Go to content

Rak szyjki macicy – objawy, na które każda kobieta powinna być wyczulona

Rak szyjki macicy - objawy, badania, profilaktyka
Fot. iStock

Rak szyjki macicy i objawy, jakie powoduje, przez długi czas mogą pozostawać w ukryciu. Ta śmiertelnie niebezpieczna choroba nadal w zbyt wielu przypadkach wykrywana jest zbyt późno. Świadomość problemu daje jednak szansę na zmianę zatrważających statystyk. Aby tak było, należy wiedzieć, jakie objawy daje rak szyjki macicy i co należy zrobić, by zadbać o zdrowie

Rak szyjki macicy — czynniki ryzyka

Szyjka macicy łączy górną część macicy z pochwą. Nowotwór rozwija się w niej, kiedy uszkodzone komórki nabłonka zaczynają się bardzo szybko dzielić, tworząc guz. Może on naciekać na okoliczne tkanki, pogarszając sytuację chorej kobiety. Rak szyjki macicy pojawia się w tzw. strefie transformacji, czyli na granicy między nabłonkiem gruczołowym wyścielającym jamę i kanał szyjki macicy a nabłonkiem płaskim pokrywającym część pochwową szyjki i pochwę.

Rak szyjki macicy - objawy, badania, profilaktyka

Fot. iStock/Rak szyjki macicy – objawy

Wpływ na to może mieć wiele czynników. Ogromną rolę odgrywa zakażenie wirusem HPV, które znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka. Ryzyko wzrasta również w przypadku, gdy kobieta wcześnie rozpoczęła życie seksualne, lub miała wielu partnerów.

Do czynników podnoszących ryzyko należy także:

  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych;
  • palenie papierosów;
  • stany zapalne dróg rodnych (zakażenie rzęsistkiem, chlamydią, wirusem opryszczki);
  • obniżona odporność;
  • nieregularne badania ginekologiczne lub ich brak.

Rak szyjki macicy — dlaczego objawy zauważane są tak późno?

Dzieje się tak, ponieważ kobiety boją się, lub błędnie zakładają, że je choroba nie spotka, więc unikają regularnych wizyt kontrolnych u lekarza ginekologa. A to właśnie stosowanie się do kalendarium takich wizyt jest najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla kobiecego zdrowia. Nadal jednak zbyt wiele pań nie trafia na fotel ginekologiczny, i nie ma wykonanej cytologii, która jest cennym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy, zanim pojawią się objawy. Cytologia jest prostym i bezbolesnym badaniem, które umożliwia wykrycie choroby na etapie stanu przedrakowego. Dzięki niej można wykryć najmniejsze nawet zmiany, a trzeba wiedzieć, że w przypadku szybkiego wykrycia przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń.

Rak szyjki macicy — objawy

Rak szyjki macicy może rozwijać się w ukryciu wiele lat. Ani zmiany przedrakowe, ani rak we wczesnym stadium, nie dają o sobie znać w widoczny sposób. Statystyki mogą szokować — w ciągu 3 do 10 lat, gdy rak się rozwija w utajeniu,  kobiety mogą sobie nie zdawać sprawy, w jak poważnym zagrożeniu się znalazły. A tu sprawdza się reguła, którą można zastosować do wszystkich nowotworów – im wcześniej rozpoznany rak, tym większe szanse na jego skuteczne leczenie. Tymczasem, żyjąc w niewiedzy, chore nie mogą zrobić nic, co mogłoby przybliżyć je do zdrowienia. Zazwyczaj dopiero po wielu latach, gdy rak jest zaawansowany, pojawiają się sygnały, że dzieje się coś złego. Wtedy jednak szansa na pełne wyleczenie znacznie maleje.

