Go to content

10 filmów, które powinna zobaczyć każda kobieta

Fot. iStock / Rich Legg

Idealne na piątek, na samotny wieczór, na spotkanie z przyjaciółką. Te filmy powinna zobaczyć każda z nas. Nie tylko bawią, wzruszają, ale też są świetną lekcją o emocjach i sile kobiety. Czasem obejrzenie ich działa lepiej niż rozmowa z przyjaciółką.

Na pewno wielu filmów nie wymieniłam. Podpowiadajcie jakie jeszcze.

Życie Adeli (2013, reż. Abdellatif Kechiche)

Mnie wbiło w fotel. O namiętności, dojrzewaniu, a przede wszystkim odkrywaniu kim się jest. O miłości inaczej ( bo bohaterkami są dwie kobiety), a jednak wciąż tak samo.

https://www.youtube.com/watch?v=3E-c_Er1jAo

Love, Rossie (2014, reż. Christian Ditter)

Obejrzałam ostatnio i choć to raczej zwyczajna komedia romantyczna pomyślałam, że powinni obejrzeć ją wszyscy ci, którzy boją się mówić o swoich uczuciach. Szkoda życia:)

Bagdad Cafe  ( 1987, reż. Percy Aldon)

Bardzo stare, ale przyprawiające o dreszcze. Dwie one. Znudzona życiem, konserwatywna Niemka i czarnoskóra, wyzwolona Amerykanka. O tym jakie moce może wyzwolić w nas druga, zupełnie inna kobieta.

Smażone zielone pomidory ( 1991, reż. Jon Avnet)

O nadziei, mocy i sile przyjaźni. I o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany.  Evelyn przechodzi w życiu trudne chwile. Jest sfrustrowana, za gruba, średnio szczęśliwa w małżeństwie.  Już nie młoda, ale jeszcze nie stara. W domu opieki gdzie odwiedza teściową poznaje starszą panią, która zaczyna opowiadać jej historię swojego życia. Głównymi bohaterkami tej opowieści są dwie przyjaciółki Idgie i Ruth. To pośrednio dzięki nim Evelyn zacznie chcieć w swoim życiu czegoś więcej.

A my razem z nią….

Co się wydarzyło w Madison County (1995, Clint Eastwood)

Fotograf i gospodyni domowa. Przypadkowe spotkanie, które zmienia ich życie. O tym co się nie powinno zdarzyć, a zdarzyło. A może bardziej o tym, że zawsze zdarzyć się może, a tłumione potrzeby prędzej czy później i tak dojdą do głosu. Piękny film dla mężatek, kobiet dojrzałych, ale naprawdę nie tylko.

Ostatnie tango w Paryżu (1972,  reż. Bernardo Bertolucci)

Bardzo stare, ale wciąż aktualne. O tym czym kończy się przekraczanie granic. Ona, młoda Francuzka, on dojrzały Amerykanin. I sadomasochistyczny seks. Pouczające.

https://www.youtube.com/watch?v=q4u9Ufp6yZE

Erin Brockovich (2000, reż. Steven Soderbergh)

Masz ochotę poddać się w życiu? Dół i brak perspektyw? Wieczór z „Erin Brockovich” nieźle przestawia w głowie. Samotna matka trójki dzieci, której nawet nie podejrzewałybyśmy o…. Piękna lekcja o tym, że każda z nas, niezależnie od wszystkiego, może zajść wysoko, a cała siła jest tylko w nas.

Mamuśka ( 1998, reż. Chris Columbus)

Fabuła niby oczywista. Mężczyzna porzuca żonę dla młodszej, obie się nienawidzą. W rozgrywkę między innymi włączone są dzieci. Do czasu… O przebaczeniu, poświęceniu i godzeniu się z tym, co nieuniknione. Przepiękne.

Godziny ( 2002, reż. Stephen Daldry)

Trzy kobiety, które poszukują drogi do szczęścia. Głęboki i smutny to obraz, trudno ująć w kilka słów. Mocne studium samotności, załamania, osamotnienia.

https://www.youtube.com/watch?v=pyeHT6Eqlds

Piękne dni (2013, reż. Marion Vernoux)

Ona przeżywa pierwsze dni swojej emerytury, w klubie seniora poznaje jego, dużo młodszego, bardzo przystojnego faceta. Wszystko tu się wymyka standardom. Ona jest wciąż piękna, ma udane życie, jest silna. A on…. Radość, życie, pasja i nadzieja na to, że to my wpływamy na swoje przemijanie.