Go to content

Rodzaje przemocy narcyza – jest ich aż pięć! Jak bije narcyz?

Fot. iStock

Rodzaje przemocy narcyza – jego partnerka widziała ich naprawdę wiele. Taki związek to ciągły taniec na krawędzi, balansowanie nad przepaścią z przepaską na oczach. Czasem uda się podglądać przez prześwitujący materiał, coś podejrzeć, w porę odsunąć się od urwiska. Czasem nie. A gdy tańczysz nad przepaścią, prędzej czy później spadniesz. Wiesz, że musisz umieć spadać… i spadać, wciąż od nowa.

Bywa jednak, że ktoś pchnie cię z całej siły i wtedy naprawdę się boisz. Nie jest to strach jak co dzień. Ten jest gorszy. Czy zdarzyło się, że „twój” narcyz posunął się za daleko? Stracił nad sobą kontrolę i stał się przerażająco zły? Czy użył fizycznej przemocy, a ty miałaś poczucie, że w jakiś sposób go sprowokowałaś? Byłaś na siebie zła, że w porę nie dostrzegłaś, że jesteś zbyt blisko skraju?

Narcystyczny partner zawsze obwinia a swoje zachowanie ofiarę. „Zdenerwowałaś mnie”, „Jeśli tego nie będziesz mówić (ani nie zachowasz się tak), to nie będę musiał tego robić” lub „To przez ciebie jestem taki”.

Typowe uwagi. Za każdym razem, w każdym narcystycznym domu, na całym świecie – jak kalki.

Zwykle te stwierdzenia są wciśnięte między bezczelne przeprosiny (jeśli masz szczęście, że je usłyszysz). Najważniejsze jest to, że pod koniec tyrady ich gwałtowna reakcja była spowodowana przez innych, a nie ich. On nie chciał – został zmuszony. A ty, no cóż, powinnaś się co najmniej wstydzić, a najlepiej żałować i przepraszać, że do tego doprowadziłaś… Brzmi znajomo?

Istnieje wiele rodzajów przemocy. To, że nie masz siniaków i podbitego oka, nie oznacza, że ​​nie było okrucieństwa, przemocy, zaniedbywania ani wyzysku. Ta przemoc fizyczna, bazująca na sile, nie zawsze musi uderzyć. Może robić inne rzeczy. Równie okrutne i niedopuszczane. Jak „bije” narcyz?

Zobacz również: Zdrowa relacja vs. związek, w którym jest przemoc psychiczna. Porównaj, żeby odnaleźć w tym siebie

Rodzaje przemocy narcyza – jest ich aż pięć! 

Zastraszanie

Narcystyczny małżonek lub partner staje się tyranem, stojąc nad ofiarą, patrząc na nią z góry lub stając „prosto w twarz”, a następnie odmawiając wycofania się.

To pierwszy etap przemocy fizycznej, w której przecież nikt nikogo jeszcze nie dotknął. Dlaczego fizycznej? Choć ta metoda łączy w sobie strach (czyli przemoc psychiczną) bazuje na fizycznej barierze, na odebraniu możliwości ucieczki.

Narcyz, może rzucać przedmiotami, niszczyć je lub rzucać o ściany i drzwi niebezpiecznie blisko Ciebie.

Jest to taktyka zastraszania mająca na celu przestraszenie i zmuszenie do uległości poprzez poinformowanie współmałżonka, że ​​jest w stanie wyrządzić mu fizyczną krzywdę. To swoiste „PATRZ i zastanów się, co teraz zrobisz”.

Chociaż nie ma faktycznego kontaktu fizycznego, groźba uszkodzenia ciała jest tak samo realna, jakby już się wydarzyła.

Izolacja

Czy twój partner lub mąż zamknął cię kiedyś „za karę” w mieszkaniu i zabrał klucze? Zostawił, może zabrał ze sobą dziecko i skazał na niemoc, na czekanie, czy w ogóle wróci. Narcyz  znacznie ogranicza zdolność partnerki do ucieczki, zwłaszcza w niebezpiecznych sytuacjach.

