Go to content

Pożegnaj obrzęki i dodatkowe kilogramy na wadze. Poznaj 12 sprawdzonych metod na usunięcie nadmiaru wody z organizmu

Fot. iStock / Jasmina007

Jeśli zauważyłaś u siebie opuchnięte dłonie, stopy, czy twarz, a twoja waga pokazuje kilogram, a nawet dwa więcej, mimo że nie przytyłaś w kilka godzin, najpewniej masz problem z nadmiarem wody w organizmie. Bardzo często wynika to z popełnianych błędów dietetycznych oraz siedzącej pracy, przebywania długi czas w pomieszczeniu, w którym jest bardzo gorąco. Również choroby i zażywane leki mogą mieć wpływ na tę dolegliwość.

Gdy pojawiają się obrzęki i są bardzo intensywne, warto skonsultować je z lekarzem. O ile nie jest to problem wynikający z choroby, w prosty sposób możesz poradzić sobie z tą dolegliwością.

12 sprawdzonych metod na usunięcie nadmiaru wody z organizmu

1. Ogranicz lub zupełnie zrezygnuj z soli

Wiele osób wykazuje tendencje do nadmiernego doprawiania potraw solą. Sól, którą również nieświadomie zjadasz, zawierają produkty na pierwszy rzut oka niemające z nią nic wspólnego, jak np. słodycze. Jej nadmiar w diecie jest szkodliwy, ponieważ sód powoduje zbyt dużą ucieczkę wody z komórek, podczas gdy nadmiar płynu nie zostaje usunięty przez organizm, zalegając w tkankach i powodując obrzęki.

2. Pij więcej wody

Jeżeli cierpisz na obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody, inną tego przyczyną może być paradoksalnie zbyt mała ilość wody, którą wypijasz w ciągu dnia. Im mniej jest nawodniony organizm, tym więcej zatrzymuje w sobie wody. Organizm wydziela hormon zwany wazopresyną, która powoduje zatrzymywanie wody przez nerki. Woda nie jest wydalana z moczem, tylko zawraca do naczyń krwionośnych, a im mniej pijesz, tym więcej wydziela się tego hormonu.

3. Zwiększ ilość warzyw i owoców w diecie

Jedzenie większej ilości świeżych nieprzetworzonych warzyw i owoców jest doskonałym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości nawodnienia. Jedzenie owoców i warzyw zapobiega powstawaniu obrzęków z powodu zawartości bioflawonoidów, które uszczelniają tkanki i zapobiegają skłonnościom do wycieku płynów z naczyń włosowatych. Szczególnie przydatne są owoce typu pomarańcze, arbuz, brzoskwinie, ananasy, a także żurawina, która doskonale wspiera usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Warzywa takie jak ogórek, czy pietruszka, stymulują pracę nerek i dzięki temu bardziej efektywnie pozbywamy się kwasu moczowego z organizmu.

4. Zwróć uwagę na błonnik

Woda również może zalegać w jelitach, czemu doskonale zapobiega błonnik. Nie tylko reguluje on pracę jelit, ale wiąże również nadmiar wody. Skarbnicą błonnika są warzywa i owoce, a także kasze, otręby oraz produkty wypiekane z mąki z pełnego przemiału. Musisz jedynie uważać, aby wprowadzać go do diety stopniowo, bo w innym przypadku możesz zapracować na pojawienie się problemów z nadmierną ilością gazów oraz z wypróżnianiem. Zwiększając ilość spożywanego błonnika, pij więcej wody, co zapobiegnie kłopotom.

5. Zrezygnuj z alkoholu

Alkohol powoduje obrzęki, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i woda przenika z nich do przestrzeni międzykomórkowej. Poza tym regularne spożywanie alkoholu niszczy wątrobę, produkującą białka albuminy, odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego, które zapobiega obrzękom.

6. Rusz się

Jeżeli wiele godzin spędzasz w jednej pozycji w pracy przy biurku i nie odrywasz się od komputera, na pewno odczuwasz dyskomfort wywołany przez opuchnięte nogi. Wynika to z faktu, że w pozycji siedzącej zwalnia w kończynach przepływ krwi i limfy, co sprzyja przedostawaniu się płynów do tkanek i obrzękom. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na regularne uprawianie sportu, ulgę przyniesie spacerowanie po biurze w chwili przerwy, a tam, gdzie jest to możliwe, porzucenie auta na rzecz spokojnych spacerów. Idealnie by było codziennie spacerować około 60 minut, co lepiej dotleni organizm, a rozszerzone naczynia krwionośne ułatwią przepływ wody w ciele.

7. Zadbaj o mikroflorę bakteryjną w jelitach

Dobre bakterie wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego, dzięki czemu nie zatrzymuje się woda w organizmie. Sięgaj po kiszone warzywa oraz fermentowane produkty mleczne. Jeżeli to nie wystarcza, możesz sobie pomóc probiotykami dostępnymi w aptekach.

8. Śpij odpowiednio długo

Twój organizm potrzebuje odpowiednią ilość snu, aby zachował prawidłową gospodarkę hormonalną. Jej zachwianie prowadzi do zaburzeń równowagi hormonów w ciele, co pociąga za sobą konsekwencji zatrzymanie wody oraz przybieranie na wadze.

9. Przyjrzyj się gospodarce hormonalnej

Zbyt duża ilość hormonów żeńskich estrogenów powoduje często opuchliznę przed miesiączką lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Czasem także leki mogą zatrzymywać wodę w organizmie, warto więc skonsultować wybór medykamentów z lekarzem.

10. Stosuj zioła

Pamiętaj o regularnym piciu wody i ponadto to przynajmniej 3 razy dziennie, pij herbatki ziołowe. Szczególnie polecana jest pokrzywa, ponieważ wykazuje działanie oczyszczające organizm z toksyn. Możesz sięgnąć również po krwawnik, mniszek lekarski, skrzyp, czystek oraz nawłoć. Sięgnij po pietruszkę, która jest bardzo moczopędna — sezonową, świeżą natkę dorzuć np. do wyciskanych soków warzywnych.

11. Sprawdź, czy nie brakuje ci witamin i mikroelementów

Witamina B6 odgrywa ważną rolę w regulowaniu retencji wody w organizmie. Jej braki skutkują opuchlizną, a zbyt mała ilość wapnia, magnezu i potasu, również przyczynia się do zatrzymania wody. Zanim sięgniesz po konkretne suplementy, skonsultuj swój wybór z lekarzem. Najlepszym naturalnym źródłem witamin i mikroelementów, są warzywa i owoce.

12. Bądź ostrożna podczas wysokich temperatur

Wysoka temperatura sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i łatwiej przepuszczają wodę powodując obrzęki. Jeśli cierpisz na obrzęki stóp po upalnym dniu, zafunduj im chłodząca kojącą z solami naturalnymi. Nie przebywaj na pełnym słońcu i zawsze miej pod ręką wodę.


 

źródło: zdrowokracja.pldietetycy.org.pl