Związek

Kobieto, chcesz mieć udany związek, nie rób tych rzeczy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 września 2019
Fot. iStock / bernardbodo
 

Powiedzmy sobie szczerze – faceci mocno przykładają rękę do tego, że nie da się z nimi wytrzymać. Choć bywa, że po wielu latach stać nas na odejście, wcześniej mając nadzieję, że coś się jednak zmieni, to trzeba przyznać – że my kobiety, też łatwe nie jesteśmy.

Piszemy, że faceci toksyczni, narcystyczni, socjopaci i inne. Jednak prawda jest taka, że nam też wiele można zarzucić, czego my same niekoniecznie chcemy dostrzec. Wręcz stajemy okoniem, gdy ktoś próbuje nam wytłumaczyć, że może jednak choć trochę winy jest po naszej stronie. O nie, my jesteśmy idealne – zajmujemy się dziećmi, gotujemy, sprzątamy, pamiętamy o urodzinach jego matki. Gdyby nie my, to nasza rodzina by nie istniała. Ale z drugiej strony… czy nie mamy na sumieniu jednak trochę grzeszków. Czy umiemy przyjrzeć się sobie z dystansu i stwierdzić: no kurczę, faktycznie, wytrzymać ze mną jest trudno? To trudne, ale nie niemożliwe, trzeba tylko mieć cywilną odwagę przyjrzeć się sobie z dużym obiektywizmem.

To jak? Próbujemy? Kobieto, chcesz mieć udany związek, nie rób tych rzeczy

Nie stawiaj nierealnych oczekiwań

Myślę, że problemem wielu związków, ale też relacji w ogóle, są wysoko stawiane oczekiwania. My – kobiety, jesteśmy w tym mistrzyniami. Nieustannie czegoś oczekujemy, zaczynając od tego, że on się domyśli, kończąc na idealnym jego obrazie, który uknułyśmy sobie w głowie. Nie chcemy dostrzegać jego wad, zwłaszcza na początkowym etapie związku. Myślimy, że go zmienimy, że nasza miłość go zmieni, że to nic takiego. Tyle, że później przychodzi rozczarowanie, bo okazuje się, że nasz książę z bajki niewiele wspólnego z wyobrażeniem księcia ma wspólnego. I dobrze. Ideałów nie ma. Pytanie, czy potrafimy się z tym pogodzić, zaakceptować ten fakt. Czy jesteśmy w stanie przejść do porządku dziennego z faktem, że na przykład on nie umie gotować, że trudno mu utrzymać porządek, że zapomina o twoich urodzinach. Przestańmy oczekiwać, a szukajmy tego, co dobre w naszych facetach. Skupianie się na pozytywach zdecydowanie lepiej zrobi waszemu związkowi, niż wytykanie mu deficytów.

Nie strzelaj fochów, tylko rozmawiaj

Nadal jesteśmy mistrzyniami w strzelaniu fochów. Nie będę rozmawiać, bo nie. Bo czemu to ja mam być pierwsza, bo mam już to w dupie, bo niech on zrozumie, jak mnie to boli. Serio? Chcesz się zachowywać jak rozkapryszone dziecko w przedszkolu, czy stanąć twarzą w twarz z problemem i spróbować znaleźć rozwiązanie? Jeśli nie będziesz mówić, on się nie domyśli. Nie ma bata. Zresztą odwrotnie jest tak samo. Tyle tylko, że rozmawiać trzeba umieć. Więc przestań zasypywać go oskarżeniami i pretensjami. Przestań wytykać mu, co zrobił, a czego nie. Zacznij mówić o swoich uczuciach. Informuj, że jest ci smutno, że było ci przykro. Nie znasz jego intencji, ale wiesz, co czujesz i to niech będzie twoim argumentem. Wyrzucanie mu, że znowu o czym zapomniał, pewnie niczego nie zmieni, ale powiedzenie, że jesteś rozczarowana, że ci z tym źle, smutno, że czujesz się ignorowana, będzie miało zupełnie inny wydźwięk.

