Go to content

Rak pęcherza. 8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda kobieta

Rak pęcherza. 8 rzeczy, o których powinna wiedzieć każda kobieta
Fot. iStock/Tharakorn

Rak pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować ryzyko, skupiają się wyłącznie na profilaktyce chorób typowo kobiecych – ochroną przed nowotworem piersi czy szyjki macicy. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku pęcherza moczowego i jakie objawy należy uznać za niepokojące. 

Rak pęcherza moczowego bywa mylony ze zwykłym zakażeniem

Objawy raka pęcherza są subtelne, szczególnie u kobiet. Mężczyźni mogą widzieć krew w moczu – jest zabarwiony na różowo, a nawet czerwony. U kobiet występuje podobny objaw, ale zdarza się, że mylimy go z plamieniem lub okresem. Gdy pojawi się ból w trakcie oddawania moczu, w pierwszej kolejności podejrzewamy u siebie infekcję dróg moczowych. Kobiety często leczone są właśnie w tym kierunku, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. Szczegółowe badania niekiedy zlecane są dopiero wtedy, gdy objawy pogorszą się, a kobieta odczuwa ból w miednicy.

Kobiety chorują rzadziej

W przypadku mężczyzn rak pęcherza wynosi 7 proc. ogółu zachorowań, a u kobiet 2 proc. Chociaż u panów nowotwór ten występuje częściej, w ostatnich latach zanotowano wzrost liczby zachorowań zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. To, że na nowotwór pęcherza kobiety chorują 3-4 razy rzadziej, nie oznacza to, że mogą spać spokojnie.

Kobiety może być trudniej wyleczyć

W związku z tym, że rak pęcherza kojarzy nam się głównie z panami po 50. roku życia, łatwo zbagatelizować pierwsze objawy tego nowotworu, występujące u kobiet, szczególnie w młodym wieku. Im późniejsza diagnoza, tym trudniejsze leczenie. Dlatego też nawracające lub niereagujące na leczenie infekcje układu moczowego warto sprawdzić pod kątem ewentualnego raka pęcherza. Być może postawiono błędną diagnozę.

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania

Nałogowi palacze najczęściej boją się raka płuc, języka, jamy ustnej czy przełyku. Tymczasem palenie papierosów jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia także raka pęcherza. Szacuje się, że jest powodem połowy zachorowań, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Z badań, w czasopiśmie Environmental Health, wynika, że ogromne znaczenie ma także wykonywanie zawodu, w którym chcąc nie chcąc wdycha się różne szkodliwe substancje (aromatyczne aminy). Mowa np. o przemyśle poligraficznym, skórzanym, gumowym czy malarskim.

Cystoskopia jest konieczna

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś wybrać się do urologa. Lekarz zapyta, czy w twojej rodzinie pojawił się już wcześniej tej typ nowotworu. Zleci szczegółowe badania moczu, a także cystoskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu cienkiego przewodu z kamerą do pęcherza moczowego w celu obejrzenia jego ścian i pobrania próbek do badań histopatologicznych. Odbywa się w tej samej pozycji, co badanie ginekologiczne. Choć nie należy do najprzyjemniejszych, znacznie ułatwia postawienie właściwej diagnozy.

Objawy mogą pojawić się dopiero w zaawansowanym stadium

Ponieważ choroba może nie dawać o sobie znać przez wiele lat, diagnoza często występuje w zaawansowanym stadium. Na przykład wtedy, gdy nad łonem da się wyczuć guz lub wtedy, gdy pojawią się intensywnie bóle lędźwi, regionalne węzły chłonne się powiększą, dojdzie do obrzęku kończyn. W wyniku przerzutów mogą także boleć kości.

Sposób leczenia jest zależny od kilku czynników

Wiele zależy od tego, na jakim etapie guz został wykryty oraz czy jest to rak naciekający czy nienaciekający. W tym drugim przypadku wykonywana jest elektroresekcja przezcewkowa guza, czyli mówiąc w skrócie – wycinanie guza. Na całkowite wycięcie pęcherza lekarza mogą się zdecydować, jeśli rak nacieka na inne tkanki. W leczeniu raka pęcherza stosuje się także immunoterapię, chemioterapię i radioterapię – wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Profilaktyka ma znaczenie

Przede wszystkim warto rzucić palenie. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia nie tylko raka pęcherza, ale także płuc, jamy ustnej czy krtani. Ogromne znaczenie ma także zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Wprowadzenie tych wszystkich zmian nie powinno jednak uśpić twojej czujność. Szybkie reagowanie na pierwsze, niepokojące sygnały jest kluczową kwestią w przypadku jakiejkolwiek choroby, a w szczególności raka.


 

Źródło: Zwrotnik Raka/Reader’s digest