Zdrowie

Odchudzasz się, ale nie widzisz efektów? Przyczyną może być jedna z tych chorób

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
3 września 2017
Fot. iStock/dimid_86
 

Stosujesz dietę, ćwiczysz kilka razy w tygodniu, ale nie widzisz rezultatów? Twoja waga dalej stoi w miejscu (a nawet wzrasta),  a ty tracisz motywację i zaczynasz panikować, bo nie wiesz, co może być przyczyną. Być może cierpisz na jedną z chorób, które utrudniają odchudzanie.

Oto najpopularniejsze choroby, które przeszkadzają kobietom w uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Poznaj najbardziej charakterystyczne objawy każdej z nich. Gdy uznasz, że mogą ciebie dotyczyć, udaj się do lekarza.

Niedoczynność tarczycy

To choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy. Warto szybko zareagować, aby wyrównać ich poziom i zacząć normalnie funkcjonować.

Jakie są główne objawy?

Wysuszona skóra na łokciach i kolanach, obrzęki, wzrost wagi, zaparcia, osłabienie, pogorszenie sprawności intelektualnej. Poza tym wpływa na spadek nastoju i motywacji do życia, więc może przypominać depresję.

Fot. iStock / Mixmike

Fot. iStock / Mixmike

Zespół Cushinga

To zespół objawów chorobowych związany z zaburzeniami hormonalnymi, polegającymi na wytwarzaniu nadmiernej ilości kortyzolu przez korę nadnerczy. Najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym 20-50 lat.

Jakie są główne objawy?

Najbardziej charakterystycznym objawem jest otyłość górnej części ciała, tłuszcz głównie gromadzi się na twarzy i karku. Poza tym zachodzą zmiany skórne np. rumień, infekcje, rozstępy. Pojawiają się bóle stawów i kości oraz ból pleców, który pojawia się nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Do tego wszystkiego dochodzą zmiany psychiczne, objawiające się spadkiem nastroju i odczuwaniem bezpodstawnego lęku.

Zespół policystycznych jajników

Ta choroba dotyka nawet 15 proc. kobiet .Polega na pojawieniu się licznych pęcherzyków w jajnikach, a także nadmiernym wydzielaniu męskich hormonów płciowych, hormonu luteinizującego oraz insuliny.

Jakie są główne objawy?

W wyniku zaburzonej gospodarki hormonalnej pojawiają się problemy metaboliczne takie jak np. tycie w okolicach talii, nadciśnienie, podwyższony poziom glukozy. Może wystąpić nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie. Poza tym zostaje zaburzony cykl miesiączkowy.

Nie lekceważ żadnego z tych objawów. Dzięki pomocy specjalisty twoje życie może znów zyskać na jakości, a ty wreszcie dojdziesz do wagi, którą sobie zaplanowałaś.


Zdrowie

Kiedy czujesz się niewystarczająco dobry, nigdy nie zapominaj o tych sześciu rzeczach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 września 2017
Fot. iStock/portishead1
 

Niektóre dni są lepsze, inne gorsze. Nie na wszystko mamy wpływ, a ostatecznie i tak, najbardziej liczy się to, jak myślimy o sobie i o naszym życiu. Spokój, opanowanie i ufność we własne siły to podstawa, jeśli chcesz radzić sobie z trudnościami codziennego życia. Kiedy brak wiary i przekonania, że jesteśmy w stanie sobie poradzić, gdy żyjemy w poczuciu, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy, z łatwością poddajemy się temu, co najgorsze. Jeśli taki stan trwa wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy i lat, może mieć szkodliwy wpływ na nasze szczęście, zdrowie, relacje z innymi i karierę.

1. Cokolwiek się dzieje, jesteś dokładnie w tym miejscu, w którym powinieneś teraz być

Nawet jeśli wydaje ci się, że cały świat sprzysiągł się przeciw tobie. Nawet jeśli masz już dość powtarzania tego banału, że nic nie dzieje się bez powodu i każda droga prowadzi cię do jakiegoś celu, a każde doświadczenie niesie ze sobą cenną lekcję. Jesteś tu, gdzie powinieneś być. Równiez wtedy, kiedy czujesz, że coś się nie udało lub że uważasz, że nigdy nie osiągniesz celu, przypomnij sobie, że to ty mówisz światu „nie”, a nie świat cię „wyklucza”.

