Go to content

Skończyłaś 40 lat? Zadbaj o komfort widzenia!

Photo by Candice Picard on Unsplash

Po 40. roku życia zaczynamy mierzyć się nie tylko z wadami wzroku, ale przede wszystkim ze zjawiskiem prezbiopii. Pojawiają się problemy z czytaniem drobnego druku i zmęczeniem oczu podczas pracy w bliży. Warto zbadać ostrość naszego widzenia i skorzystać z porady optometrysty – eksperta ds. ochrony wzroku, który zadba o niego kompleksowo i holistycznie.

Prezbiopia – bo o niej mowa, to zjawisko, które dotyka zarówno osoby krótkowzroczne, dalekowzroczne, osoby z astygmatyzmem, jak i te, które nie mają wady wzroku. Nie powinniśmy szczególnie obawiać się starczowzroczności. Nie jest to choroba, a jedynie naturalny, fizjologiczny i nieunikniony proces.

Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii “Czas Na Wzrok 40+” wynika, że aż 98% osób po 40. roku życia dostrzega problemy ze wzrokiem, których wcześniej nie odczuwało. Aż 86% osób po czterdziestym roku życia deklaruje wyraźne problemy ze wzrokiem, co związane jest z prezbiopią. Jest to naturalny proces fizjologiczny zachodzący wraz z wiekiem i objawiający się stopniowym pogorszeniem widzenia, szczególnie na bliskie odległości. Okazuje się, że jedną z przyczyn tego zjawiska może być wydłużona praca w bliży przed ekranami komputerów.

Problemy z wyraźnym widzeniem

W  wyniku prezbiopii, wraz z wiekiem, soczewka naszego oka staje się mniej elastyczna, spada jej zdolność do akomodacji, czyli przystosowania się oka do widzenia w różnych odległościach, a także mięśnie odpowiedzialne za zmianę jej kształtu ulegają osłabieniu. Jednym z najważniejszych czynników mających negatywny wpływ na akomodację oka jest wydłużony czas pracy w bliży. Terminem tym określane są wszystkie czynności, które wymagają ostrości widzenia tego, co znajduje się w bliskich odległościach od naszego wzroku podczas pracy np. przed monitorem komputera. Dotyczy to również osób, które dużo czytają, prowadzą prezentacje jednocześnie używając urządzeń mobilnych, wykładają czy szkolą z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także osób, które skupiają się na oglądaniu materiałów filmowych czy wykonują czynności wymagające znacznej precyzji jak np. naprawa sprzętu czy majsterkowanie.

W szkłach progresywnych stosuje się najnowocześniejsze technologie, które zapewniają bardzo wysoki komfort widzenia, niezależnie od odległości. Co niezwykle istotne, gwarantują one także szybkie dostosowanie się do nowych okularów.

Górna część soczewki progresywnej to miejsce, w którym jest obszar „do dali”, dzięki której będziemy mogli wyraźnie dostrzegać przedmioty znajdujące się w dalszych odległościach. Dolna zaś część należy „do bliży”, tej części, która służy wyraźnemu widzeniu bliskich odległości. Pośrodku umiejscowiona jest tzw. strefa progresji. Jest to obszar, dzięki któremu możemy wyraźnie widzieć odległości pośrednie. Taka konstrukcja soczewek progresywnych sprawia, że wyraźnie widzimy przedmioty znajdujące się w różnych odległościach, bez konieczności posiadania dwóch par okularów – „do chodzenia” i „do czytania”.

Chroń wzrok w biurze i w domu

Kilkugodzinna praca przed ekranem komputera, smartfona, tabletu czy innych urządzeń elektronicznych z ekranami cyfrowymi istotnie może powodować zmęczenie oczu i prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu widzenia komputerowego.

