Związek

Choć walczę tak mocno, nie umiem zapomnieć twojej zdrady. Wybacz, jeśli odejdę

Listy do redakcji
Listy do redakcji
8 października 2020
Fot. istock/pecaphoto77
 

To nie tak miałoby być. To Ty miałeś prosić mnie o wybaczenie. Miałeś błagać i przyznawać na każdym kroku, że to był najgorszy błąd twojego życia. Że nie powinieneś był go nigdy popełnić. Że Twoje życie beze mnie nie miałoby sensu. Że gdybyś mógł cofnąć czas… Ale było inaczej. Od momentu, w którym wiem toczę ze sobą nieustanną walkę, by zapomnieć i zacząć żyć na nowo. A Ty jedynie czekasz, aż to się stanie.

O tym, że zdradziłeś dowiedziałam się od Ciebie. Powiedziałeś mi o tym w niedzielne popołudnie, przy deserze. Wybieraliśmy się właśnie na spacer i może do kina. Rzuciłeś lekko, jakby to była informacja o tym, że wychodzisz do sklepu po pieczywo:

„Przespałem się z Karoliną, wtedy na wyjezdzie służbowym w Poznaniu. Nie powinnaś być zła, nie kontrolowałem tego. Wszyscy byliśmy po kilku drinkach. Nic się nie stało, nie rozwodzimy się przecież. To dla mnie nic nie znaczyło.”

Zamarłam. Gorączkowo analizowałam te pięć zdań próbując zrozumieć, czy oznaczają naprawdę to, co wynikało z ich treści. Nie tyle zdradę, co fakt, że uważasz ją jedynie za wypadek przy pracy. A może nawet nie tyle? Niewierność – wiesz co to znaczy? Czy rozumiesz, co się właściwie stało?

Pamiętam ten wyjazd i pamiętam wieczór, kiedy z niego wróciłeś. Czekałam na Ciebie z kolacją, z naszym ulubionym serialem na Netflixie. I pamiętam najlepszy seks, jaki kiedykolwiek mieliśmy. Właśnie tej nocy. Czy to były twoje wyrzuty sumienia, czy tęsknota za moim ciałem?

Minęły 4 tygodnie odkąd mi powiedziałeś. Oddaliłam się od Ciebie, śpimy osobno. Nie jestem w stanie zdobyć się na rozmowę z tobą, głównie milczę. Milczę i zadręczam się pytaniem: dlaczego?

Nie, nic nie jest jak dawniej. W mojej głowie zmieniła się nawet twoja twarz, jej obraz. Jest tam teraz mnóstwo natrętnych, trudnych myśli. Wydawało mi się, że cię znam. Pamiętam jak wielokrotnie komentowałeś perypetie naszych wspólnych znajomych, którzy rozstali się właśnie przez zdradę. „ Trzeba wiedzieć, co się robi” – grzmiałeś. Wydawało mi się, że mamy takie same wartości… Wydawało mi się, że oboje chcemy w związku pewności. Wierności.

Jestem rozdarta.

Chcę cię uderzyć, zadać ci ból, zemścić się. Chcę się przytulić, zapomnieć, wrócić do tego, co było przed zdradą. Chcę odejść. Chcę uwierzyć, że to się już nigdy nie powtórzy. Chcę żebyś mnie błagał o wybaczenie. Chcę żebyś zniknął z mojego życia. Chcę być spokojna. Chcę wyrzucić z mojej głowy te natrętne myśli, te wyobrażenia o was. Chcę zacząć wszystko od nowa. Chcę żebyś zmienił pracę, zerwał z nią wszystkie kontakty. Chcę być wolna. Chcę być z Tobą. Nie chcę być z Tobą.

