Lifestyle

10 filmów, które powinna zobaczyć każda kobieta

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
1 kwietnia 2016
Fot. iStock / Rich Legg
 

Idealne na piątek, na samotny wieczór, na spotkanie z przyjaciółką. Te filmy powinna zobaczyć każda z nas. Nie tylko bawią, wzruszają, ale też są świetną lekcją o emocjach i sile kobiety. Czasem obejrzenie ich działa lepiej niż rozmowa z przyjaciółką.

Na pewno wielu filmów nie wymieniłam. Podpowiadajcie jakie jeszcze.

Życie Adeli (2013, reż. Abdellatif Kechiche)

Mnie wbiło w fotel. O namiętności, dojrzewaniu, a przede wszystkim odkrywaniu kim się jest. O miłości inaczej ( bo bohaterkami są dwie kobiety), a jednak wciąż tak samo.

Love, Rossie (2014, reż. Christian Ditter)

Obejrzałam ostatnio i choć to raczej zwyczajna komedia romantyczna pomyślałam, że powinni obejrzeć ją wszyscy ci, którzy boją się mówić o swoich uczuciach. Szkoda życia:)

Bagdad Cafe  ( 1987, reż. Percy Aldon)

Bardzo stare, ale przyprawiające o dreszcze. Dwie one. Znudzona życiem, konserwatywna Niemka i czarnoskóra, wyzwolona Amerykanka. O tym jakie moce może wyzwolić w nas druga, zupełnie inna kobieta.

Smażone zielone pomidory ( 1991, reż. Jon Avnet)

O nadziei, mocy i sile przyjaźni. I o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany.  Evelyn przechodzi w życiu trudne chwile. Jest sfrustrowana, za gruba, średnio szczęśliwa w małżeństwie.  Już nie młoda, ale jeszcze nie stara. W domu opieki gdzie odwiedza teściową poznaje starszą panią, która zaczyna opowiadać jej historię swojego życia. Głównymi bohaterkami tej opowieści są dwie przyjaciółki Idgie i Ruth. To pośrednio dzięki nim Evelyn zacznie chcieć w swoim życiu czegoś więcej.

A my razem z nią….

Co się wydarzyło w Madison County (1995, Clint Eastwood)

Fotograf i gospodyni domowa. Przypadkowe spotkanie, które zmienia ich życie. O tym co się nie powinno zdarzyć, a zdarzyło. A może bardziej o tym, że zawsze zdarzyć się może, a tłumione potrzeby prędzej czy później i tak dojdą do głosu. Piękny film dla mężatek, kobiet dojrzałych, ale naprawdę nie tylko.

Ostatnie tango w Paryżu (1972,  reż. Bernardo Bertolucci)

Bardzo stare, ale wciąż aktualne. O tym czym kończy się przekraczanie granic. Ona, młoda Francuzka, on dojrzały Amerykanin. I sadomasochistyczny seks. Pouczające.

Erin Brockovich (2000, reż. Steven Soderbergh)

Masz ochotę poddać się w życiu? Dół i brak perspektyw? Wieczór z „Erin Brockovich” nieźle przestawia w głowie. Samotna matka trójki dzieci, której nawet nie podejrzewałybyśmy o…. Piękna lekcja o tym, że każda z nas, niezależnie od wszystkiego, może zajść wysoko, a cała siła jest tylko w nas.

Mamuśka ( 1998, reż. Chris Columbus)

Fabuła niby oczywista. Mężczyzna porzuca żonę dla młodszej, obie się nienawidzą. W rozgrywkę między innymi włączone są dzieci. Do czasu… O przebaczeniu, poświęceniu i godzeniu się z tym, co nieuniknione. Przepiękne.

Godziny ( 2002, reż. Stephen Daldry)

Trzy kobiety, które poszukują drogi do szczęścia. Głęboki i smutny to obraz, trudno ująć w kilka słów. Mocne studium samotności, załamania, osamotnienia.

Piękne dni (2013, reż. Marion Vernoux)

Ona przeżywa pierwsze dni swojej emerytury, w klubie seniora poznaje jego, dużo młodszego, bardzo przystojnego faceta. Wszystko tu się wymyka standardom. Ona jest wciąż piękna, ma udane życie, jest silna. A on…. Radość, życie, pasja i nadzieja na to, że to my wpływamy na swoje przemijanie.

 

 

 


Lifestyle

Jak przetrwać próbę czasu? 12 wymiarów szczęśliwej i długiej miłości

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 kwietnia 2016
Czy to coś poważnego? 12 wymiarów szczęśliwej i długiej miłości
Fot. Flickr / Christian Gonzalez / CC BY
 

Co sprawia, że niektóre związki trwają i trwają – a ona i on są nadal szczęśliwi i zakochani jak przysłowiowe szczeniaki? Jak przetrwać próbę czasu?

