Go to content

Najtańsza księgarnia internetowa

Wszystko zaczęło się od książek. Pierwszym sklepem, który osiągnął sukces w handlu elektronicznym była księgarnia internetowa, która nie dość, że zrobiła karierę sprzedając książki w sieci, ale także ukształtowała rynek e-commerce oraz zapoczątkowała .com boom lat dziewięćdziesiątych. Księgarnie internetowe do dziś pozostają jednym z najważniejszych sektorów e-commerce. Według badań rynku u nas w Polsce książki, płyty, czy filmy kupuje ponad połowa internautów kupujących w sieci. To czyni u nas z księgarni internetowych czwartą najpopularniejszą kategorią sklepów, ustępującą wyraźnie tylko produktom dla każdego, czyli ubraniom.

Kiedy Jeff Bezos zakładał najsłynniejszy sklep internetowy w historii, rozumiał od razu dwie rzeczy: po pierwsze, że na tym etapie rozwoju e-commerce książki były najlepszym produktem do sprzedaży w sieci, oraz po drugie, że jeżeli jego księgarnia internetowa ma konkurować ze stacjonarnymi odpowiednikami, to kluczowa będzie cena książki. Przez wiele lat pozwalał sobie na straty, byle tylko cena, którą musi zapłacić klient była jak najniższa. Ponad dwadzieścia lat później, kupując w internecie wciąż liczymy na to, że nasza cena będzie jak najlepsza. Tylko gdzie i jak dziś kupić tanie książki? Czym się wyróżnia tania księgarnia internetowa?

Książka i przyjaciele

Na początek może przypomnijmy, że księgarnia internetowa sprzedaje nie tylko książki. W ofercie wielu z nich znajdziemy także e-booki oraz audiobooku, ale też płyty z muzyką i filmami, gry planszowe, materiały piśmiennicze, kalendarze, dzienniki, a często także zabawki i cokolwiek jeszcze sklep sobie zażyczy sprzedawać. Część przedstawionych tu uwag dotyczy także innych towarów nie-książkowych, niektórym, na przykład grom planszowym, które można czasem kupić naprawdę dużo taniej, poświęcimy nawet parę zdań. Jednocześnie książka jako taka sprzedawana jest nie tylko przez typowe księgarnie, ale także przez antykwariaty i serwisy aukcyjne. Tu często ceny są najlepsze, jeżeli obiektem sprzedaży jest książka używana. Aczkolwiek z czasem nastąpiła tak silna dewaluacja cen egzemplarzy używanych, że wiele firm wycofało się z ich sprzedaży.

Tania książka – porównywarki cen

Zdradzę ci tajemnicę: najtańsza księgarnia internetowa to ta, w której znajdziesz którąś z poszukiwanych książek taniej niż gdzie indziej. Bardzo często będzie to inna księgarnia dla każdego tytułu. Tu na pomoc przychodzą porównywarki cenowe. Po pierwsze ceny książek znajdziesz w uniwersalnych porównywarkach cenowych, tych samych, z których korzystasz kupując elektronikę czy cokolwiek innego. Istnieją też wyspecjalizowane porównywarki cen książek. Tu jednak sprawa nie jest oczywista. Bardzo często porównywarki mają niestety ograniczoną listę sklepów, z których pobierają oferty. Niektóre z nich są inicjatywą kilku sklepów, służącą promocji ich ofert. Inne robią wrażenie projektu, który nie osiągnął nigdy pełnej funkcjonalności. W efekcie nasz próba poszukania gdzie nasza książka będzie najtańsza, owocują zaledwie kilkoma wynikami, w tym często jedną z bardziej wszechstronnych porównywarek cen wspomnianych powyżej. Lepiej wygląda sytuacja przy towarach bardziej niszowych, jak gry planszowe – na przykład taki i-szop daje nieporównywalnie lepsze wyniki niż jego książkowy odpowiednik. Lepiej jest też w przypadku e-booków. Jeżeli interesuje cię tania książka elektroniczna to masz do dyspozycji kilka serwisów, które porównują ceny z wielu sklepów internetowych. Są też aplikacje mobilne pełniące tę samą funkcję. Serwisy te pozwalają też na wyszukiwanie audiobooków, ale niekoniecznie serwis, który dobrze ci się sprawdził przy wyszukiwaniu e-booków, będzie równie pożyteczny przy szukaniu audiobooków. To różnie bywa, trzeba poeksperymentować. Na szczęście nie ma tych serwisów jakoś strasznie dużo, można zajrzeć do kilku. 

