Lifestyle

Czy krew w reklamie podpasek pozwoli odczarować okres?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 października 2017
Fot. Screen z Instagrama / bodyformuk
 

Z pewnością każda z was zauważyła, że w reklamach pieluch dla dzieci czy podpasek, niezwykłe właściwości chłonne produktu są demonstrowane przy pomocy niebieskiego płynu. Tak jest po prostu estetyczniej. Poza tym wydzieliny ludzkiego ciała, choć tak naturalne, wciąż są tematem tabu. Twórcy kampanii podpasek Bodyform postanowili odczarować krew menstruacyjną i nawołują kobiety do przełamania wstydu. 

„Menstruacja jest normalna. Pokazywanie jej też powinno być” – to hasło najnowszej kampanii, brytyjskiej marki artykułów higienicznych. Krótki filmik, który ukazał się w sieci budzi sporo kontrowersji. I to z kilku powodów. Po pierwsze, dla pokazania chłonności podpasek, użyto czerwonego płynu. Prawdziwa krew z pewnością to nie jest, jednak do złudzenia ją przypomina. Po drugie, na filmiku pokazano kobietę pod prysznicem, po udach której w trakcie mycia spływa krew. Dla nas-kobiet widok absolutnie normalny, prawda? Po trzecie, twórcy kampanii nawołują do włączenia się do akcji. Wystarczy oznaczyć hasztagiem #bloodnormal materiały dotyczące menstruacji. W mediach społecznościowych już pojawiły się pierwsze reakcje. Panie nieśmiało zaczynają przełamywać wstyd.


W sieci nie brakuje różnych, skrajnych opinii. Podczas gdy jedni gratulują pomysłu i popierają akcję, drudzy nie kryją swojego oburzenia. Czy taka kampania faktycznie jest potrzebna? Czy w dzisiejszych czasach krew menstruacyjna naprawdę jest tak wielkim tematem tabu? Bo moim zdaniem, kobiety nie mają z tym problemu. Jest to dla nas po prostu tak naturalne, że tu nie ma się nad czym rozwodzić i z czym afiszować. Mam okres i już.

Chyba, że akcja skierowana jest do panów. To może sugerować fragment filmiku, w którym mężczyzna bez cienia zażenowania na twarzy kupuje w sklepie podpaski. To naprawdę tak wielki wyczyn dla tych facetów? Ręce opadają.

 


Lifestyle

Ta choroba zabiła Patricka Swayze, Steva Jobsa i Annę Przybylską. Długo nie daje objawów

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
20 października 2017
Fot. iStock/elenaleonova
 

Rak trzustki uważany jest za jeden z trudniejszych przypadków, jeśli chodzi o skuteczność leczenia i rokowanie. Przede wszystkim dlatego, że bardzo długo nie daje żadnych objawów, a gdy już się pojawią i zostanie postawiona właściwa diagnoza, bywa za późno. To właśnie z powodu raka trzustki zmarła Anna Przybylska – młoda, piękna i pełna życia kobieta. Każdego roku w Polsce odnotowuje się blisko 3000 nowych zachorowań. Zdecydowana większość nie przeżyje.

Choć nowotwór trzustki występuje stosunkowo rzadko (dotyczy 2 proc. osób, zmagających się z rakiem i na ogół dotyka mężczyzn, rzadziej kobiety), zdecydowanie częściej prowadzi do śmierci w porównaniu z innymi chorobami nowotworowymi. To dlatego, że nie zostały jeszcze w pełni poznane przyczyny jego powstawania. Niełatwe jest również jego wykrycie, ponieważ może latami rozwijać się po cichu, by dać o sobie znać, gdy szanse na skuteczne leczenie są minimalne. Jeszcze do niedawna niewiele mówiło się o raku trzustki. Wszystko zmieniło się po śmierci aktora Patricka Swayze, Steva Jobsa i Anny Przybylskiej. Zobaczyliśmy wtedy, że choroba ta atakuje niezależnie od wieku i nawet pieniądze nie są w stanie uchronić nas przed śmiercią. Jedyną szansą na przeżycie jest wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czynniki ryzyka

Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka trzustki. Na szczęście po zerwaniu z nałogiem niebezpieczeństwo wystąpienia choroby maleje. Do czynników sprzyjających wystąpieniu tego nowotworu zalicza się także m.in. przewlekłe zapalenie trzustki, cukrzycę otyłość, nadużywanie alkoholu oraz czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia jest także nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i smażone potrawy.

Wczesne objawy raka trzustki

Pierwsze objawy raka trzustki bardzo łatwo przegapić, ponieważ łatwo pomylić je ze zwykłą niestrawnością. Chorzy uskarżają się na dyskomfort w górnej części brzucha, wzdęcia, utratę apetytu i ogólne osłabienie. Niektórzy potrafią bagatelizować te sygnały przez długi czas, wspomagając się różnymi suplementami, dostępnymi bez recepty. Gdy już odwiedzą lekarza, objawów raka trzustki jest znacznie więcej. Niekiedy pacjenci umierają już kilka miesięcy po wykryciu choroby, która bardzo szybko postępuje.