Nie błagasz, nie prosisz. Czekasz. Nie narzucasz się. Snujesz się po domu jak cień, żeby mi nie przeszkadzać w przeżywaniu twojej zdrady. Wiesz, że cierpię, ale nie masz żadnego pomysłu na to, jak rozwiązać nasz problem. Myślisz, że mi przejdzie, że trzeba czasu. Że skoro dla ciebie to „ nic nie znaczyło”, powinnam czuć to samo. Powinno mi wystarczyć zapewnienie, że nic się nie stało. Na Boże Narodzenie znów będzie jak dawniej.

A ja walczę ze sobą każdego dnia, zastanawiając się, czy związek po zdradzie ma jeszcze jakiś sens. Czy my mamy jeszcze jakiś sens.

 


Związek

Skóra naturalna i ekologiczna. Czym charakteryzują się poszczególne jej typy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 października 2020
skóra licowa, ekologiczna, zamszowa, nubukowa, welurowa i lakierowana
Fot. iStock
 

Skóra to materiał ponadczasowy, cieszący się niesłabnącą popularnością. Znany i wykorzystywany od zarania dziejów, doceniany jest za trwałość oraz wygląd. Decydując się na zakup obuwia czy galanterii skórzanej, często stajemy przed wyborem, jakiego typu skórę wybrać? Czym charakteryzuje się skóra licowa, ekologiczna, zamszowa, nubukowa, welurowa i lakierowana?

Skóra naturalna — typy 

Skóra jest naturalnym materiałem, który służy lepiej i dłużej od materiałów syntetycznych. W dodatku z upływem czasu jej wygląd zazwyczaj się nie pogarsza, a w wielu przypadkach nawet zyskuje na szlachetności. Jest również delikatniejsza i wygodniejsza w użytkowaniu, oraz „oddychająca”. Chętnie kupujemy produkty z niej wykonane, ale nie zawsze wiemy, jakie różnice istnieją pomiędzy poszczególnymi typami skór. Ta wiedza jest o tyle istotna, ponieważ każdy jej typ nieco inaczej wygląda, oraz ma nieco inne cechy. Trzeba przyznać, że skóra skórze jest nierówna, więc dokonując wyboru pomiędzy poszczególnymi jej typami, dobrze jest mieć świadomość tego, czego można się spodziewać.

skóra licowa, ekologiczna, zamszowa, nubukowa, welurowa i lakierowana

Fot. iStock

Skóra licowa

Skóra licowa, zwana również gładką, to skóra właściwa, której zewnętrzna warstwa poddawana jest odpowiedniej obróbce mechanicznej w ten sposób, by stała się ona gładka. Kolejno zabarwia się ją zgodnie z potrzebą i pokrywa odpowiednią warstwą wosku. Dzięki temu nie tylko podnosi się jej walory estetyczne, ale także nadaje większą odporność na przyjmowanie wilgoci i zabrudzeń. Najczęściej wykorzystywana jest w tym celu skóra bydlęca, lub dużo delikatniejsze skóry cielęce, jagnięce lub koźlęce. Za szczególnie luksusowy typ skóry licowej uważany cordovan, czyli skóra pochodząca z tylnej części grzbietów końskich, garbowana w specjalny sposób. Odzież, obuwie czy dodatki ze skóry licowej wymagają odpowiedniej konserwacji, ale dzięki niej będą służyć przez lata.

skóra licowa, ekologiczna, zamszowa, nubukowa, welurowa i lakierowana

Fot. iStock

Nubuk 

Nubuk to typ skóry naturalnej surowej, która jest często mylona z zamszem. Dokładniej jest to delikatnie oszlifowana wierzchnia warstwa skóry posiadająca krótkie włoski. Nubuk po oszlifowaniu pozostaje z aksamitnym meszkiem, na którym można np. przeciągnięciem palca, zostawić ślad — jasny lub ciemny, w zależności od kierunku ruchu. Ten rodzaj skóry cieszy się dużym powodzeniem ze względu na delikatną i przyjemną w dotyku strukturę. Nubuk ma jednak pewną wadę — jest  mniej odporny na wilgoć i bardziej podatny na zabrudzenia oraz uszkodzenia, w porównaniu do skóry licowej.

