Lifestyle

Gdy ktoś flirtuje lub uwodzi twojego partnera. O przebaczaniu i radzeniu sobie z emocjami

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 listopada 2016
Fot. iStock/sanjeri
 

Większość ludzi wchodzi w bliską relację z drugą osobą, z zamiarem pozostania jej wiernym. Z biegiem czasu jednak, po latach wspólnego bycia razem, nawet najbardziej oddani sobie partnerzy mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy to nagle spodoba im się ktoś inny. Nawet najlepsze związki przechodzą z tego powodu olbrzymie kryzysy.

Jesteście razem na weselu, czy innym spotkaniu z dużą ilością osób, twój partner jest pogrążony w rozmowie „sam na sam” z waszą wspólną znajomą. Nie zauważają reszty towarzystwa. W pewnym momencie słyszysz swoje imię, czujesz na sobie jej szybkie spojrzenie, a potem, oboje znów znikają dla świata, tak dobrze im się rozmawia.

Im dłużej to trwa, tym bardziej czujesz się rozdrażniona, tym mniej potrafisz cieszyć się tym radosnym spotkaniem. Wiesz, że twoja zazdrość jest niedorzeczna. Jednak czujesz, że twojemu partnerowi pochlebia uwaga, jaką skupia na nim jego rozmówczyni. Jest śmiech i chichoty, i może trochę za dużo weselnego szampana.

Nie ulega wątpliwości, że kiedy ktoś zauważa jak jesteś zabawna, seksowna, i inteligentna, to pobudza twoje ego. Jednak, gdy to twój partner jest odbiorcą całej tej „sympatii” i nie otrzymuje jej od ciebie, efekt może być katastrofalny. Rzadko kiedy potrafimy przyznać się sami przed sobą do tego, że jesteśmy zazdrośni. Ufamy naszemu partnerowi, nie dajemy więc sobie prawa do tych złych emocji. Na zewnątrz, bo wewnątrz aż kipi. „Czy on już jest tak mną znudzony, niezadowolony z naszej relacji, że ona wydaje się mu lepszą towarzyszką?”…

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, kiedy niewinny flirt kończy się realną zdradą. Twój partner okazał się niewierny, wina jest ewidentna.

Psychologowie dzielą „przebaczenie” pod względem jego pozytywnych i negatywnych aspektów. Pozytywne wybaczanie polega na tym, że potrafisz spojrzeć na swojego partnera bez poczucia złości lub urazy. W negatywnym przebaczeniu szukasz zemsty, a twoje życie uczuciowe jest pełne zawirowań. Innymi słowy, nie wybaczasz wcale. Nie dajesz partnerowi kolejnej szansy.

Powinnaś być w stanie przeboleć „nieszkodliwą” choć irytującą rozmowę przy weselnym stoliku. Możesz całą winą obarczyć ową natrętną znajomą, a nie partnera, który może po prostu starał się być uprzejmy. Będzie to szczególnie łatwe do zrobienia, więc jeśli twój partner przeprasza i sprawia wrażenie, że jest mu naprawdę przykro.

Dużo większym wyzwaniem jest zdolność do „pozytywnego przebaczenia” zdrady. Dobrym rozwiązaniem jest trenowanie uważności – zauważania i akceptowania swoich negatywnych emocji. Tu nie chodzi o NIEGO – chodzi o ciebie, o twoje poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa, o „jakiś” komfort.

Podsumowując, gdy twój partner jest „ofiarą” flirtu, nie musisz tłumić swoich uczuć rozdrażnienia lub zazdrości. Jednak nie wyolbrzymiaj problemu. Czy naprawdę jest co przebaczać? W poważniejszych przypadkach, takich jak zdrada, przebaczenie może przyjść samo, jeśli przyjmiesz do wiadomości i zaakceptujesz swoje uczucia. To, czy twój związek przetrwa, będzie zależało od wielu dodatkowych czynników


Źródło: psychologytoday.com

 


Lifestyle

10 zaskakujących rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz gorącą wodę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 listopada 2016
10 zaskakujących rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz gorącą wodę
Fot. iStock / max-kegfire
 

Nie jest żadną tajemnicą, że zdrowo jest pić wodę. Powinniśmy sięgać po nią każdego dnia, zamiast dosładzanych soków z butelki czy jeszcze mniej zdrowo — gazowanych napojów. Woda to podstawa życia, więc nie powinniśmy jej sobie żałować, jednakowo dla zdrowego ciała, dobrego samopoczucia oraz ładnego wyglądu. 