Późne objawy raka trzustki

W zaawansowanym stadium choroby obserwuje się znaczne i szybko postępujące zmniejszenie masy ciała, ból brzucha promieniujący od pępka w stronę kręgosłupa, żółtaczkę i świąd skóry, wodobrzusze oraz obrzęki, a także (w zależności od lokalizacji guza) zaburzenia hormonalne, wysokie stężenie glukozy we krwi, chorobę wrzodową i biegunkę. Choć wszystkie te objawy są bardzo charakterystyczne i intensywne, występują bardzo późno.

Diagnostyka raka trzustki

U osób, u których podejrzewa się raka trzustki, wykonuje się m.in. tomografię komputerową, usg i rezonans magnetyczny. Badania te są konieczne, by określić jak duże są zmiany i czy pojawiły się przerzuty. Niezbędne jest także wykonanie biopsji trzustki bądź węzłów chłonnych. Badanie histopatologiczne zmienionych tkanek ułatwia klasyfikację nowotworu.

Leczenie raka trzustki

Chorzy najczęściej trafiają do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, gdy możliwe jest wyłącznie leczenie paliatywne, opierające się na łagodzeniu bólu i próbach poprawy jakości życia. Jeżeli jednak nowotwór został wykryty stosunkowo wcześnie, pacjent może zostać zoperowany, a następnie poddany radio- i chemioterapii. Szanse na całkowite wyleczenie są jednak nikłe. Wycięcie nowotworu w tym miejscu jest wyjątkowo skomplikowane i wiąże się z szeregiem różnych, ewentualnych powikłań.

Profilaktyka raka trzustki

Przede wszystkim należy rzucić palenie, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nie tylko raka trzustki, ale także innych nowotworów np. płuc czy jamy jamy ustnej. Bardzo ważna jest również dieta. Powinna się ona opierać na lekkostrawnych potrawach, gotowanych w sposób tradycyjny lub na parze. Warto włączyć do jadłospisu czerstwy chleb, chude, białe mięso, a także ziemniaki i owoce bez skórki. Należy unikać potraw smażonych, tłuszczy zwierzęcych czy ostrych przypraw.


 

Źródło: Medycyna Praktyczna/Zwrotnik Raka/Poradnik Zdrowie

 


Lifestyle

Kobieta czy czaszka? To, co zobaczysz, jako pierwsze na obrazku, świadczy o twojej obecnej sytuacji emocjonalnej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 października 2017
Fot. Screen Facebook/Tattoos

Nie od dziś wiadomo, że to, w jakim stanie emocjonalnym się znajdujemy i to, jak w danym momencie życia patrzymy na siebie, na świat i otaczających nas ludzi determinuje nasze wybory, wpływa na pierwsze impulsy. Zrób sobie test: spójrz na ten obrazek i powiedz, co na nim widzisz. Łatwiej ci dostrzec kobietę, czy czaszkę? Przeczytaj interpretację i dowiedz się, co oznacza twój wybór.

Interpretacja

Jeśli zobaczyłeś postać kobiety

Widzisz postać kobiecą, z opuszczoną głową, w pozycji obronnej lub takiej, jakby dziewczyna chciała uniknąć twojego wzroku. To oznaka twojego emocjonalnego zmęczenia i wewnętrznego żalu.  umysłowego zmęczenia lub wewnętrznego żalu. Może przechodzisz teraz trudne chwile i obawiasz się poważnych, nieuniknionych zmian. Postrzegasz te zmiany jako coś, co może wywrócić cały świat do góry nogami.

Jeśli widzisz kobietę, to może również oznaczać, że znajdujesz się w toksycznym związku, w którym twój partner jest dla ciebie źródłem zmartwienia i wiecznego niepokoju.

Rada: Zaakceptuj zmiany. Przestań analizować, skoncentruj się na swoich potrzebach i naturalnych impulsach.

Jeśli zobaczyłeś czaszkę

Twój stan emocjonalny jest obecnie stabilny. Nie wierzysz za bardzo w przeznaczenie, zrządzenie losu, przypadki. Starasz się polegać na swojej wiedzy i umiejętnościach, a nie na przysłowiowym „farcie”. Pracujesz niezwykle ciężko, aby osiągnąć określony cel, dążysz do stabilizacji. Znajdujesz się w sytuacji, w której masz szansę zdobyć ogromne doświadczenie. Przed tobą wyzwanie, które pozwoli ci wykorzystać całą twoją dotychczas zdobytą mądrość.


Na podstawie: tapoos.com


Zobacz także

Jedynacy mają większy kłopot z wiernością. Na to wskazują badania

Położna z powołania

Już dziś powiedz dziękuję swojej Położnej

Co mówi o mężczyźnie jego zarost