Zamsz

Zamsz jest odpowiednio przygotowaną wewnętrzną warstwą skóry. Charakteryzuje się ona włosiem dłuższym, w którym widoczne są pojedyncze włókna. Przez to uważany jest za skórę mniej szlachetną od nubuku. Oba rodzaje jednak potrzebują szczególnej pielęgnacji ze względu na większą podatność do zabrudzeń, chłonięcia wilgoci oraz uszkodzeń mechanicznych.

skóra licowa, ekologiczna, zamszowa, nubukowa, welurowa i lakierowana

Fot. iStock

Skóra welurowa

Welur to w rzeczywistości odmiana zamszu, o gęstych i grubych włóknach. Jest ona, podobnie jak zamsz i nubuk delikatna i przyjemna w dotyku. Podobnie jak one, potrzebuje częstszej pielęgnacji, która zagwarantuje je piękny wygląd.

Skóra lakierowana

Skóra lakierowana cechuje się wysokim połyskiem, co nadaje jej elegancki, połyskujący wygląd. Powstaje w wyniku nałożenia na skórę warstwy lakieru, co w wielu przypadkach gwarantuje efekt wręcz lustrzanego połysku. Ostateczny wygląd zależy od ilości wykorzystanego lakieru. Tego rodzaju skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, ale także na mróz, czy deszcz. Skórę lakierowaną najczęściej wykorzystuje się do produkcji portfeli, butów, torebek. Wymaga ona jednak odpowiedniego traktowania oraz pielęgnacji odpowiednimi środkami.

Fot. iStock

Skóra ekologiczna

Skóra ekologiczna to inaczej skóra sztuczna, niepochodząca od zwierząt. Produkuje się ją z odpowiedniego materiału, najczęściej poliestru, który imituje skórę naturalną. Ma ona wielu zwolenników. Dla wielu osób jej największym atutem jest fakt, że do jej pozyskania nie potrzeba zwierząt. Poza tym jest znacznie tańsza i prostsza w czyszczeniu, w porównaniu do skóry naturalnej. Jest również bardziej odporna za zabrudzenie i zamoczenie. Lepsza jakościowa sztuczna skóra jest w stanie skutecznie imitować skórę prawdziwą.

Ale mimo tych zalet ma  także pewne minusy. Nie zapewnia cyrkulacji powietrza i wilgoci, co podczas kontaktu z ciałem może przyczyniać się do podrażnień lub nadmiernego pocenia. W zależności od gatunku materiału sztuczne skóry mogą nie wyglądać tak dobrze, jak skóry naturalne. Bywa, że skóry ekologiczne gorszego gatunku pachną specyficznie, co nie każdemu może odpowiadać. Do minusów można zaliczyć także fakt, że sztuczne skóry bywają mniej wytrzymałe i po pewnym czasie na zagięciach pojawiają się przetarcia lub pęknięcia materiału.

Jak odróżnić skórę ekologiczną od naturalnej?

Nie licząc sprawdzenia informacji zawartej na metce, jest kilka innych, skutecznych sposobów na rozpoznanie rodzaju skóry. Skóra naturalna wydziela charakterystyczny skórzany zapach, jest także delikatniejsza w dotyku. Sztuczna natomiast cechuje się brakiem skórzanego zapachu, jest też znacznie twardsza i grubsza, zazwyczaj o jednolitej strukturze. Często także bywa podszyta od spodu innym materiałem.


źródło: multirenowacja.pl ,kaletnik.info 


Zobacz także

15 małych rzeczy, które robi kochający facet, a których często nie dostrzegamy

nie wymagamy od was tak wiele

Panowie, my naprawdę nie wymagamy od was tak wiele

Lista twoich kochanek nie jest krótka, ale zawsze mówiłeś, że i tak jestem najważniejsza