Go to content

Skurczowe bóle brzucha: czym są i co je powoduje? Jak je łagodzić?

Co należy wiedzieć o przyczynach skurczowych bólów brzucha i jak łagodzić tę przykrą dolegliwość? Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?

Z bólami brzucha zmagają się pacjenci w każdym wieku – od najmłodszych dzieci po seniorów. Dolegliwości bólowe brzucha mogą mieć różny charakter i lokalizację, a jednymi z najbardziej uciążliwych są skurczowe bóle brzucha. Mają one różne przyczyny, nie tylko związane z układem pokarmowym, ale także moczowo-płciowym. Co należy wiedzieć o przyczynach skurczowych bólów brzucha i jak łagodzić tę przykrą dolegliwość? Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza? Odpowiadamy!

Skurczowe bóle brzucha – możliwe przyczyny

Brzuch może boleć w różny sposób, zależnie od przyczyny dolegliwości. Jednym z nieprzyjemnych rodzajów dolegliwości bólowych tej części ciała są skurczowe bóle brzucha. Ból skurczowy można opisać jako ból falujący, którego intensywność stopniowo rośnie, po czym stopniowo maleje, by znów zacząć wzrastać. Skurczowe bóle brzucha mogą się wiązać z wystąpieniem dolegliwości współtowarzyszących – w tym wzdęć, gazów, nudności, wymiotów, zaparć czy biegunki. Przy niektórych dolegliwościach związanych ze skurczowymi bólami brzucha pojawiać się mogą nawet gorączka, dreszcze lub inne niepokojące symptomy. 

Przyczyn skurczowych bólów brzucha może być wiele, gdyż w jamie brzusznej zlokalizowanych jest sporo narządów. Gdy pojawia się ból brzucha, najczęściej za winowajcę uważa się układ pokarmowy, a dolegliwości bólowe podbrzusza kobiety często kojarzone są ze zbliżającą się miesiączką. Do skurczowych bólów brzucha prowadzić może jednak znacznie więcej różnorodnych przyczyn, takich jak:

  • niestrawność lub zatrucie pokarmowe,
  • endometrioza, 
  • nietolerancja pokarmowa bądź alergia,
  • stany zapalne jelit i żołądka,
  • zaparcia lub biegunka,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • kolka nerkowa
  • wrzody żołądka bądź dwunastnicy,
  • kamica pęcherzyka żółciowego lub zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • infekcje układu moczowego,
  • choroby ginekologiczne,
  • stres,
  • zespół jelita drażliwego,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jak łagodzić skurczowe bóle brzucha?

By skutecznie łagodzić dolegliwości bólowe brzucha, należy przede wszystkim skupić się na ich przyczynie. Jeśli pojawiają się bóle związane z niestrawnością czy zbyt ciężkostrawną dietą, pomóc mogą preparaty ziołowe wspomagające trawienie i pracę żołądka, wątroby i jelit. Do szczególnie polecanych ziół zaliczyć można melisę oraz miętę, poza tym sprawdzają się rumianek, dziurawiec, nagietek, siemię lniane, a także majeranek i kminek. Rozwiązaniem może być również dobry probiotyk, który wspomoże kondycję mikroflory jelitowej.

Osoby zmagające się ze skurczami mięśni gładkich dróg żółciowych, dróg moczowych lub skurczami mięśni gładkich przewodu pokarmowego postawić mogą również na leki rozkurczowe. Najczęściej stosuje się w tym przypadku lek na ból brzucha z drotaweryną dostępną w formie chlorowodorku drotaweryny (na przykład https://www.aptekarosa.pl/kategoria/1297-bol-brzucha.html). Jest to również dobre rozwiązanie, gdy pojawiają się skurczowe bóle miesiączkowe. Drotaweryna jest lekiem spazmolitycznym, którego działanie wiąże się z rozkurczaniem mięśni gładkich przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego i dróg żółciowych. Wymieniając, co na ból brzucha, warto wspomnieć także o preparatach likwidujących problem wzdęć – w tym szczególnie o środkach na bazie symetykonu. 

Domowe sposoby na ból brzucha

Gdy ból brzucha daje się we znaki, można również skorzystać z domowych sposobów łagodzących dokuczliwe objawy. Zalicza się do nich między innymi stosowanie naparów z wyżej wymienionych ziół. W przypadku skurczowych bólów brzucha z towarzyszącymi wzdęciami pomocne mogą być delikatne, masaże brzucha kolistymi ruchami, które korzystnie wpłyną na perystaltykę.

Przy bólach menstruacyjnych sprawdzają się również ciepłe okłady na brzuch. Terapia ciepłem działa relaksująco i rozkurczająco, więc warto korzystać w tym przypadku na przykład z termofora. Jeśli problem leży w układzie pokarmowym, pomocne może być wdrożenie lekkostrawnej diety oraz pilnowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. 

Skurczowe bóle brzucha – kiedy do lekarza?

W wielu przypadkach na skurczowe bóle brzucha wystarczą leki dostępne bez recepty lub preparaty ziołowe, jednak są sytuacje, gdy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jeśli stosowane medykamenty okazują się nieskuteczne lub dolegliwości się wręcz nasilają, niezbędny jest kontakt z lekarzem. Niepokojące powinny być również objawy towarzyszące skurczowym bólom brzucha – w tym szczególnie biegunka z krwią czy obfite wymioty. Należy też zwrócić uwagę na wysoką gorączkę, dreszcze lub inne niepokojące symptomy. 

Skurczowych bólów brzucha nie należy lekceważyć, jeśli mają charakter nawracający lub utrzymują się długotrwale. Przykładem choroby, która często bywa zbyt późno diagnozowana, jest endometrioza. Lekceważenie objawów wskazujących na zespół jelita drażliwego również może negatywnie odbić się na jakości codziennego życia, a ignorowanie sygnałów związanych z chorobą wrzodową może skutkować nawet groźną perforacją.