Jeśli zaczynamy odczuwać takie problemy ze wzrokiem jak np. widzenie za mgłą, pieczenie, ból lub nadmierna suchość oka czy bóle głowy – może to być dla nas sygnał, że zmagamy się z tym schorzeniem. Takim osobom eksperci ds. maksymalnej ochrony wzroku kampanii #CzasnaWzrok zalecają stosowanie zasady 20/20/20. Polega ona na tym, że po każdych 20 minutach pracy przed monitorem, przez 20-sekund skupimy wzrok na przedmiocie oddalonym o 6 metrów (czyli 20 stóp), a nasze oczy będą mogły odpocząć. Dostosowanie oświetlenia, zminimalizowanie odbić światła od ekranu komputera i innych gładkich powierzchni w biurze, korzystanie z nowoczesnych ekranów czy rekonfiguracja ustawień wyświetlaczy – mogą bardzo zwiększyć komfort widzenia. Ale tym, co najbardziej ułatwia osobom z problemami widzenia po 40-tce codzienne funkcjonowanie w pracy, są dobrze dobrane szkła progresywne, zwłaszcza tzw. szkła biurowe. To soczewki okularowe opracowane z myślą o osobach pracujących z monitorem komputerowym, dostosowane również do wykonywania innych prac wewnątrz pomieszczeń ograniczających pole widzenia. Często zawierają one tzw. powłokę antyrefleksyjną, przydatną zwłaszcza tym osobom, które spędzają dużo czasu wpatrując się w ekrany (TV, komputer, tablet, smartfon itp.). Taka powłoka chroni nasz wzrok przed nadmiernym promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany, zmniejszając ryzyko powstania różnych chorób oczu oraz ich zmęczenie.

Skorzystaj z porady optometrysty

Szkła okularowe do pracy przy komputerze są dobierane indywidualnie do naszych potrzeb. Żeby się w nie wyposażyć, najlepiej skorzystać z badania u optometrysty, który kompleksowo oceni ostrość naszego widzenia. Najlepiej udać się na profesjonalne badanie wzroku z całą rodziną, gdyż problemy ze wzrokiem dotykają także najmłodszych. Właściwe opisanie warunków, w których pracujemy i podanie tej informacji optometryście jest kluczem do właściwego dopasowania szkieł zarówno pod względem ich konstrukcji, jak i dodatkowych uszlachetnień. Powłoki antyrefleksyjne, które stosuje się w szkłach okularowych są różne: z rozmaitym kolorem odblasku szczątkowego, odpornością na zarysowania oraz jakością powłok hydro i oleofobowych. Te z niebieskim odblaskiem są przeznaczone do pracy z monitorami LCD i LED. Ich zadaniem jest filtrować jak najwięcej szkodliwego światła niebieskiego – HEV (High Energy Violet). Można też wybrać szkła, które mają wbudowany filtr światła niebieskofioletowego – takie szkła nie mienią się na niebiesko. Istotnym aspektem jest odpowiednia konstrukcja szkieł, gwarantująca właściwe moce na odpowiednie odległości. To będą szkła wspierające akomodację i spoglądanie na bardzo niewielkie odległości (np. na smartfony) albo szkła progresywne do komputera, ułatwiające nam utrzymanie ergonomicznej postawy podczas dłuższej pracy z monitorami komputerowymi, tabletami i smartfonami.

Najbezpieczniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem na wyeliminowanie dyskomfortu wynikającego z gorszego widzenia po 40-stce, będzie dobór odpowiednich okularów progresywnych. Największą ich zaletą jest to, że ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Jedne szkła okularowe pozwolą doskonale widzieć na każdą odległość. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy je w odpowiednie powłoki – będą doskonale wspierać nasze widzenie i ochronią oczy przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego. np. wybierając wersję Transitions, które dostosowują się do jasności panującej na zewnątrz – nasze szkła korekcyjne staną się jednocześnie okularami przeciwsłonecznymi. Jedna para okularów zapewni nam maksymalną ochronę wzroku przez cały rok, bez względu na pogodę.

Więcej informacji na stronie kampanii www.czasnawzrok.pl
Przeczytaj także artykuł pt. „Cyfrowe zmęczenie wzroku”

CZY TO JUŻ PREZBIOPIA? Jeśli Masz PONIŻSZE OBJAWY, wykonaj badanie wzroku

  • Czy musisz trzymać książkę/telefon dalej od oczu niż zwykłeś to robić?
  • Czy męczysz się podczas wykonywania zadań w bliży, takich jak szycie, malowanie czy innych aktywności?
  • Czy miewasz bóle głowy lub zmęczone oczy po dłuższej pracy w bliży, np. na komputerze?
  • Czy masz problemy z odczytaniem SMS na telefonie?
  • Czy potrzebujesz jasnego światła (jaśniejszego niż dotychczas) podczas czytania?

NIEZALEŻNIE OD WIEKU POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ O REGULARNYCH KONTROLACH WZROKU