Go to content

Torbiel jajnika – jakie są objawy, jak się leczy i czy należy się martwić, gdy zostanie wykryta?

Fot. iStock/elenaleonova

Torbiel jajnika to grupa różnorodnych zmian znajdujących się w jajniku. I choć niby wszyscy o niej słyszeli, to duża część kobiet nie wie skąd się bierze, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Otóż czasami zdarza się tak, że na jednym z naszych jajników rozwija się wypełniona płynem torebka zwana właśnie torbielą. Wiele kobiet cierpi na co najmniej jedną taką cystę podczas całego życia. Przy czym w większości przypadków cysty są bezbolesne i nie powodują żadnych objawów. Nie mamy pojęcia, że w ogóle coś się z naszymi jajnikami dzieje.

Torbiel jajnika – rodzaje 

Warto jednak wiedzieć, że występują różne typy torbieli jajników, takie jak cysty torbielowate i torbiele endometrialne. Jednak najczęstszym typem są torbiele funkcjonalne. Dwa typy torbieli funkcjonalnych obejmują torbiele pęcherzyka i ciałka żółtego.

Torbiel pęcherzyka

Doskonale wiemy, że podczas cyklu miesiączkowego jajo rośnie w worku zwanym pęcherzykiem, który się wewnątrz jajników. W większości przypadków pęcherzyk pęka i uwalnia jajo. Jeśli tak się nie stanie, płyn wewnątrz pęcherzyka może tworzyć torbiel na jajniku.

Torbiele ciałka żółtego

Pęcherzyki zwykle rozpuszczają się po uwolnieniu jaja. Bywa jednak, że w worku może powstać dodatkowy płyn, a jego nagromadzenie spowoduje powstanie torbieli ciałka żółtego.

Torbiel jajnika – objawy

Bardzo często torbiele jajników nie powodują żadnych objawów. Mogą się one objawić wraz z ich wzrostem i obejmować:

  • wzdęcia lub obrzęki brzucha
  • bolesne ruchy jelit
  • ból miednicy przed lub w trakcie cyklu miesiączkowego
  • bolesne współżycie
  • ból w dolnej części pleców lub ud
  • nadwrażliwość piersi
  • nudności i wymioty

Ciężkie objawy torbieli jajnika wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej obejmują:

  • silny lub ostry ból w miednicy
  • gorączka
  • omdlenia lub zawroty głowy
  • szybkie oddychanie

Takie objawy mogą wskazywać na pękniętą torbiel lub skręt jajnika. Obie komplikacje mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną wcześnie leczone.

Powikłania na skutek torbieli jajnika

Większość torbieli jajnika jest łagodna i ustępuje samoistnie bez leczenia. Takie cysty wywołują małe, jeśli w ogóle, objawy. Jednak w rzadkich przypadkach lekarz może wykryć nowotworową torbielowatą masę jajnika podczas rutynowego badania.

Kolejnym rzadkim powikłaniem jest skręt jajnika. Dzieje się tak, gdy duża torbiel sprawia, że jajnik się skręca lub przesuwa z pierwotnej pozycji. Wówczas dopływ krwi do jajnika zostaje odcięty i jeśli nie jest leczony, może spowodować uszkodzenie lub śmierć tkanki jajnika. Skręt jajnika stanowi prawie 3 procent nagłych operacji ginekologicznych.

Torbiel jajnika – diagnoza i leczenie

Lekarz może wykryć torbiel jajnika podczas rutynowego badania. Może zauważyć obrzęk na jednym z twoich jajników i zlecić badanie USG w celu potwierdzenia obecności torbieli.

Ponieważ większość cyst znika po kilku tygodniach lub miesiącach, nie dziwcie się, gdy na początku ginekolog nie zleci żadnego leczenia, tylko każe poczekać i powtórzyć USG za kilka tygodni lub miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że u kobiet przed menopauzą i z zaburzeniami równowagi hormonalnej, mogą wystąpić nawracające torbiele jajników. Nieleczone mogą zmniejszyć płodność, dlatego też czasami lekarz podejmuje decyzję o ich usunięciu lub zmniejszeniu.

Chociaż niektórzy ginekolodzy stosują podejście: „poczekamy – zobaczymy”, to jednak lekarz może zlecić zabieg w celu usunięcia i zbadania jakiejkolwiek torbieli rozwijającej się na jajnikach po menopauzie. Dzieje się tak dlatego, że ryzyko rozwoju rakowej torbieli lub raka jajnika zwiększa się w okresie przekwitania kobiet. Same torbiele nie zwiększają jednak ryzyka zachorowania na raka jajnika.

Chodźmy do ginekologa, badajmy się. Nie lekceważmy objawów, które daje nam nasze ciało.

Zobacz również: Rak jajnika objawy – na co zwracać uwagę, by zapobiec tragedii?


źródło: Healthline