Na przykład: Może uwięzić cię w samochodzie i straszyć lekkomyślną i niebezpieczną jazdą.

Mogą narazić innych na trudne warunki pogodowe lub środowiskowe. Mogą zabrać małżonka w totalnie opustoszałe i przerażające miejsca. Lubują się w wyzwania strachu.

Kiedy masz wypadek, kontuzje, jesteś chora – uniemożliwiają ci uzyskanie pomocy, bagatelizują.

Mogą zniszczyć ważne i osobiste dla ciebie przedmioty, nazywając je nieistotnymi.

Wszystko po to, aby zmusić małżonka do polegania wyłącznie na nich i ufania tylko ich osądowi.

Zastawiasz się, jak daleko może posunąć się narcyz? Odpowiedź brzmi: nie ma żadnej granicy.

Zobacz również: Narcystyczny cykl przemocy. Cztery kroki do związania kogoś sznurem z poczucia winy

Uwięzienie

Tak, uwięzienie. Serio. To kolejny rodzaj przemocy. Kontakt fizyczny rozpoczyna się od powstrzymania cię przed oddalenie, ucieczką czy uniknięciem konfrontacji.

Narcyz zblokuje drzwi, zamknie je i pozbawi cię klucza. Powoduje to poczucie uwięzienia lub po prostu uwięzienia bez możliwości ucieczki. Na czyich warunkach teraz gracie?

Ponieważ poprzez izolację zademonstrował już, co chciał, zmanipulował, uwięzienie staje się obietnicą dodatkowej agresji.

Kiedy się zaczyna, jest to znak ostrzegawczy, aby natychmiast uciekać. Póki jeszcze można.

Agresja

Należy pamiętać, że jakakolwiek siła fizyczna powodująca ból, dyskomfort lub uraz jest całkowicie nie do przyjęcia w związku. Istnieje wiele rodzajów agresji, takich jak: bicie, kopanie, uderzanie pięścią, wykręcanie ramion, pchanie, bicie, popychanie, gryzienie, uderzanie, uderzanie przedmiotami, potrząsanie, szczypanie, podduszenie, wyrywanie włosów, ciągnięcie, przypalanie, cięcie, kłucie i karmienie na siłę (w tym przedawkowanie lub nadużywanie narkotyków). Ponieważ narcyz będzie obwiniał współmałżonka za swoje brutalne zachowanie, nie przestanie używać siły po jej rozpoczęciu. Zamiast tego znajdzie więcej powodów, by usprawiedliwić swoją brutalność.

Zagrożenie życie

To najbardziej niebezpieczny etap, ponieważ twoje życie jest zagrożone. Zastraszanie i izolacja stają się tak zwyczajne, że małżonek jest odrętwiały na jego skutki. Uwięzienie staje się grą, a agresja jest oczekiwana i już nie szokuje ofiary. Narcyz zdaje sobie wtedy sprawę, że nie panuje już na tym samym poziomie strachu, więc eskaluje ataki. Słowne groźby zabicia współmałżonka, członków rodziny lub siebie, są mieszane z przemocą fizyczną i użyciem broni. Nie zostawaj. Uciekaj natychmiast.

Nie wszyscy narcyzi uciekają się do przemocy fizycznej, niektórzy nigdy nie wykraczają poza zastraszanie i manipulację. Nie wszyscy sprawcy przemocy fizycznej są narcyzami, niektórzy cierpią na inne choroby psychiczne. Ale narcystyczny sprawca przemocy fizycznej nie jest kimś, kogo można lekceważyć. Bez względu na to, co mówią, nie możesz ich naprawić. Jest to decyzja, którą muszą podjąć sami dla siebie i żeby było to możliwe, najpierw muszą przyznać kim są.


Na podstawie: pro.psychcentral.com