Nie kontroluj

Na litość boską, odpuść. Odpuść wiecznego jego sprawdzanie, czy posolił ziemniaki, czy pamięta o odebraniu dziecka, o wywiadówce w szkole, czy na pewno nie pomieszał w pralce kolorowych ubrań z białymi, czy założył dziecko odpowiednie ciuchy, czy wyszedł z psem, zamknął drzwi i kupił wszystko, o co go prosiłaś. Nie męczy cię to? Może nawet nie wiesz, jak bardzo męczy, dopóki nie nauczysz się odpuszczać. On jest dorosłym facetem, innym zupełnie od ciebie. Ma prawo funkcjonować tak, jak chce i z pewnością nikomu nie robi tym krzywdy, a już na pewno nie tobie czy waszym dzieciom. Daj mu żyć, decydować, mylić się. Ale przestań go nieustannie stawiać na cenzurowanym. Święty by nawet oszalał od nadmiaru wiecznej kontroli.

Nie myśl, że ty wszystko robisz najlepiej

Oj tak. Uwielbiamy myśleć, że to my i tylko my jesteśmy we wszystkim najlepsze. Nikt nie zajmie się dzieckiem, tak jak my. Nikt nie zadba o dom, tak jak my. Nikt nie zrobi tak dobrego obiadu, nie powiesi lepiej prania, nie sprzątnie łazienki. Ale czy naprawdę musimy to sobie nieustannie udowadniać stając w szranki rywalizacji z naszym partnerem, mężem, najbliższą nam osobą? Czy nie możemy pomyśleć, że każde z nas ma swoje mocne i słabsze strony i to jest świetne, bo dzięki temu się uzupełniamy. Czy stać cię na to, żeby powiedzieć mu, że jesteś z niego dumna? Schowajmy naszą idealność do kieszeni. Bo tak samo jak oni, tak i my nie jesteśmy idealne. I nie we wszystkim najlepsze, choć czasami chciałybyśmy być.


Związek

A co, jeśli on cię nie kocha? Pięć kroków do zbudowania własnego szczęścia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 września 2019
Fot. istock/1001Love
 

A co jeśli on przestał cię kochać? Naturalne, że czujesz ból, cierpienie, rozczarowanie. Pytanie, czy tylko na tych negatywnych emocjach chcesz się jedynie skupić. Rozstanie może być czasem na rozwój i zmiany. Zmiana rozpocznie się w momencie, kiedy zdecydujesz się zmienić postrzeganie swojej rzeczywistości. Jeśli zdecydujesz się zaprosić do swojego życia więcej miłości i radości, odniesiesz sukces. Wiem, że teraz może to ci się wydawać planem nie do zrealizowania, ale z czasem zobaczysz, że będzie do najbardziej wyzwalająca rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić.

Naucz się doceniać siebie i ufać swoim decyzjom

Nigdy nie zostaniesz doceniona, jeśli nie zaczniesz doceniać siebie. Zobacz, jak wiele ludzi tkwi w pracy, w związkach, w których nie są szanowani, mimo to, nie robią nic, aby to zmienić. Najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Kiedy jednak się na niego zdecydujesz, zobaczysz, jakie przed tobą otworzą się perspektywy.

Otocz się odpowiednimi ludźmi (i okolicznościami)

Jeśli chcesz fantastycznego związku ze wspaniałym facetem, porzuć poczucie krzywdy i żyj z radością. Odejdź od negatywnych sytuacji. Odejdź od człowieka, który cię nie kocha. Tylko tak stworzysz miejsce na to, co nowe. Otocz się ludźmi, którzy mają kochające i satysfakcjonujące relacje. Zauważ ich zachowanie; zauważ, jak się traktują. Poczuj energię i miłość, które są między nimi. Zapytaj swoich przyjaciół o ich życiowe doświadczenia i wybory, których dokonali i zdecyduj, co ty chcesz robić.

