Związek

9 mitów o związkach, w które musimy przestać wierzyć.

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2021
Fot. iStock/svetikd
 

Iluzje. Sami je sobie tworzymy. Że związek musi być dokładnie taki, jak sobie go wymyśliliśmy, że partner powinien się zmienić by bardziej nam odpowiadać. Że za dwa lata to ślub, a potem dzieci. I że będziemy razem już zawsze. Sami wchodzimy w te scenariusze i oczekujemy, że druga połówka świetnie wpasuje się w rolę, którą dla niej wymyśliliśmy. Tak, jakby liczyło się tylko to, co widać na zewnątrz, gdy ktoś przypatruje się naszej relacji z boku…

Mit numer 1: Jako para powinniśmy istnieć także w mediach społecznościowych

Dlaczego wydaje nam się, że wszyscy powinni widzieć, jak bardzo się kochamy? Dlaczego pokazujemy innym czasem bardzo intymne momenty z naszego wspólnego życia? Czy, jeśli tego nie robimy, to znaczy, że nie istniejemy dla innych jako para? Tak naprawdę, im więcej szczegółów z waszego życia trzymasz tylko dla was, tym lepiej dla związku.

Mit numer 2: Związek powinien być jak bajka

Cóż, nie jest i nie będzie. Prędzej czy pózniej, każdy stanie twarzą w twarz z problemami, jakie niesie ze sobą życie, kariera zawodowa, codzienność, wspólne mieszkanie, rodzicielstwo… Trzeba zdawać sobie z tego sprawę i nie żyć marzeniami, ale budować krok po kroku relację, która ma nam pomóc się rozwijać i osiągnąć harmonię i szczęście, a nie chaos i smutek.

Mit numer 3: Miłość wystarczy

Nie, nie wystarczy. Samo uczucie to oczywiście jakiś początek relacji. Ale do stworzenia trwałego związku trzeba jeszcze mnóstwa innych niezbędników: dobrej woli, kompromisów, cierpliwości, wytrwałości, dobrego seksu, zaufania, uczciwości, wspólnych celów, sympatii wobec siebie… Kto przeżył dobry związek, ten wie.

Mit numer 4: Zazdrość i zaborczość są normalne

Nie, jeśli kompletnie ich nie kontrolujemy. Zbyt wysoki poziom zazdrości zabija w związku zaufanie, prowadzi do nieporozumień i kłótni. W skrajnych przypadkach może się zakończyć izolacją jednego z partnerów od bliskich mu osób.

Mit numer 5: Powinniśmy interesować się tym samym

Jasne, podobne zainteresowania zbliżają, ale nie są warunkiem koniecznym udanego związku. Czasem nawet dobrze się od siebie trochę odsunąć, wyjść nieco dalej, znaleźć coś swojego. Presja identycznych zainteresowań to olbrzymi, niepotrzebny stres.

Mit numer 6: Kłótnie niszczą związki

Kłótnie są potrzebne: oczyszczają atmosferę, otwierają nam oczy na inny niż nasz punkt widzenia. O ile oczywiście, potrafimy się kłócić nie okazując sobie niszczącej agresji. To, co niszczy związki, to brak komunikacji.

Mit numer 7: Żeby relacja była udana, jedno z partnerów mu się zmienić

Często popełniamy błąd, uważając, że jedynym rozwiązaniem dla naszych związkowych problemów jest dostosowanie się jednego z partnerów. Próbujemy zatem – najczęściej szantażem – zmusić go do zmian, zamiast wspólnie pracować nad kompromisami w relacji.

Mit numer 8: Jeśli jesteś w szczęśliwym związku, nie potrzebujesz innych, bliskich osób

W toksycznych relacjach partnerzy często próbują odizolować drugą osobę od jej przyjaciół, czy członków rodziny. Wydaje im się, że są one zagrożeniem, a tak naprawdę pomagają utrzymać w związku równowagę.

Mit  numer 9: Idealne związki istnieją

Są osoby, które rezygnują ze wspaniałych związków, ponieważ uważają, że gdzieś czeka na nie coś jeszcze lepszego, doskonalszego. Prawda jest taka, że idealne związki nie istnieją, tak jak nie istnieje idealnie dobrany partner. Udany związek to zasługa ciężkiej pracy obu stron i naprawdę warto podjąć wspólny wysiłek, by stworzyć razem coś trwałego.


Związek

Dieta 1000 kcal – dieta dla osób w wyjątkowych sytuacjach. Kto i dlaczego nie powinien po nią sięgać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 stycznia 2021
Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty
Fot. iStock
 

Dieta 1000 kcal (kalorii) to jeden z pomysłów na szybką utratę zbędnych kilogramów. Jej nazwa wzięła się od restrykcyjnego ograniczenia ilości kalorii w pożywieniu, które może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Dieta 1000 kcal zdecydowanie nie jest dietą dla każdego i należy przed zastosowaniem jej rozważyć wszelkie za i przeciw.

Dieta 1000 kcal a zapotrzebowanie kaloryczne

Trzeba mieć świadomość, że dieta 1000 kcal jest dietą restrykcyjną i niepolecaną każdemu. Ograniczenie ilości kalorii w pożywieniu do wspomnianych 1000, jest drastycznym posunięciem dla organizmu. Wystarczy wspomnieć, że na przykład dorosły mężczyzna pracujący ciężko fizycznie może potrzebować nawet 4000 kalorii dla normalnego funkcjonowania. Zapotrzebowanie kaloryczne to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona od wieku, płci, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej, jaką musimy wykonać. Bardzo drastyczne ograniczenie liczby kalorii w odczuwalny sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Aby wiedzieć, ile kalorii każdy z nas powinien dostarczać, można samodzielnie wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta 1000 kcal (kalorii)

Można wykorzystać jedną z prostszych metod obliczenia: 

1. Pomnóż swoją wagę x 24 godziny = otrzymasz BMR – podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne
2. Pomnóż BMR x współczynnik aktywności = dobowe zapotrzebowanie kaloryczne (CPM)

Współczynnik aktywności:

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie;
1,4 – praca niefizyczna, trening 2 razy w tygodniu;
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu;
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu;
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening.

