Randki Związek

15 porad dla tych, którzy szukają miłości online

Redakcja
Redakcja
6 sierpnia 2020
Fot. iStock / gremlin
 

Izolacja społeczna i tryb życia, jaki prowadzimy sprzyjają nawiązywaniu znajomości za pomocą sieci społecznościowych, online. W Internecie jesteśmy odważniejsi, piękniejsi i bardziej interesujący. Ale czy jesteśmy sobą? I, co najważniejsze, czy osoba po drugiej stronie ekranu jest tym, za kogo się podaje? Pamiętajmy zawsze, że gdy kontaktujemy się z kimś przez Internet, powinniśmy stosować kilka zasad, które sprawią, że ten kontakt będzie „bezpieczny”.

15 porad dla tych, którzy szukają miłości online

1. Bądź ostrożny

Większość ludzi, których spotkasz będzie do ciebie podobna, ale zawsze zdarzają się „czarne owce”, oszuści i naciągacze.Wirtualne randki to dla osób w każdym wieku świetny sposób na poznanie innych, ale dla oszustów to prawdziwa gratka… Nie wciągaj się od razu emocjonalnie w podejrzane historie.

2. Nie spotykaj się w realnym świecie z kimś, jeżeli nie rozmawiałeś z tą osobą dłużej niż przez dwa tygodnie

Odczekaj co najmniej kilka tygodni, zanim zaplanujesz spotkanie „ w realu”. Przez ten czas może wydarzyć się coś niepokojącego.

3. Poszukaj informacji na temat osoby, z którą rozmawiasz

Zanim oddasz jej swoje serce, musisz się trochę o niej dowiedzieć. Jeśli naprawdę istnieje, ma zapewne konto w mediach społecznościowych. Poznaj jej imię i nazwisko, miasto zamieszkania.

4. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy

W żadnym wypadku nie wysyłaj nikomu gotówki ani prezentów (kwiaty są wyjątkiem).

5. Zazwyczaj, jeśli wszystko wydaje się zbyt piękne to… nie jest prawdziwe

Jeśli wydaje ci się, że spotkałeś idealną osobę, zachowaj ostrożność.

6. Sprawdź jego/jej zdjęcie za pomocą opcji Google

Jeśli zdjęcie zostało ukradzione z czyjegoś profilu lub innego miejsca w internecie, to narzędzie je zidentyfikuje. Nie wierz we wszystko, co widzisz lub słyszysz, dopóki nie spotkasz się osobiście z tą osobą.

7. Zainicjuj spotkanie video zanim zobaczycie się naprawdę

Dowiesz się, czy on/ona ma coś do ukrycia i czy jego zdjęcie odzwierciedla rzeczywistość.

8. Poproś o wybranie osobistego pytania, które pomoże wam się „zidentyfikować”

Aby kogoś poznać, trzeba wiedzieć o jego rodzinie oraz o tym, czy jego rodzice jeszcze żyją. Poza tym te pytania pomogą Ci ustalić, czy są prawdziwe, czy oszustem.

9. Nie umieszczaj nieaktualnych zdjęć

Jeśli oczekujesz, że druga osoba będzie szczera i szczera, musisz zachowywać się tak samo. Upewnij się, że w swoim profilu masz tylko aktualne zdjęcia.

10. Bądź uczciwy

Nie mów tego, czego nie myślisz, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. I pamiętaj, że karma wraca.

11. Nie dziel się niczym zbyt osobistym na początku znajomości

Nie podawaj od razu zbyt wielu szczegółów ze swojego życia. Nie ujawniaj imion swoich dzieci, miejsca, w którym chodzą do szkoły, ani imienia swojego byłego. Te dane mogą zostać użyte przeciwko tobie.

12. Pierwsze spotkanie „w realu” powinno się odbyć w miejscu publicznym

Świat randek online jest pełen ludzi, którzy chcą umówić się jedynie na „jedną noc”. Poinformuj kogoś bliskiego, gdzie będziesz i z kim się spotykasz.

13. Używaj zrozumiałego i poprawnego języka

Nie chodzi tylko o „dobre wrażenie”, ale i o szacunek dla rozmówcy.

