Go to content

Sapioseksualizm – kiedy wygląd nie ma znaczenia, a liczy się intelekt

sapioseksualizm, para, randka
fot. Ridofranz/iStock

Sapioseksualizm jest rodzajem preferencji seksualnej, w której wygląd nie ma szczególnego znaczenia na etapie wyboru partnera. Kluczową rolę odgrywa intelekt. Dla sapioseksualistów liczy się wyłącznie szeroka wiedza, mądry dowcip i ciągłe pragnienie pogłębiania umiejętności.

Czym jest sapioseksualizm?

Sapioseksualizm to stosunkowo nowy termin, który pojawił się zaledwie kilka lat temu. Po raz pierwszy zagościł na jednym z zagranicznych portali randkowych. Choć nie ma on konkretnie określonego pochodzenia, to najprawdopodobniej wywodzi się od łacińskiego słowa „sapio”, co oznacza wiem, rozumiem, ale także kosztuję, smakuję.

Sapioseksualizm jest dość nietypowym i specyficznym wyborem partnerów. To rodzaj preferencji seksualnej, w której główną uwagę zwraca się na inteligencję drugiego człowieka. Na pierwszym miejscu stawia się wiedzę i wysoki iloraz inteligencji, który decyduje czy dana osoba nas pociąga czy nie. Seksowne jest porozumienie na poziomie umysłów, a nie jak zazwyczaj – wygląd zewnętrzny.

Fizyczne pożądanie

Oczywiście jest, ale pojawia się zdecydowanie później. Dla osób sapioseksualnych wygląd zewnętrzny, zbliżenie i seks nie są podstawą związku. Pocałunki, trzymanie za ręce i głębokie spojrzenia w oczy – to nie w ich stylu. Kluczową rolę odgrywa rozmowa, i tylko wtedy gdy jest głęboka i pełna wartości, pojawia się szansa na kolejną randkę. Inteligentny partner jest w stanie bardziej podkręcić atmosferę i wzbudzić zainteresowanie, niż ten atrakcyjny, który nie ma nic mądrego do powiedzenia. Osoby sapioseksualne dużo czasu spędzają na rozmowach i dopiero wówczas, gdy pojawi się między nimi więź intelektualna, może pojawić się pożądanie fizyczne.

Sapioseksualizm – jak go rozpoznać?

Głębsza rozmowa, inteligentne wypowiedzi, mądre przemyślenia, a także umiejętność kojarzenia faktów i płynne przechodzenie z tematu na temat sprawiają, że osoby sapioseksualne czują motyle w brzuchu i gęsią skórkę na całym ciele. Jednak to nie wszystko co ich kręci i podnieca.

Sapioseksualiści szczególną uwagę zwracają na:

 • obszerną wiedzę,
 • inteligencję emocjonalną,
 • umiejętność słuchania drugiej osoby,
 • inteligentny dowcip,
 • zaskakujące zainteresowania, hobby,
 • otwarty umysł,
 • poprawnie zbudowane wypowiedzi.

Osoby sapioseksualne cenią sobie umiejętność zachowania w każdej, nawet tej najbardziej niezręcznej sytuacji. Wykazują zamiłowanie do konstruktywnego spędzania czasu. Seks jest drugorzędnym elementem związku. Dla sapioseksualistów ukończone studia i dyplomy nie są warunkiem koniecznym, bowiem uwagę zwracają nie tylko na wiedzę zdobytą w szkole i na uczelni, ale głównie w życiu.

Zobacz również: 6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

Jak sprawdzić, czy jesteś sapioseksualistą?

By sprawdzić czy jesteś sapioseksualistą wystarczy udzielić szczerej i przemyślanej odpowiedzi na poniższe pytania.

 1. Czy uważasz, że rozmowa jest ważniejsza niż wygląd?
 2. Czy twoim zdaniem książka jest doskonałym prezentem?
 3. Czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że uroda przemija a intelekt pozostaje?
 4. Czy zrozumienie partnera jest podstawą związku?
 5. Czy seks nie jest najważniejszy w związku?
 6. Czy twoim zdaniem brak hobby i zainteresowań świadczy bardziej o ubóstwie niż zasobność portfela?
 7. Czy uważasz, że ci, którzy nie czytają książek, nie są dla ciebie dobrym partnerem do rozmowy?
 8. Czy uważasz, że jedna z lepszych randek to ta w teatrze/filharmonii?

 

 • Jeśli odpowiedź twierdząca pojawiła się minimum trzy razy – sapiosekusalizm jest ci zupełnie obcy. Zwracasz głównie uwagę na wygląd zewnętrzny. To fizyczność pociąga cię i podnieca najbardziej.
 • Jeśli odpowiedź twierdząca padła od 3 do 5 razy – wykazujesz skłonności sapioseksualne, jednak nie w 100 procentach. Wiedzę, inteligencję i wygląd traktujesz na równi.
 • Jeśli odpowiedź twierdząca pojawiła się ponad 5 razy – wszystko wskazuje na to, że jesteś sapioseksualistą. Długie, wartościowe rozmowy oraz porozumienie dusz odgrywają dla ciebie w związku kluczową rolę.

źródło: Poradnik Zdrowie, Medonet