Go to content

6 sygnałów, że tkwisz w przemocowej relacji. Czasem przemoc jest tylko przeczuciem

fot. Boris Jovanovic/iStock

Jak zdefiniować przemoc? Wcale nie tak łatwo. Czasem przemoc jest po prostu przeczuciem, że coś dzieje się wbrew tobie, że jesteś krzywdzony. Nie potrafisz jej zdefiniować wprost, nie potrafisz przytoczyć konkretnych przykładów, ale czujesz, całe twoje „ja” wyrywa się z tego związku i chce krzyczeć, że dzieje się „coś” złego. Tylko jak o tym mówić? Jak zwierzyć się bliskim z tych emocji, lęku, rozczarowania i zdziwienia, że ukochana osoba funduje ci nieme piekło?

Zacznij od tego, że nazwiesz zachowania, które cię krzywdzą. Musisz powiedzieć – najpierw sobie, potem partnerowi – że nie możesz i nie będziesz ich tolerować. Jeśli masz problemy z określeniem, czy dane zachowanie jest rzeczywiście krzywdzące, poniżej znajdziesz 6 najczęstszych sygnałów, że tkwisz w przemocowej relacji. Niech nie dziwi cię poprzednie zdanie. Większość  relacji opartych na przemocy trwa tak długo dlatego, że dajemy się zmanipulować osobie, którą kochamy. Dajemy sobie wmówić, że „przesadzamy”, że jesteśmy zbyt wrażliwi.

6 sygnałów, że tkwisz w przemocowej relacji

1. Czujesz, że partner nie akceptuje twojego wyglądu

Daje ci to do zrozumienia sprytnie skonstruowanymi uwagami. Nie powie wprost „za dużo ważysz”. Usłyszysz za to „popracuj nad tym, żeby na wiosnę w końcu zmieścić się w te spodnie”. Nie będzie wspierający, ale da ci odczuć, że nie jesteś dla niego atrakcyjną osobą. Wystarczy krytyczne spojrzenie, ironiczny uśmiech, gdy próbujesz dobrze wyglądać. Wystarczy, że nie czujesz akceptacji, tylko chłód i świadomość odrzucenia.

2. Partner często wytyka ci błędy z przeszłości, próbując cię przy tym poniżyć

Każdy z nas wnosi do związku jakąś przeszłość. W momencie gdy zaczynamy być razem, historia pisana jest jednak na nowo. Żadne z nas nie ma prawa wytykać drugiemu czegoś, co już dawno zakończone. Wszyscy mamy prawo popełniać błędy i uczyć się na nich. Wykorzystywanie twojej przeszłości przeciwko tobie, po to, by cię poniżyć i pokazać ci, że jesteś kimś gorszym, jest zachowaniem o znamionach przemocy psychicznej. Należy to powiedzieć jasno.

3. Czujesz się kontrolowany na każdym kroku

Z kim jesteś, co robisz? Ile dokładnie wydałaś na ten krem? Dlaczego tak dużo czasu spędziłeś na zakupach? I partnerki i partnerzy potrafią dosłownie zamęczyć nas pytaniami o każdą minutę, którą spędzamy oddzielnie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, czy odwiedzamy rodziców lub przyjaciółkę. On musi wiedzieć. I niekoniecznie ci uwierzy.

4. Partner sprawia, że myślisz o sobie zle, kiedy pragniesz czegoś dla siebie

Masz ochotę wyjść gdzieś bez niego? Odpocząć na kanapie przed telewizorem zamiast spędzić kolejny wieczór z jej znajomymi? Uważasz, że lepiej ci zrobi weekend na łonie natury niż rajd po muzeach? Przemocowy partner będzie wpędzał cię w poczucie winy za każdym razem, gdy spróbujesz przeforsować w tym związku coś dla siebie. Sprawi, że w końcu  zaczniesz myśleć o sobie  źle. I bardzo trudno będzie ci z tego schematu myślowego wyjść.

5. Steruje tobą w taki sposób, że stale z siebie rezygnujesz

Jego manipulacja ma jeden cel: uzależnić cię od niego emocjonalnie. Nie wiadomo jak i kiedy, ale wciągasz się w tę grę. Zaczynasz obserwować reakcje i emocja partnera i starasz się robić wszystko, by go nie zranić, by nie było mu  źle. Z czasem zaczynasz rezygnować z siebie, z tego, co dla ciebie ważne. Gdyby odszedł teraz, zostajesz z niczym.

6. Odczuwasz strach

Wasza relacja zmieniła się w przedziwny układ. Kiedy myślisz o rozstaniu, czujesz strach. Kiedy myślisz, że będziecie razem już zawsze, boisz się jeszcze bardziej. Masz poczucie, że tkwisz w sytuacji bez wyjścia, że nie masz żadnego ruchu. Dusisz się emocjonalnie, ale nie potrafisz nic z tym zrobić.

Żaden z wyższych sygnałów nie przemawia na korzyść twojego związku. Otrząśnij się jak najszybciej i poszukaj pomocy.