Wiele osób już wie, że woda z plasterkiem cytryny, pita każdego dnia na czczo z rana, potrafi zdziałać cuda. Ale do tej pory mówiono i pisano o wodzie chłodnej. Jednak chłodna, a szczególnie zimna woda na pusty żołądek, nie każdemu pomaga. Lepiej i zdrowiej pić ciepłą wodę, ponieważ organizm sam w sobie ma wysoką temperaturę, więc spożywanie bardzo zimnej wody, może sprawić trudności w trawieniu i spowodować skurcze żołądka lub jelita cienkiego. Tym razem, zamiast zimnej wody czy porannej kawy, znawcy tematu polecają dla odmiany wodę gorącą. Czy wiesz dlaczego?

Tych 10 nieoczekiwanych rzeczy cię czeka, gdy sięgniesz każdego dnia po szklankę gorącej wody

1. Podkręca metabolizm i chudnięcie

Ciepła woda znakomicie nakręca zdrowy metabolizm, co jest ważne zarówno, gdy chcesz schudnąć, jak i utrzymać szczupłą sylwetkę. Najlepszym sposobem, aby go rozruszać, jest poranne picie szklanki ciepłej wody na czczo. Jeśli do szklanki gorącej wody dorzucisz przynajmniej plaster cytryny, taki napój lepiej i szybciej poradzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej w twoim ciele.

2. Ulga w przeziębieniu

Sezon na zachorowania w pełni, więc dobrze jest profilaktycznie zastosować szklankę ciepłej wody, jako ratunek dla nosa i gardła w potrzebie. Zanim choroba się rozkręci, częste sięganie po gorącą wodę pomoże zadusić problem w zarodku — rozpuszcza zalegającą flegmę, a także pomaga usunąć ją z dróg oddechowych. Taka kuracja przynosi także ulgę w bólu gardła. Pomaga również przy zatkanym nosie, odblokowując wydzielinę i ułatwiając jej wydmuchanie.

3. Pomoc przy miesiączce

W przypadku bolesnych miesiączek znane są ciepłe kompresy, stosowane na brzuch, by złagodzić skurcze. Picie gorącej wody może również przynieść ulgę przy skurczach, przez ciepło działające uspokajająco i kojąco na mięśnie brzucha.

4. Skuteczny detoks

Pozbycie się toksyn z organizmu jest bardzo ważne dla zdrowia i dla urody. Regularne spożywanie ciepłej wody pozwoli zrównoważyć pH, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zakwaszenia organizmu. Wszystko to, co zalega jako skutek przemiany materii, powinno być regularnie usuwane z organizmu. Gorąca woda, szczególnie z plastrem cytryny sprawdzi się tu dobrze, ponieważ temperatura ciała zaczyna wzrastać, co powoduje zwiększone pocenie się. A właśnie przez skórę i pot, organizm usuwa to, co nie jest mu potrzebne.

10 zaskakujących rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz gorącą wodę

Fot. iStock / RyersonClark

5. Hamuje proces starzenia się organizmu

Detoksykacja, która następuje za sprawą picia gorącej wody, to tylko jedna z przyczyn spowolnienia procesu starzenia. Woda wpływa także na wygładzenie skóry, z powodu zwiększenia jej elastyczności i wzmocnienia przeciw destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników.

6. Oczyszcza cerę

Gorąca woda wspiera oczyszczanie skóry i przeciwdziała powstawaniu pryszczy i wągrów. Jej działanie od wewnątrz jest bardzo potrzebne i skuteczne, pozbywając się toksyn i niwelując przyczynę kłopotów związanych z trądzikiem.

7. Sprzyja zdrowym włosom. 

Zdrowe, lśniące włosy, są marzeniem wielu kobiet. Te, które chcą o to zawalczyć, powinny wprowadzić każdego dnia szklankę ciepłej wody na czczo. Ten rytuał pobudza zakończenia nerwowe w cebulkach włosów i sprawia, że ​​są aktywne, co jest korzystne dla przywrócenia naturalnej witalności włosom. Łatwiej też pozbyć się problemu z łupieżem. W podobny sposób stymuluje przyspieszenie wzrostu włosów, więc można połączyć w jednej szklance przyjemne z pożytecznym.

8. Wspiera krążenie krwi

Zaletą picia wody jest to, że poprawia krążenie krwi. Dobre krążenie jest potrzebne nie tylko organom, ale także prawidłowemu działaniu mięśni i nerwów. Ponadto utrzymuje zdrowy system nerwowy poprzez wypłukiwanie złogów tłuszczu wokół niego.

9. Reguluje procesy trawienne

Picie wody zimnej w trakcie lub po posiłku może prowadzić do utwardzenia tłuszczu zawartego w spożywanych pokarmach i jego osadzania się na wewnętrznej ścianie jelita, co może ostatecznie prowadzić do raka jelita. Dla odmiany szklanka gorącej wody podczas posiłku przynosi odwrotny skutek, wspierając lepsze trawienie.

