Go to content

Rak trzustki – objawy wczesne i późne. Co powinno niepokoić?

Rak trzustki - objawy wczesne i późne
Fot. iStock

Objawy, jakie powoduje rak trzustki, są trudne do skojarzenia właśnie z tą chorobą. Złośliwy nowotwór trzustki jest niezwykle trudny do leczenia, w przeważającej większości przypadków nie przynosi ono oczekiwanych efektów. Warto wiedzieć, jakie objawy daje rak trzustki, by móc reagować na zagrożenie jak najszybciej.

Trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, dokładnie za żołądkiem, pomiędzy nerkami. Produkuje ona sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne, oraz insulinę niezbędną do metabolizmu węglowodanów.

Rak trzustki

Rak trzustki częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i stanowi ok 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Jest on bardzo agresywny i późno rozpoznany nie daje szans na skuteczne leczenie. Najczęściej chorują na niego osoby między 60 a 80 rokiem życia, ale choroba atakuje także znacznie młodsze osoby. Ponieważ od kilku lat obserwowany jest stały wzrost zachorowalności na tę chorobę, warto wiedzieć, jakie objawy może dawać rak trzustki, by jak najwcześniej podjąć odpowiednie działanie.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Rak trzustki — objawy  

Umiejscowienie trzustki wewnątrz jamy brzusznej utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Rak trzustki daje objawy niespecyficzne, mylące, które trudno jest połączyć akurat z tą chorobą. Na początku mogą pojawić się sygnały delikatne, wiązane z zupełnie innymi dolegliwościami. Gdy pojawiają się objawy wyraźne, świadczą one o zaawansowaniu choroby nowotworowej w trzustce.

Rak trzustki — objawy wczesne

Trudno jest wskazać wszystkie możliwe dolegliwości, które mogą pojawić się na początku rozwoju raka trzustki. Mogą się one pojawić, ale być na tyle niewielkie, że bywają ignorowane lub składane na karb przewlekłego stresu, czy zwykłej niestrawności. Rak trzustki to podstępna, rozwijająca się w ukryciu choroba, która daje niewielkie szanse na przeżycie

Problemy gastryczne i spadek masy ciała

Rak trzustki powoduje różne problemy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawia się niestrawność, mdłości, utrata apetytu. Mogą być one efektem ucisku nowotworu na żołądek. To z kolei przekłada się na gwałtowną i niezamierzoną utratę masy ciała. Każde nieoczekiwane chudnięcie warto skonsultować z lekarzem.

Dziwny stolec

W przypadku raka trzustki stolec może wyglądać inaczej niż zwykle. Zamiast standardowego, brązowego zabarwienia kału, może przybrać on kolor szary, bardzo jasny, może być także pokryty tłuszczem. Mogą pojawić się także biegunki tłuszczowe. Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o raku trzustki, ale także o poważnych problemach z wątrobą.

Ciemniejszy mocz

Także kolor moczu może sygnalizować problemy z trzustką. W przypadku nowotworu trzustki mocz może przybrać kolor znacznie ciemniejszy, podobny jak w momencie odwodnienia organizmu. Dzieje się tak na skutek zahamowania wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi. O ile w przypadku odwodnienia wystarczy pić większą ilość płynów, tak w przypadku raka trzustki poprawa jasności moczu nie będzie zauważalna.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się na późniejszym etapie choroby

Objawy mogą, ale nie muszą, pojawić się u osoby chorującej na nowotwór złośliwy trzustki.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Ból brzucha i pleców

Nowotwór trzustki może powodować bóle brzucha i pleców. Może być on stały, lub pojawiać się okazjonalnie. U większości pacjentów (ok.70%) pojawia się ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, silniejszy podczas leżenia na plecach, a ustępujący podczas siedzenia. Gdy guz rośnie, wywiera nacisk jednakowo na narządy, jak i na mięśnie grzbietowe. Bóle często są określane także jako obustronnie promieniujące od obszaru pępka, ku tyłowi do kręgosłupa – to najczęściej świadczy o oznacza nieresekcyjności guza.

Świąd i zażółcenie skóry 

Objaw ten występuje u około 90% chorych w chwili rozpoznania. Guzy trzustki mogą stanowić mechaniczną przeszkodę odpływu żółci. W konsekwencji ich rozwoju następujące zwiększenie stężenia bilirubiny (fizjologiczny żółty barwnik) we krwi, co prowadzi do zażółcenia skóry i białek oczu. Nadmiar bilirubiny powoduje także uczucie swędzenia skóry.

Pojawienie się cukrzycy

W przypadku raka trzustki powstającego w części wewnątrzwydzielniczej można zaobserwować również dolegliwości spowodowane  nadmierną produkcją hormonów. Do takiego można zaliczyć pojawiające się wahania glukozy we krwi oraz niespodziewany rozwój cukrzycy. Cukrzyca może stać się zarazem przyczyną jak i objawem rozwoju raka trzustki.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się w zaawansowanej chorobie

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Objaw Courvoisier’a

W zaawansowanej chorobie występuje bezbolesna żółtaczka oraz powiększony, nietkliwy pęcherzyk żółciowego. Objaw obserwowany jest u 10-30% chorych.

Objaw Trousseau 

W zaawansowanym raku trzustki może pojawić się wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

Kacheksja

Kacheksja, czyli zespół wyniszczenia nowotworowego występuje m.in. przy raku trzustki, w wyniku nieprawidłowości metabolicznych. Dotyka ok. 90% chorych. Wyniszczenie organizmu pogłębiane jest z czasem przez niechęć do jedzenia przez chorego, do której mogą przyczynić się problemy takie jak: ból, nudności, wymioty, zaburzenia smaku i połykania na skutek choroby, zmiany w jamie ustnej. Kacheksja prowadzi do poważnych zmian w wyglądzie, a to z kolei przekłada się na pojawienia się przewlekłej depresji.

Rak trzustki – objawy wymagają szybkiego działania

Rak trzustki jest nowotworem bardzo agresywnym, który jest trudny w leczeniu. Według statystyk całkowite przeżycia wynoszą:

  • 1 rok – 21%;
  • 5 lat – ok.  4%; a w przypadku guzów resekcyjnych przeżycie 5-letnie wzrasta do 17%;
  •  przeżycia po resekcjach paliatywnych wynoszą ok. 11 miesięcy, a po zabiegach paliatywnych ok. 6-8 miesięcy.

Dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej umówić się na konsultację lekarską. Im szybciej wykryty rak, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Szanse może zwiększać całkowite wycięcie nowotworu, co możliwe jest u 15-25% chorych. W zależności od przypadku stosuje się także leczenie przez radio- i chemioterapię.


źródło:  www.mp.pl ,www.e-histopatologia.pl