2. Pamiętaj, by być dla siebie dobrym

Nie musisz walczyć z tym, że nie dotrzesz do celu wystarczająco szybko lub tak szybko, jak inni. Z tym, że masz swoje tempo, że czasem idziesz okrężną drogą.  Dopóki w końcu osiągasz to, czego chciałeś, możesz być z siebie dumny. Sam wiesz, ile wysiłku to Cię kosztuje.

3. Nie zawsze możesz coś zmienić, ale zawsze możesz zmienić sposób, w jaki to odbierasz

To, co się teraz dzieje w twoim życiu, to taka „zbiorowa” manifestacja twoich myśli, słów i działań z przeszłości. Bywa, że jest tak trudna, że nie czujesz się wystarczająco dobry i silny, aby się z nią zmierzyć. Nie ma nic złego w tym, że jest ci teraz ciężko. Jeśli uwierzysz, że jesteś wystarczająco dobry, aby zbudować sobie taką rzeczywistość, jakiej pragniesz, poradzisz sobie z każdą sytuacją.

4. Masz prawo do pozytywnego nastawienia

Nie oglądaj się na innych. Nie słuchaj tych, którzy dziwią się, że w tak trudnej sytuacji starasz się zachować optymizm, że jesteś „niemożliwy”. Energia płynąca z pozytywnego myślenia naprawdę może pomóc ci wyjść z każdej opresji.

5. Pamiętaj, że więcej w tobie dobra niż zła

Nie zapominaj nigdy, by skupiać się na swoich mocnych stronach. Zbyt często koncentrujemy się na słabościach. Wymagania społeczne, zwłaszcza wobec kobiet, są takie byśmy byli przede wszystkim skromni. Ale to wbrew naszej naturze. Ważna jest równowaga. Słabości istnieją po to, aby zrównoważyć niektóre z naszych mocnych stron.

6. Zawsze jest jakieś rozwiązanie, a kiedy dotrzesz do celu – nowa ścieżka, nowy cel

Czasem może się ci wydawać, że dotarłeś do końca drogi, że wykorzystałeś wszystkie możliwości, że więcej już nie da się zrobić. To nieprawda. Życie jest dynamiką, zmianą, ciągle tworzy nowe okoliczności. Już za moment, będziesz w zupełnie innym punkcie, niż teraz i będziesz mierzył się z czymś innym. Warunek jest jeden – musisz na to pozwolić.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Zdrowie

9 typów samotnych facetów po 30-tce. Którego właśnie spotkałaś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 września 2017
Fot. iStock/bernardbodo

Trzydziestoletni, samotny mężczyzna to dziś żadna rzadkość. Wiążemy się ze sobą coraz później, założenie rodziny traktując jako „ostateczność”. Chcemy się bawić, robić karierę i żyć bezproblemowo… Grupa trzydziestoletnich singli wciąż rośnie. Jeśli ktoś z tego grona właśnie „wpadł ci w oko”, koniecznie sprawdź, czy odnajdziesz jego portet, w którymś z poniższych opisów :).

1.Pakiet zbiorczy

Wydaje się, że „ma wszystko”. Skończył wyższą uczelnię, uprawia sport, gra na jakimś instrumencie i kocha podróżować. Jest też przystojny, inteligentny i zadbany. „Robi karierę”, ale nie jest pracoholikiem, to rodzinny facet. Do szczęścia potrzebuje jedynie partnerki. I tu właśnie pojawia się problem. Ten ideał ma wymagania, które naprawdę trudno spełnić…

Szuka kobiety, która się do niego dopasuje. Musi być tak atrakcyjna, żeby oglądali się za nią inni mężczyźni, musi być zaradna, musi świetnie organizować życie rodzinne i być fantastyczną kochanką, dobrze gotować, być przynajmniej tak oczytana jak on oraz koniecznie uprawiać jakiś sport.

W sumie nic dziwnego, że „pakiet zbiorczy” jest sam.

