Go to content

Oczyszczacz powietrza – luksus czy konieczność?

Fot. Pixabay / milivanili / CC0 Public Domain

Na zdrowy tryb życia składa się wiele czynników. Istotne są między innymi aktywność fizyczna, to, co jemy, ile czasu poświęcamy na sen. Jednak często zapominamy, że gwarantem dobrego zdrowia jest przede wszystkim powietrze, którym stale oddychamy. To właśnie ono determinuje nasze samopoczucie: jego czystość wpływa na jakość naszego funkcjonowania i wypoczynku, a zanieczyszczenia powodują wiele dolegliwości, takich jak ból głowy czy senność.

W zamkniętych pomieszczeniach przebywamy w zasadzie większość swojego życia: praca, nauka, wypoczynek po skończonym dniu, sen – wszystko to najczęściej dzieje się wewnątrz budynku. Wypoczywania na świeżym powietrzu nie ułatwia również polski klimat – w jesienne i zimowe popołudnia szybko zachodzi słońce, a nieprzewidywalna pogoda w pozostałej części roku także nie zachęca do regularnego wychodzenia.

Tymczasem naukowcy biją na alarm. Stałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i oddychanie powietrzem pełnym zanieczyszczeń bardzo osłabia układ immunologiczny: powoduje spadek odporności, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła i śluzówki nosa, a także problemy z zatokami. Sytuację dodatkowo pogarsza nieustanna pogoń za tworzeniem budynków, w których nie dochodziłoby do strat energii cieplnej. Efektem tych działań jest wszechobecny „syndrom chorych budynków” – szczelnych jak puszka pomieszczeń, w których nie zachodzi wentylacja i cyrkulacja powietrza, a zanieczyszczenia chemiczne, drobnoustroje chorobotwórcze i alergeny rotują, nie znajdując ujścia. Niemożność wymiany powietrza na świeże powoduje powstawanie szkodliwej dla zdrowia, wręcz trującej mieszanki, z którą nasz organizm podejmuje walkę i niestety – coraz częściej przegrywa. Konsekwencją opisanego wyżej syndromu jest lawinowy wzrost liczby chorób układu oddechowego, takich jak alergia czy jej groźna dla zdrowia odmiana – astma.

W kontekście niepokojących wyników badań istotne staje się pytanie, jakie środki należy podjąć, aby poprawić jakość powietrza, którym nieustannie oddychamy. Rutynowe częste wietrzenie nie zawsze jest przecież wystarczającym sposobem, bo jakość powietrza na zewnątrz, zwłaszcza w miastach, również pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem pozbyć się groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń? Jak zniwelować „syndrom chorych budynków” i pozbawić je szkodliwej dla zdrowia szczelności? Wreszcie jak zneutralizować działanie drobnoustrojów i alergenów, z którymi nasz organizm codziennie podejmuje walkę? W kontekście niniejszych pytań jedynym rozwiązaniem wydaje się być kupno profesjonalnego oczyszczacza powietrza.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Zdecydowanie warto zaopatrzyć swój dom w profesjonalny sprzęt do uzdatniania powietrza. Ale ważne jest, aby kupić ten właściwy: skuteczny i optymalny dla zdrowia oraz domowego budżetu.

Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zadaniem oczyszczacza powietrza ma być pochłonięcie nie tylko grubocząsteczkowych zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki roślin czy fragmenty zwierzęcej sierści. Wartościowe urządzenie musi sobie poradzić również z mikrozanieczyszczeniami, takimi jak drobnoustroje czy wirusy, a także opary budowlane i pochodzące z detergentów, których na co dzień używamy.

Eliminacja wymienionych czynników jest niezwykle ważna, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie uporać się z nimi samodzielnie. Wprawdzie zadaniem śluzówki nosa jest oczyszczanie wdychanego powietrza, jednak nie jest to filtr doskonały. Nos nie oczyszcza powietrza w 100% – wiele substancji i potencjalnych alergenów trafia do naszej krtani i oskrzeli, a nawet przenika do płuc, powodując stany zapalne i nadwrażliwość.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza są najczęściej zbudowane z systemu filtrów – głównie węglowego i HEPA. Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do środka oczyszczacza, a następnie – po przefiltrowaniu – wraca do pomieszczenia. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mają zainstalowane jonizatory i lampy UV, a te najnowocześniejsze wykorzystują technologię wielostopniowej filtracji.

Przykładem takiego zaawansowanego, wielofunkcyjnego urządzenia jest oczyszczacz powietrza AIRCARE. Jego skuteczności nie sposób porównać z możliwościami innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Innowacyjność wynika z zastosowania wielostopniowego systemu oczyszczania powietrza i neutralizacji szkodliwych substancji.

W urządzeniu zostały zainstalowane kolejno następujące elementy:

Filtr wstępny zatrzymuje takie cząstki, jak kurz, sierść zwierząt i większość pyłów.

Filtr HEPA wykonany ze szkła spiekanego ma za zadanie pochłonąć drobne pyły, roztocza, komórki grzybów, bakterii oraz pleśni (skuteczność filtracji pyłów powyżej 0,3 mikrona wynosi 99,9%, grzybów: 70%, a pleśni: 50%),

Filtr węglowy jest zbudowany z aktywnych granulek sprasowanych w tysiące mikropor. Skutecznie eliminuje lotne związki organiczne (m.in. w 80% formaldehydy), zmniejsza stężenie ozonu oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Filtr katalityczny pokryty tlenkiem tytanu jest obecnie najlepszym fotokatalizatorem w procesach rozpadu związków organicznych (np. skuteczność eliminacji bakterii tlenowych wynosi w tym wypadku 70%).

Lampa UV całkowicie niszczy zarodniki grzybów.

Jonizator powietrza przywraca właściwy poziom zjonizowania.

Zastosowanie tak zaawansowanego technologicznie rozwiązania daje gwarancję, że urządzenie przywróci powietrzu właściwe parametry i dzięki temu domownicy będą oddychać mieszanką, która przestanie zagrażać ich zdrowiu, a stanie się dobroczynna dla funkcjonowania całego organizmu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z firmą KLIMAWENT S.A.