Lifestyle

Miłość czy manipulacja? Jeśli masz wątpliwości, możesz to sprawdzić

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 grudnia 2017
Fot. istock/Marco_Piunti
 

Co stoi za ludzką motywacją, dla wielu z nas pozostaje tajemnicą. Staramy się jednak wierzyć, że większością z nas kieruje dobro. W miłości nie jest inaczej – kochając, musimy zaufać, uwierzyć w dobre intencje ukochanej osoby, bo od tego zależy czy nasz związek będzie udany, czy nie. Gdy pojawiają się wątpliwości, relacja „chwieje się”, psuje, emocje biorą górę nad trzeźwą oceną sytuacji.

5 różnic między miłością a manipulacją

1. Zdrowa miłość jest jasna i przejrzysta, manipulacja wprowadza cię w błąd

Im częściej musisz zgadywać, na czym właściwie stoisz w twoim związku, tym bardziej jest on „niezdrowy”. Kiedy jesteś manipulowany, nie ma tu miejsca na miłość, w relacji panuje chaos i wieczna niepewność, co będzie dalej, czy to w ogóle przetrwa. Zdrowa miłość jest pewnością.

2. Zdrowa miłość pozwala na różnicę zdań, manipulacja to ciągła walka

Kiedy jest miłość, jest również chęć porozumienia, akceptacji  i „odpuszczenia”.  Manipulacja to chęć postawienia na swoim, zmieniania kogoś na siłę, pod swoje dyktando, „dopasowania go” do siebie.

3. Zdrowa miłość jest zorientowana na relację, manipulacja na korzyść jednego z was

Nie chodzi o to, żeby mieć władzę nad naszym partnerem.  W zdrowym związku nie ma potrzeby stosowania przymusu, ani specjalnych „zabiegów”. Istnieje tu pewien poziom zaufania. Manipulacją jest natomiast kierowanie związkiem w taki sposób, by tylko jedno z partnerów się w relacji realizowało i przekonanie drugiego, że tym właśnie jest miłość.

4. Zdrowa miłość jest szczera, manipulacja jest hipokryzją

Kiedy miłość jest zdrowa, oboje partnerzy chcą być wobec siebie uczciwi, nawet gdy to boli. Ten rodzaj miłości inspiruje nas do zmian. Manipulacja to wymaganie od drugiej osoby stosowania zasad, których sami nie przestrzegamy.

5. Zdrowa miłość jest pozytywna, manipulacja jest negatywna.

Zdrowa miłość jest zabawna, łatwa, radosna, otwarta, relaksująca i cicha.  Manipulatorzy skupiają się tylko na tym, czego nie mogą znieść w swoim partnerze. Manipulacja skutkuje ogromną ilość zranień i podziałów, w dużej mierze opiera się na nienawiści, a nie na miłości.

Zdrowa miłość to miłość dwojga, świadomych siebie i tego, kogo postanowili kochać, osób. Rozwija się w swoim tempie. Manipulacja jest szybka i piękna na początku, a potem jedynie coraz bardziej bolesna i dominująca, podporządkowująca sobie jedno z partnerów.


Na podstawie: huffingtonpost.com


Lifestyle

8 typów ludzi, którzy zatruwają nasze życie i których powinniśmy unikać, żeby żyć szczęśliwie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 grudnia 2017
Fot. iStock/South_agency
Następny

Na naszej drodze spotykamy ludzi, którzy nas inspirują, sprawiają, że chcemy się rozwijać, sięgać po więcej. Ale trafiamy też na tych, którzy zatruwają nasze życie i nas samych, trzymają nas w miejscu, budzą nasze lęki, wątpliwości, podkopują pewność siebie. 

Bywa, że zajmuje nam trochę czasu rozpoznanie osób, które nam szkodzą. Nie jesteśmy pewni, czy z relacji w jakiej się znajdujemy, powinniśmy się wycofać, czy mamy prawo powiedzieć, że czujemy się źle bez poczucia winy. Jest kilka typów ludzi, które zatruwają nam życie i których powinniśmy unikać, a przynajmniej stawiać im mocne granice, by ich obecność w naszym życiu nam nie szkodziła.


źródło: brightside.me

 

Lifestyle

Większość osób zjada mandarynki w niewłaściwy sposób. Jak ty to robisz?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 grudnia 2017
Fot. iStock/cometary

Sezon na mandarynki należy uznać za rozpoczęty. I pewnie przyznacie, że choć dostępne są cały rok, to jednak w tym przedświątecznym czasie smakują wyjątkowo, bo ich zapach i smak zawsze przybliża nam atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Tymczasem specjaliści ostrzegają, że najczęściej jemy mandarynki popełniając zasadniczy błąd – nie myjemy ich skórki, a to na niej właśnie znajdują się zanieczyszczenia, które mogą nam zaszkodzić, a nawet wywołać alergię. Oczywiście, że skórki nie jemy, ale wszystko, co się na niej znajduje, podczas obierania, zostaje na naszych rękach.

Okazuje się, że mandarynki dojrzewają w skrzyniach podczas transportu, gdzie są konserwowane miodem pszczelim i szelakiem, które mogą wywołać silne reakcje alergiczne i stany zapalne, niezrozumiałe dla nas bóle brzucha. Ponadto owoce są pryskane środkiem przeciwgrzybicznym. Warto o tym wiedzieć i przed ułożeniem mandarynek na talerzu umyć przy pomocy szczoteczki i gorącej wody mandarynki. Dopiero tak przygotowane do zjedzenia mandarynki można traktować jako bombę witaminową, bo faktycznie nią są.

Już kilka mandarynek uzupełnia nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, poza tym mandarynki zawierają ważne w walce z rakotwórczymi wolnymi rodnikami, przeciwutleniacze. Jest także doskonałą przekąską, bo jedna mandarynka to zaledwie 35 kalorii, należy jednak uważać, by nie zjadać jej zaraz po posiłku, ponieważ może powodować wzdęcia. Ta rada dotyczy zwłaszcza Świąt, kiedy to po sytym obiedzie czy kolacji z chęcią sięgamy po mandarynki.


źródło: chillizet

 

 


Zobacz także

Weterynarz opowiedział, co jest najtrudniejsze w jego pracy. To wyznanie łamie serce

Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje

5 cech mężczyzn, którzy będą dobrymi partnerami w miłości

Bezpieczna stylizacja twoich włosów – to musisz wiedzieć