Jaki jest przepis na szczęśliwe małżeństwo? Weź sobie do serca rady terapeutów, ekspertów ds. relacji i innych profesjonalistów do serca. Uwaga, spoiler: każdy coś spieprzy, powie coś głupiego, coś źle zrozumie. Chodzi o to, jak ludzie zareagują, to definiuje związek. Jeśli jesteśmy gotowi uczyć się na naszych błędach w odniesieniu do potrzeb i pragnień naszego partnera, będziemy się rozwijać – osobiście i w związku.
Jakie są zasady prawdziwie szczęśliwego małżeństwa? Tak naprawdę nie ma. Bardziej to wytyczne. Czemu? Bo to, co działa u jednej pary, może być bezużyteczne u innej. To wszystko zależy. Jedno jest pewne, trzeba poznać się dobrze, wydeptać wspólne ścieżki, znać triki, które zawsze się sprawdzają w waszym związku i świadomie unikać tego, co może być dla was gwoździem do trumny. Związek wymaga płynności, komunikacji, ewolucji, ciekawości i zgody obojga partnerów na ciągłą ciężką pracę. Choć nie ma jednego klucza do każdego, są rzeczy, na które wszystkie pary powinny zwrócić uwagę – wskazówki dotyczące kłótni, złych nawyków, zachowania elastyczności itd. Zapoznanie się z tymi 23 poradami małżeńskimi — zebranymi od terapeutów, ekspertów ds. związków i innych profesjonalistów — to dobry początek.
23 cholernie dobre porady małżeńskie
1. Pamiętaj o zobowiązaniu
Oboje zapisaliście się na wspólną przejażdżkę przez życie. Fundament, który zbudowaliście po drodze, musi być niezwykle trwały. Kiedy istnieje podstawa troski i miłości, możesz zawsze ufać, że przejdziesz przez wszelkie trudności, z którymi się zmagasz. Zaangażowanie oznacza, że możesz delikatnie położyć głowę na ramieniu partnera, ponieważ wiesz, że on lub ona jest przy tobie, gdy jesteś wrażliwa lub po prostu zmęczona. To podstawowa wspólna intymność i niezbędny składnik zdrowego, szczęśliwego małżeństwa.
2. Zakładaj, że intencje zawsze są dobre
Cokolwiek się stanie, ważne jest, aby przyjmować, że twój partner prawdopodobnie chce najlepiej. Nawet jeśli wkurzył cię czymś okropnym, jego intencje były prawdopodobnie dobre. To poczucie pozwoli skutecznie pokonywać wszelkie przeszkody, jakie staną na waszej drodze.
3. Nigdy nie przestawaj próbować
Szczęście może być rodzajem pułapki, ponieważ pojawia się w krótkich seriach. To jak oglądanie meczu piłki nożnej z nieustannym strzelaniem goli. Świetnie przez kwadrans, potem robi się nudno. Bycie szczęśliwym wiąże się z presją. Tymczasem ważne, by po prostu próbować. Starać się być hojnym, okazywać wdzięczność i kochać.
4. Przestań rzucać kamieniami
Jeden z czterech jeźdźców apokalipsy terapeuty Johna Gottmana – czyli cechy, które skazują małżeństwo – „kamienowanie” jest równie powszechne, co niesamowicie żrące. To akt zamykania się podczas kłótni. Osoba rzucająca się w kamienie przestaje reagować i zachowuje spokojną powierzchowność, która mówi partnerowi, że w ogóle nie dba o to, co mówi. „Kamienny murarz ma rację, próbując uspokoić sytuację, ale sposób, w jaki to robi, jest bardzo destrukcyjny” – powiedział nam Donald Cole, dyrektor kliniczny Instytutu Gottmana. Co zrobić zamiast tego? Poproś o przerwę. Powiedz swojemu partnerowi, że czujesz się emocjonalnie przytłoczony i idź na spacer lub w inny sposób odłóż mózg na lód, dopóki nie ochłodzisz swoich odrzutowców. Następnie wróć do dyskusji — raczej prędzej niż później — i kontynuuj dyskurs.
5. Komunikuj się z szacunkiem
Dobra komunikacja jest podstawą każdego związku. Nie, nie musisz zachowywać się jak te dziwaczne pary, które nigdy się nie kłócą ani nie denerwują nawzajem. Pary muszą spierać się na bieżące problemy bez przyjmowania postawy defensywnej, kopania w przeszłości i rzucania jej drugiej osobie w twarz. Czy to wymaga pracy? Owszem. Ale to jest tego warte.
