Go to content

Zadbaj o swój wzrok, czyli zdrowe postanowienia na 2023 rok

Zadbaj o swój wzrok, czyli zdrowe postanowienia na 2023 rok

Zastanawiasz się jak najlepiej wykorzystać nowy rok? Planujesz bardziej zadbaćo swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? A może już stworzyłeś listę noworocznych celów i brakuje wśród nich zdrowych postanowień, które diametralnie zmienią Twoje życie na lepsze? Dobrym planem na nowy rok jest większa troska o zdrowie oczu, a nawet trwałe pozbycie się krótkowzroczności – być może to idealny moment na laserową korekcję wzroku. Bo życie bez soczewek i okularów korekcyjnych jest znacznie łatwiejsze a komfort płynący z posiadania dobrego wzroku bezcenny.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez światową sieć inwestowania społecznościowego eToro, aż 72%
Polaków planowało stworzyć noworoczne postanowienia na 2023 rok. Zdecydowana większość na pierwszym miejscu
postawiła swoje zdrowie i samopoczucie. Zdaniem ekspertów żelaznym punktem list ze zdrowymi celami powinna być przede wszystkim większa troska o wzrok. Dlaczego?

Polacy widzą coraz gorzej

Od kilkunastu lat we wszystkich rejonach świata odnotowywany jest wzrost częstotliwości występowania wad wzroku. Już w 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmowała, że blisko 2,62 mld osób, czyli 34% populacji, zmaga się z krótkowzrocznością. Liczne badania pokazują, że pandemia pogłębiła ten problem.

Według wyników sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat we wrześniu 2022 roku, ponad 45% respondentów z Polski zauważyło u siebie w ostatnim czasie lekkie zaburzenie ostrości widzenia, a prawie 12% znaczne pogorszenie wzroku. Poprawę jakości widzenia odnotowało tylko 0,5% badanych. Co więcej, ponad 69% osób przyznało, że nosi okulary lub soczewki korekcyjne.

Troska o wzrok – od czego zacząć?

Kluczowy element dbania o wzrok to regularne wykonywanie badań okulistycznych. Młodzież i dorośli przed 40 rokiem życia, którzy nie zauważyli u siebie pogorszenia jakości widzenia, powinni odwiedzać okulistę raz na 2-3 lata. Eksperci zalecają, aby osoby ze zdiagnozowanymi wadami oraz z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób oczu kontrolowały wzrok raz na rok. Częściej – bo raz na 3-6 miesięcy – powinni robić to pacjenci, którzy chorują na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Warto wiedzieć, że badania okulistyczne w kierunku wad wzroku można przeprowadzić nawet u niemowlaków. Do wizyty u okulisty powinno skłonić rodziców m.in. zaobserwowanie u malucha zeza, zaburzeń w przebiegu prawidłowego rozwoju czy występowanie poważnych chorób oczu wśród członków najbliższej rodziny. Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku powinno odbyć się, gdy maluch skończy 3 lata. Kontrole oczu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym warto przeprowadzać raz w roku. 

Kierunek zdrowe oczy 

„Warto pamiętać, że wada wzroku pozostawiona »sama sobie« może się z czasem pogłębiać. Dlatego zarówno w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności, jak i astygmatyzmu, kluczowe jest regularne badane oczu, szybkie wykrycie problemu, trafna diagnoza i wdrożenie efektywnej terapii. Niestety ani okulary korekcyjne, ani soczewki nie są w stanie w pełni wyleczyć czy zahamować zaburzeń widzenia wynikających z wystąpienia wad refrakcji. Obecnie jedyną metodą na to, aby cieszyć się tzw. „sokolim wzrokiem” jest laserowa korekcja wzroku.

„Zabieg daje natychmiastowy efekt, który w większości przypadków cieszy przez długie lata. Jest bezbolesny i bezpieczny, a ryzyko powikłań jest niższe od tego związanego z codziennym stosowaniem soczewek. Laserowa chirurgia refrakcyjna oczu pozwala skorygować krótkowzroczność do -10.00 dioptrii, nadwzroczność do +6.00 dioptrii a astygmatyzm do 6.00 dioptrii. Mogą się jej poddać osoby, które ukończyły 18 lat i mają stabilną wadę wzroku” – wyjaśnia  dr n. med. Barbara Czarnota – Nowakowska – Dyrektor Chirurgii Refrakcyjnej w klinikach Optegra.

Nowy rok, nowa jakość życia

Aby postanowienia na 2023 rok nie skończyły się jedynie na dobrych chęciach, warto skonkretyzować swój noworoczny plan i zamienić w jeden nadrzędny cel. Ważne, aby wytrwale dążyć do je o osiągnięcia i móc na początku przyszłego roku powiedzieć – „zrobiłam to – zmieniłam swoje życie na lepsze!”. Tak było w przypadku Marty Nowakowskiej, która zdecydowała się na laserową korekcję wzroku w klinice Optegra. Dzięki jednemu prostemu zabiegowi, kobieta pozbyła się nie tylko skrajnej krótkowzroczności na poziomie -9.00 dioptrii, ale także starczej nadwzroczności, astygmatyzmu i aberracji związanej z niewidzeniem światła po zmierzchu. Teraz może nie tylko komfortowo realizować się zawodowo jako nauczyciel akademicki na Politechnice Wrocławskiej, ale także rozwijać swoje pasje. 

„Tuż po zabiegu człowiek zaczyna natychmiast wiedzieć. Po 40 latach poruszania się w strefie plam, nawet nie kształtów, bo przy wadzie -9.00 dioptrii nie widzi się kształtów, nagle można normalnie funkcjonować. Prowadzić bez ograniczeń samochód, bezpiecznie i komfortowo jeździć konno, pójść w góry, czy wziąć udział w wymarzonych warsztatach fotograficznych. Zabieg trwał zaledwie kilkanaście minut i był poprzedzony kilkunastoma pogłębionymi badaniami wzroku. Lekki dyskomfort, który jest typowy po wykonaniu laserowej korekcji wzroku, ustąpił do wieczora. Obecnie mam o 80% lepszy wzrok niż ludzie, którzy mają wadę na poziomie -0,5 dioptrii. Jestem bardzo zadowolona z zabiegu. Gdybym mogła, zrobiłabym go wcześniej. Już
poleciłam zabieg znajomym. Oni również zdecydowali się na laserową korekcję wzroku w klinice Optegra” – mówi Marta Nowakowska. 

Niemal wszyscy pacjenci, którzy poddali się zabiegowi laserowej korekcji wzroku w klinikach Optegra, poleca tę metodę swoim bliskim. Jak powiedziała Marta Nowakowska „zbieg poprawia jakość życia, daje natychmiastowy efekt i wbrew wszelkim obawom, jest bezbolesny”.