Go to content

Pajączki na nogach to nie tylko estetyczny problem. Dlaczego nie należy ich ignorować?

pajączki na nogach
Fot. iStock

Pajączki na nogach (teleangiektazje) to poszerzone naczynka żylne, które są traktowane głównie jako defekt kosmetyczny, rzadko wywołujący dolegliwości bólowe. Nie warto ich jednak ignorować, ponieważ mogą zwiastować chorobę zakrzepową. Warto wiedzieć, dlaczego tworzą się pajączki na nogach oraz w jaki sposób można im przeciwdziałać?

Czym są pajączki pojawiające się na nogach? 

Pajączki na nogach (naczyniowe) należą do najwcześniej uwidaczniających się objawów klinicznych chorób żył. Najczęściej pojawiają się w okolicy podudzi i stóp. Mogą być one poszerzeniami splotu żylnego, tętnic lub naczyń włosowatych. Powstają na skutek zaburzeń pracy położonych płytko w skórze naczyń krwionośnych. Gdy osłabione naczynia krwionośne przestają się odpowiednio rozszerzać i kurczyć,  pękają pod warstwą naskórka, po czym przyjmują wygląd cieniutkich fioletowych niteczek prześwitujących przez skórę. Ten niepozorny defekt jest pierwszym sygnałem o pojawiających się zaburzeniach krążenia żylnego. Najczęściej skarżą się na nie kobiety.

pajączki na nogach

Fot. iStock/pajączki na nogach

Pajączki na nogach początkowo pojawiają się pojedynczo, ale z czasem tworzą pod skórą wzory kojarzące się z pajęczynami lub koronami drzew. Zazwyczaj nie powodują bólu i uważane są głównie za defekt kosmetyczny, jednak pajączki na nogach mogą wskazywać na istnienie lub ryzyko rozwoju poważniejszych dolegliwości. Z czasem, przy pogłębianiu się niewydolności żylnej, pajączkom może towarzyszyć uczucie ciężkości w nogach i opuchlizna w okolicy kostek.

Pajączki naczyniowe — rodzaje zmian

Teleangiektazje samoistne umiejscowione są płytko pod skórą, bez naczynia odżywczego. Są niewielkie, o średnicy około 0,1 mm. Przybierają barwę szkarłatną. Zazwyczaj skarżą się na nie kobiety po 40 r. ż. Ich poważniejszą postać stanowią samoistne teleangiektazje postępujące, które zlewają się ze sobą, obejmują całe kończyny dolne, górne, a także mogą pojawiać się w innych okolicach ciała. Nie wiadomo dlaczego się tworzą, oraz jak skutecznie leczyć tego rodzaju pajączki.

Teleangiektazje izolowane cechują się tym, że zaopatruje je naczynie odżywcze i wyłączenie go z krwiobiegu daje dobry efekt w leczeniu pajączków.

Teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej są łatwiejsze do zauważenia przez większą średnicę (do 0,4 mm), co powoduje, że stają się bardziej widoczne pod powierzchnią skóry. Najczęściej towarzyszą innym cechom niewydolności żylnej. Tego rodzaju pajączki można leczyć.

Teleangiektazje wtórne są wynikiem podjętych już prób leczenia chirurgicznego lub skleroterapii, z wyglądu przypominają siniaki powstałe w miejscu urazu.

pajączki na nogach

Fot. iStock/pajączki na nogach

Pajączki na nogach — przyczyny powstawania

Bez wątpienia na pojawienie się pajączków wpływ mają geny. Często obserwuje się pajączki naczyniowe u kobiet, których matki również miały z tym problem. Większą tendencję do ich powstawania zauważono u osób o jasnej karnacji. Poza tym wpływ na ich tworzenie się mają zaburzenia hormonalne, szczególnie nadmiar estrogenu, który rozluźnia mięśnie i tkanki ścian naczyniowych.

Pajączki na nogach mogą być efektem nadmiernego obciążenia kończyn dolnych. Najczęściej przyczyniają się do ich powstania zbyt ciasne szpilki, buty uciskające kostkę, co utrudnia krążenie w kończynach. Wpływ na ich powstawanie ma również nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta, uboga w witaminy. Także długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, siadanie z założoną nogą na nogę, pogłębia istniejący problem.

Konsekwencje nieleczonych pajączków

Jeśli nie zareagujemy odpowiednio na pojawiające się pajączki i nasilający się problem, to taki stan grozi m.in.:

  • rozwojem zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych lub głębokich (zakrzepicy);
  • formowaniem się żylaków;
  • stałymi obrzękami;
  • zatorem tętnicy płucnej.

Sposoby na pajączki na nogach — jak leczyć teleangiektazje?

Pajączki mogą być leczone różnymi sposobami dostosowanymi do indywidualnego zaawansowania choroby.

pajączki na nogach

Fot. iStock/pajączki na nogach

Zabiegi na pajączki na nogach 

Jednymi ze skutecznych sposobów są zabiegi na pajączki, takie jak:

  • skleroterapia, opierająca się na podaniu leku za pomocą cienkiej igły do zmienionego chorobowo miejsca. Wywoływanie w naczynku stanu zapalnego powoduje skurczenie go i zanikanie, z powodu odcięcia ich od dopływu krwi. Zabieg nie jest bolesny, a po nim dobrze jest stosować pończochy przeciwżylakowe.
  • laseroterapia, która opiera się na naświetlaniu zmienionych naczynek pajączków światłem lasera i zamykaniu ich w ten sposób. W okolicy poddanej laseroterapii stosuje się żel chłodzący, ze względu na odczuwanie szczypania podczas zabiegu.

Żele na pajączki na nogach

Aby zapobiec pogłębianiu się problemu z pajączkami, warto stosować specjalne żele do nóg z wybranymi naturalnymi substancjami pochodzenia roślinnego. Pomocna jest szczególnie uszczelniająca i wzmacniająca naczynka krwionośne rutyna, diosmina, hesperydyna, aescyna. Zaleca się przy tym stosowanie uciskowych podkolanówek, pończoch lub rajstop.

Co jeszcze może pomóc w zapobieganiu powstawaniu kolejnych zmian? Są to aktywności, które pozwalają na wzmocnieniu prawidłowej pracy naczynek. Szczególnie polecany jest umiarkowany ruch — regularne spacery, pływanie, jazda na rowerze.

To ważne, by działać jak najwcześniej, gdy tylko pojawią się pajączki na nogach. Nie da się cofnąć przewlekłej niewydolności żylnej, ale można zatrzymać postęp choroby jak najwcześniej, gdy tylko uwidocznią się pierwsze zmiany.


źródło: podyplomie.pl