Go to content

„Myślę o mamie, ale w inny sposób niż wtedy, kiedy była tutaj, na ziemi. W taki bardzo wybaczający, wybaczający też sobie.”

fot. TVN Style

Czy można przygotować się na odejście mamy? Bliskich? Czy strata może dać siłę? Jak śmierć najbliższej osoby może nas zmienić? Co jest wtedy najważniejsze?

Tysiące pytań, które towarzyszą nam po stracie wypełniają naszą codzienność. Najpierw walczymy o każdy oddech, żeby wrócić do rzeczywistości, potem nie widzimy świata przez łzy, a kiedy wydaje nam się, że oswoiliśmy najtrudniejszy z momentów naszego życia – przychodzi ona. Złość. Szarpie naszymi emocjami. Każdy dzień staje się emocjonalną traumą. Taka emocjonalna trauma utraty ma głęboki wpływ na umysł i ciało.

To będzie najtrudniejsza rozmowa i temat, z jakim od czasu śmierci mamy Małgosi Ohme przyszło się jej zmierzyć. Już w najbliższą niedzielę, o godz. 12.30, Małgosia będzie gościem programu „Miasto Kobiet” w TVN Style.

Mam wrażenie, że ona wiedziała, że odchodzi. Na koniec poddała się. Z jednej strony bardzo chciała żyć, a z drugiej bardzo tęskniła za tymi, którzy odeszli. Jakby czuła się trochę niepotrzebna, obciążona tym, że muszę jej dostarczać towarzystwa w życiu. Moja mama była tak bardzo na mnie skupiona, że byłam obciążona tym, że jestem jakby jej partnerem. Kiedy byłam na nią zła mówiłam okropne rzeczy. Nie jak była chora, tylko wcześniej. Myślę, że nikomu nigdy nie powiedziałam takich rzeczy. I musiałam zmierzyć się z tym, że uświadomiłam sobie, że mam dużo zrozumienia i wybaczenia dla ludzi – a dla niej nie miałam – powiedziała Małgorzata Ohme w programie.

Czy śmierć może nas czegoś nauczyć? Czy możemy wyjść z niej silniejsi? Lepsi? Zdaniem Małgosi – tak. Obejrzyjcie niedzielne wydanie niezwykle wzruszającego spotkania. Zapraszamy

 

 

fot. TVN Style