14. Nie dodawaj tej osoby natychmiast do znajomych na Facebooku

Trzeba być ostrożnym. Gdy dodasz ją/jego do „znajomych”, wpuszczasz ich do swojego wewnętrznego „kręgu informacji”.

15. Unikaj drażliwych tematów

Takich jak polityka i religia. Z czasem „wyczujesz” swojego rozmówcę. Ale na samym początku nie warto marnować energii na dyskusje z kimś, kto być może nigdy nie będzie dla nas ważny.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Randki Związek

Mrówki – pracowici, choć niepożądani współlokatorzy. Jak się pozbyć mrówek z domu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 sierpnia 2020
Mrówki - faraonki w domu, sposoby na mrówki
Fot. iStock
 

Mrówki to niewielkie owady, których obecność w domu nikogo nie cieszy. Już zaobserwowanie jednej małej mrówki może być sygnałem, że należy się mieć na baczności, bo zapewne jest ich o wiele więcej. Jak usunąć mrówki z domu naturalnymi środkami i zniechęcić je do powrotu?

Mrówki, z którymi możemy mieć do czynienia

Mrówki to owady należące do rzędu błonkówek, które w zależności od gatunku mogą różnić się od siebie wyglądem i zwyczajami. Jedne żyją np. w gniazdach w ziemi zwanych kopcami, kolejne gnieżdżą się w szczelinach drzew, a jeszcze inne szukają miejsca dla siebie w ludzkich siedzibach, np. pod panelami w mieszkaniu.

W mieszkaniach czy budynkach gospodarczych możemy spotkać różne gatunki mrówek:

  • gmachówki — o czerwonobrunatnym pancerzu, które mogą osiągać nawet 16 mm długości. Zazwyczaj spotkamy je w lasach, ale zdarza się, że mogą zagnieździć się w drewnianych domkach;
  • hurtnice — czyli mrówki europejskie, to jeden z najczęściej spotykanych w Polsce gatunek mrówek. Mogą one osiągać rozmiar do 9 mm, charakteryzują się brunatną barwą pancerza. Można ją spotkać wewnątrz budynków, w których zakładają gniazda;
  • mrówki darniowe — osiągają wielkość do 8 mm, mają czarno-brunatny pancerz, żywią się padliną. Zimą, szukając ciepła, zakładają gniazda w budynkach;
  • faraonki — to mrówki najczęściej spotykane w naszych domach. Lubią zakładać gniazda w różnych pomieszczeniach, bardzo szybko się rozmnażają. Ich korpusy miewają od kolor od żółtego po ciemnoczerwony. Ich ulubionym pożywieniem są produkty zawierające białko i cukier.

Fot. iStock

Mrówki faraonki w domu

Faraonki to mrówki, które są uciążliwymi współlokatorami. Są wszędobylskie, poruszają się nawet po rurach, a ponieważ mają niewielki rozmiar, są w stanie wędrować po całym domu i wchodzić w miejsca z pozoru niedostępne, wchodzić na przykład pod listwy i w szczeliny, skąd niełatwo się ich pozbyć. Inne gatunki spotykane w ogrodach uszkadzają rośliny przez drążenie komór i nadgryzanie korzeni, chronią mszyce, które bywają utrapieniem roślin.

Faraonki szukając pożywienia, zanieczyszczają je, i mogą przy okazji roznosić chorobotwórcze drobnoustroje. Te owady mają ciekawy system powiadamiania reszty pobratymców z gniazda o źródle pokarmu. Gdy znajdą pożywienie, wracając do gniazda pozostawiają na ścieżce feromony, które mówią innym mrówkom, dokąd powinny pójść. Stamtąd mrówki, jedna za drugą, mogą przenosić pokarmy do gniazda. Nie gardzą słodyczami, wypiekami, mięsem, karmą dla kota czy psa, a także gotowanymi jajkami.

Mrówki - faraonki w domu, sposoby na mrówki

Fot. iStock

Sposoby na mrówki w domu — jak się ich pozbyć?

Porządek to podstawa

Walka z mrówkami faraona nie należy do łatwych. Domowe sposoby na mrówki można wykorzystać jako środek zapobiegawczy lub wtedy, gdy jest ich jeszcze niewiele.