10. Likwiduje zaparcia

Zaparcia są dość powszechnym i dokuczliwym problemem. Najczęściej wynikają ze zbyt małej ilości błonnika w diecie oraz odwodnienia organizmu. Woda nie tylko rozmiękcza zalegający pokarm, ale wspiera perystaltykę jelit, w wyraźny sposób niosąc ulgę przy problemach z wypróżnieniem.


źródło: www.lifehack.orgkrokdozdrowia.pl


Lifestyle

„Strasznie tęsknię. Tęsknię za nami sprzed lat”. Akcja „List do męża”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
30 listopada 2016
Fot. iStock / Geber86

Jesteśmy razem już ćwierć wieku – tak, tak i nadal bawi i cieszy nas zdziwienie w oczach ludzi, którzy dowiadują się o naszym wspólnym „stażu”. Dwadzieścia pięć lat razem, a ja nawet nie wiem jak zatytułować list do Ciebie.

Kochany…? – nie, ma być szczerze

Drogi…? – tak rozpoczynano maile w firmie, w której praca była jednym z moich spełnionych marzeń

Cześć…?- nie jesteś kolegą z wakacji…

Mam wrażenie, że nasz związek, nasza relacja, to coś pięknego, a jednocześnie bardzo dziwnego i pokrętnego. A może przeceniam naszą oryginalność?

Tego, co jest miedzy nami, nie można ogarnąć. A może całkiem przeciwnie, można, bardzo prosto. Tyko ja próbuję przekombinować, pragnę bardziej, namiętniej, żywiej?

Dowcipem, z którego sama nie wiem, czy chce mi się jeszcze śmieć, stało się stwierdzenie, mojej przyjaciółki: „Wy będziecie w toku sprawy rozwodowej i nadal będziecie chodzić razem do teatru i na koncerty.” Mamy wspólne pasje, zainteresowania, sposoby na spędzanie czasu. Jesteśmy przyjaciółmi. I właśnie ta przyjaźń, to błogosławieństwo i przekleństwo w jednym.

Nie mam już siły mówić do Ciebie, powtarzać, odkrywać swoje pragnienia. Z jednej strony ogarnia mnie bezsilność, z drugiej upokorzenie, a nade wszystko poczucie niezrozumienia, doprawione szczyptą poczucia winy.

Bezsilność, bo wyczerpałam już wszelkie, znane mi środki wyrazu, żeby do Ciebie dotrzeć. Był śmiech i łzy. Były żarty i powaga. Był szept i krzyk. Był spokój i chaos. Był czas motywowania i czas czekania na Twoje działanie. Była obojętność i gwałtowność. Nic nie zadziałało.

Upokorzenie, bo upokarzające jest być z mężczyzną, który kocha cię jak siostrę, przyjaciółkę, matkę swoich dzieci, a nie widzi w tobie kobiety.

Poczucia niezrozumienia, bo kiedy mówię dlaczego czuję się upokorzona, patrzysz na mnie jakbym kazała ci uwieść najlepszego kumpla.

Poczucia winy, że wybrzydzam, że nie doceniam, że przecież inni mają zdecydowanie gorzej. Nie pijesz, nie bijesz, nie zdradzasz. Jesteś dobrym człowiekiem, oddanym ojcem, kochającym mężem.

Niektórzy mówią „wypaliło się”, a ja nie wiem czy kiedykolwiek się tliło.

Nie pamiętam ognia między nami, pamiętam rozmowy, wyjazdy, nocne spacery.

Strasznie tęsknię. Tęsknię za nami sprzed lat, ale także tęsknię za poczuciem, że jestem Kobietą, Żoną, Partnerką. Nie domową sekretarką, nie osobą odpowiedzialną za relacje z bliskimi, nie pretekstem do podróży. Tęsknię za czasem kiedy żyłeś, a nie tylko oddychałeś.

Mam wrażenie, że nie ma Ciebie w Tobie. Kiedy pytam, słyszę słowa, które myślisz, że chcę usłyszeć. Taka postawa nie wymaga wysiłku, znalezienia argumentów, podjęcia dyskusji.

Nie muszę się starać, zabiegać, dbać. Ty i tak jesteś obok. Tylko nieobecny, bez życia, nieustannie przysypiający i zmęczony. Nie zauważasz mnie, tak jak wtedy kiedy po porodach naszych dzieci schudłam 18 kg. Wszyscy podziwiali, tylko nie Ty. A to dla Ciebie podjęłam tę walkę.

