Nie jest żadną tajemnicą, że nasz ciało jest bardzo złożone, a objawy mogą sygnalizować nam różne problemy. Gdy są one uciążliwe, zaczynamy szukać, nie zawsze udaje się od razu ustalić, co nam dolega, tymczasem w przypadku kobiet, za wiele dolegliwości odpowiedzialne są hormony, a raczej brak ich równowagi w organizmie.
Jednym z taki hormonów jest estrogen. Zaburzenia w jego występowaniu wywołują bunt naszego ciała na różnych poziomach. Co może się stać, gdy poziom estrogenu jest zaburzony?
Obrzęk i nadwrażliwość piersi
Estrogen sprzyja wzrostowi tkanki piersi, a wytwarzanie progesteronu powoduje puchnięcie gruczołów mlecznych. Brak równowagi tych hormonów, może powodować obrzęk, nadwrażliwość i ból. Jeśli doświadczamy tego jedynie przed miesiączką, nie musimy się martwić. Kiedy jednak ból i nadwrażliwość piersi na dotyk się przedłuża, warto wybrać się do specjalisty.
Niestrawność
Kto by powiązał problemy z trawieniem z poziomem hormonów? Tymczasem podwyższony estrogen powoduje erozję wyściółki jelita, co z kolei może prowadzić do niestrawności, wrażliwości pokarmowej, gazów, wzdęć i innych problemów trawiennych.
Huśtawka nastrojów
Zmiana nastroju może być oznaką braku równowagi estrogenowej. Przed miesiączką estrogen wzrasta powodując przesunięcie magnezu z krwi do kości i mięśni. W rezultacie poziom magnezu w mózgu obniża się. To wyjaśnia wahania nastrojów, ponieważ serotonina, odpowiedzialna za nasz dobry nastrój zależy od magnezu. To on działa jako czynnik antystresowy i przeciwlękowy.
Kłopoty ze snem
Zaburzenia snu, w tym bezsenność, są częstym objawem niewystarczającej ilości estrogenu. Hormon ten oddziałuje na nasz mózg, przy czym obszar mózgu kontrolujący cykl snu i czuwania nie jest wyjątkiem. Z powodu braku równowagi hormonalnej zmniejsza się w naszym organizmie poziom magnezu, co wpływa niekorzystnie na nasz sen.
Zmiany pH pochwy
Braki estrogenu mogą także przyczynić się do zmian pH w pochwie. Zwiększa się ryzyko infekcji pochwy, możemy mieć do czynienia z infekcjami drożdżakowymi, bakteryjnym zapaleniem pochwy.
Trudności w koncentracji
Niski poziom estrogenu może prowadzić do trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, co może mieć miejsce w okresie przedmenopauzalnym, a także w czasie menopauzy.
Nieregularne miesiączki
Nasze cykle miesiączkowe są regulowane przez dwa do trzech hormonów. To jak je przechodzimy jest zależne od ich poziomu. Jeśli zauważasz nieregularność, która cię martwi – niespodziewana miesiączka lub jej brak, skontaktuj się z lekarzem.
Wypadanie włosów
Estrogen odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o nasze włosy. Jego wysoki poziom daje nam grube, zdrowe i piękne włosy. Dlatego jednym z objawów spadku poziomu estrogenu w naszym organizmie są wypadające i osłabione włosy. To sygnał, że warto się przebadać pod kątem hormonów.
źródło: Bustle