Zdrowie

Otwarcie, bez wstydu i ze szczegółami – tak musimy rozmawiać z ginekologiem

Redakcja
Redakcja
21 września 2021
fot. EmirMemedovski/iStock
 

13% kobiet deklaruje, że dokonało zmiany metody antykoncepcji ze względu na styl życia, jaki prowadzą, a 11% kierowało się skłonnością do zapominania o regularnym przyjmowaniu tabletek1. Kwestie związane z przyzwyczajeniami i trybem życia mogą mieć poważne znaczenie przy wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji. W decyzji tej powinnyśmy poradzić się lekarza, jednak dla wielu kobiet mówienie o nich jest krępujące bądź wydaje się nieistotne. Jak i o czym rozmawiać z ginekologiem przekonuje dr Małgorzata Nowicka, ekspertka kampanii “Bezpieczna na okrągło”.

Jak najlepiej rozmawiać z ginekologiem? Szczerze!

Nikt nie doradzi lepiej w kontekście doboru metody antykoncepcji niż ginekolog. Aby jednak mógł to zrobić jak najlepiej, podczas wizyty warto postawić na szczerość i otwartość. Zwłaszcza decydując się na antykoncepcję hormonalną, należy mieć na względzie to, że jest to lek, dlatego najlepiej podejść do tematu świadomie i odpowiedzialnie. W trakcie wywiadu lekarz będzie pytał o tryb życia pacjentki, stan zdrowia – przewlekłe i przebyte choroby, stosowanie leków i aktywność seksualną, specyfikę cyklów menstruacyjnych.

Nie bój się pytać

Nie wstydź się zadawać pytań, nawet kilkakrotnie tych samych. Dla lekarzy nie ma tematów tabu, a każde, nawet intymne pytanie, jest jak najbardziej na miejscu. Warto zapytać o skuteczność, schemat dawkowania, działania niepożądane oraz o to, jak może zareagować organizm. Aby o niczym nie zapomnieć, najważniejsze pytania można zapisać przed wizytą na kartce lub w telefonie. To dobry sposób na to, żeby mieć pewność, że wychodząc z gabinetu, będziesz miała wystarczającą dawkę wiedzy.

Wstyd zostaw przed gabinetem

Na problemy czy dyskomfort płynący z ciała pacjentki powinny patrzeć jak na problem medyczny i w taki sposób rozmawiać o tym z lekarzem. Jako profesjonalistom nic nie jest nam obce, dziwne czy krępujące. Staramy się zawsze przekazać komplet szczegółowych informacji i rozwiewać wszelkie wątpliwości, ale w dużej mierze to od pacjentki i jej otwartości zależy, czy dowie się wszystkiego, czego chciała. To ona ostatecznie decyduje o wyborze metody antykoncepcji, warto więc, by wiedziała jak najwięcej, aby podjąć dobrą decyzję o przyjęciu leku, kontynuowaniu lub jego zmianie – przekonuje dr Małgorzata Nowicka.

Powiedz wprost o swoich oczekiwaniach

Wielu pacjentkom oprócz zapobieganiu ciąży zależy na dodatkowych korzyściach, jakie może nieść ze sobą antykoncepcja. Metody hormonalne mogą wpływać na: poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych, złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego (PMS), regulację cyklu miesiączkowego, zmniejszenie objętości krwawień i bólu w trakcie miesiączki. Masz problem z trądzikiem o podłożu hormonalnym? Borykasz się z obfitymi i bolesnymi miesiączkami? Da się coś z tym zrobić! Koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi – postara się uwzględnić Twoje potrzeby i dobrać odpowiedni lek.

Każdy szczegół na wagę złota

Niektóre z nas są zapominalskie, innym regularność nie sprawia trudności, niektóre uwielbiają spędzić weekend na imprezach, inne w domowym zacisku. – To wszystko mogą być pomocne informacje przy wyborze optymalnej metody antykoncepcji. Na przykład panie, które nie chcą pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki mogą wybrać pierścienie antykoncepcyjne, które zawierają te same hormony, co tabletki, ale zakłada się je raz na miesiąc. To mało znana metoda, a dla niektórych może mieć wiele dodatkowych zalet, m.in. polecana jest paniom, które często mają problemy gastryczne, ponieważ hormony nie przechodzą wtedy przez układ pokarmowy. Zaletą stosowania pierścieni jest również to, że ani wymioty ani biegunka nie wpływają na wchłanianie. Dlatego nawet jeśli u kobiety wystąpią tego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, poziom wchłanianych hormonów pozostaje na tym samym poziomie i nie ma ryzyka zmniejszenia skuteczności metody antykoncepcyjnej – mówi ekspertka.

