Psychologia Związek

Po prostu odszedł? Chociaż twój świat się wali, musisz o czymś wiedzieć

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/domoyega
Następny

Jeszcze do niedawna tworzyliście udaną parę. Przynajmniej tobie tak się wydawało. Nic bowiem nie zwiastowało jego odejścia. Czasem czuje się, że coś jest nie tak, czasem informacja o odejściu jest jak grom z jasnego nieba. Twój świat się wali, to zrozumiałe. Czujesz się jak idiotka – zdradzona, oszukana, odrzucona. Gdyby ktoś teraz zapytał cię, czy można złamać serce, nie miałabyś żadnych wątpliwości. Twój ból jest wręcz fizyczny, namacalny. Masz wrażenie, że nic już nie ma sensu i nie czeka cię nic dobrego. Chce ci się płakać. Właściwie to od kilku dni, a może tygodni (nie wiesz, ile właściwie czasu minęło, bo pochłonęło cię cierpienie) nieustanne płaczesz. Nie, to wcale nie jest żenujące. Nie wolno ci tak myśleć. Płacz naprawdę działa oczyszczająco. Nadejdzie taki moment, w którym zorientujesz się, że właściwie nie masz już czym płakać. Tak jakby wszystkie łzy zostały już wylane. To jest ta chwila, w której zaczniesz patrzeć na wszystko trzeźwym okiem. Zanim to jednak nastąpi, daj swoim emocjom upust.

Wszystko będzie w porządku

To najprawdopodobniej najgorsze słowa, które można w takiej sytuacji usłyszeć, prawda? Brzmią jak wyświechtany frazes. Wydaje ci się zapewne, że używają go ludzie, którzy kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, co właśnie przeżywasz. Jak może być dobrze, skro cały twój świat runął, zostałaś odrzucona i upokorzona? Naprawdę… jeszcze będzie w porządku. Do tego czasu przejdziesz jednak przed kilka cholernie trudnych etapów – będziesz szukać winy w sobie, będziesz chciała się zemścić, na przemian będziesz myślała o nim dobrze i źle, pojawi się tęsknota. Proces stawania na nogi po rozstaniu trwa długo, ale w końcu dobiega końca. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to to, by uporczywie wszystkiego nie przyspieszać. Nikt ci nie powie, kiedy to nastąpi, ale uwierz, że nadejdzie ten dzień.

Nie odtrącaj wyciągniętej ręki

Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, kto chce ci pomóc, nie odrzucaj tej pomocy. Być może nie są to najlepsze pomysły, może nie chcesz teraz iść na miasto czy stroić się. Powiedz, jakiej pomocy potrzebujesz. Naucz się prosić o wsparcie. Naprawdę nie ma nic gorszego od samotności. A ty nie powinnaś teraz być sama.

Uważaj tylko na fałszywych ludzi, których cieszy twoje cierpienie. Oni pojawią się niewiadomo skąd. Będą dopytywać, jątrzyć, mogą plotkować. Trzymaj się od niech z daleka, ponieważ tylko pogorszą twój stan psychiczny. Uważaj też na tych, którzy będą bagatelizować twoje rozstanie. Mówić, że to było do przewidzenia, że nigdy go nie lubili. Przecież nie to właśnie chciałabyś teraz usłyszeć, prawda?

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

Najlepszy sposób na alergię? Pij więcej alkoholu – potwierdzają to naukowcy

Redakcja
Redakcja
1 maja 2018
Fot. iStock / PeopleImages
 

Szklanka alkoholu dziennie może na wiele sposobów korzystnie wpłynąć na twoje zdrowie. Nowe badania wskazują, że umiarkowane ilości alkoholu zmniejszają ryzyko zachorowania na astmę.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, która pije od czasu do czasu kieliszek wina, ponieważ uważasz, że jest to dobre dla twojego zdrowia, możesz mieć rację. Badania ostatnich lat wskazują, że picie umiarkowanej ilości alkoholu jest dobre dla krążenia krwi i może prowadzić do utraty wagi – a teraz wydaje się, że korzyści z takiego stanu rzeczy czerpią także płuca. 