Zachowaj uczciwość wobec siebie

Jeśli powiesz „Chciałbym w tym roku polecieć do Paryża”, zrób to, nie odkładają na nie wiadomo kiedy. Da ci to pewność siebie i zaufanie w podejmowaniu własnych decyzji. Siła pozostania wiernym temu, kim naprawdę jesteś, to potężne narzędzie, które jest naszym orężem.

Podejmuj decyzje w poczuciu radości, spokoju i szczęścia

Odchodząc od złej miłości, postanawiasz zmienić swoje życie na lepsze. Dokonuj wyborów zgodnych z tym, co sprawia, że jesteś radosna, szczęśliwa i spokojna. Jeśli właśnie tym będziesz się kierować, nie wpadnie w pułapkę toksycznych związków, czy relacji, w których czujesz się niekochana.

Kochaj siebie po drodze

A teraz najważniejsze: musisz kochać siebie przez całą podróż twojego życia, nawet wtedy gdy skręcasz w inną stronę. Kiedy będziesz podejmować decyzje, trzymaj się ich, bądź im wierna. Nie wracaj do tego, co jest wygodne lub znane, bez względu na to, jak zła może ci się na początku wydawać zmiana. Obiecuję ci, że jeśli zdecydujesz się na skok na głęboką wodę, twoje życie poprawi się w sposób, którego nawet nie możesz sobie dzisiaj wyobrazić. Idź po to, odejdź od człowieka, który cię nie kocha i nigdy się nie poddawaj.


Związek

Szkolne dramaty. Kryzysowa lista kontrolna. Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #7

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 września 2019
Fot. iStock / Thurtell

Wrzesień rozkręcił się nie dobre. Nie straszna już nam szósta zmiana planu i dziesiąty zgubiony but. Ani ta wata kolorowa, której nie produkują odkąd jedynym miejscem zakupów przestały być „społemy”  na osiedlu. Nic nam nie straszne, dopóki nie przyjdzie ta jedna najgorsza wiadomość na librusie, dopóki nie zawiśnie na drzwiach wejściowych i zaczniemy się odruchowo drapać… „Szanowni Państwo, w szkole są przypadki wszawicy, prosimy sprawdzać dzieciom głowy, pani pielęgniarka…”. Aaaaaa. Zaczęło się na dobre! A jak w waszych szkołach? Zaczęły się już  wszawe przygody?

XXI wiek, ale wszom technologia, nauka i hajlajf niegroźne. Mają się całkiem dobrze, szczególnie, że w kwestii wstydu niewiele się zmieniło. Pora powiedzieć sobie jasno, że prędzej czy później każdy trafi na swoją wesz, lepiej wiedzieć, jak się przed nimi uchronić i co robić, gdy już jest po zawodach. Specjalnie dla was, razem z naszym partnerem Pipi Nitolic, przygotowałyśmy specjalną kryzysową listę kontrolną. Do dzieła!

Kryzysowa lista kontrolna, czyli szkolne dramaty

Dlaczego tak bardzo wstydzimy się wszy? Bo stereotypy i mity mocno siedzą nam w głowach. Wszy kojarzą się z robalami, brudem i niezbyt przyjemnym zapaszkiem, ale w rzeczywistości te żyjątka preferują bardziej luksusowe warunki. Wszy wybierają czyste i schludne głowy – żeby miło się mieszkało. Na szczęście jest sporo sposobów, by minimalizować ryzyko!

Jak uniknąć wszy?

Przede wszystkim należy porozmawiać z dzieckiem!

Wystarczy wyjaśnić i uczulić dziecko na kwestię większej higieny. Wytłumaczyć, że zbiorowe zabawy w układanie warkoczy nie są najlepszym pomysłem. Że nie wymieniamy się czapkami, tak samo jak nie bierzemy od kogoś „gryza” śniadania. Że nie pożyczamy sobie szczotek i grzebieni.

