Go to content

10 najlepszych powodów, by mieć w nosie to, co myślą o tobie inni

Fot. iStock / AntonioGuillem

Nie da się ukryć, że lubimy, gdy myślą lub przynajmniej z grzeczności mówią o nas pozytywnie. Wiadomo, w towarzystwie zależy nam na tym, by nie wypaść z obiegu, odnaleźć się wśród ludzi i utrzymać swoje grono znajomych. Ale nie chodzi o to, by w desperacji potakiwać każdemu z osobna, szczególnie gdy same uważamy coś zupełnie odmiennego. 

Pewnie tak bywa, że myślisz sobie „mam to gdzieś”, „nic mnie to nie obchodzi”, ale jednak zastanawiasz się, co mogłaś powiedzieć czy zrobić inaczej, by jednak zyskać uznanie w oczach znajomych czy rodziny. W końcu skoro przywykłaś do „łapek” i tym podobnych uśmiechów na różnych portalach społecznościowych, smutno się robi, gdy w realu tego brakuje. Ale mimo miłego połechtania chwilowymi zachwytami, zostań na ziemi. Nie musisz i nie powinnaś ani starać się dla innych, ani specjalnie zabiegać o ich względy. Jest ku temu kilka powodów, o których zawsze powinnaś pamiętać.

10 powodów, dla których nie warto przejmować się opinią innych 

1. Twoje życie, twoja sprawa

Nawet jeśli dochodzi do ciebie ludzkie gadanie „w trosce” o twoją osobę, nie przejmuj się nim. Pamiętaj, że to jest i będzie twoje życie, twoje zasady i twoje konsekwencje, które poniesiesz w razie życiowej pomyłki. W końcu jesteś dorosła, prawda? Rób swoje i nie przejmuj się niezadowoloną miną bliskich. Dopóki działasz tak, by nie krzywdzić siebie i innych, skup się na sobie. Po prostu.

2. Znasz siebie najlepiej

Nie wie o tobie tyle co ty sama, nawet najbardziej poinformowana sąsiadka z osiedla. Inni wiedzą o tobie tyle, na ile dasz się poznać lub sobie dopowiedzą, więc niby dlaczego miałabyś się przejmować opinią ogółu? Ty wiesz, co dla ciebie najlepsze, nawet jeśli popełniasz — a to normalne — błędy. Wyciąganie wniosków z własnych wyborów nauczy cię pełnej odpowiedzialności za nie. Czy troskliwa ciocia Stasia, która omawia twoje postępowanie z inną ciotką, weźmie na swoje barki to, czego od ciebie wymaga? Nie sądzę. Słuchaj przede wszystkim siebie, jeśli coś nie uda, przynajmniej nie będziesz szukać winnych wokoło.

3. To, co jest dobre dla innych, dla ciebie może mieć fatalne skutki

Więc dobre rady i utyskiwania innych na twoje decyzje puszczaj mimo uszu. Opinia innych oparta jest na ich prywatnych doświadczeniach, które wcale mogą cię nie dotyczyć. Podobnie jak dwóch różnych chorób nie da się wyleczyć jednym lekiem, dla różnych osób nie znajdzie się ta sama recepta na szczęście.

4. Pamiętaj o własnej godności

Nikomu nie pasuje rola marionetki, która zrobi to, co chcą inni. Pamiętaj o własnej dumie i godności, bo to łatwo zgubić, gdy podąża się krok w krok po śladach wydeptanych przez innych. Nie zawsze trzeba robić rzeczy, które odpowiadają standardom innych osób, a już na pewno nie można zapominać o własnych wytycznych na życie. Dzięki temu przynajmniej będziesz mogła spokojnie spać.

5. Ty poniesiesz konsekwencje

Decydując za siebie, bierzesz w całości odpowiedzialność za swoje postępowanie. I bardzo dobrze. Inni mają własne problemy, na których powinni się skupiać, chyba że wolą, by to o nich się gadało przy kawie z sąsiadką. Jak to mówią „twój cyrk, twoje małpy”, i nic nikomu do tego.

6. Tylko krowa nie zmienia poglądów

Więc tym bardziej niech ci specjalnie nie zależy, by przedstawiane przez ciebie poglądy i decyzje, miały na celu jedynie sprawianie przyjemności bliskim osobom. Pamiętaj, że myśli, idee i poglądy zmieniają się dość często. A to oznacza, że nawet jeśli ktoś myśli źle o tobie teraz, jest duża szansa, będzie myśleć inaczej w przyszłości. Tak więc, opinie innych nie powinny mieć dla ciebie kolosalnego znaczenia.

7. Życie jest zbyt krótkie

A już szczególnie go szkoda na marnowanie czasu kolekcjonowaniem opinii innych na twój temat. Rób co chcesz, bądź kim chcesz. Żyj swoim życiem, bez zamartwiania się o uznanie ludzi, a będziesz żyć na maksimum możliwości.

8. Możesz się pogubić

Martwiąc się zbytnio o to, co inni myślą o tobie, zafundujesz sobie samospełniającą się przepowiednię. A wtedy, ty staniesz się uległa, jeśli od ciebie tego wymagają lub zrezygnujesz z marzeń dla fałszywego pojęcia dobra innych. Często ludzie odsuwają na bok własne potrzeby, aby być lubianymi, na czym naprawdę wiele tracą.

9. Nikt nie żyje aż tak twoim życiem

Mówi się, że z plotką jest jak z jogurtem — nieświeży nie jest smaczny. Nawet jeśli ktoś mówi o tobie za twoimi plecami, miej to w poważaniu. Plotka w końcu umrze śmiercią naturalną, ale jeśli ty podkręcisz temperaturę interwencją w tej sprawie, nabierze jeszcze większego rozmachu. Poza tym, jeśli to, kim jesteś i co zrobiłaś nie wpływa bezpośrednio inną osobę, jest mało prawdopodobne, aby ktoś miał spędzać wiele czasu, myśląc akurat o tobie.

10. Jeszcze się taki nie urodził…

Co by wszystkim dogodził! Pamiętaj o tym, jeśli zechcesz zadowolić wszystkich dookoła. Jest to niemożliwe, by sprostać oczekiwaniom każdego, więc najlepiej skup się na sobie, a nie rozmieniaj na drobne.

Pamiętaj, że to, czego wymagają o ciebie inni, może stać się wielkim ciężarem dla ciebie, gdy zechcesz temu sprostać. Nie dosięgniesz ich ideałów, a pogubisz własne. Nie trać czasu na fałszywe opinie, skup się na sobie i tym, co w życiu faktycznie jest najważniejsze.


źródło: www.lifehack.org