Naukowcy z Bispebjerg Hospital w Kopenhadze zbadali prawie 20 tysięcy bliźniąt w wieku od 12 do 41 lat przyglądając się zależnościom między spożyciem alkoholu a rozwojem astmy. Uczestnicy otrzymali kwestionariusze na początku i na końcu ośmioletniego badani, w których zadawano im pytania dotyczące spożywania alkoholu i zdrowia oraz innych kwestii. Na ich podstawie wysnuto wniosek, że jest ścisła zależność między spożyciem alkoholu a astmą. To umiarkowane jego spożycie może chronić przed rozwojem astmy.

Zdaniem duńskich naukowców alkohol zmniejsza ryzyko ryzyko astmy o jedną trzecią, a najwięcej zachorowań jest wśród tych, którzy w ogóle nie piją alkoholu.
Ryzyko zachorowania na astmę to:

6 procent – jeśli nigdy lub rzadko pijesz alkohol
4,5 procent – jeśli pijesz dużo alkoholu
4 procent – jeśli pijesz umiarkowaną ilość alkoholu, tj. od jednego drinka, lampki wina do sześciu tygodniowo

Naukowcy nie chcą specjalnie komentować ochronnego działania alkoholu, ale z pewnością ma on charakter przeciwzapalny – niszczy czynniki drażniące. Badania nadal trwają. Cóż, u nas wszystko już kwitnie, alergicy wchodzą w swój najtrudniejszy czas, może lampka wina lub dobry drink podczas majówki złagodzi objawy alergii? Zawsze można spróbować.


źródło: sciencenordic.com

 

 


Psychologia Związek

31 złotych myśli, które przywrócą ci spokój i supermoc

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/Jasmina007

Słowa mają moc. Dlatego powtarzamy mantry, dlatego rozmawiamy o tym, co jest dla nas trudne i o tym, co nas uszczęśliwia. Dlatego mówimy do siebie w myślach, żeby się uspokoić, zmotywować, przekonać, że podjęte decyzje są dobre. Warto mówić sobie to, co przywróci nam emocjonalną równowagę i doda energii.

31 złotych myśli, które przywrócą ci spokój i supermoc

1. Spokój rozpoczyna się w momencie, gdy weźmiesz głęboki oddech i nie pozwalasz innej osobie lub wydarzeniu kontrolować swoich myśli. Nie jesteś tym, co ci się stało. Jesteś tym, kim decydujesz się stać w tej chwili. Odpuść i zacznij od nowa.

2. Szczęście to zaprzestanie myślenia, że twoje życie powinno być „jakieś” i docenieniu tego, co masz. Jesteś „wystarczający”. Masz wystarczająco. Robisz wystarczająco dużo. Wdech, wydech … odpuść, a teraz – żyj.

3. Bądź tutaj. Właśnie tutaj. 

4. Spokój nie oznacza przebywania w miejscu, w którym nie ma chaosu, kłopotów ani trudności. Spokój oznacza bycie pośród tych wszystkich rzeczy i umiejętność mentalnej, emocjonalnej i fizycznej koncentracji.

5. Umiejętnie zarządzaj swoją energią. Jeśli możesz naprawić problem, napraw go. Jeśli nie możesz – zaakceptuj.

6. Kiedy zatracasz się w swoim cierpieniu, łatwo ci pomylić swoje zmartwienia z rzeczywistością. Czasem to tylko myśli.

7. Pamiętaj, sam decydujesz, co jest ważne, a co nie.

8. Najczęściej problem nie jest sam problemem – problemem jest nadmierne analizowanie.

9. Z wiekiem zaczynamy rozumieć, ile czasu zmarnowaliśmy na martwienie się problemami, które nie mają znaczenia.

10. To, na czym się nadmiernie koncentrujesz, urasta w twoich oczach do rangi poważnego problemu.

11. Pozytywne podejście to wybór. Bycie pozytywnym nie oznacza ignorowania negatywnego, oznacza przezwyciężanie negatywnych myśli.  