Ważne, aby nie straszyć dziecka plagą robactwa, a zwyczajnie wyjaśnić, że wszy się zdarzają i mogą się przytrafić każdemu. Opowiedzcie dzieciom, że to nie koniec świata i są specjalne preparaty, które leczą wszawicę.

Zabezpiecz głowę dziecka i odzież

Choć każdy może się zarazić wszawicą, można nieco zminimalizować ryzyko. Przede wszystkim pilnuj, by dzieci i długich włosach nosiły je upięte.

Pamiętajcie, że mimo ostrożności dzieci mogą się zarazić np. pod czas zabawy czy zajęć sportowych.

Używaj preparatów zapobiegających wszawicy: Pipi Nitolic® prevent plus tworzy na powierzchni włosa ochronny film, który uniemożliwia pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj.

Dodatkowo możesz spryskać czapkę, kaptur bluzy itd. olejkami eterycznymi lub produktami odstraszającymi wszy. Dobrze sprawdza się olejek lawendowy i olejek  z drzewa herbacianego.

Jak leczyć wszawicę?

Zasada nr 1: leczymy całą rodzinę.

Zasada nr 2: choć nie ma prawnego obowiązku, warto powiadomić wychowawcę. To ten moment, kiedy inni rodzice powinni sprawdzić głowę swojego dziecka i szybko reagować.

Zasada nr 3: Wszy poza organizmem człowieka, bez pożywienia mogą przeżyć nawet 2-3 dni. Pamiętajcie, by zadbać o gruntowne sprzątanie, wymianę pościeli i ręczników. Są dostępne również specjalne preparaty do prania. Nie jest prawdą, że trzeba wszystko „odkażać”.

GIS zaleca następujące czynności:

„Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.”

Współczesne preparaty działają na wszy oraz ich jaja, czyli tzw. gnidy. Dzięki temu jeden domowy zabieg pozwala pozbyć się problemu.

Uszy do góry! Sprawdzajcie głowy i nie martwcie się  na zapas.


Jak oswoić szkołę? To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. Żeby było przyjemniej, dla laureatów naszej akcji, dzięki uprzejmości sponsorów mamy wspaniałe nagrody!​

Dodaj swój komentarz i weź udział w zabawie z nagrodami!

Będziemy podpowiadać wam kochani rodzice, jak to robić. Będziemy pisać m.in. o tym, z czym dzieci mają problemy, jak ważne jest, by zwracać uwagę na ich talenty, rozwój, by ich słuchać, by nie naciskać, by dbać o ich naukę, rozwój, ale i odpoczynek, relaks, zabawę, bezpieczeństwo. Będziemy Was wspierać, byście potrafili w odpowiednim momencie puścić swoje dzieci ciut dalej. Posmakować samodzielności, znaleźć swoją dróżkę.

Od samego początku rodzicielstwa, to najtrudniejsze zadanie:
wspierać – nie wyręczać,
pokazywać możliwości – a nie decydować o wszystkim,
dodawać skrzydeł – nie być przeszkodą.
pozwalać dzieciom, by szły własną, najlepszą dla nich drogą.

Akcja „Oh!Szkoło”

Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

#Zadanie 7:

Porozmawiaj z dzieckiem o najważniejszych zasadach dbania o higienę. Zróbcie swój plan kontrolny! A może wspólnie narysujecie zasady bezpiecznego przebywania w szkole? Warto poruszyć z dziećmi temat wszawicy, to od ich świadomości zależy bardzo wiele. Pamiętajcie, by nauczyć dziecko, by nikogo nie wyśmiewało czy nie piętnowało.

W komentarzu do tego artykułu napiszcie, jak udała się wasza rozmowa! A może wymyślicie coś ekstra, by poruszyć w swoich domach temat higieny? Trzymamy kciuki!