Wiesz, kiedy nasza rozmowa miała sens, pierwszy raz od wielu, wielu miesięcy?

Kiedy powiedziałam, że byłam u adwokata. Mam wrażenie, że od niepamiętnych czasów powiedziałeś prawdę. Trudną, ale prawdę. Rozmowa była dialogiem, nie oczekiwaniem na odpowiedź. Potem nastąpił miesiąc miodowy, kiedy naprawdę czułam się żoną, nie współlokatorką.  Szkoda , że  w ten weekend, nasze bycie z sobą, a nie obok siebie wkroczyło po raz kolejny w stan agonii. Jednak dziękuję, za czas, który był. Dobrze poczuć się kobietą.

Kolejny raz zostałam sama, z poczuciem schizofrenii:

Być z kimś dlatego, że cię kocha, jest ojcem twoich dzieci i każdego dnia czuć jakby ten ktoś zakręcał tobie kurek z tlenem.

Czy wybrać, nieznaną, zapewne inną , być może trudniejszą rzeczywistość?

Na jednej szali kładę życie moich dzieci w pozornie pełnej rodzinie,  gdzie z dnia na dzień oddalamy się od siebie, coraz bardziej. Emocjonalna kostnica.

Na drugiej szali kładę niewiadomą.

Pozornie wybór może wydawać się oczywisty.

Jednak pozory mylą….

„Co straciłam z własnej woli,
Ile przeciw sobie.
Co wyliczę, to wyliczę
Ale zawsze wtedy powiem,
Że najbardziej mi żal ………. ” :
wspólnych wypraw z przyjaciółmi,

wyjazdu nocnym pociągiem do Zakopanego, po to by wdrapać się na Kasprowy i wrócić nocnym pociągiem, bezpośrednio do pracy,

wyjazdu z zachodniego krańca Polski do Białegostoku, żeby zobaczyć „Upiora w operze”,

niespodziewanych koncertów, na które bilety kupowaliśmy o drugiej w nocy,

podjęcia decyzji o zakupie działki budowlanej, tylko dlatego, że nazwa miejscowości była piękna i nietuzinkowa,

wsparcia, kiedy rzucałam stabilną pracę, na rzecz pracy marzeń, gdzie wiadomo było tylko to, że nic nie wiadomo.

Przepraszam, że nie potrafię Cię kochać, przepraszam, że nie mam siły odejść, przepraszam, że pragnę być szczęśliwą, a nie silną kobietą.

Przepraszam, że nie potrafię żyć namiastką.

Cokolwiek się zdarzy, będę życiu wdzięczna, za chwile, które potrafiliśmy przeżyć razem

M.


AKCJA „LIST DO MĘŻA”

ZADANIE KONKURSOWE: Napisz list do swojego męża partnera o tym, jak bardzo go kochasz i wyślij na adres [email protected] dołaczając oświadczenie:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

NAGRODY:

5 autorów najpiękniejszych listów nagrodzimy świątecznymi zestawami kosmetyków „Dla niego” i „Dla niej” marki Eveline.

5 x zestaw „Dla niej” składający się z:

SKIN ACTION BOOSTER Serum – koncentrat 12% bioaktywna witamina C

P_piel_sab_serum

SKIN ACTION BOOSTER – Lekki hydro-krem intensywnie nawilżający 30+

P_piel_sab_krem 30

Oils of Nature – LUKSUSOWY SUCHY OLEJEK + SERUM ODMŁADZAJĄCE DO TWARZY I CIAŁA

P_piel_OILS-OF-NATURE_suchy-olejek_serum_odmladzajace

 5x zestaw „Dla niego” składający się z:

MEN X-TREME  – MULTIFUNKCYJNY KREM EKSTRAMALNIE NAWILŻAJĄCY

P_piel_mxt_krem nawilzajacy_200 ml

MEN X-TREME – NAWILŻAJĄCY ŻEL PO GOLENIU

P_piel_mxt_zel po goleniu

MEN X-TREME – ŻEL POD OCZY ROLL-ON

P_piel_mxt_roll-on

Konkurs potrwa od 23.11.2016 do 07.12.2016 roku, a wyniki ogłosimy do 17. 12. 2016 roku.

Regulamin konkursu znajdziesz TUTAJ.

 


Zobacz także

Horoskop psychologiczny

Dwie twarze każdego znaku zodiaku. Sprawdź, czy pasują do ciebie?

Czego lepiej nie podgrzewać w mikrofalówce? Ta wiedza może zaoszczędzić sprzątania lub uchronić przed pożarem

Najczęstsze błędy w relacji rodzic – dorosłe dziecko. Unikaj ich jeśli chcesz rodzinnego szczęścia