Panie, które przed pójściem do lekarza chciałyby sprawdzić, która metoda antykoncepcji będzie najbardziej dopasowana do ich oczekiwań, mogą odwiedzić  specjalną stronę internetową, na której oprócz informacji na temat dostępnych metod zapobiegania ciąży znajduje się również quiz, który przeanalizuje ich potrzeby.


Adres www strony: https://bezpiecznanaokraglo.pl/

O kampanii:

Kampania “Bezpieczna na okrągło” skupia się wokół edukacji kobiet na temat dostępnych metod antykoncepcji i zasad jej doboru. W ramach kampanii powstanie strona internetowa o antykoncepcji, na której kobiety znajdą quiz, z pomocą którego mogą sprawdzić jakie metody antykoncepcji będą dla nich najlepsze, artykuły dotyczące różnych metod oraz lista najczęściej pojawiających się pytań o antykoncepcję wraz z odpowiedziami. Kampania ma poszerzyć wiedzę kobiet zwłaszcza w zakresie mniej znanych metod antykoncepcji, jak pierścień dopochwowy. Kampania realizowana jest przez firmę Exeltis.


Zdrowie

Migrena miesiączkowa – co może wywoływać dokuczliwe objawy i jak z nimi walczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 września 2021
migrena miesiączkowa
Fot. iStock
 

Migrena miesiączkowa to dokuczliwe dolegliwości bólowe, na które skarżą się kobiety przed miesiączką lub w jej trakcie. Napadowemu bólowi głowy towarzyszą inne objawy. Z czego wynika migrena miesiączkowa, jakie objawy jej towarzyszą i w jaki sposób można łagodzić przykre dolegliwości?

Migrena to przypadłość, która dotyka aż 1 miliard ludzi na całym świecie. Cierpią z jej powodu przede wszystkim kobiety. Statystyki pokazują, że aż 75% wszystkich dotkniętych nią osób, to właśnie panie. Najczęściej migrenowym bólom głowy towarzyszą inne objawy, które poważnie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wyszczególniono kilka jej rodzajów — migreny z aurą i bez aury, w tym migrena miesiączkowa.

Powód pojawiania się migren nie został jednoznacznie określony. Za jedną z przyczyn uważa się nadmierną produkcję serotoniny. Zbyt duża ilość tego neuroprzekaźnika może wywoływać gwałtowny skurczu i rozkurcz naczyń krwionośnych w mózgu, a co za tym idzie — napadowy ból głowy. Do innych przyczyn zalicza się przyjmowanie pewnych leków oraz pokarmów, narażenie na nadmiar stresu, niedobór lub nadmiar snu. Ryzyko wystąpienia migreny mogą podnosić: wahania ciśnienia atmosferycznego, hałas, światło, czy silne zapachy. Inną przyczyną, na którą szczególną uwagę zwrócili badacze, może być także niedobór witaminy D, koenzymu Q 10, kwasu foliowego i ryboflawiny.

migrena miesiączkowa

Fot. iStock/migrena miesiączkowa

Migrena miesiączkowa — przyczyny

Do przyczyn pojawiania się migreny miesiączkowej zaliczamy spadek stężenia estrogenów, który naturalnie pojawia się przed wystąpieniem miesiączki. Estrogeny (estron, estriol i estradiol), to hormony wytwarzane w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Wywierają one wpływ na rozwój cech płciowych kobiety, a później regulują poziom libido oraz seksualne reakcje. To prawdopodobnie nagły spadek stężenia estrogenów, który wpływają również na aktywność neuronów, może prowadzić do migreny menstruacyjnej.

Problem, jakim jest migrena miesiączkowa, może dotyczyć także kobiet, które mają akurat przerwę w przyjmowaniu hormonów płciowych z powodu antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej.

Wiadomo, że migrena miesiączkowa ma wiele wspólnego z klasyczną migreną, jednak mówimy o niej dopiero wtedy, gdy występują przy niej dodatkowe objawy.

migrena miesiączkowa

Fot. iStock/migrena miesiączkowa

Migrena  miesiączkowa — objawy 

Migrena miesiączkowa, zaliczana do migren bez aury, występuje przed lub w trakcie czasu trwania miesiączki. Zazwyczaj wywołuje silny i nawracający ból głowy, obejmujący zazwyczaj jedną stronę głowy. Ból głowy może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Migrena miesiączkowa  może przebiegać również z nudnościami lub/i wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i/lub dźwięki. Może być ona równie dokuczliwa, co klasyczna migrena i skutecznie wykluczać cierpiącą z jej powodu kobietę z codziennego funkcjonowania. O migrenie menstruacyjnej mówi się także, gdy objawy pojawiają się przez co najmniej 2 z 3 kolejnych cykli, nie wcześniej niż 2 dni przed krwawieniem, lub do 3 dnia miesiączki.

