W miłości i na wojnie wszystko jest dozwolone. Mocno wierzymy w to, że naszym przyjaciołom najbardziej zależy na naszym szczęściu: słuchamy ich porad, opowiadamy o sercowych rozterkach. Gdybyśmy jednak byli ze sobą do końca uczciwi, pewnie wszyscy zgodzimy się, że mamy choć jednego przyjaciela, który mógłby bardziej naszemu związkowi przeszkodzić, niż pomóc.
7 typów przyjaciół, którzy bardziej zaszkodzą niż pomogą twojemu związkowi
1. Przyjaciel „od zawsze”
To ten, którego znasz całe swoje życie. Z nim utrzymujesz kontakt od lat, mimo różnych nieporozumień. Masz tendencję do szukania u niego porad, bo to on zna cię najlepiej. Załóżmy, że to prawda, ale nie oznacza to, że jego rady będą dla ciebie zawsze najlepsze, nawet jeśli wypływają z najszczerszych chęci. Jego opinia może być oparta na jego własnych, poprzednich doświadczeniach („Nie chcę, żebyś przechodził przez to, co ja”). Niektórzy nasi przyjaciele czują się wręcz uprawnieni do dawania nam wskazówek, bo uważają, że skoro są tak długo obecni w naszym życiu, wiedzą, co jest dla nas najlepsze.
2. Zakochany (w tobie) przyjaciel
Taki przyjaciel to ten, który się nie uśmiecha na widok twojego partnera, ale doszukuje się w nim wad i stara się przekonać ciebie, że najwyższa pora zostawić swoją drugą połówkę, bo „nic z tego nie będzie”. Strzeż się takiego przyjaciela. Jego porady nie mają w sobie nic z obiektywizmu. Usłyszysz pewnie, że twój partner nie jest dla ciebie wystarczający dobry. Krótko mówiąc, wszelkie wskazówki będą wypływały z negatywnych emocji i zazdrości.
3. Przyjaciel – były chłopak/była dziewczyna
To na pewno ciekawa postać. Wierzy, że przyjaźń z tobą jest otwartymi drzwiami, by do ciebie wrócić. Niekoniecznie chodzi tu o miłość, częściej o ambicję. Swoimi uwagami w obecności twojego partnera może systematycznie niszczyć relację miedzy wami, doprowadzać do kłótni i wprowadzać napiętą atmosferę. Nigdy ufaj radom, które od niego otrzymujesz. Nie słuchaj ich, chyba, że czujesz, że to co mówi jest przydatne.
4. Rodzice byłej dziewczyny / chłopaka
Nawet jeśli zakończyłaś swój związek, być może nadal utrzymujesz dobre relacje lub przyjaźń z rodzicami byłego partnera. A oni mogą próbować przekonać cię, żebyś wróciła do ich syna. Słyszałaś kiedyś” „On nigdy by tego nie zrobił” lub „Wiesz, co nie było chyba tak źle, kiedy byliście razem”? Rodzice, w dziewięciu przypadkach na dziesięć mają jasny cel. Chcą sabotować twój obecny związek.
5. Nieszczęśliwy przyjaciel
Skoro on jest nieszczęśliwy, dlaczego tobie wolno być szczęśliwym? Porady takiego przyjaciela opierają się głównie na jego negatywnych doświadczeniach. Ten typ zrobi wszystko (nie zawsze świadomie), żeby cię zdołować. Nie słuchaj go.
6. Zawsze obecny przyjaciel
Chce być stale blisko ciebie, albo nawet między wami. Chce wiedzieć o wszystkim, co tylko dzieje się w twoim związku. Wpada niezapowiedziany, najczęściej wtedy, gdy pragniecie samotności we dwoje. Skutecznie zepsuje wam „sam na sam”, bo chce mieć ciebie dla siebie. Nie akceptuje twojego partnera i potrafi go lekceważyć w twojej obecności. Doprowadza do sytuacji, w której musisz wybierać między nim a partnerem.
7. Przyjaciel, który właśnie wszedł w związek małżeński
Albo został rodzicem. Jeden z tych dwóch tematów (albo oba) dominują w waszych rozmowach. Taka osoba myśli, że ślub i urodzenie dziecka może naprawić wszystko. Stale pyta: „Kiedy ślub? Kiedy dziecko?” Zapewnia, że będziecie wspaniałym małżeństwem (nawet jeśli jesteście razem od miesiąca) i cudownymi rodzicami. Planuje za was i układa wam wasze życie, na wzór swojego. Wprowadza napięcie i, mimo swojego entuzjazmu, może skutecznie obrzydzić wam życiowe plany.
Prawdziwi przyjaciele zazwyczaj chcą by nasz związek był udany, pragną naszego szczęścia. Czasami jednak ich porady są nietrafione, a sugestie mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Nie warto przyjmować ich bezkrytycznie, nawet jeśli wypływają z najlepszych pobudek.
Źródło: huffingtonpost.com