCJA ZBÓŻ, pochodzący wyłącznie ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego, jest chętnie akceptowany przez najmłodszych, dzięki czemu ich kulinarna przygoda staje się coraz bardziej urozmaicona!

„W BoboVita wiemy, że rodzicom zależy, aby podawać swoim dzieciom to, co najlepsze – wartościowe, dopasowane do potrzeb najmłodszych, a jednocześnie pyszne produkty. Żywienie niemowląt nie może być kwestią przypadku i powinno być dostosowane do wymagań wrażliwego organizmu. Właśnie dlatego chcemy wspierać rodziców w komponowaniu diety maluszków, oferując produkty dopasowane do ich wyjątkowych potrzeb. Kaszki PORCJA ZBÓŻ to najszersza na polskim rynku linia 15 kaszek bez dodatku cukru, które zgodnie z przepisami prawa nie zawierają również konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. To odpowiednia kompozycja różnorodnych i wartościowych zbóż oraz mleka modyfikowanego w wielu pysznych owocowych smakach” – tłumaczy Małgorzata Gotkowska, Starszy Kierownik ds. Zarządzania Marką BoboVita.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Marka BoboVita oferuje szeroką gamę produktów dla niemowląt i małych dzieci, obejmującą m.in. posiłki, zupki, owoce i kaszki. Produkty BoboVita cieszą się uznaniem i powodzeniem wśród konsumentów, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia. Więcej informacji o ofercie produktów BoboVita znaleźć można na stronie www.bobovita.pl.

NUTRICIA Polska to lider rynku żywności dla dzieci i niemowląt w Polsce. Specjalizuje się w żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz dla osób dorosłych, wymagających specjalistycznego żywienia. NUTRICIA Polska dostarcza produkty żywnościowe dla niemowląt i małych dzieci we wszystkich kategoriach, m.in. mleka następne, takie jak Bebiko 2 Nutriflor+, Bebiko PRO+ 2, Bebilon 2 z Pronutra+, Bebilon Profutura 2 i mleka modyfikowane typu junior oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (m.in.: Bebiko Comfort 2 Nutriflor+, Bebilon Pepti 2 DHA), a także pełną gamę produktów uzupełniających dla niemowląt i małych dzieci (marka BoboVita).

NUTRICIA Polska jest częścią grupy spółek DANONE – światowego lidera na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 4 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój i WOMIR SPA), żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność medyczna (NUTRICIA Polska). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Przez nasze produkty, projekty i programy pragniemy zachęcać do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz staramy się przyczyniać  do zrównoważonego rozwoju planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.


[1] Zawiera tylko naturalnie występujące cukry ze zbóż, owoców i mleka modyfikowanego.

[2] Zgodnie z przepisami prawa.

[3] Zgodnie z przepisami prawa.

[4] Zgodnie z przepisami prawa.

Artykuł powstał we współpracy z Nutricia Polska


Rozwód Związek

Kiedy naprawdę dbasz o siebie? Kiedy każdy z tych punktów jest dla ciebie czymś naturalnym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lipca 2019
Fot. iStock / franckreporter

My kobiety jesteś dobrymi opiekunkami. Dobrze dbamy o innych, doglądamy ich w chorobie, martwimy się, przypominamy o lekach i badaniach. Dlaczego więc tak często bagatelizujemy własne potrzeby i własne zdrowie? Odkładamy na później odpoczynek, badania kontrolne, lepszy sen…Odbija się to mocno na naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Zobacz, czy potrafisz się sobą zaopiekować.

Każdy z poniższych punktów stanowi ważny element listy kontrolnej. Potrafisz o siebie zadbać, jeśli większość z nich stanowi twój naturalny odruch.

1. Idziesz do łóżka, kiedy czujesz się zmęczona

2. Potrafisz przeprowadzić „niewygodną” rozmowę

3. Mówisz „nie”, kiedy myślisz „nie”

4. Potrafisz zorganizować sobie dzień odpoczynku psychicznego

5. Potrafisz usunąć coś z twojej listy rzeczy do zrobienia, bo jest na niej zbyt wiele elementów

6. Potrafisz poprosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz

7. Potrafisz zrobić sobie przerwę od mediów społecznościowych

8. Umiesz pozbyć się nawyku, który ci nie służy

9. Umiesz wprowadzić poranny lub wieczorny rytuał, który dobrze wpływa na twoje zdrowie

10. Jesz wystarczająco i dbasz o to, by utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu

11. Masz wystarczająco dużo snu

12. Umiesz się uwolnić (od toksycznych ludzi, toksycznej sytuacji)

13. Umiesz postawić granice

14. Potrafisz skorzystać z pomocy terapeuty

15. Pijesz wodę zamiast wina, gdy czujesz się zdołowana

16. Płacisz rachunki na czas zamiast kupić sobie kolejną niepotrzebną rzecz

17. Praktykujesz uważność

18. Spędzasz czas z tymi, którzy cię w jakiś sposób wzbogacają

19. Prowadzisz dziennik – piszesz lub rysujesz, tworzysz coś

20. Spędzasz czas na łonie natury

21. Dbasz o swoją przestrzeń osobistą

22. Masz dla siebie empatię

23. Pozwalasz sobie na to, by być „ludzką” ze wszystkimi wadami i niedoskonałościami, a nie perfekcyjną

No i jak? Potraficie o siebie zadbać?


Na podstawie: TheGottmanIntitute

 


Zobacz także

sny erotyczne

Ten cudowny anal… O co tym facetom tak naprawdę chodzi?

Jeśli jesteś w związku, zastanów się, czy kiedykolwiek zapytałaś o to swojego partnera… lub siebie

5 zachowań, które pomagają podtrzymać dobre relacje w związku