Go to content

Sześć faktów o lekach przeciwbólowych, które każda kobieta powinna znać

Fot. iStock / vitapix

Czy wiecie, że niemal każda kobieta nosi w torebce leki przeciwbólowe. Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich. Ból głowy, bóle menstruacyjne – to wtedy najczęściej sięgamy po pigułki nierzadko ich nadużywając.

Zgodnie z najnowszymi statystykami z National Institutes of Health – 15,8 miliona kobiet przyznało się do nadużywania leków przeciwbólowych.

Krąży wiele mitów i błędnych przekonań dotyczących leków przeciwbólowych. Jest jednak sześć rzeczy, o których każda kobieta powinna wiedzieć.

Kobiety częściej uzależniają się od środków przeciwbólowych niż mężczyźni

Kobiety i środki przeciwbólowe zdają się być doskonałym połączeniem, ponieważ odczuwamy ból intensywniej niż mężczyźni, dodatkowo posiadamy więcej receptorów nerwowych. Ponadto ból często jest wynikiem nieradzenia sobie ze stresem, niepokojem, na co lekarze reagują wypisaniem przeciwbólowych pigułek, zapominając, że różnimy się biologicznie od mężczyzn. Jesteśmy  mniejsze, przez co bardziej wrażliwe na działanie leków. Tymczasem lekarze przepisują je kobietom w większych dawkach i na dłuższy okres. W ten sposób uzależniamy się od środków łagodzących ból.

Środki przeciwbólowe mogą być narkotykiem w drodze do uzależnienia od heroiny

Może się wydawać, że ciebie to nie dotyczy, ale cztery na pięć kobiet uzależnionych od heroiny twierdzi, że zaczęły od opioidowych środków przeciwbólowych dostępnych na receptę. Oczywiście nie oznacza to, że kobieta przyjmująca po porodzie leki na receptę uzależni się od heroiny, ale pokazuje to problem zjawiska i coraz częstszego sięgania po tabletki przez młode dziewczyny.

Nie można po prostu odstawić środków przeciwbólowych

Nawet jeśli bierzesz leki przeciwbólowe na receptę zgodnie z zaleceniami, możesz doświadczyć efektów odstawienia. Wydaje ci się, że to osłabienie organizmu – wymioty, biegunka, bezsenność i powracający ból. Zastanów się jednak, czy ostatnio nie nadużywałaś środków przeciwbólowych. Jeśli tak jest faktycznie, porozmawiaj z lekarzem, zmniejsz dawkę, nim całkowicie je odstawisz.

Poszukaj lekarza, który specjalizuje się w długoterminowym leczeniu bólu

Jeśli cierpisz na przewlekły ból, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie lekarza, który specjalizuje się w jego leczeniu, a nie odbierać jedynie kolejnej recepty na coraz to silniejszy lek. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Powiedz mu, że trwa to zbyt długo, że chcesz znaleźć faktyczne źródło bólu.

Znajdź inne możliwości radzenia sobie z bólem

Twój ból, nawet jeśli cię opuszcza – to tylko na chwilę? Nikt nie jest w stanie znaleźć jego faktycznej przyczyny? Znam kobiety, które zaczęły biegać, chodzić na spacery i pozbyły się bólu głowy. Medytacja, masaż, terapia, joga, akupunktura, fizykoterapia i ćwiczenia fizyczne mogą naprawdę w bardzo dużym stopniu zmniejszyć ból, a nawet go zniwelować jednocześnie znajdując jego źródło. Nierozwiązany lub nierozpoznany uraz, żal i utrata lub inny ból emocjonalny może być powodem bólu fizycznego. Dlatego zastanów się, czy nie udać się na rozmowę z terapeutą, psychiatrą, którzy będą mogli ci pomóc.

Ból może być dobry

Warto zapamiętać, że nie każdy ból jest zły – czasami ból mówi coś ważnego o nas samych. Błędnie uważamy, że to ból jest problemem, tymczasem powinniśmy go traktować jako pewną informację o nas. Zażywanie leków rozwiązuje zarówno ból fizyczny i emocjonalny. Maskowanie go środkami przeciwbólowymi sprawia, że tkwimy w błędnym kole, bo jeden problem tworzy następny.

Zastanów się, w jakich sytuacjach pojawia się ból – może jesteś przemęczona, zestresowana, źle sypiasz. Nie bierz kolejnej pigułki, tylko zastanów się, co możesz zrobić, by ten się nie pojawiał, jak zmienić swoje życie, by nie nadużywać leków. To do niczego dobrego nie prowadzi.


źródło: Shape