Badania naukowe dotykające miłości są często oderwane od rzeczywistości. Po pierwsze trudno miłość zamknąć w laboratorium, po drugie trudno pewne miłosne perypetie odnaleźć w chętnych do zbadania studentach. Jest jednak jedno cudowne badanie – przeprowadzone na parach z co najmniej 10-letnim stażem. A obserwacje z niego wynikające to 12 rad od kochających długo i szczęśliwie :).

Można łatwo sprawdzić, czy daleko nam do szczęśliwych, miłosnych mistrzów. Co pomaga i jest cechą takiego związku?

Jak przetrwać próbę czasu? 12 wymiarów szczęśliwej i długiej miłości

Myśl o niej/o nim pozytywnie

Zróbcie eksperyment i pomyślcie teraz o waszej drugiej połówce. O czym pomyśleliście? To było miłe czy raczej wyskoczyła wam żyłka na czole – na wspomnienie okruszków na blacie? Według przeprowadzonych badaniach szczęśliwe pary z dużym stażem, nie skupiają się na negatywnych myślach o partnerze. Te wszystkie sprzeczki, kłótnie i nieporozumienia kasują się w ich pamięci. Ma to swoje uzasadnienie – koncentrując się na tym co złe i irytujące, w końcu nawet najmniej istotne rzeczy urastają do rozmiarów Wielkiego Kanionu. A przecież ni da się żyć i kochać kogoś, kto  na każdym kroku nas wkurza (i tym samym złości i oddala od szczęścia i spokoju).

Myśl o partnerze, gdy nie jesteście razem

Dosłownie razem, czyli gdy partner jest nieobecny. Czy gdy czeka was krótka rozłąka i nie spędzacie wspólnie wieczoru, dnia, weekendu – myślisz o ukochanym? Nie obsesyjnie, ale od czasu do czasu łapiesz się na wspomnieniach o niej/o nim? Gdzieś w różnych okolicznościach wkrada się myśl, że zawsze to „coś” robicie razem? To dobrze, jeżeli to się nie zdarza w ogóle, chyba już „zakochanie” minęło…

Pamiętaj o początkowch motylach w brzuchu i myśl o partnerze

To również dobry sygnał. Problemy w skupieniu się na innych rzeczach podczas rozmyślań o miłości swojego życia nie mijają z wiekiem. Jeżeli bez trudu możesz odłożyć na bok myśl o niej/o nim oznacza to, że niestety nie zajmuje zbyt istotnie twojej uwagi, nie dominuje w twoich myślach.

Podejmuj wyzwania i smakuj nowego we dwoje

To szczególnie ważny aspekt dla mężczyzn – wspólne hobby, pasja. W miłości „długoterminowej” bardzo ważne jest pewne podobieństwo – to pomaga obrać wspólny cel i dążyć do szczęścia. Jeżeli wspólnie wyruszycie po trofeum, pokonacie wspólna barierę, osiągnięcie cel – to umocni wasz związek (i nikt nie będzie ponosił kosztów pt.: „tyle dla niej/dla niego robię/poświęcam”).

Wspólnie spędzone chwile są zawsze najlepiej cementują

I nic tego nie zamieni. To co na początku tak oczywiste i naturalne jest nieprzecenioną wartością. Młodzi zakochani chcą wszystko robić razem, okazuje się, że „starzy zakochani” również. I choć życie samo weryfikuje ten czas do zagospodarowania, to chęć i potrzeba pozostaje. Wspólny remont czy prace domowe są tak samo ważne jak razem obejrzany film. Zakochani z długim stażem po prostu dążą do zaspokojenia swojej potrzeby ukochanej osoby (zawsze).

Wyrażajcie swoje uczucia w namacalny sposób

Pocałunek na powitanie i pożegnanie, dotknięcie dłoni, bliskość. Bez nich nawet namiętne uczucie może nagle zgasnąć. Niedostępność wcale nie podsyca związku. Na tym etapie nawet drobne fizyczne gesty są polisą dla partnera – transparentem mówiącym – jestem, kocham i to się nadal nie zmieniło. Mało tego, jest to też sygnał, że nie tylko tę czułość dajemy drugiej osobie, ale i sami jej potrzebujemy i do niej dążymy.

Fot. Flickr / Aarni Heiskanen / CC BY

Fot. Flickr / Aarni Heiskanen / CC BY

Pozwól swojemu ciału kochać

Uczucie podniecenia czy zwykła reakcja ciała na bliskość tej jedynej/ tego jedynego. To również ważny składnik miłosnego eliksiru. jeżeli zamieniamy się w lód, sprawy mogą się komplikować. Taka cielesna ekscytacja, jeżeli chcemy nadal być zakochanym po latach, musi mieć swoją przestrzeń. A co jej nie sprzyja? Podsycanie złości czy wrogości o ten nieszczęsny niepowieszony papier toaletowy, walka z samym sobą (i swoim ciałem) w  imię „ja ci pokażę”. Miłosną ekscytację zawsze można próbować przewrócić -dbając o codzienna bliskość. jednak trudno się skupić na dreszczu na plecach, gdy w głowie mamy tylko jedną myśl: „no tak, świetnie, pogłaszcz mnie jeszcze, to na pewno zapomnę, że znów nie mogłeś odebrać dzieci ze szkoły…”.