 

Książka taniej – oferty specjalne i promocje

Inną okazją, żeby kupić książki taniej, są akcje sprzedażowe, wyprzedaże i promocje. Te zdarzają się regularnie na przykład w czarny piątek, przed świętami, czy w czasie dni książki. Warto tylko pamiętać, że promocje w czarny piątek zwykle nie są tak oszałamiające jak się wydaje i lepiej uważać, żeby nie przepłacić, dając się nabrać na czarnopiątkowy hype. Często cena „promocyjna” w czarny piątek jest zwykłą ceną w taniej księgarni internetowej. Jednak poszczególne księgarnie organizują także własne akcje sprzedażowe, podczas których cena bywa lepsza niż w bardziej znane dni wyprzedażowe. Oprócz promocji organizowane są też wyprzedaże, na przykład końcówek nakładów albo egzemplarzy, które zalegały gdzieś w magazynie. Żeby kupić coś taniej, korzystając z takiej okazji, trzeba niestety po prostu śledzić swoje ulubione sklepy. Jeśli kupujesz dużo książek to na pewno jest kilka sklepów, w których robisz to najczęściej i tych właśnie sprzedawców warto śledzić w mediach społecznościowych, gdzie publikują informacje o promocjach i wyprzedażach. Jeżeli szukasz specyficznego typu produktów, jak wspomniane już gry planszowe albo wydawnictw o konkretnej tematyce lub ulubionego autora, to są grupy (na przykład na FaceBooku), w których ludzie dzielą się informacjami o promocjach i okazjach (w tym także w sklepach stacjonarnych). Warto także śledzić ulubione wydawnictwa, bo czasem nowo wydaną książkę można kupić taniej u wydawcy zaraz po premierze, niż później w księgarni. Kupując na wyprzedażach i w promocji warto pamiętać, że podstawą do naliczenia zniżki podanej na stronie sprzedawcy jest cena okładkowa, za którą dana pozycja być może nigdy nie była sprzedawana.

Kupuj taniej – cena to nie wszystko 

Na koszt zakupu składa się cena towaru, który kupujesz oraz przesyłka. Warto mieć to na względzie, bo często najtańsze sklepy internetowe mają jednocześnie najwyższe ceny i najmniej opcji wysyłki towarów. Przesyłka kurierska może kosztować nawet 15 zł co nie jest nieistotną kwotą jeżeli cena książki wynosi 30 zł. Szczególnie jeżeli w innym sklepie nasza książka jest o złotówkę droższa, ale dostępna jest dostawa do Paczkomatu za 10 zł. To często sprawia, że taniej jest kupić książkę w dużej sieciówce, gdzie wprawdzie pojedynczy egzemplarz jest droższy niż w innych sklepach internetowych, ale można odebrać towar za darmo w jednym z licznych sklepów sieci. To jest również argument za kupowaniem na Allegro, które oferuje dostawy w dobrych cenach. Warto także wspomnieć na koniec o książkach obcojęzycznych. Duży międzynarodowy sprzedawca może oferować darmową dostawę na terenie całej Unii Europejskiej i jeżeli nie przeszkadza ci nieco dłuższy czas oczekiwania to taki zakup może wyjść taniej niż kupowanie u polskiego pośrednika.