Kolor miesiączki podczas menstruacji może przybierać różny kolor – od jasnoczerwonego, przez lekko brązowy, aż po bardzo intensywny. Kolor krwi miesiączkowej wiele mówi o stanie twojego zdrowia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, zdecydowanie powinnaś udać się do lekarza, by rozwiać wątpliwości i zaradzić ewentualnej infekcji. Sprawdź, co oznacza dane zabarwienie i co powinno wzbudzić twoją czujność i skłonić do wizyty u ginekologa.
Kolor miesiączki – sprawdź co oznacza
Endometrium w trakcie cyklu menstruacyjnego dobudowuje warstwy, tak by umożliwić ewentualne zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. W przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się, co powoduje krwawienie z pochwy. Na intensywność miesiączki i kolor krwi może mieć wpływ wiele czynników np. choroby, przyjmowane leki, poziom hormonów. Istotną rolę odgrywa również ilość przyjmowanych płynów.
Kolor różowy
Różowoczerwona krew może oznaczać niski poziom estrogenu. Jeśli jesteś zapaloną biegaczką lub czynnie uprawiasz jakiś inny sport, to może być powodem takiego właśnie zabarwienia twojej krwi. Udowodniono, że wysiłek fizyczny, a szczególnie bieganie, może spowodować spadek poziomu estrogenu. I jest to zdecydowanie coś, na co należy zwrócić uwagę, ponieważ niektóre badania wykazały związek między niskim poziomem estrogenu a osteoporozą w późniejszym okresie życia.
Kolor jasnopomarańczowy
Choć zaskakujący, nie jest powodem do niepokoju. Krew menstruacyjna miesza się ze śluzem szyjki macicy, a tym samym może się zdarzyć, że wydzielina z pochwy przyjmuje pomarańczowy odcień. Jeśli w terminie, lub kilka dni przed terminem planowanej miesiączki, pojawi się delikatne, pomarańczowe plamienie, być może właśnie doszło do implantacji zarodka. To nie miesiączka, a oznaka wczesnej ciąży.
Kolor wodnisty
Barwa wodnista, nijaka lub jasnoróżowa, może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych. Koniecznie sprawdź, czy nie masz anemii, zwłaszcza jeśli miesiączka staje się coraz mniej obfita. W skrajnych przypadkach taki kolor sygnalizuje nowotwór jajnika. Ale nie denerwuj się na zapas. Być może pijesz bardzo dużo płynów. Im im więcej wody w organizmie, tym rzadsza krew.
Kolor ciemnobrązowy
Ciemnobrązowy lub ciemnoczerwony kolor krwi menstruacyjnej może oznaczać, że kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w drogach rodnych, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. Krew zdążyła się utlenić, stąd zmiana barwy. Nie jest to niepokojący objaw.
Kolor ciemnoczerwony, ze skrzepami
Możesz mieć niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenu. Jeśli jednak skrzepy są duże i jest ich wiele, może masz problem z krzepliwością krwi i zaburzenia równowagi hormonalnej . Przyczyną mogą być także mięśniaki macicy. Udaj się do lekarza by to sprawdzić.
Zobacz również: Obfita miesiączka – jak ułatwić sobie życie domowymi sposobami?
Mieszanina barw szarej i czerwonej
Jeśli nie jesteś w ciąży (tak, okres w ciąży jest możliwy), to może być objaw infekcji intymnej, być może choroby przenoszonej drogą płciową. Może jej towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Kolor czerwonej żurawiny
Takie zabarwienie jest uznawane za objaw zdrowia. Wszystko jest w porządku, nie ma powodu do niepokoju, ale pamiętaj o regularnych kontrolach u ginekologa.
Kolor krwi może się zmieniać w trakcie cyklu, co jest zupełnie normalne i nie wymaga interwencji lekarza.
Zobacz również: Krwawienia między miesiączkami. Co je powoduje i kiedy koniecznie trzeba omówić problem z ginekologiem?
Na podstawie: prevention.com