Go to content

Skutki uboczne przyjmowania leków. Jak się ich uniknąć? Oto sześć prostych wskazówek

Fot. iStock/undefined undefined

Wszystkie leki na receptę mają działania niepożądane. Prawdę mówiąc, gdybyśmy przeczytali każde słowo na etykiecie, większość z nas odmówiłaby przyjmowania leków przepisanych przez lekarzy. To jedna strona. Druga wygląda tak, że reklamy telewizyjne gloryfikują branie leków dla typowych problemów, biorąc te bez recepty bardzo rzadko jesteśmy zaniepokojeni potencjalnymi szkodliwymi efektami ubocznymi i interakcjami z innymi lekami.

Oto sześć wskazówek i pytań, które warto zadać lekarzowi, by zostać jak lepiej poinformowanym o potencjalnych skutkach ubocznych, zanim zdecydujesz, czy powinieneś przyjmować leki czy nie.

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu jakiegokolwiek leku skonsultuj się ze swoim lekarzem

Zwykle lekarz wydaje zalecenie, a następnie pacjent kiwa głową i otrzymuje receptę lub na kartce papieru zapisany lek, który recepty nie potrzebuje.

Ważne jest, aby zapytać, jakie to jest lekarstwo. Upewnij się, że otrzymałaś odpowiedzi na wszystkie dręczące cię pytania.

Zapytaj czy istnieją inne alternatywy dla przyjmowania leków

Wiele osób zgadza się przyjmować leki, nie pytając o długoterminowe skutki albo o to, czy można inaczej zaradzić chorobie. Czasami domowe sposoby wystarczą, choć wymagają więcej cierpliwości i siły.

Spytaj o potencjalne pozytywne i negatywne skutki uboczne

Do częstych niepożądanych skutków należą: pragnienie lub suchość w ustach, wysypka skórna, zaparcia lub luźne stolce, zaburzenia żołądkowe, zawroty i bóle głowy.

Zapytaj, czy istnieją produkty, leki bez recepty, które obniżają skuteczność leku

Poinformuj swojego lekarza o wszystkich lekach i suplementach, które przyjmujesz, ponieważ niektóre produkty spożywcze i suplementy bez recepty sprawiają, że leki są mniej skuteczne.

Zażywaj leki zgodnie z zaleceniami

Badania konsekwentnie pokazują, że 20 do 30 procent recept na leki nigdy nie jest wykupowana, około 50 procent leków na choroby przewlekłe nie są przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Ci, którzy biorą leki na receptę – czy to na zwykłe przeziębienie czy na stan zagrażający życiu, zwykle przyjmuje tylko połowę przepisanych dawek.

Przeczytaj uważnie ulotkę, zażyj leki zgodnie z zaleceniami i nigdy nie podawaj przepisanych tobie leków znajomym.

Niech farmaceuta będzie twoim nowym najlepszym przyjacielem

Gdy osoba przy kasie w aptece spyta, czy masz pytania na temat leku, powiedz „Tak”. Farmaceuci wiedzą więcej niż większość lekarzy na temat interakcji z lekami, skutków ubocznych, reakcji alergicznych w oparciu o historię choroby, jeśli są podawane, i środków spożywczych, które przeciwdziałają lekom.


źródło: Yourtango