Go to content

Konrad Gaca: „Naprawdę bardzo często jest tak, że jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, niż przypuszczamy”

Właśnie wydaje swoją kolejną książkę „Obudź w sobie wojownika”, bo Konrad Gaca wierzy, że każdy z nas ma w sobie wojownika, że jesteśmy w stanie sięgnąć do zasobów naszych możliwości i dokonać rzeczy, o których wcześniej nie myślelibyśmy, że na nie nas stać. A może się okazać, że potrafimy i możemy więcej i więcej. Od czego trzeba zacząć? Od motywacji. Od znalezienia celu, do którego dążyć będziemy małymi kroczkami, bo według Konrada Gacy, każdy sukces zaczyna się od najmniejszych decyzji. 

Skąd pomysł na książkę o motywacji?

Konrad Gaca: Motywacja zawsze była nieodłączną częścią mojej działalności i całego procesu odchudzania w GACA SYSTEM. Od motywacji zaczyna się każde działanie. Podtrzymywanie jej jest tak samo ważne, jak wyznaczanie celu, metoda małych kroków itp. Pierwszy krok do celu zawsze stawiamy w głowie – ale tylko wtedy, gdy mamy w sobie odpowiednią motywację. Wiedząc to, nie mogłem nie napisać tej książki.

Pisze Pan o własnych doświadczeniach, o chorobie córki. Czy to moment przełomowy w Pana życiu? Czy z własnych doświadczeń, nawet tak trudnych można czerpać siłę?

Oczywiście. Siłę czerpie się nie tylko z sukcesów, również z trudnych chwil, upadków. To może nawet inny rodzaj siły – dojrzalszy, pełniejszy, długotrwały. Wszystkie trudne momenty w moim życiu nauczyły mnie tego, że trzeba walczyć. Bo zawsze warto.

Gdzie jest granica naszych własnych możliwości?

Tam, gdzie sobie ją postawimy.

Mówi się, że jesteśmy sprawcami własnego losu. Odchudzając ludzi pokazał Pan, że rzeczywiście, czy tak samo jest w innych obszarach naszego życia?

Odchudzanie to tylko element życia, wyzwanie, przykład skutecznego działania – sukces w odchudzaniu w naturalny sposób przekłada się na inne obszary, pojawia się pewność siebie, większa sprawność fizyczna, poszerzają się horyzonty. To my decydujemy o tym, jak wygląda nasze życia, co robimy i jak wyglądamy. Zawsze powtarzam: możesz wszystko. I teraz tylko od ciebie zależy, co zrobisz z tą wiedzą.

Do czego właściwie jest nam potrzebna motywacja. Mówimy, że jest ważna, ale rzadko mówimy do czego ją wykorzystać. Nie ma Pan takiego wrażenia?

Motywacja jest kluczem do rozpoczęcia każdego działania, do wprowadzenia w życie każdej decyzji. Potrzebujemy motywacji do nauki, do pracy, do odchudzania, do ćwiczeń, do naprawiania relacji z bliskimi, do rozwoju. Motywacja jest potrzebna wszystkim i na każdym etapie życia. Potrzebujemy powodu, żeby się zmieniać, żeby zmieniać swoje życie.

Jak odnajdywać motywację w sobie?

To trudne, ale niektórzy to potrafią. Trzeba znać siebie, swoje możliwości i swoje marzenia. Mocno wierzyć w cel i wiedzieć, że jest realny. Trzeba być z natury optymistą i próbować do skutku. Sukces zdobyty za pierwszym razem nigdy nie smakuje tak doskonale jak za dziesiątym. I optymiści to wiedzą – dlatego łatwiej im znaleźć motywację w sobie. Nie poddają się.

Czy można ją czerpać od innych? W jaki sposób?

Tak, jeśli trafi się na odpowiednią osobę, która ma w sobie wystarczająco dużo motywacji i chce się nią dzielić z innymi – to oczywiście. Czasem wystarczy po prostu rozmowa, kilka słów, wyrażenie wsparcia. Motywują nas różne bodźce, niektórzy potrzebują jednego zdania, inni kilku rozmów.

Czy my w ogóle potrafimy się motywować, czy wiemy, jak jest to ważny obszar naszego życia?

Nie lubię generalizowania, Polacy chętnie szukają motywacji – widzę to po moich wykładach motywacyjnych, które przyciągają tysiące osób. To piękne i ważne – powinniśmy szukać inspiracji zawsze i wszędzie.

Gdzie najczęściej popełniamy błąd?

Za szybko się poddajemy. Rezygnujemy przy pierwszym potknięciu. A przecież największy kryzys następuje zawsze przed przełomem. Warto przeczekać, wstać i ruszyć dalej. Popełniamy błąd, kiedy przez jeden upadek, zaprzepaszczamy wszystkie nasze dotychczasowe sukcesy.

Od czego zacząć? Jak skutecznie się zmotywować i wytrwać w tym, co postanowimy, dążyć do celu, który sobie wyznaczyliśmy?

Zawsze polecam zacząć od dobrej książki motywacyjnej lub filmu. Na moim kanale na YouTube są filmy stworzone specjalnie do motywacji do działania: https://www.youtube.com/channel/UCH2aiCT9-vJLoQUeqcqtiGQ. Wielu moich znajomych i pacjentów twierdzi, że te filmy na co dzień dodają im siły i motywacji. Od czego zacząć? Otaczać się dobrymi ludźmi i dobrymi słowami. Wierzyć w sukces. Bo naprawdę bardzo często jest tak, że jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, niż przypuszczamy. A lepiej mierzyć wysoko niż zadowalać się tym, co nas nie satysfakcjonuje. Dlatego zawsze zacznijmy od wiary w sukces i polubienia samego siebie. Wszystko będzie dobrze.