Go to content

9 mitów o związkach, w które musimy przestać wierzyć.

Fot. iStock/svetikd

Iluzje. Sami je sobie tworzymy. Że związek musi być dokładnie taki, jak sobie go wymyśliliśmy, że partner powinien się zmienić by bardziej nam odpowiadać. Że za dwa lata to ślub, a potem dzieci. I że będziemy razem już zawsze. Sami wchodzimy w te scenariusze i oczekujemy, że druga połówka świetnie wpasuje się w rolę, którą dla niej wymyśliliśmy. Tak, jakby liczyło się tylko to, co widać na zewnątrz, gdy ktoś przypatruje się naszej relacji z boku…

Mit numer 1: Jako para powinniśmy istnieć także w mediach społecznościowych

Dlaczego wydaje nam się, że wszyscy powinni widzieć, jak bardzo się kochamy? Dlaczego pokazujemy innym czasem bardzo intymne momenty z naszego wspólnego życia? Czy, jeśli tego nie robimy, to znaczy, że nie istniejemy dla innych jako para? Tak naprawdę, im więcej szczegółów z waszego życia trzymasz tylko dla was, tym lepiej dla związku.

Mit numer 2: Związek powinien być jak bajka

Cóż, nie jest i nie będzie. Prędzej czy później, każdy stanie twarzą w twarz z problemami, jakie niesie ze sobą życie, kariera zawodowa, codzienność, wspólne mieszkanie, rodzicielstwo… Trzeba zdawać sobie z tego sprawę i nie żyć marzeniami, ale budować krok po kroku relację, która ma nam pomóc się rozwijać i osiągnąć harmonię i szczęście, a nie chaos i smutek.

Mit numer 3: Miłość wystarczy

Nie, nie wystarczy. Samo uczucie to oczywiście jakiś początek relacji. Ale do stworzenia trwałego związku trzeba jeszcze mnóstwa innych niezbędników: dobrej woli, kompromisów, cierpliwości, wytrwałości, dobrego seksu, zaufania, uczciwości, wspólnych celów, sympatii wobec siebie… Kto przeżył dobry związek, ten wie.

Mit numer 4: Zazdrość i zaborczość są normalne

Nie, jeśli kompletnie ich nie kontrolujemy. Zbyt wysoki poziom zazdrości zabija w związku zaufanie, prowadzi do nieporozumień i kłótni. W skrajnych przypadkach może się zakończyć izolacją jednego z partnerów od bliskich mu osób.

Mit numer 5: Powinniśmy interesować się tym samym

Jasne, podobne zainteresowania zbliżają, ale nie są warunkiem koniecznym udanego związku. Czasem nawet dobrze się od siebie trochę odsunąć, wyjść nieco dalej, znaleźć coś swojego. Presja identycznych zainteresowań to olbrzymi, niepotrzebny stres.

Mit numer 6: Kłótnie niszczą związki

Kłótnie są potrzebne: oczyszczają atmosferę, otwierają nam oczy na inny niż nasz punkt widzenia. O ile oczywiście, potrafimy się kłócić nie okazując sobie niszczącej agresji. To, co niszczy związki, to brak komunikacji.

Mit numer 7: Żeby relacja była udana, jedno z partnerów mu się zmienić

Często popełniamy błąd, uważając, że jedynym rozwiązaniem dla naszych związkowych problemów jest dostosowanie się jednego z partnerów. Próbujemy zatem – najczęściej szantażem – zmusić go do zmian, zamiast wspólnie pracować nad kompromisami w relacji.

Mit numer 8: Jeśli jesteś w szczęśliwym związku, nie potrzebujesz innych, bliskich osób

W toksycznych relacjach partnerzy często próbują odizolować drugą osobę od jej przyjaciół, czy członków rodziny. Wydaje im się, że są one zagrożeniem, a tak naprawdę pomagają utrzymać w związku równowagę.

Mit  numer 9: Idealne związki istnieją

Są osoby, które rezygnują ze wspaniałych związków, ponieważ uważają, że gdzieś czeka na nie coś jeszcze lepszego, doskonalszego. Prawda jest taka, że idealne związki nie istnieją, tak jak nie istnieje idealnie dobrany partner. Udany związek to zasługa ciężkiej pracy obu stron i naprawdę warto podjąć wspólny wysiłek, by stworzyć razem coś trwałego.