Jeśli mrówki pojawią się w domu, przede wszystkim warto postarać się namierzyć gniazdo. Może to nie być łatwe, ale znalezienie go pozwoli na skuteczniejszą likwidację kłopotu u źródła. Należy przy okazji poszukiwań mrówek uszczelnić, zagipsować lub zamurować wszelkie dziury w domu, lub mieszkaniu, przez które mrówki mogą dostawać się do wewnątrz.

Konieczna jest dbałość o szczególną higienę. W domu należy posprzątać pod szafkami, zabezpieczyć żywność, do której ściągają mrówki, taką jak np. cukier czy płatki śniadaniowe, wkładając je do opakowań szczelnie zamykanych. Na blatach nie powinny zostawiać luzem słodkie owoce, bułki, okruchy i inne pokarmy, którymi żywią się te owady. W przypadku tych owadów dbałość o czystość i usuwanie na bieżąco wszelkich resztek może przynieść dobre efekty.

Fot. iStock

Naturalne sposoby na mrówki

Na początku można spróbować zwalczyć owady jedną z wielu dostępnych naturalnych metod. Szczególnie polecane jest spryskiwanie lub posypywanie miejsc, w którym bywają mrówki sokiem z cytryny, octem, solą, pieprzem, cynamonem, czy roztwór wody i drożdży. Pomocne może być rozłożenie ziół takich jak lawenda, bazylia, czy mięta, które są naturalnym odstraszaczem mrówek. Suszone zioła można umieszczać w szafkach wśród żywności, a żywe postawić w doniczce na tarasie lub zasadzić w ogrodzie. Mrówki stosują przede wszystkim zmysł węchu, więc ich receptory na czułkach są bardzo wrażliwe na zapachy, szczególnie te zniechęcające.

Najprostszą domową pułapką na mrówki może się okazać zostawiony na dużej kartce chleb z miodem albo rozsypany cukier.  Do tych pokarmów zbiegną się faraonki i wtedy będzie można za jednym zamachem usunąć ich większą ilość. Innym, bardziej zdecydowanym sposobem walki z mrówkami jest przygotowanie przynęty z ugotowanego żółtka z boraksem, ilości 1g boraksu na 10g żółtka. Mrówki przeniosą truciznę do gniazd, co spowoduje śmierć owadów. Przynętę należy wykładać co 2–3 dni.

Środki chemiczne przeciwko mrówkom

Jeżeli jest ich naprawdę dużo i naturalne sposoby na mrówki w domu nie przynoszą oczekiwanych efektów, trzeba sięgnąć po środki chemiczne. Przykładem jest odpowiedni spray na owady, który likwiduje napotkane pojedyncze osobniki, a także całe gniazda. W  tym przypadku należy zwrócić uwagę, by unikać kontaktu dzieci i zwierząt z owadobójczym sprayem.

Pomocne będzie rozmieszczenie pułapek z trucizną, które wabią owady. Mrówki znoszą do gniazd truciznę, która je likwiduje. Dostępne są trutki w postaci granulatu do rozsypania w miejscach, w których często pojawiają się faraonki. W tym przypadku należy umieścić je tak, by zwierzęta i małe dzieci nie miały do nich dostępu.

Mrówki - faraonki w domu, sposoby na mrówki

Fot. iStock

Bardziej bezpiecznym sposobem, który nie ma działań ubocznych, jest zakup urządzenia emitującego ultradźwięki. Urządzenie jednak działa na dorosłe osobniki, więc musi pracować non stop kilka tygodni, by unieszkodliwiło też mrówki, które dopiero się wylęgną.

Z mrówkami należy walczyć od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze osobniki, ponieważ dość szybko zakładają one kolejne gniazda, które stają się nowymi koloniami trudnymi do wytępienia. A że w każdym takim gnieździe mrówek może znaleźć się nawet kilka królowych, które składają jaja, zwiększając liczebność mrówek w danym miejscu.


źródło:  muratordom.pl ,www.myrmeblog.pl 


Zobacz także

style kochania

Każdy kocha po swojemu, inaczej. I każdy przekonany jest, że nie ma innego sposobu. Style kochania

Czy nas kręci to – czego się boimy? Czy boimy się tego – co nas kręci?

3 powody, dla których zawsze winimy „tę drugą kobietę” i dlaczego powinnyśmy przestać to robić