Go to content

Przewodnik po 4 rodzajach detoksu. Wybierz detoks idealny dla siebie

Odtrucie, oszczyszenie lub detoks to nic innego, niż pozbycie się z organizmu nagromadzonych toksyn. W zależności od potrzeb można oczyszczać cały organizm lub skupić się na wątrobie, jelitach czy skórze, które obciążane są przez niezdrową dietę i złe nawyki.  Szczególnie cenne jest to po zimie, gdy dokucza nam zmęczenie, apatia, niestrawność czy bóle głowy.

Ogólne zasady oczyszczania

Należy pamiętać, że częste powtarzanie detoksu, a następnie powrót do starych przyzwyczajeń, nie pozwoli czerpać organizmowi długofalowych korzyści z podjętych działań. Detoks nie ma nic wspólnego z niebezpieczną głodówką. Wskazane jest, by na czas oczyszczania spożywać co 2-3 godziny posiłki, 6 razy dziennie, pamiętając o zdrowych proporcjach na talerzu: ½ warzyw, ¼ ryż, ziemniaki, kasza, makaron, ¼ mięso, ryby, jajka lub rośliny strączkowe.

Kawę i herbatę należy ograniczyć do 3-5 filiżanek dziennie, za to trzeba pić dużo wody, na zmianę z herbatkami ziołowymi i zieloną herbatą. Detoks powinien jednocześnie wykluczać spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcze, cukier, białą mąkę, konserwanty, alkohol. Warto utrzymać nowe nawyki na stałe, aby przyniosły jak najlepszy efekt.

Jeśli jesteś w ciąży lub chorujesz, zapytaj lekarza, czy w twoim przypadku taki detoks jest wskazany.

Wybierz detoks idealny dla ciebie:

źródło: www.wikihow.com , krokdozdrowia.com

Fot. iStock/Dirima

1/4 Detoks całego organizmu

Przez długie, zimowe miesiące w organizmie kumulowały się toksyny. Część z nich z wątroby tafia do jelit, a następnie z kałem do sedesu. Część dostawała się razem z krwią do dróg moczowych, skąd również zostały wydalone. Toksyn pozbywamy się także podczas pocenia, ale i to bywa zbyt mało, by pozbyć się niepotrzebnych złogów szkodliwych substancji.

Aby pomóc ciału, warto wprowadzić każdego dnia zdrowe nawyki, które przyspieszają oczyszczanie:

Woda z cytryną

Szklanka wody z wyciśniętą połową cytryny wypijana na czczo rano, poprawia trawienie, przyspiesza usuwanie toksyn, odkwasza, dobroczynnie wpływa na stan cery, rozjaśnia ją, ujędrnia. Woda poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz wygląd skóry. Błonnik z cytryny osłania ścianki przewodu pokarmowego i przyspiesza trawienie.

Zielona herbata

Wykazuje właściwości antybakteryjne, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu, przyspiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii wspierając proces odchudzania.

Ziołowe herbaty

W trakcie detoksu poleca się pić ziołowe herbaty, np. z czystka, fiołka lub ostropestu plamistego.  Zioła wpływają dobrze na poprawę przemiany materii i przyspieszają usuwanie toksyn z organizm.

Świeże owoce i warzywa

Przyrządzaj koktajle, surówki, sałatki. Sięgaj po surowe owoce i warzywa, które obfitują w błonnik, witaminy, minerały i substancje, takie jak chlorofil, które wspomagają procesy oczyszczania organizmu.

Warto go zastosować nie tylko przez kilka dni czy tygodni, by pomóc oczyścić po zimie organizm, ale wprowadzić trwałe zmiany w jadłospisie.

Sprawdź również zasady cytrynowego detoksu dla całego organizmu.

Fot. iStock/SKunevski

2/4 Detoks dla jelit

Jelita są często pomijanym przez nas organem. A one pełnią ważną rolę w oczyszczaniu organizmu z niepotrzebnych i szkodliwych substancji oraz przyswajaniu tych składników odżywczych, bez których nie bylibyśmy w stanie sprawnie funkcjonować. Prawidłowa praca jelit poprawia metabolizm, wspiera odporność i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Warto więc poświęcić szczególną uwagę jelitom i zdecydować się na detoks przeprowadzony przynajmniej raz na 4 miesiące, przez kilka dni.

Te produkty doskonale oczyszczą jelita:

  • seler naciowy — usuwa toksyny, działa pobudzająco na procesy trawienia oraz zapobiega zaparciom,
  • buraki  świeżo wyciśnięty sok z buraków oczyszcza ze złogów układ pokarmowy, usuwa zalegające produkty przemiany materii,
  • pomidory — oczyszczają krew i tkanki, likwidują zaparcia i dostarczają organizmowi wielu cennych składników,
  • kefir lub jogurt naturalny  wspierają  florę bakteryjną i dostarczają   organizmowi  składniki odżywcze,
  • siemię lniane jedno z najbogatszych źródeł błonnika, zapobiega zaparciom, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko występowania raka piersi, prostaty, płuc oraz jelita grubego, przyspiesza odchudzanie.