6. Zawsze bądź elastyczny
Życie rzuca nam kłody pod nogi. I ważne jest, aby partnerzy rozumieli, że nie mogą niczego przewidzieć i dlatego muszą reagować elastycznie. W związkach pojawiają się nieoczekiwane wydarzenia, wydatki i sytuacje. Jeśli jesteśmy zbyt sztywni, opieramy się nieoczekiwanemu. Zdolność pary do „płynięcia z prądem” – zwłaszcza, gdy jest to radykalnie różne od tego, czego się spodziewali – daje jej możliwość uczenia się nowych umiejętności i, co ważniejsze, poznania się w sposób, którego być może nigdy wcześniej nie znali.
7. Ciekawość ratuje pary
Nie da się tego obejść: rozwój pary lub jednostki wymaga ciekawości. Ciekawość bycia razem może zaowocować wspaniałymi doświadczeniami edukacyjnymi, które wzmocnią twój związek. W trudnych lub wymagających sytuacjach oboje możecie uczyć się z tego, co sprawia, że te sytuacje są dla was trudne. I będziecie się rozwijać w tym procesie. W ten sposób oboje będziecie dumni z siebie samych i siebie nawzajem, ze sposobu, w jaki przedostaliście się na drugą stronę. Pamiętaj też, że twój partner prawdopodobnie zmieni się z czasem, więc wspólne poczucie ciekawości — bycie otwartym na sposoby, w jakie on lub ona się zmienia — to kluczowa sprawa.
8. Bądź gotów do rozwoju i nauki
Każdy coś spieprzy, powie coś głupiego, coś źle zrozumie. Chodzi o to, jak ludzie zareagują, to definiuje związek. Jeśli jesteśmy gotowi uczyć się na naszych błędach w odniesieniu do potrzeb i pragnień naszego partnera, będziemy się rozwijać – osobiście i w związku. Chęć przyznania się do błędów i szczere przeprosiny to ważny klucz do tworzenia głębszej więzi z naszym partnerem. Więc przełknij tę dumę i wykrztuś „przepraszam” następnym razem, gdy popełnisz błąd.
9. Przestań unieważniać
Unieważnienie emocjonalne jest częstą — i złowrogą — praktyką w związkach. Dzieje się tak, gdy ktoś lekceważy uczucia partnera, sugerując, gdy ten coś mówi lub robi, że musi być szalony, głupi lub być kombinacją tych dwóch. Może się to zdarzyć w szybki, prawie swobodny sposób („To śmieszne”) lub nawet może mieć znamiona pasywno-agresywne, kiedy mówimy partnerowi, jak powinien zareagować, zanim jeszcze zacznie mówić („Nie panikuj, ale muszę ci coś powiedzieć”). W najgorszym przypadku unieważnienie może przerodzić się w sytuacje, które mogą być upokarzające i poniżające („Nie słuchaj go, nie wie, o czym mówi”). Nie trzeba dodawać, że z biegiem czasu unieważnienie może być niezwykle destrukcyjne dla związku. Małżeństwa opierają się na wzajemnym zaufaniu, szacunku i bezpieczeństwie, a jeśli partner nie czuje, że jego uczucia są traktowane z szacunkiem, związek w końcu ulegnie korozji.
Gaslighting – najbardziej toksyczna manipulacja. Nie daj sobie wmówić, że jesteś wariatką
10. Używaj specjalnego kodu
Dobra zasada do rozważenia: pomyśl o tajnym sygnale lub kodzie, który znacie tylko wy. Tak, to sprawi, że poczujecie się jak szpiedzy, czy strażnicy jakiejś tajemnicy, co zawsze jest fajne. Ale pomaga również w niektórych krytycznych sytuacjach. Np. jeśli jedna osoba musi poprosić o przerwę podczas kłótni lub chce opuścić imprezę, na której czuje się nieswojo. Kiedy wypowiadane jest słowo lub fraza, oznacza to „Bez pytań, musimy się zatrzymać lub odejść”. Para może później dowiedzieć się, czy przerwa była uzasadniona, czy też jedna ze stron przesadzała. Ale porozumienie może dać parom przestrzeń do zyskania perspektywy. W końcu chodzi o zaufanie i bycie taktownym.