Nagrody:

 

 

3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

  • Pipi Nitolic® 50 ml
  • Pipi Nitolic® prevent plus 75ml

Pipi Nitolic® 50 ml zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy, wyrób medyczny

Gwarantuje 100% skuteczność po jednym zabiegu, bez konieczności powtarzania kuracji po 7-10 dniach.

Zalety preparatu:

– likwiduje aktywne stadia rozwojowe wszy

– likwiduje jaja wszy (gnidy)

– jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych

– umożliwia eliminację wszy i gnid z otoczenia osoby zarażonej

– wygodny w aplikacji

– wydajny ( poj. 50 ml wystarcza dla 1 osoby o włosach długich lub 2 osób o włosach średnich)

Pipi® Nitolic® prevent plus 75 ml, wyrób medyczny, wygodny w użyciu spray do codziennej ochrony przed zarażeniem wszawicą.

Zalety preparatu:

–  nie tłuści włosów i nie pozostawia plam

–  zawiera składniki pochodzenia naturalnego

– chroni do umycia włosów

– ma przyjemny zapach

– wydajny (opakowanie 75 ml wystarcza na 60 dni)

3 x materac marki Janpol – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

Piankowo – lateksowy materac dziecięcy o perforowanej powierzchni. Zapewnia stabilne wsparcie ciała dziecka oraz odpowiednią wentylację. W materacyku zastosowano innowacyjny lateks Ocean Blue – sprężysty, niezwykle trwały i antybakteryjny materiał o właściwościach termoregulacyjnych. Żelowe kapsułki zatopione w jego wnętrzu pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się, kiedy Twoje dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się.

Dostępny w pokrowcu Puroactive.

lub

Materac LIBERA (wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

Materac piankowy o średniej twardości dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży. To trwały i bardzo plastyczny model, w którego składzie znajdziemy olejek Neroli pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  Ma on kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto działa uspokajająco, łagodzi bezsenności i wspiera efektywny sen. Materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała dziecka przy każdym jego ruchu.

Do wyboru pokrowiec Gandalf (dwukolorowy) lub Grey. Gwarancja 4 lata.

*Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


2 x Plecak Hama „Blue Unicorn”

2 x Plecak Hama „ Racer”

Plecaki Hama są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając solidne wsparcie każdego dnia szkoły. Praktyczne rozwiązania oraz ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że jest to doskonały wybór dla uczniów klas początkowego nauczania.

  • Lekki i wygodny plecak
  • Pasy stabilizujące
  • Pojemny i dobrze zorganizowany
  • Dziecko widoczne na drodze

 

2 x zestaw nagród składający się z:

  • 2 szt. leżaków
  • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cudowny zestaw do chilloutowania po szkole 🙂

Fundacja Orange od 14 lat zajmuje się edukacją cyfrową dzieci i młodzieży. W ponad 1000 szkół w całej Polsce prowadzi zajęcia, które pomagają korzystać z sieci mądrze, bezpiecznie i kreatywnie.


1 x zestaw rodzinny składający się z:

1 x zestaw składający się z:

1 x zestaw składający się z:

2 x zestaw składający się z:

Toniki oraz suplementy w tabletkach Floradix to naturalne źródło witamin i mikroelementów zawartych w wyciągach z warzyw, owoców i ziół dla całej rodziny.
Floradix Kindervital wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
Floradix Odporność i Energia 250 ml wspomaga układ odpornościowy.
Floradix Żelazo i witaminy uzupełnia niedobór żelaza.
Floradix Wapń i Magnez 250ml   wpływa pozytywnie na gęstość kości i dobrą
kondycję zębów.

Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Odchodziłam długo. Dwa lata odkładane na „może jednak coś się zmieni”. Dzisiaj wiele zrobiłabym inaczej, by się nie zadręczać

Anatomia dupka… Co nas tak do diabła pociąga w tych draniach

„Uprzejmie donoszę, że mąż panią zdradza – brzmiał pierwszy, anonimowy SMS. Kiepski żart – pomyślałam. Kiedyś dałabym sobie uciąć za niego rękę…”