Go to content

Garść złotych zasad dla samotnych rodziców szukających miłości oraz dla tych, którzy chcą się z nimi związać

Fot. istock/Anchiy

Żyjemy w taki czasach, gdy rozwody, rozstania i patchworkowe rodziny, „połatane” z sukcesem dorosłe i dziecięce serca nie są już niczym nadzwyczajnym. Jednak układanie sobie życia na nowo, z nowym partnerem, w sytuacji kiedy mamy dzieci z pierwszego związku nie jest łatwy procesem, dla każdej z zaangażowanych stron.

Randkowanie we dwójkę bywa trudne, randkowanie z całym tłumem (nawet jeśli pozostaje on tylko w naszej głowie – myśli o dzieciach przychodzą w różnych, najmniej oczekiwanych momentach), to prawdziwe wyzwanie. Do tego dochodzą trudne emocje, nasze lęki i obawy, zazdrość córki czy syna, niepewność… Warto nieco ułatwić sobie życie i kierować się kilkoma, złotymi zasadami.

Złote zasady dla tych, którzy chcą się związać z rodzicem samotnie wychowującym dziecko

1. Opieka nad dziećmi

Już na samym początku znajomości, musisz zdawać sobie sprawę z tego (i zaakceptować ten fakt), ze twój partner jest odpowiedziany przede wszystkim za opiekę nad swoimi dziećmi. Jasne, czasem będzie mógł zostawić je z drugim rodzicem, z kimś z rodziny lub z opiekunką, ale nie zawsze jest  to łatwe. Spotkanie w porze obiadu, gdy dzieci są w szkole lub w weekendy (przy opiece naprzemiennej) to ci musi na razie wystarczyć.

2. Czas

To może to być frustrujące: zakochujesz się, chcesz spędzać z ukochaną osobą jak najwięcej czasu, ale… ona po prostu nie ma go dla ciebie tyle, ile byś chciał. Dzieci chorują, odrabiają lekcje, uczestniczą w różnych zajęciach, a przede wszystkim – wymagają obecności i uważności rodzica.  Staraj się nie brać tego do siebie – ukochana osoba na pewno chciałaby spędzać z tobą więcej czasu. Szukaj innych rozwiązań, by pozostać w bliskim kontakcie: SMS-ów, e-maili, rozmów telefonicznych. I doceniaj czas, który spędzacie razem.

3. Spotkania

To, kiedy i gdzie możesz spotkać się z dziećmi partnera musi być decyzją ich rodzica. Przygotuj się na to, że mogą być niechętnie wprowadzeniu kogoś nowego do ich życia, zbyt szybko.

4. Uwaga

Jest naturalnym, że chcesz by twoja nowa miłość traktowała cię z uwagą i wyłączną czułością, ale jeśli spotykasz się z samotnym rodzicem, jest spora szansa, że największą część uwagi poświęca on oczywiście swoim dzieciom… J. Nawet jeśli wiesz, że tak właśnie powinno być, możesz odczuwać zazdrość. Zachowaj to uczucie da siebie.

5. Były partner

Niektórzy rodzice, nawet po rozstaniu, nadal mieszkają razem lub pozostają w bardzo bliskich stosunkach, aby dzielić ze sobą odpowiedzialność za wychowanie dzieci. Co to oznacza dla ciebie? Konieczność pogodzenia się z jego/jej obecnością.  Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, być może nie jest to właściwy związek dla ciebie.

6. Rodzicielstwo

Skoncentruj swoje wysiłki na budowaniu solidnych, dobrych relacji z dziećmi swojego partnera, ale nie na siłę. Nie wchodź w rolę rodzica „z automatu”, w tej sytuacji, o wiele bardziej niż w każdej innej, trzeba czasu i cierpliwości. Pamiętaj też, że dzieci czują lojalność w stosunku do obojga rodziców.

