Go to content

Zioła na odchudzanie – 13 roślin, które mogą pomóc w osiągnięciu szczupłej sylwetki

Zioła na odchudzanie
Fot. iStock

Zioła na odchudzanie cieszą się dużą popularnością, jako naturalny sposób pomagający zgubić kilka kilogramów. Można z nich regularnie przyrządzać herbatki lub dodawać do dietetycznych posiłków, by były bardziej wartościowe. Po jakie zioła na odchudzanie warto sięgać, by przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów?

Wiele osób cierpiących z powodu nadwagi szuka naturalnych i bezpiecznych metod na zredukowanie masy ciała. Oczywiście samo popijanie herbatek ziołowych nie sprawi, że niechciane wałeczki na brzuchu znikną, ale zioła na odchudzanie w połączeniu z dietą i odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną mogą przyspieszyć cały proces.

Zioła na odchudzanie

Fot. iStock/Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie  

Różne zioła na odchudzanie mogą wykazywać inne działanie, w zależności od zawartości substancji czynnych. Mogą one wpływać na przyspieszenie trawienia, lub zwiększać ilość wydalanego moczu, a wraz z tym wspierać oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Wiele z nich hamuje apetyt i chęć podjadania, zapobiega zaparciom, przyspiesza przemianę materii oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jakie zioła na odchudzanie pomogą osiągnąć cel?

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa dzięki zawartości olejków eterycznych zmniejsza napięcie mięśniowe dolnego odcinka zwieracza przełykowego, dzięki czemu rozluźnia układ pokarmowy. Dzięki temu żółć szybciej rozkłada tłuszcze, a cały proces trawienny trwa krócej. Mięta wpływa także na wydzielanie śliny przez ślinianki w jamie ustnej, dzięki czemu proces trawienia przebiega skuteczniej.

mięta

Fot. iStock / lzf

Koper

Koperek nie tylko hamuje nadmierny apetyt i poprawia trawienie, ale także przyspiesza rozkład tłuszczu. Wykazuje również właściwości moczopędne, co ma niemałe znaczenie w procesie chudnięcia i usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Kminek

Badania przeprowadzone na Irańskim Uniwersytecie Medycznym Shadid Sadoughi pokazują, że kminek jest wartościowym dodatkiem do potraw podczas odchudzania. Nasiona kminku zjadane raz dziennie przyspieszają metabolizm i pomagają zredukować tkankę tłuszczową. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe i poprawia trawienie.

Zioła na odchudzanie

Fot. iStock/kminek

Rozmaryn

To aromatyczne zioło wpływa na lepsze usuwanie wody z organizmu, co pomaga skuteczniej pozbyć się niepotrzebnych substancji z organizmu oraz oczyścić wątrobę. Rozmaryn wpływa także na wydzielanie soków żołądkowych i lepsze przyswajanie składników odżywczych.

Babka płesznik

Babka płesznik poprawia pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom, reguluje również poziom cukru we krwi. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości, dobrze wpływa na trawienie i usuwanie resztek pokarmu z jelit. Substancje obecne w babce płesznik zmniejszają wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego. W trakcie stosowania babki należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, ponieważ duża ilość błonnika i za mała ilość wody, może powodować zaparcia i problemy z trawieniem.

Zioła na odchudzanie

Fot. iStock/babka płesznik

Siemię lniane

Wysoka zawartość błonnika w siemieniu lnianym powoduje, że pęcznieje on w żołądku i przynosi uczucie sytości oraz przyspiesza pracę układu pokarmowego. Nie powoduje również gwałtownych wahań cukru we krwi, dzięki czemu hamuje napady wilczego apetytu i chęć podjadania. Warto spożywać siemię na pół godziny przed posiłkiem, aby ograniczyć apetyt. Sięgając po siemię lniane, podobnie jak w przypadku babki płesznik, należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów.

Pokrzywa 

Pokrzywa przyspiesza przemianę materii i oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji. Dobrze wpływa na poprawę pracy wątroby, woreczka żółciowego, nerek i jelit. Ponieważ pokrzywa ułatwia i reguluje trawienie, warto po nią sięgać w trakcie odchudzania.

Pokrzywa zwyczajna, żegawka, indyjska , na włosy, herbata

Fot. iStock/pokrzywa

Skrzyp polny

Skrzyp polny nie tylko w widoczny sposób poprawia stan skóry, włosów i paznokci, ale także reguluje proces usuwania wody z organizmu, oraz detoksykuje komórki.

Rumianek

To niepozorne zioło skutecznie radzi sobie z oczyszczaniem organizmu z toksyn, co jest bardzo ważne podczas odchudzania. Dodatkowo wpływa łagodząco na układ pokarmowy, który bywa często przeciążony i podrażniony niezdrowymi produktami, które zjadamy na co dzień.

Zioła na odchudzanie

Fot. iStock/rumianek

Fiołek trójbarwny (bratek)

Pospolity bratek przyspiesza przemianę materii oraz wpływa na zmniejszenie chęci podjadania między posiłkami. Fiołek trójbarwny wykazuje działanie odtruwające, poprzez przyspieszenie usunięcia nadmiaru wody z organizmu.

Imbir 

Do diety odchudzającej można włączyć także inne produkty, które są skuteczne w działaniu, choć nie kojarzą się z ziołami. Imbir zawiera substancje, które hamują apetyt na długi czas, ułatwiają trawienie tłuszczu, wpływają także na stabilizowanie poziomu cukru we krwi. Imbir wpływa także na obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który sprawia, że chętniej podjadamy w chwilach stresu. Przeprowadzone badania udowodniły, że długotrwały stres zwalnia metabolizm, co powoduje tycie. Imbir, wg japońskich naukowców, uruchamia proces termogenezy (wytwarzania ciepła w organizmie), co przyspiesza metabolizm. Obecność błonnika w imbirze wpływa na poprawę pracy jelit i ułatwia trawienie.

Fot. iStock

Kurkuma

Kurkumę warto włączyć do diety podczas odchudzania. Kurkumina obecna w kurkumie wpływa na proces spalania tłuszczu, wspiera usuwanie toksyn z wątroby, oraz utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi.

Chili

Chili to także nie zioło, ale nie powinno go zabraknąć w tym zestawieniu. Kapsaicyna w nim obecna wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, ponieważ podnosi temperaturę ciała i powoduje wydzielanie do układu krwionośnego adrenalinę. To przyspiesza przemianę materii, do tego zwiększa uczucie sytości, co zapobiega przejadaniu się.

Fot. iStock

Zioła na odchudzanie nie dla każdego

Należy pamiętać także o tym, że zioła na odchudzanie, mimo iż naturalne i w domyśle łagodne w działaniu, nie przez każdego mogą być zażywane. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby leczące się na choroby przewlekłe, kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Substancje z ziół mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami oraz uczulać. Zioła na odchudzanie, stosowane w niewłaściwy sposób mogą szkodzić, dlatego przed sięgnięciem po nie warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


źródło:  www.izielnik.pl , www.poradnikzdrowie.pl