11. „Nie graj w tenisa”
Wielu z nas staje w defensywie (Ja? Defensywny? Jak śmiesz!). To zachowanie wyuczone – i takie, z którym bardzo trudno jest walczyć. Ale jest niesamowicie toksyczna i prowadzi do wielu urazów i problemów komunikacyjnych w małżeństwie. Według dr Anthony’ego Chambersa, dyrektora akademickiego Instytutu Rodziny i dyrektora Centrum Stosowanych Studiów Psychologii i Rodziny na Northwestern University, sposób myślenia o defensywie polega na tym, że nie reagujesz na opinie partnera. To połączenie obrony siebie i wbijania dziur w perspektywę drugiej osoby, tak że gdy próbujesz się komunikować, stale znajdujesz się w tym defensywnym wzorcu. Jak więc para może zmienić swoje myślenie? „Jeśli zauważysz, że grasz w tenisa, zawsze mówię parom, że to zła gra”, mówi Chambers. „Naprawdę chcesz grać w łapanie piłki, ponieważ jest to znacznie wolniejsza gra. Bierzesz piłkę i próbujesz ją podrzucić, aby Twój partner mógł ją łatwo odebrać. On łapie, patrzy na piłkę w rękawicy, podnosi ją i rzuca z powrotem. W tej grze jest to znacznie bardziej celowa forma komunikacji”.
12. Bądź otwarty na swoje finanse
Rozmowa o pieniądzach to jedna z najbardziej intymnych rozmów, jakie może prowadzić para. Niezależnie od tego, czy macie oddzielne konta bankowe, czy jesteście parą, która dzieli się wszystkim, rozmowy o finansach muszą odbywać się wcześnie i często. Bo jeśli nie mówisz otwarcie o pieniądzach, nie budujesz wspólnej przyszłości. W przeciwnym razie zostawiasz otwarte okno, aby wniknąć do środka mogło wiele nieufności, a to nigdy nie jest dobre dla związku.
Emocje na bok, czyli jak rozmawiać o pieniądzach w związku. Siedem podstawowych zasad
13. Utwórz granice
Jak ludzie utrzymują silne małżeństwo, gdy mają dzieci? Wyznaczając granice. Oznacza to trzymanie dzieci poza sypialnią przez większość czasu, regularne randki (nawet jeśli nie wychodzisz z domu), jeżdżenie na wakacje tylko dla dorosłych i… decydowanie o ograniczeniu zajęć pozalekcyjnych. Zbyt wielu rodziców wyznaje zasadę, że dzieci muszą być zaangażowane w każdą otwartą dla nich aktywność czy hobby. Może to być kosztowne pod względem czasu i pieniędzy. W porządku jest powiedzieć „nie” niektórym rzeczom. Twoje dzieci mogą czasem być rozczarowane. Przygotowuje je to do prawdziwego życia.
14. Seks priorytet
Melody Li, LMFT z Austin, często pracuje z parami, których życie miłosne „po prostu zniknęło” po urodzeniu dzieci. Na szczęście rozwiązanie jest dość proste: znajdź czas na seks. Kiedy jesteś zajęty, oznacza to umieszczenie go w harmonogramie i trzymanie się go. „Podobnie jak w przypadku innych czynności związanych z samoopieką (np. chodzenie na siłownię), jeśli nie zabukujesz czasu w swoim harmonogramie, to się nie wydarzy. Pary mówią mi, że kiedy planują seks, w rzeczywistości są trochę podekscytowane, ponieważ planują coś dla siebie. Odkrywają, że fantazjują o swoim partnerze i planują zabawne sposoby na wzajemną przyjemność. Tak więc w rzeczywistości nie jest to tak nieseksowne, jak się wydaje” – mówi Li.
15. Randkuj
Skoro już jesteśmy przy regularnym seksie, oto jeden ze sposobów na upieczenie dwóch pieczeni przy jednym ogniu: regularne wieczory randkowe. Pójście do kina z dziećmi może być świetną zabawą, ale pamiętaj aby przynajmniej raz w miesiącu urządzać randkę tylko dla rodziców. To bardzo ważne, aby mieć wieczory, w których nie martwisz się zmianami pieluch, rozsypanym popcornem lub publicznymi napadami złości. Idź i baw się bez przeszkód. Tak, koszty mają znaczenie. Ale możesz spędzić noc na kanapie lub spacerować po okolicy, niech to po prostu będzie zaplanowana randka. Liczy się intencja spędzenia wspólnie niezakłóconego niczym czasu.