12. Życie jest zbyt krótkie, by kłócić się i walczyć. Skup się uważnie na tym, co naprawdę ważne w twoim związku.

13. Jeśli nie lubisz czyichś zachowań, trzymaj się od niego dala, ale nie krzywdź. Brak szacunku jest oznaką słabości. 

14. Ludzie są dużo milsi, kiedy są szczęśliwsi, co mówi dużo o ludziach, którzy nie są dla ciebie mili. Życz im ich dobrze.

15. Nie obniżaj swoich standardów, ale pamiętaj, że brak nadmiernych oczekiwań wobec innych jest najlepszym sposobem na uniknięcia rozczarowania.

16. Nie zawsze będziesz priorytetem dla innych i dlatego musisz być dla siebie samego priorytetem. Naucz się szanować siebie, dbać o siebie i stać się własnym systemem wsparcia. Twoje potrzeby są ważne. Zacznij je spełniać. Nie czekaj, aż inni Cię wybiorą. Wybierz siebie, już dziś!

17. Dajcie sobie możliwość wysłuchania własnego głosu – własnej duszy. Zbyt wielu ludzi słucha jedynie zgiełku świata i gubi się w tłumie.

18. Po prostu oddychaj, bądź i skup się na tym jak to jest być Tobą. Nikt cię teraz nie osądza, jesteś tutaj mile widziany. Należysz tutaj.

19. To, co robimy w życiu, ostatecznie wynika z tego, kim wierzymy, że jesteśmy.

20. Nie porównuj swoich osiągnięć z osiągnięciami innych. Wszyscy potrzebujemy działać w swoim, indywidualnym czasie.

21. Nie musisz dzielić się wszystkim w mediach społecznościowych. Niech twoje czyny mówią same za siebie.

22. Za dziesięć lat nie będzie miało znaczenia, jakie buty nosisz dziś, jak wyglądały twoje włosy, ani jakie marki ubrań nosisz. Ważne będzie, jak żyłeś, jak kochałeś i czego nauczyłeś się po drodze.

23. Czasami jesteśmy tak pochłonięci próbami osiągnięcia czegoś „wielkiego”, że nie zauważamy wszystkich drobiazgów, które nadają życiu jej całą magię. 

24. Żyj codziennie z dnia na dzień i bądź wdzięczny za małe rzeczy. Kiedy przestajesz martwić się o to, czego nie możesz kontrolować, masz więcej czasu na zmianę rzeczy, które możesz kontrolować.

25. Nie jest za późno. Jesteś dokładnie tam, gdzie powinieneś być. 

26. Pomyśl o setkach małych kroków, pomyłek, szans i zbiegów okoliczności, które cię tu sprowadziły. W pewnym sensie jest to największy cud na świecie, prawda?

27. Przebacz sobie złe decyzje, które podjąłeś i wybory, które ranią innych i ciebie. 

28. Życie zmienia się z każdą sekundą, tak samo jak ty. Każda chwila daje nam nowy początek i nowe zakończenie. Dosłownie dostajesz drugą szansę w każdej sekundzie.

29. Nic nie jest wieczne. Kiedy to zrozumiesz, będziesz mógł zrobić prawie wszystko, czego pragniesz, ponieważ nie spróbujesz już niczego zatrzymać na siłę

30. To zabawne, jak będąc z kimś myślałeś, że nie mógłbyś już żyć bez tej osoby, a potem przyszło rozstanie i zakochałeś się kolejny raz. Nie bój się.

31. Otwórz oczy, otwórz serce. Nadchodzą dobre dni.


Na podstawie: marcandangel.com

 


Zobacz także

Jak odejść, kiedy wciąż kochasz. Zakończyć toksyczny związek i nie bać się żyć

7 sposobów jak naturalnie poskromić kobiecy wachlarz emocji

20 rzeczy, których nauczysz się stopniowo, gdy przestaniesz kontrolować to, co jest poza twoim zasięgiem