Go to content

Miłość czy manipulacja? Jeśli masz wątpliwości, możesz to sprawdzić

Fot. istock/Marco_Piunti

Co stoi za ludzką motywacją, dla wielu z nas pozostaje tajemnicą. Staramy się jednak wierzyć, że większością z nas kieruje dobro. W miłości nie jest inaczej – kochając, musimy zaufać, uwierzyć w dobre intencje ukochanej osoby, bo od tego zależy czy nasz związek będzie udany, czy nie. Gdy pojawiają się wątpliwości, relacja „chwieje się”, psuje, emocje biorą górę nad trzeźwą oceną sytuacji.

5 różnic między miłością a manipulacją

1. Zdrowa miłość jest jasna i przejrzysta, manipulacja wprowadza cię w błąd

Im częściej musisz zgadywać, na czym właściwie stoisz w twoim związku, tym bardziej jest on „niezdrowy”. Kiedy jesteś manipulowany, nie ma tu miejsca na miłość, w relacji panuje chaos i wieczna niepewność, co będzie dalej, czy to w ogóle przetrwa. Zdrowa miłość jest pewnością.

2. Zdrowa miłość pozwala na różnicę zdań, manipulacja to ciągła walka

Kiedy jest miłość, jest również chęć porozumienia, akceptacji  i „odpuszczenia”.  Manipulacja to chęć postawienia na swoim, zmieniania kogoś na siłę, pod swoje dyktando, „dopasowania go” do siebie.

3. Zdrowa miłość jest zorientowana na relację, manipulacja na korzyść jednego z was

Nie chodzi o to, żeby mieć władzę nad naszym partnerem.  W zdrowym związku nie ma potrzeby stosowania przymusu, ani specjalnych „zabiegów”. Istnieje tu pewien poziom zaufania. Manipulacją jest natomiast kierowanie związkiem w taki sposób, by tylko jedno z partnerów się w relacji realizowało i przekonanie drugiego, że tym właśnie jest miłość.

4. Zdrowa miłość jest szczera, manipulacja jest hipokryzją

Kiedy miłość jest zdrowa, oboje partnerzy chcą być wobec siebie uczciwi, nawet gdy to boli. Ten rodzaj miłości inspiruje nas do zmian. Manipulacja to wymaganie od drugiej osoby stosowania zasad, których sami nie przestrzegamy.

5. Zdrowa miłość jest pozytywna, manipulacja jest negatywna.

Zdrowa miłość jest zabawna, łatwa, radosna, otwarta, relaksująca i cicha.  Manipulatorzy skupiają się tylko na tym, czego nie mogą znieść w swoim partnerze. Manipulacja skutkuje ogromną ilość zranień i podziałów, w dużej mierze opiera się na nienawiści, a nie na miłości.

Zdrowa miłość to miłość dwojga, świadomych siebie i tego, kogo postanowili kochać, osób. Rozwija się w swoim tempie. Manipulacja jest szybka i piękna na początku, a potem jedynie coraz bardziej bolesna i dominująca, podporządkowująca sobie jedno z partnerów.


Na podstawie: huffingtonpost.com