16. Przejdź na jego stronę
Bycie po tej samej stronie we wszystkim: od tego, jak i jakie zaangażowanie w wasze życie będą mieli teściowie, po to w ilu zajęciach powinny uczestniczyć dzieci, jest kluczowe w małżeństwie. Kiedy rodzice są po tej samej stronie, mają mniej stresu i funkcjonują znacznie lepiej jako para. Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice powinni zrobić, aby utrzymać szczęśliwe małżeństwo podczas wychowywania dzieci, jest planowanie regularnego czasu na omawianie problemów i ćwiczenie skutecznych technik komunikacji. Oczywiście rodzice muszą wypracować logistykę dotyczącą tego, kto i kiedy kogo odbierze, ale potrzebują też czasu na omówienie większych problemów.
17. Dowiedz się, jak po kłótni iść dalej
Nieporozumienia są nieuniknione w każdym małżeństwie. Jednak jednym z definiujących aspektów silnego, szczęśliwego małżeństwa jest umiejętność przezwyciężenia kłótni. Nie ma znaczenia, czy się kłócisz, ponieważ wszystkie pary to robią, chodzi o to, aby później wrócić do stołu i porozmawiać o tym, co się stało i mieć swoją część w tej rozmowie. To ważne, aby problemy nie zostały zamiecione pod dywan. Pozwala to parze głęboko dzielić się tym, jak się czują, bez złości lub frustracji podczas kłótni.
Jak się kłócić, by związek na tym nie ucierpiał? 6 żelaznych zasad, których warto przestrzegać
18. Śmiej się!
Bycie w dobrym humorze wymaga, no cóż, odrobiny humoru. Najlepszą rzeczą, jaką pary mogą zrobić, aby utrzymać szczęśliwe małżeństwo, jest wspólny śmiech każdego dnia — mówi Katie Ziskind, terapeutka małżeństwa i rodziny. Jeśli mogą śmiać się razem, mogą przejść przez wszystko.
19. Zawsze sprawdzaj, upewniaj
Walidacja jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie pary mogą dla siebie zrobić. Gdy twój partner słyszy, co mówisz, docenia cię i rozumie, że mówisz o podstawowej potrzebie kontaktu. Zdrowe pary wiedzą, że uczucia nie są dobre lub złe, prawdziwe lub fałszywe. To bardzo ważne przesłanie, które należy przekazać również swoim dzieciom. Pomaga rozwiązać konflikt, zamiast wykonywać destrukcyjny taniec, czując, że nie mamy dla siebie znaczenia.
20. Przestań mieć obsesję na punkcie tego, kto wygra
Kompulsywna potrzeba posiadania racji może być niezwykle destrukcyjna w związku, a duchowy nauczyciel Eckhart Tolle opisuje to niemal jako formę przemocy. Ta potrzeba powoduje strach i urazę między parami i ostatecznie z czasem osłabi związek. Kiedy pary szanują się nawzajem, mogą zaakceptować brak racji na rzecz utrzymania zdrowej równowagi. Pary, które odniosły sukces, wiedzą, jak wybrać swoje bitwy, wiedząc, że bliskość oznacza coś więcej niż bycie górą.
21. Dbaj o siebie
Pary, które odniosły sukces, wiedzą, że muszą zadbać o siebie. To potwierdza, że ważna jest praca nad relacją, którą masz ze sobą. Innymi słowy: opiekowanie się współmałżonkiem nie wystarczy. Musisz też dbać o siebie. Oznacza to regularne ćwiczenia, dobre odżywianie, wystarczającą ilość snu. Nawet regularne wizyty u lekarza i dentysty są ważne. Inwestując w siebie i swoje dobre samopoczucie, pokazuje partnerowi, że chcesz być dla niego jak najlepszy.
22. Zwracaj uwagę na małe rzeczy
Małe gesty mają dużą wagę, a dla par, które mają wzajemny szacunek, te małe gesty są drugą naturą. Prosty liścik miłosny, nieco dłuższy uścisk lub pocałunek na pożegnanie może sprawić, że twój partner poczuje się dowartościowany i doceniony.
23. Dajcie sobie nawzajem przestrzeń
Ważne jest, aby wspierać i angażować współmałżonka. Ale nie możesz też najechać na niego kursorem i spróbować rozwiązać za niego wszystkie jego problemy, jak w Simsach. Pary, które mają wzajemny szacunek, wierzą w swoje mocne strony i mają wystarczająco dużo wiary w siebie, aby wiedzieć, kiedy zrobić krok w tył i pozwolić drugiej osobie poradzić sobie z czymś samodzielnie. Wiedzą, kiedy muszą uwolnić się od kontroli i pozwolić partnerowi samemu zastanowić się nad jego sprawami.