Pamiętaj również o wypijaniu wody z cytryną, herbaty zielonej lub ziołowej, które nawadniają, przyspieszają trawienie i wydalanie z organizmu toksyn. Natomiast stosowanie lewatywy czy herbatek przeczyszczających, wbrew pozorom nie jest dobrym rozwiązaniem dla oczyszczenia jelit, ponieważ usuwają w ten sposób naturalną florę bakteryjną, która reguluje procesy trawienia i oczyszczania organizmu.

Zastosowanie powyższych zmian w diecie pozwala oczyścić jelita z nadwyżek śluzu, złogów kałowych, bez naruszenia naturalnej flory bakteryjnej jelit.

 

Fot. iStock/samael334

3/4 Detoks dla wątroby

Wątroba jest niezwykle ważnym gruczołem, neutralizującym różne toksyny, degradującym hormony, wpływającym na proces przemiany leków. Wytwarza również żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, magazynuje witaminy: A, D i B12 oraz żelazo. Detoks jest niezwykle ważny dla wątroby, ponieważ wspiera jej zdolności regeneracyjne,  które co dzień bywają bardzo obciążone. W tym przypadku  kilkutygodniowe oczyszczanie sprawdzi się znakomicie.

Wprowadź do diety te produkty:

  • cytryny sok z połowy cytryny w szklance wody wspiera produkcję żółci w wątrobie i przyspiesza usuwanie toksyn,
  • czosnek obecna w nim siarka aktywizuje enzymy wątrobowe, allicynę i selen,  chronią ją przed uszkodzeniami i wspierają proces detoksykacji,
  • buraki  chronią kanały żółciowe,
  • ciemne, liściaste warzywa wspierają regenerację komórek wątroby,
  • grejpfruty obecna w nich naringenina powoduje, że wątroba szybciej spala obciążający ją tłuszcz,
  • herbatki ziołowe — zioła takie jak łopian, ostropest plamisty, mniszek lekarski, pomagają pozbyć się toksyn i chronią komórki wątroby.

Oczywiście unikać należy żywności tłustej, przetworzonej, bogatej w środki konserwujące, barwniki i cholesterol, które powodują zatrucie wątroby.

Jeśli szukasz inspiracji na szybkie oczyszczenie, wypróbuj przepis na intensywny, jednodniowy detoks wątroby.

 

 

Fot. iStock/Rocky89

4/4 Detoks skóry

Zimą skóra wyjątkowo boleśnie odczuwa wpływ niskich temperatur, podkręcone kaloryfery, niedostatek naturalnych witamin i minerałów ze świeżych owoców i warzyw. Z tego powodu bywa przesuszona, sprawia problemy, wygląda szaro. Pierwsze promienie wiosennego słońca nie są w stanie od razu jej pomóc, warto więc sięgnąć po detoks dopasowany do potrzeb skóry.

Chodzi o to, by nie tylko sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, np. peelingi, maski, serum, ale przede wszystkim oczyścić i odżywić ją od wewnątrz, dzięki składnikom dostarczanym z pożywieniem.

Witaminy niezbędne do detoksu i regeneracji skóry:

Witamina A — wpływa na nawilżenie skóry i zapewnia jej młodość. Witamina A obecna jest w żółtkach jajek, pełnotłustym mleku i jego przetworach, tranie, tłustych rybach morskich, wątróbce, marchwi, warzywach w kolorze zieleni i pomarańczy.

Witaminy z grupy B  zapewniają elastyczność i gładkość skórze, dobrą kondycję oraz brak wyprysków. Witaminy z grupy B obecne są w produktach takich jak: orzechy, nasiona słonecznika, ryby, zielone warzywa liściaste, pełnoziarniste pieczywo.

Witamina C  rozjaśnia, utrzymuje jędrność, neutralizuje wolne rodniki, które uszkadzają komórki, uczestniczy w tworzeniu się kolagenu, odpowiadającego za młody wygląd. Duże ilości wtaminy C zawierają owoce jagodowe, cytrusy, papryka, natka pietruszki oraz owoce róży.

Witamina E — chroni naskórek przed uszkodzeniem, odżywia skórę, poprawia ukrwienie, ujędrnia ją, przeciwdziała procesom starzenia. Tę witaminę młodości znajdziemy w warzywach liściastych, olejach roślinnych, migdałach, orzechach ziarnach zbóż, a także w maśle.

Można te produkty włączać do jadłospisu, wyciskać z nich świeże, niesłodzone soki oraz również przygotować z nich domowe maseczki i peelingi. Konieczne jest również ograniczenie, a najlepiej odstawienie cukru, który szkodzi kondycji skóry. Należy pić duże ilości wody, aby skórę nawilżyć od wewnątrz i ułatwić usuwanie z niej toksyn. Ruch na świeżym powietrzu i dokładny demakijaż również przyspieszają oczyszczanie skóry.