Rak szyjki macicy - objawy, badania, profilaktyka

Fot. iStock/Rak szyjki macicy – objawy

Krwawienie między miesiączkami i po stosunku

Kobiety mogą zauważyć u siebie wcześniej niespotykane krwiste plamienia i krwawienia, które pojawiają się między regularnymi krwawieniami miesięcznymi. Najczęściej są one mylone z zaburzeniami krwawienia miesiączkowego. Ten objaw zazwyczaj pojawia się w dopiero w bardziej zaawansowanej postaci nowotworu. Również krwawienie po stosunku, oraz odczuwanie dyskomfortu lub bólu w trakcie, mogą zwiastować poważne kłopoty. Niepokojące i wymagające kontroli lekarskiej jest także pojawiające się krwawienia po menopauzie.

Ból miednicy lub okolicy krzyżowej

W przypadku raka szyjki macicy ten objaw pojawia się rzadko, ale powinien skłonić do wizyty u lekarza. Ból może dotyczyć podbrzusza oraz  okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Problemy z pęcherzem moczowym

Problemy z pęcherzem moczowym pojawiają się w przypadku, gdy rak szyjki macicy nacieka na pęcherz lub inne części dróg moczowych. W takiej sytuacji może pojawić się krew w moczu, bolesne parcie, kłucie, pieczenie lub uczucie napięcia podczas oddawania moczu. Niekiedy dochodzi do utraty kontroli nad pęcherzem moczowym. W przypadku wysokiego stadium choroby może dojść także do niewydolności nerek spowodowanej zablokowaniem odpływu moczu.

Rak szyjki macicy - objawy, badania, profilaktyka

Fot. iStock/Rak szyjki macicy – objawy

Problemy z wypróżnieniem

Uciążliwe zaparcia i niedrożność jelit mogą być związane z przerzutami i pojawiają się w najbardziej zaawansowanej postaci raka szyjki macicy.

Obrzęki kończyn dolnych

W przypadku zaawansowanego raka szyjki macicy mogą pojawić się przerzuty do węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Obecność guzów może powodować ucisk na naczynia, co wpływa na zaburzenia w krążeniu chłonki i powstawanie obrzęków kończyn dolnych.

Mogą pojawić się także inne objawy, wynikające z postępu choroby nowotworowej. Zaliczamy do nich m.in.:

  • silny ból pleców,
  • ból kości,
  • utratę apetytu,
  • dużą utratę masy ciała,
  • brak energii i zmęczenie.

Rak szyjki macicy — badania 

Najlepiej działać zapobiegawczo, by nie sprzyjać ryzyku rozwoju raka i pamiętać o regularnej kontroli u ginekologa. Najważniejsze jest wykrycie zmian na jak najwcześniejszym etapie. W Polsce co roku notuje się około 3000 zachorowań na raka szyjki macicy. Co roku, na całym świecie, odnotowuje się ponad 500 000 nowych zachorowań na raka szyjki macicy — ponad połowa chorych kobiet umiera.

Ta liczba jest duża, dlatego tak ważne są kontrolne wizyty u ginekologa. W ich trakcie przeprowadza się podstawowe badania, np.: badanie ginekologiczne z wykorzystaniem wziernika, USG narządu rodnego czy badanie cytologiczne szyjki macicy.

Fot. iStock/Rak szyjki macicy – objawy

Inwazyjny rak szyjki macicy można stwierdzić na podstawie badania cytologicznego oraz fizykalnego. W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii, ale prawidłowego wyniku badania fizykalnego, lekarz zaproponuje przeprowadzanie kolposkopii, która pozwala na obejrzenie szyjki macicy nawet w 40 krotnym powiększeniu.

W przypadku stwierdzenia nowotworu wskazana jest dalsza, bardziej szczegółowa diagnostyka: USG z wykorzystaniem sond przezbrzusznych oraz dopochwowych, USG dopplerowskie, radiologia konwencjonalna, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny MRI.

Aby jak najwięcej kobiet zachowało zdrowie konieczna jest odpowiednia edukacja, organizacja badań przesiewowych, a także szczepienia ochronne przeciw rakotwórczym wirusom HPV.


źródło: www.zwrotnikraka.pl, www.onkonet.pl, onkologia.org.pl, www.mp.pl