7. Chaos

Jeśli nigdy nie miałeś tak bliskiego kontaktu z dziećmi, możesz być zdzwiony i ogromem obowiązków i nagłą zmianą stylu życia, jaka nastąpi, jeśli zdecydujesz się być częścią tej rodziny (zawsze pamiętaj, że wchodzisz w ten układ jako nowy członek rodziny). Uczucie zagubienia i lęk przed tym, że sobie nie poradzisz, są jak najbardziej naturalne.

8. Bądź sobą

Nie staraj się „przekupić” dzieci prezentami, nie zdobywaj na siłę ich sympatii. Nie udawaj, że je lubisz, jeśli tak nie jest.

9. Związek dorosłych

Upewnij się, że twojemu partnerowi zależy na tobie jako na drugiej połowie związku dwojga dorosłych osób, a nie jako na „pomocy przy dzieciach”.

10. Bądź szczery

Spotykanie się z samotnym rodzicem, może być dla niektórych z nas wyjątkowo trudne. Taki związek wymaga umiejętnego radzenia sobie z dużą ilością różnych, niewygodnych uczuć. Jeśli nie „kupujesz tego pakietu w całości”, lepiej w porę się wycofaj.

Złote zasady dla tych, którzy są samotnymi rodzicami i szukają miłości

1. Poznajmy się

Upewnij się, że wiesz wystarczająco dużo o osobie, którą chcesz zaprosić do swojego domu. Nie rób tego od razu, zbyt wcześnie. Daj mu/jej zdobyć twoje zaufanie.

2. Nie angażuj się zbyt szybko

To może być bardzo trudne, ale postaraj się zaprzyjaźnić zanim się zakochasz. Oszczędzisz sobie rozczarowań, a one nie są w twojej i tak już trudnej sytuacji, potrzebne.

3. Nie angażuj w związek dzieci, gdy to jeszcze „nic pewnego”

Dzieciom nowego znajomego przedstaw jako przyjaciela, a nie „kogoś więcej”.

4. Nie lekceważ zdania dzieci

Jeśli twoje dzieci są na tyle duże, aby mieć wyrobić sobie opinię co do twojego nowego znajomego, słuchaj tego, co mają do powiedzenia. Czasem dzieci widzą więcej.

5. Nie wywieraj presji

Nie namawiaj dzieci ani partnera do wspólnego spędzania czasu, nie wymuszaj poczucia, że obie strony powinny się od razu polubić.

6. Bądź szczery wobec drugiej strony

Nie obiecuj, że zawsze znajdziesz czas, że „zawsze będziesz”. Postaw sprawę jasno: masz obowiązki, które są elementem stałym w twoim życiu.

7. Wymagaj szacunku

Od nowego partnera wobec dzieci, ale także od nich wobec nowego znajomego.

8. Bądź świadomy

Swoich uczuć i pragnień, ale także uczuć i pragnień drugiej strony. (No, chyba, że oboje nie traktujecie tego związku „na serio”). Jeśli on/ona nie akceptuje twojej sytuacji, raczej nic z tego nie będzie. Dzieci nie znikną z twojego życia, są jego częścią.

9. Nie umawiaj się na randki kosztem dzieci

Obiecałeś kino, wspólny spacer, odrabianie lekcji? Nie odwołuj dlatego, że nadarzyła się okazja do spotkania z ukochaną.

10. Nie idealizuj

Życie rodzica nie jest łatwe, nie ma co tworzyć mitów o domowej „idylli”. Napięcia i konflikty są czymś naturalnym, dobrze, żeby twój partner od początku zdawał sobie z tego sprawę. Nie idealizuj też jego – to ostatnie czego ci teraz trzeba.

To się naprawdę może udać, nie rezygnuj z miłości. Warunek jest przecież zawsze taki sam – i dla tych „wolnych i niezależnych” i dla tych, którzy mają dzieci: trzeba znaleźć właściwą osobę…


Na podstawie: eharmony.com.au, yourtango.com