Go to content

Problem nadmiernej potliwości. 6 rzeczy, które zagwarantują suche ciało latem

Fot. iStock/fotojog

Choć żar lejący się z wakacyjnego nieba bywa bardzo dokuczliwy, większość z nas chętnie korzysta ze słońca. Niestety wiele osób narzeka na kłopoty z potliwością, obserwując u siebie mokre dłonie i stopy, klejące się do ciała ubrania i błyszczące czoło, które mogą powodować dyskomfort i zniechęcać do wyjść podczas gorących dni.

Nadmierne pocenie traktujemy z wielką niechęcią, robiąc wszystko, aby zapobiec zjawisku. A trzeba pamiętać, że przez pocenie się oddajemy nadmiar ciepła, odparowując wodę z powierzchni skóry, pozbywamy się w ten sposób toksyn. Umiarkowane pocenie się jest  zwykłą reakcją fizjologiczną organizmu, ale jego zaburzenia mogą być sygnałem, że coś dzieje się nie tak.

Kiedy potu jest zbyt dużo

Nadmierne pocenie, które jest bardzo uciążliwe, może wynikać z problemów z funkcjonowaniem nerek, tarczycy, wystąpieniem hipoglikemii, zapalenia wsierdzia, problemami hormonalnymi. Najczęściej powody bywają bardziej błahe – np. zdenerwowanie, wysiłek fizyczny, upał, różne infekcje, ciąża lub okres menopauzy. Nadmierna potliwość dotyczy 1-3% populacji i zazwyczaj jest problemem estetycznym, który wpływa na samopoczucie. Na szczęście jest wiele rozwiązań, po które można sięgnąć, by okiełznać kłopot z mokrą skórą.

6 sposobów na zahamowanie nadmiernej potliwości latem

1. Preparaty apteczne

Zwykłe dezodoranty przede wszystkim maskują nieprzyjemny zapach, ale nie hamują blokowania wydzielania potu. Wyjściem mogą być specjalne antyperspiranty i blokery, które dzięki obecności chlorku glinu lub cyrkonu mogą pomóc w przypadku miejscowej nadpotliwości.

2. Botoks

Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, sprawdzając się także w hamowaniu problemu miejscowej nadmiernej potliwości. Specjalista wstrzykuje botoks w miejscach o wzmożonej potliwości, porażając zakończenia nerwowe dochodzące do gruczołów potowych. To powoduje to blokowanie wydzielania potu, a efekt utrzymuje się od 6 miesięcy do nawet 1 roku.

3. Szczególna higiena

Należy pamiętać, że pot nie ma nieprzyjemnego zapachu — nadają mu go bakterie, które rozkładają go na skórze. Zachowanie higieny jest tu niezwykle istotne, czyli prysznic wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, zmiana ubrań na świeże, stosowanie odpowiednich kosmetyków. Depilacja ciała, także u mężczyzn spowoduje, że problem z przykrym zapachem będzie mniejszy.

4. Zakładanie ubrań z naturalnych tkanin

Syntetyczne tkaniny utrudniają skórze oddychanie i zatrzymują pot pogłębiając problem. Ponieważ nadmierna potliwość predysponuje do zachorowania na grzybicę, należy wybierać materiały przyjazne skórze, niezatrzymujące wilgoci. Obuwie latem najlepiej zakładać odkryte, wykonane z lekkich materiałów, by nie trzymać stóp w skarpetach, pozwalając skórze oddychać.

5. Zmiana diety

Unikanie produktów bardzo ostrych, przypraw, czosnku, kawy, a także alkoholu może pozytywnie wpłynąć na  zredukowanie  potliwości. Powyższe produkty przyspieszają krążenie krwi oraz zwiększają temperaturę ciała, więc pobudzają gruczoły potowe do wzmożonej pracy.

6. Chłodzenie organizmu

Przegrzewanie skutkuje wzmożoną produkcją potu, ponieważ organizm próbuje pozbyć się nadmiaru ciepła. Warto pić dużo wody, przebywać w cieniu, aby odczuć ulgę.


 

źródło: kobieta.wp.plwylecz.to