Go to content

Nigdy nie ignoruj tych słów i zachowań. Przemoc słowna nie znika jak siniaki…

 

Przemoc werbalna jest niezwykle podstępna. Odbiera nam poczucie wartości, paraliżuje nasze działania i sprawia, że coraz bardziej wycofujemy się wgłąb siebie, nie szukając pomocy z zewnątrz. Słowa mają realną moc sprawczą, mogą nas zmienić, zdołować, złamać i jeszcze bardziej związać emocjonalnie z ich autorem. Ale mogą też pomóc nam uświadomić sobie kim jest partner, z którym przebywamy dzień i noc.

Warto zrozumieć, że przemoc słowna:

Odbiera ci niezależność

Słowa wypowiedziane przez agresora mają dziwną moc wiązania emocjonalnego ofiary z oprawcą. Im gorsze rzeczy słyszysz, tym bardziej chcesz zasłużyć na to, by usłyszeć te dobre. Żyjesz na nieustannym „stand by”. Partner, który stosuje przemoc słowną jest również zazwyczaj partnerem kontrolującym, może równocześnie zmniejszyć twoje poczucie niezależności na inne sposoby, na przykład używając szantażu emocjonalnego. „Jeśli wolisz teraz rozmawiać z tą swoją głupią przyjaciółką, a nie obejrzeć ze mną film, to znaczy, że nie jestem dla ciebie ważny”- słyszysz i powoli, nie wiesz nawet jak, rezygnujesz z kontaktu z bliskimi osobami.

7 sygnałów emocjonalnej przemocy w twoim małżeństwie. Albo odejdziesz albo uwierzysz, że jesteś szalona

Zawstydza cię albo jest realną groźbą

Język ciała stanowi ponad połowę całej komunikacji, a zastraszanie słowne powinno jak najszybciej uświadomić ci, że w twoim związku dzieje się bardzo źle. To samo tyczy się niby niewinnego „zawstydzania” lub „ośmieszania” cię z powodu (często nieprawdziwych) słabości lub wyolbrzymionych błędów. W związku powinniśmy czuć się przede wszystkim bezpiecznie.

Sprawia, że robisz rzeczy, których nie chcesz

Manipulacja słowna potrafi doprowadzić do zmiany decyzji, rezygnacji z tego, co było dla nas ważne, a nawet zmiany poglądów. Jeśli Twój ukochany zmusza Cię do dokonania wyboru, którego nie chcesz dokonać, lub do działań, które są sprzeczne z twoimi wartościami, pamiętaj, że ten, kto kocha, nie powinien wymuszać na nas czegokolwiek, co byłoby sprzeczne z naszym osobistym poziomem komfortu. Nie jesteśmy winni ukochanej osobie rezygnacji z siebie, tylko dlatego, że jesteśmy z nią w związku.

Sprawia, że kwestionujesz zasadność i logikę swoich reakcji

Wszyscy czasami czujemy, że jesteśmy zbyt wrażliwi lub że robimy wszystko nie tak jak trzeba. Jeśli jednak nieustannie się zastanawiasz nad tym czy „coś jest z tobą nie tak”, ponieważ twój partner ciągle kwestionuje twój punkt widzenia, twoją inteligencję oraz twoją zdolność do podejmowania mądrych decyzji, pora się zatrzymać. Zapytaj kogoś, komu ufasz, o jego obiektywną opinię o sytuacji i przypomnij sobie, że nie zawsze się mylisz.

Narcystyczny cykl przemocy. Cztery kroki do związania kogoś sznurem z poczucia winy

Sprawia, że czujesz się bezwartościowy

Obraźliwy język i obelgi są bardziej oczywistymi oznakami słownego znęcania się, ale nie są to jedyne sposoby, którymi twój partner może wpłynąć na twoje wzorce myślowe i twoje poczucie wartości. Słowna przemoc to również brak słów, czyli ciche dni – niebezpieczne narzędzie używane do ignorowania potrzeb drugiej osoby, która czuje się, jakby nie były warta uwagi partnera.

Pamiętajmy, zła kondycja psychiczna obniża naszą odporność fizyczną. Teraz jeszcze mocniej potrzebujemy o siebie zadbać. Może to dobry moment na to, by podjąć życiowe decyzje, a gdy tylko będzie to możliwe – uwolnić się od toksycznych relacji w swoim życiu.