Go to content

Orzechy brazylijskie – „złoto” dla każdego. Jak mogą wpływać na zdrowie?

Orzechy brazylijskie - właściwości dla zdrowia
Fot. iStock

Orzechy brazylijskie nie bez przyczyny nazywane są  „brazylijskim złotem”. Zawierają wiele wartości odżywczych i dobrze wpływają na zdrowie. Powinni je polubić szczególnie panowie, ponieważ zawierają dużo selenu, który odgrywa istotną rolę dla płodności. Dlaczego jeszcze warto włączyć do diety orzechy brazylijskie?

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie są owocami orzesznicy wyniosłej (Bertholletia excelsa), wiecznie zielonego drzewa, które pochodzi z brazylijskiego regionu Para. Przede wszystkim pozyskuje je z dziko rosnących drzew w lasach tropikalnych z Boliwii, północnej Brazylii, Peru, Kolumbii, i głównie Boliwii. Z wyglądu i wielkości mogą kojarzyć się z kokosami ważącymi nawet do dwóch kilogramów. Gdy są już gotowe po około roku dojrzewania, spadają na ziemię, otwierając dostęp do „brazylijskiego złota”.

Orzechy brazylijskie - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Orzechy brazylijskie — wartości odżywcze, kcal

W orzechach brazylijskich znajdziemy dużo energii – 659 kcal/100 g. W przeliczeniu na jeden orzech ważący ok. 4 g znajduje się 26 kcal, co jest efektem wysokiej zawartości tłuszczu (67,1 g/100 g). Być może wysoka kaloryczność nie działa zachęcająco do spożywania tych orzechów, ale należy dodać, że przede wszystkim są tu ważne dla zdrowia kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone (m.in.  kwas linolowy, omega-3). Orzechy brazylijskie dostarczają również białko (14,3 g/100 g), węglowodany (2,4 g/100g) oraz błonnik (5,5 g/100 g).

Nie brakuje w nich witamin i minerałów. Szczególnie dużo jest w nich witaminy E, dostarczają również kwas foliowy, witaminę B1 (tiaminę), selen, magnez, fosfor, cynk, i żelazo.

Orzechy brazylijskie — właściwości dla zdrowia

Orzechy brazylijskie świetnie sprawdzą się jako chrupiący dodatek do dań głównych, sałatek, ciast i deserów. Można je też jeść bezpośrednio, jako wartościową przekąskę. Warto po nie sięgać, ponieważ na ich obecności w diecie zyskuje zdrowie.

Wspierają gospodarkę hormonalną

Duża ilość selenu (103 µg/100 g) w orzechach brazylijskich wpływa na prawidłową gospodarkę hormonalną. Selen jest niezbędny do syntezy testosteronu, umożliwia również przekształcenie nieczynnej postaci tyroksyny (T3) w jej postać czynną (T4). Warto wiedzieć, że spożywanie  nawet 1-2 średniej wielkości orzechów brazylijskich pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że dzienne zapotrzebowanie na selen u kobiet, jak i mężczyzn wynosi 55 µg/dzień.

Orzechy brazylijskie - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Wspomagają płodność

Orzechy brazylijskie dzięki dużej ilości selenu pozytywnie wpływają na płodność u mężczyzn. U panów, którzy sięgają po produkty bogate w selen, obserwuje się szybsze i sprawniejsze ruchy plemników.

Dobrze wpływają na układ nerwowy

Dzięki obecności witaminy B1 (tiaminy) i magnezu, orzechy brazylijskie wspierają prawidłowe działanie układu nerwowego. Ok. 100 g orzechów pokrywa dzienne zapotrzebowanie na magnez. Kwasy omega-3, których tu nie brakuje, są niezbędne dla utrzymania prawidłowej pracy mózgu.

Poprawiają profil lipidowy

Badania wykazały, że już jedna większa porcja (20-50 g) orzechów brazylijskich wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL, oraz podwyższenie „dobrego” cholesterolu HDL po kilku godzinach ich zjedzenia.

Chronią komórki przed uszkodzeniami

Orzechy wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Orzechy brazylijskie zawierają dużą ilość witaminy E (5,65 mg/100 g), zwaną witaminą młodości. Witamina E chroni komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dzięki temu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek, a także zapobiega ich uszkodzeniom, co jest istotne w diecie antynowotworowej.

Orzechy brazylijskie - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Mogą pomóc w odchudzaniu

Błonnik obecny w orzechach brazylijskich wspiera proces trawienia i daje uczucie sytości na dłuższy czas, przez co zapobiega podjadaniu.  Orzechy te mają niski indeks glikemiczny = 15, co oznacza, że zjedzenie niewielkiej ilości orzechów nie tuczy, i zarazem pozwala uniknąć wahań poziomu cukru we krwi, które wpływają na odczuwanie silnej chęci na podjadanie. Niski indeks glikemiczny orzechów jest informacją ważną dla osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą czy insulinoopornością.

Orzechy brazylijskie a alergia pokarmowa

Orzechy brazylijskie, podobnie jak inne orzechy,  mogą spowodować reakcję alergiczną po ich spożyciu. Objawy alergii mogą być różne, od  problemów żołądkowo-jelitowych, wysypki na skórze, kataru, po obrzęk w obrębie warg, jamy ustnej i gardła, czy duszności. Alergia na orzechy może spowodować niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, vitapedia.pl