Przykładowe wyliczenie dla osoby ważącej 60 kg, która wykonuje pracę siedzącą i trenuje 2 razy w tygodniu:

BMR – 60 kg x 24 = 1440

1440 x 1,4 = 2016 [kcal]

Ta metoda podaje przybliżony wynik. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny, należy skorzystać z pomocy dietetyka, który profesjonalnie wyliczy indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Znając własne zapotrzebowanie kaloryczne, można zauważyć, że jeśli zapotrzebowanie energetyczne wynosi 3000 kcal, dieta 1000 kcal za bardzo obciąży organizm.

Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta 1000 kcal (kalorii)

Dieta 1000 kcal — zasady, jadłospis 

Dieta 1000 kalorii jest dietą restrykcyjną i przy dłuższym zastosowaniu niedoborową, więc przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem, by określić stan zdrowia, i dietetykiem, ponieważ ktoś powinien kontrolować przebieg i postępy na diecie. Tak restrykcyjną dietę zazwyczaj proponuje się  osobom, które mają duży problem z otyłością i muszą podjąć się radykalnych środków, aby zgubić nadprogramowe kilogramy. Przy diecie o tak niskiej kaloryczności konieczna jest także odpowiednia suplementacja, aby wyrównać niedobory składników mineralnych i witamin.

Jadłospis w diecie 1000 kcal wygląda następująco:

  • Na śniadanie można zjeść maksymalnie 200 kalorii — np. kromka chleba żytniego z plastrem białego sera i papryką;
  • Na drugie śniadanie 150 kalorii — np. serek wiejski naturalny;
  • Obiad to 350 kalorii — np. ryba na parze z warzywami;
  • Na podwieczorek 100 kalorii — np. brzoskwinia lub jabłko;
  • Na kolację 200 kalorii — np. sałatka z sałaty i pomidorów.

Jest to rzeczywiście bardzo niewiele, zważywszy na to, że na przykład duże jabłko ma tych kalorii ok. 70. Stosowanie się do zasad diety 1000 kcal wymaga rezygnacji z większości produktów i ograniczenie ilości spożywania dozwolonych.

Podstawę jadłospisu powinny stanowić produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i produkty jak najmniej przetworzone. Dieta 1000 kcal wyklucza pokarmy takie jak: słodycze, białe pieczywo, tłuste wędliny, mięsa, masło, smalec, oraz nabiał o zawartości tłuszczu powyżej 3%.

Potrawy należy gotować i piec, a 75% wielkości posiłków muszą stanowić warzywa gotowane na parze lub surowe. Należy także pamiętać, że ostatni posiłek powinien być rozplanowany na dwie godziny przed snem. Do tego konieczne jest wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody mineralnej niegazowanej, do tego zielonej lub czerwonej herbaty, które przyspieszą przemianę materii i pomogą oczyścić organizm.

Ponieważ dieta 1000 kalorii wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad, składniki należy dokładnie odważyć i policzyć wykorzystane kalorie. Ze względu na zagrażające niedobory, podczas tej diety zalecana jest dodatkowa suplementacja i monitorowanie stanu zdrowia.

Dieta 1000 kcal (kalorii) - zasady, jadłospis, efekty

Fot. iStock/Dieta 1000 kcal (kalorii)

Dieta 1000 kcal — efekty, zalety i wady 

Dieta 1000 kcal ma zarówno zalety, jak i wady, choć tych drugich zdaje się być więcej. Do zalet należy zaliczyć utratę nadmiernej masy ciała, dodatkowo poprawę gospodarki lipidowej, węglowodanowej, spadek podwyższonego ciśnienia oraz uspokojenie nadmiernego wyrzutu insuliny po posiłku.

Stosując długi czas dietę ubogokaloryczną należy mieć świadomość wspomnianych już niedoborów witamin i minerałów, oraz możliwego ubytku masy mięśniowej. Reżim kaloryczny może skutkować uczuciem zmęczenia, brakiem sił, zawrotami głowy i gorszym samopoczuciem. Do wad trzeba zaliczyć ryzyko pojawienia się efektu jojo po powrocie do normalnego żywienia. Po zakończeniu diety należy zwiększać kaloryczność posiłków bardzo ostrożnie, by kilogramy nie wróciły. Dietę 1000 kcal trzeba potraktować nie jako jednorazowe rozwiązanie, a jako wstęp do troski o sylwetkę w dłuższym czasie.

Dieta 1000 kcal nie jest dietą dla każdego. Zdecydowanie powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, dorastająca młodzież i osoby starsze. Osoby cierpiące na różne choroby także nie powinny na własną rękę stosować tej diety. Mogą ją wykorzystać osoby zdrowe, o ile faktycznie zachodzi taka konieczność. Wtedy i tak należy monitorować stan zdrowia pod okiem specjalisty i wprowadzić odpowiednią suplementację.


źródło:  dietolubni.pl,www.medme.pl 


Zobacz także

Po 20-tu latach małżeństwa już nóg co drugi dzień nie golę, obiadu z dwóch dań nie gotuję. I wiecie co? Dobrze mi z tym!

Romantyczny weekend z mężem? Uważajcie, bo to wcale nie jest takie proste, pułapki czyhają wszędzie

Mam kochanka, ale od męża nie odejdę, z nim jestem szczęśliwa