Go to content

Jak dobrze kochać? Cztery filary miłości według buddyzmu

Jak dobrze kochać? Cztery filary miłości według buddyzmu
Fot. IStock/demaerre

Czym jest miłość? Choć opisano ją już nawet matematycznym wzorem, trudno o jedną, uniwersalną definicję. Każdy, kto choć raz kochał, wie, że miłość pozostaje tajemnicą, doświadczeniem, które w każdym z nas pozostawia indywidualny ślad.

Cztery filary prawdziwej miłości

Maitri

Pierwszym aspektem prawdziwej miłości jest Maitri – chęć i zdolność do obdarowania ukochanej osoby radością i szczęściem. Aby rozwijać ten aspekt naszego uczucia, musimy ćwiczyć obserwując i słuchając uważnie, tak, by wiedzieć co robić i czego nie robić, aby uszczęśliwiać innych. Jeśli oferujesz swojej ukochanej coś, czego ona nie potrzebuje, to nie jest Maitri. Musisz poznać jej rzeczywistą sytuację, inaczej to, co masz do zaoferowania, może przynieść jej nieszczęście. Brak chęci zrozumienia i poznania oznacza, że twoja miłość nie jest prawdziwą miłością. Trzeba patrzeć głębiej, aby zobaczyć i zrozumieć potrzeby, aspiracje i cierpienia ukochanej osoby. Wszyscy potrzebujemy miłości.

Karuna

Drugim aspektem prawdziwej miłości jest Karuna, zamiar i zdolność do łagodzenia i przekształcania cierpienia w coś pozytywnego, rozjaśniania smutków. Karuna jest zwykle błędnie tłumaczona jako „współczucie”, ale to nie jest do końca poprawne tłumaczenie. „Współczucie” oznacza współodczuwanie, a my nie musimy cierpieć, aby „eliminować” cierpienie innej osoby.

Mudita

Trzecim elementem prawdziwej miłości jest Mudita, radość. Prawdziwa miłość zawsze przynosi radość tobie i osobie, którą kochasz. Jeśli nasza miłość nie przynosi radości obu stronom, to nie jest prawdziwa miłość.

Upeksza

Czwartym elementem prawdziwej miłości jest Upeksza, co oznacza, opanowanie, „odpuszczanie”, niedyskryminujące podejście. Upa znaczy „ponad”, a iksha oznacza „szukać”. Czy potrafisz wspiąć się na górę, aby być w stanie spojrzeć na całą sytuację z dystansu? Jeśli w twojej miłości jest dyskryminacja, jeśli trawią ją uprzedzenia, to nie jest prawdziwa miłość.


Źródło: creativesystemsthinking.wordpress.com