Migrena menstruacyjna — czy można ją leczyć?

Migrena menstruacyjna jest schorzeniem, któremu można przeciwdziałać dzięki odpowiednim lekom.

  • Jeśli bóle migrenowe w czasie menstruacji pojawiają się sporadycznie i cechują się umiarkowanym natężeniem, najczęściej stosuje się tryptany w połączeniu z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Takie zestawienie leków może przerwać atak bólu głowy.
  • Z kolei regularnie pojawiająca się migrena miesiączkowa, która cechuje się ciężkim przebiegiem, wymaga innego traktowania. Może wymagać przyjmowania leków już na 48 godzin przed menstruacją aż do 3 dnia krwawienia. W tym przypadku zazwyczaj stosowane są tryptany, niesteroidowe leki przeciwzapalne, magnez, dihydroergotamina.
  • Inną formą zapobiegania migrenom miesiączkowym jest podawanie estradiolu (aktywnego biologicznie estrogenu) przed i w czasie miesiączki.
  • Kobiety stosujące tradycyjną antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową, mogą zdecydować się na przyjmowanie tabletek bez comiesięcznej przerwy. To prowadzi do zupełnego zaniku krwawień, a co za tym idzie — dolegliwości. Można również zdecydować się na leki zawierające wyłącznie progesteron lub np. wkładkę wewnątrzmaciczną.
migrena miesiączkowa

Fot. iStock/Migrena menstruacyjna

Aby złagodzić problem, jakim jest migrena miesiączkowa, można próbować także domowych sposobów. Warunkiem powodzenia jest łagodzenie dopiero rozpoczynających się dolegliwości. Szczególnie polecane są masaże przy użyciu olejku miętowego w okolicy czoła i skroni. Pomocny może się okazać kojący masaż karku i ramion, lub też moczenie stóp w gorącej wodzie,  lub ogrzanie ich termoforem.

FB/ohmepl

 


źródło:  instytutleczeniabolu.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Zdrowie

Wspaniałe zachowanie chłopca, który zauważył poplamione krwią miesiączkową spodnie dziewczynki. Serce rośnie!

Redakcja
Redakcja
21 września 2021
fot. Tatiana Zabrodina

Po Facebooku krąży post, w którym opisana jest (pozornie) zwykła, codzienna sytuacja. No właśnie, pozornie. Czy potrafimy tak zareagować, czy potrafimy podejść do tematu miesiączki tak po prostu, jak do najzwyklejszej rzeczy na świecie? Bez tabu, bez wstydu, bez głupich uwag i uśmieszków?

Każda z nas pamięta swoją pierwszą miesiączkę. Nie dla każdej niestety było to dobre doświadczenie. Nie z każdą rozmawiali o tym rodzice, nie każda miała obok siebie kogoś bliskiego, kto wyjaśnił, co się właściwie dzieje i co dalej. Więcej – nawet w dorosłym już życiu, doświadczone, przyzwyczajone do comiesięcznych krwawień, wciąż się ich wstydzimy, upychamy ukradkiem podpaski w kieszeni, chyłkiem przemykamy do łazienki, udajemy, że nas nie ma. A jeśli akurat jesteśmy w pracy i nie mamy przy sobie żadnych środków higienicznych, koleżankę pytamy o nie szeptem. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego krew wciąż jest niebieskim płynem, który koniecznie musimy ukryć, żeby „on się nie zorientował”?
Mnogość pytań sprawia, że posty, jak ten poniżej, robią tak zawrotną karierę w mediach społecznościowych. Bo chcemy wreszcie normalności również w tej kwestii.
„To pierwsza miesiączka w życiu mojej córki. Stało się to w autobusie. Nastoletni chłopiec, niewiele starszy od niej, zauważył to i powiedział jej na ucho, że ma plamę na spodniach. Poprosił, żeby się nie przejmowała, zawiązała sweter wokół bioder i wracała do domu.
Chciałbym podziękować matce tego chłopca za wychowanie takiego dziecka. Nie nagrał jej, nie zrobił zdjęć, nie wytknął jej palcem, nie drażnił ani nie wyśmiewał.  Pomógł jej”.

 

 


Zobacz także

Inwestycja w zdrowie w otoczeniu stuletniego lasu. Regeneracja w wersji all inclusive w Columna Medica

W powietrzu wisi przekonanie, że kobieta jest nie do zdarcia. Wciąż są dla niej sprawy ważniejsze niż własne zdrowie

Co się dzieje z twoim ciałem, jeśli codziennie wypijasz kieliszek wina