2. „Świeżo z odzysku”

To mężczyzna, który bardzo długo spotykał się z jedną partnerką. Byli razem od liceum. Byli razem tak długo, że wszyscy znajomi i rodzina mówili im, że powinni się pobrać. A oni zamiast tego, zerwali. Teraz on się miota, bo tak dawno nie był sam, że zupełnie nie wie „co się z tym robi”. Dużo imprezuje i jest szczęśliwy, ale kompletnie niegotowy na nowy związek. Zagubiony.

3. Facet, który ożeni się z kimś o tym samym kolorze skóry, wyznaniu i poglądach albo rodzice nigdy więcej się do niego nie odezwą

Trudno jest mu znaleźć kogoś, kto zostanie jego życiową partnerką, głównie ze względu na rodziców, którzy wtrącają się we wszystko i do najłatwiejszych nie należą. Kilka razy próbował się zbuntować, ale zrezygnował, kiedy jego ostatnia dziewczyna nie została przez nich wpuszczona do jego rodzinnego domu. Mama stale próbuje znaleźć mu partnerkę. Ona wie lepiej. A on się miota, ale chciałby, żeby się odczepiła i pozwoliła mu żyć po swojemu. I na tym „chceniu” się kończy.

4. Mizoginista

Nienawidzi kobiet, a kobiety nienawidzą jego. Kiedyś, wcześniej, miał o nich lepsze zdanie, ale kilka razy źle wybrał. Może został zraniony, ale wcale nie tak mocno, jakby chciał i jak to przedstawia. Ostatnio przyciąga jedynie partnerki o bardzo niskiej samoocenie i… raczej nie ma na nie dobrego wpływu.

5. Facet, który osiągnął „wszystko” i zbyt wcześnie

Spotykał się kiedyś ze świetną dziewczyną, ale z nią zerwał (jeszcze na studiach) bo … nie miał na „to” czasu. Robił karierę. Dziś ma to, o czym marzył, wyłysiał i przytył. I dotarło do niego, co stracił. Więc chodzi i wzdycha, coraz bardziej rozczarowany kobietami, które spotyka na swojej drodze. I wie, że drugiej takiej to już nie znajdzie…

6. Normalny facet, który nie spotkał jeszcze odpowiedniej dziewczyny i chciałby, żeby wszyscy przestali się nad nim litować

Lubi swoją pracę, lubi swoich przyjaciół i dobrze mu samemu. Nie martwi się tym, że jeszcze nie jest w związku, bo jest pewien, że w pewnym momencie spotka tę „właściwą” dziewczynę i ją poślubi. Nie rozumie, dlaczego znajomi doszukują się w tym problemu, dlaczego rodzice się martwią i dopytują, czy wreszcie „kogoś sobie znalazł”. Docenia troskę przyjaciół i rodziny, ale naprawdę ma dość umawianych przez nich „randek w ciemno”.

7. Agresywnie poszukujący

Nie może uwierzyć, że ciągle jest sam. Szuka tak intensywnie, że jest prawie niemożliwe, żeby znalazł… Zawsze kogoś miał. Od liceum zawsze z kimś się spotykał. A teraz, nagle ma 30 lat i jest sam. Ma cztery profile na portalach randkowych, a kiedy ludzie pytają go, czy jest z kimś związany, mówi, że jest na to zbyt zajęty swoją karierę.

8. Ma wszystko, co trzeba, ale to nie ten

Na pierwszy rzut oka to idealny kandydat na partnera – przystojny, inteligentny, dobrze zarabia… Jest zabawny, wyrazisty i uroczy. Tylko w ogóle cię nie pociąga.. Zresztą, działa tak na większość kobiet. I naprawdę ma dość sugerowania, że „chyba jest gejem”.

9. Kanapowiec

Funkcjonuje w trybie praca – dom. Nic mu się nie chce i czeka, aż to ktoś się nim zainteresuje. Tylko, że nie robi nic, żeby być interesującym. Nie dba o siebie. Trochę go przeraża jego sytuacja, ale nie na tyle, by coś zmienić.


Na podstawie: waitbutwhy.com


Zobacz także

7 typów bólu fizycznego wywołanego przez nagromadzenie negatywnych emocji

Żelki, ciastka, orzechy. Co drzemie w popularnych pojemnikach z żywnością na wagę? Lekarz ostrzega

hashimoto niedoczynność tarczycy

Zatrzymaj Hashimoto… odpowiednią dietą. Z tą chorobą trzeba się zaprzyjaźnić