Nie zaniedbuj seksu

Nie ma miłości bez seksu – ani seksu bez miłości (nie łapmy się proszę tutaj za wyjątki i słówka). I również badania O’Larry;ego potwierdziły tę zależność. Zaniedbywanie łóżka to zaniedbywanie miłości – całej relacji. Pary, które dbają o swoją miłość i są zakochane – kochają się częściej, a im częściej się kochają tym są sobie bliższe. To prawdziwe perpetuum mobile.

Bądź szczęśliwa/y – pozwól sobie na to

Na pewno skorzysta na tym twoja miłość. I choć nauka nie jest wstanie odpowiedzieć na pytanie, czy to szczęśliwy kochają mocniej – czy też mocniej kochający są bardziej szczęśliwi, możemy zgodnie powiedzieć, że  prawdziwa miłość i szczęście doskonale do siebie pasują. A jak być szczęśliwym? Czasem trzeba sobie pomóc i się tego nauczyć, ale pracując nad swoim szczęście, robi się całkiem niezłą „robotę” dla reszty świata!

Chcesz wiedzieć, gdzie on/a jest – to naturalne

Jest ci ta wiedza potrzebna, inaczej odczuwasz niepokój. I oczywiście nie popadajmy znów w skrajność i chorobliwe stany kontrolowania drugiej osoby, ale zwyczajnie, jeśli kogoś kochasz i jest ważną częścią twojego życia zastanawiasz się czy:
– już bezpiecznie dojechał na miejsce
– dlaczego tak długo nie wraca
– jeżeli wyjeżdża na dłużej, to gdzie i po co

To naturalna potrzeba osób zakochanych. Tak samo jak każda troska o bliska osobę. A jeśli jest ci wszystko jedno i w ogóle cię to nie interesuje, to… już sam chyba wiesz, co to oznacza.  W tej kwestii panowie dominują – im taka wiedza i zalążek kontroli jest bardziej potrzebny,.

Mała obsesja – czyli w tym szaleństwie jest metoda

Im większa miłość, tym większą część życia zajmuje myśl o drugiej połówce. Można to porównać do małej obsesji. Intensywność tych myśli idzie w parze z intensywnymi uczuciami. Smażysz kurczaka i ciepło myślisz o jego śmiechu, wymieniasz koło – i dumnie wyobrażasz sobie jakie na nim zrobisz wrażenie, prasujesz koszulę – i już widzisz jak ona uśmiecha się na ten widok. Umówmy się człowiek niezakochany nie myśli o drugim człowieku podczas krojenia cebuli czy zamiatania podłogi. Ale w tym cały urok 🙂 Pielęgnujcie to jak najdłużej – najłatwiej to robić, gdy myśli są pozytywne – takie nasze związkowe niebieskie migdały.

Po prostu kochaj życie!

Osoby, które mają silną pasję życia, są pozytywnie nastawione łatwiej przenoszą tę dobrą energię do związku. Nic w tym dziwnego – jeżeli nie ulegamy frustracji i gniewowi łatwiej nam iśc przez życie i samemu i we dwójkę.

Teraz już wiecie jak przetrwać próbę czasu i kochać długo i szczęśliwie. Powodzenia!


Źródło:  Is Long-Term Love More Than A Rare Phenomenon? If So, What Are Its Correlates?


Lifestyle

Czy masz już dość wszystkiego? Rozwiąż quiz i sprawdź

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 kwietnia 2016
Fot. Tookapic / Levi Arnold / Free license

Myślisz, że masz już dość? Może nie jesteś pewna? Nie martw się, specjalnie dla ciebie przygotowałyśmy wspaniałą niespodziankę. Dzięki nam nie musisz się już zastanawiać nad tym, czy masz już dość. Wystarczy, że rozwiążesz nasz quiz. Głębokie w treści, podchwytliwe pytania pomogą ci odnaleźć odpowiedz na dręczące cię wątpliwości. Nie zastanawiaj się dłużej, poddaj się poważnej psychologicznej analizie: rozwiąż nasz test a potem … zajmij się w końcu czymś bardziej pożytecznym 🙂


Zobacz także

Popieramy postulat wolnego piątku! Naukowcy twierdzą, że powinniśmy pracować tylko cztery dni w tygodniu

Praca to nie wszystko. Wszystko to to, co kochasz

30 słów pełnych wdzięczności do naszych facetów z okazji „Dnia Chłopaka”. Panowie, bez was świat byłby beznadziejny!

3 przełomowe momenty w związku. Po ilu latach przychodzi najpoważniejszy kryzys?