Go to content

Czy toksyczną relację można „wyleczyć”? Zmiany muszą być trwałe

Fot. iStock / yulkapopkova

Wiele osób, które utkwiły w toksycznych związkach, jest bardzo silne emocjonalnie związanych ze swoim partnerem. Zależy im na tym, żeby naprawić relację z bliską osobą i mocno wierzą w to, że jest to rzeczywiście możliwe. Miłość sprawia, że nie chcą odejść, mimo cierpienia i mimo szkód w sferze psychicznej lub fizycznej, które wyrządził im partner. Czy jest jakaś szansa na to, że toksyczna relacja stanie się kiedyś zdrowo funkcjonującą więzią? Czy warto mieć nadzieję, że jeszcze będziemy szczęśliwi z obecnym partnerem?

Dobra miłość powinna sprawiać, że się szanujemy, lubimy, że chcemy się rozwijać jako para i jako oddzielne byty. W pewnych przypadkach możliwa jest “naprawa” toksycznego związku, nawrócenie go na bezpieczne, właściwe tory. Nie jest to łatwe i nie zdarza się często. Jeśli jednak bardzo ci zależy i nie chcesz zrezygnować z partnera, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc ci pozytywnie wpłynąć na sytuację.

1. Na chwilę odetnij kontakt

Czasami najlepiej po prostu “wyjść” na chwilę ze związku i pozwolić sobie na przerwę. Zanim spróbujesz to naprawić, zastanów się nad tym jakich zmian oczekujesz I co sprawi, że jakość twojej relacji się zmieni. Z perspektywy zazwyczaj wszystko wygląda inaczej.

2. Zidentyfikuj problemy

Nie możesz zmienić tego, czego nie rozpoznajesz I nie potrafisz nazwać. Poświęć trochę czasu, aby poważnie porozmawiać z partnerem o waszych kłopotach. Jeśli on nie chce takiej komunikacji, zapisz swoje spostrzeżenia na kartce, pozwól mu do nich wrócić, gdy będzie na to gotowy. Tymczasem poszukaj dystansu, „wyłącz się” emocjonalnie z tej relacji. Spróbuj dać sobie i jemu określoną ilość czasu na

3. Pomyśl o sobie

By „terapia” się udała, obie osoby muszą być wystarczająco dojrzałe, aby spojrzeć głęboko w siebie i zobaczyć, jakie pozytywne zmiany muszą wprowadzić same w sobie… Bez chęci lub motywacji do zmiany sytuacja związku nie ulegnie poprawie.

4. Szukaj profesjonalnej pomocy

Wiele razy ludzie nie mogą samodzielnie wykonywać wewnętrznej pracy i autorefleksji. Dlatego uzyskanie profesjonalnej pomocy terapeuty może pomóc każdemu z osobna w rozwiązywaniu problemów, a także pomóc w poprawie relacji poprzez terapię pary.

5. Przestań obwiniać

W toksycznych związkach poczucie winy ogrywa kluczową rolę. Tylko dzięki wewnętrznej pracy nad sobą i dzięki terapii możemy wziąć osobistą odpowiedzialność za swoje czyny i przestajemy obwiniać partnera za wszelkie niepowodzenia.

6. Naucz się języka dobrej komunikacji

Dobry język komunikacji to język odpowiedzialności. Pozwala ci opowiedzieć drugiej osobie, jak się czujesz, nie wprawiając jej w poczucie winy, pomaga zmniejszyć defensywność w związku. Pamiętaj, by nie zaczynać zdania od „ty zawsze…” Spróbuj opisywać swoje uczucia.

7. Zmień swoje zachowanie

Kiedy oboje zidentyfikujecie to, co musicie zmienić w sobie i w związku, musicie zacząć wprowadzać owe zmiany w życie. To kluczowe – ruszyć do przodu, działać. I zobaczyć, co to przyniesie.

8. Utrzymaj zmiany w przyszłości

Niektórzy z nas opracowali umiejętność „krótkoterminowego” wprowadzania zmian – po pewnym czasie wrócą do swoich starych nawyków. Aby naprawdę zmienić relację i uczynić ją zdrową, zmiany muszą stać się trwałe.

Przyjmij do wiadomości, że to się może nie udać. Że czasem nasze drogi po prostu muszą się rozejść. Jasne, to boli, zwłaszcza gdy tak mocno kochasz. Ale zasługujesz na to, by druga strona kochała cię równie mocno i była w stanie poświęcić dla ciebie dokładnie tyle samo, co ty dla niej.


Na podstawie: lifehack.org