Go to content

Ocet malinowy na trawienie i wzmocnienie organizmu. Jak przygotować domowy ocet z malin?

Ocet malinowy
Fot. iStock

Ocet malinowy to produkt wykorzystywany podczas przyrządzania potraw, jak i do pielęgnacji urody. Na jego rosnącą popularność wpływa nie tylko smak, ale i właściwości, które służą zdrowiu. Najlepiej jest przygotować ocet malinowy samodzielnie, ponieważ przepis na niego jest prosty, wymaga jedynie odrobiny zaangażowania i nieco więcej cierpliwości. Warto choć raz spróbować tej sztuki, to naprawdę nie jest trudne.

Najczęściej mówi się o occie jabłkowym, jako o alternatywie dla zwykłego octu, który tradycyjnie stosujemy w kuchni. Jest on zdecydowanie zdrowszy i bez kłopotu można przygotować go w domu. Wystarczy odpowiednia dawka cierpliwości i wiedzy, by samodzielnie przygotować owocowy ocet. Co ważne, ocet można przygotować nie tylko z jabłek, ale także z wielu innych owoców czy ziół. Jednym z owocowych octów stosowanych w kuchni to ocet malinowy, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Maliny — małe owoce o wielkim działaniu dla zdrowia

Warto jeść świeże maliny w sezonie i sięgać po przetwory z nich przygotowane, ponieważ te owoce to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. W malinach znajdują się witaminy z grupy B, witaminy C i E. Są źródłem składników mineralnych takich jak: wapń, magnez, żelazo, potas. Dodatkowo w ich składzie obecne są kwasy organiczne, pektyny, garbniki i flawonoidy. Dzięki flawonoidom maliny chronią komórki organizmu przed wpływem wolnych rodników, które je uszkadzają. Z tego powodu jedzenie malin jest polecane w diecie antynowotworowej oraz dla zahamowania przedwczesnych procesów starzenia się organizmu.

Fot. iStock

Co ciekawe, te małe owoce zawierają naturalny kwas salicylowy i benzoesowy, więc działają jak aspiryna: przeciwzapalnie, zwalczają bakterie i działają przeciwgorączkowo. Maliny są chwalone również za  wysoką zawartość błonnika, bo aż 6,7 g/100 g malin, więc pozytywnie wpływają na poprawę trawienia i stanowią doskonałą przekąskę podczas diety.

Jest jeszcze jedna zaleta malin, o której warto wspomnieć. W 100 g malin znajduje się zaledwie 33 kcal, a ich indeks glikemiczny jest równy 25, więc jest niski, przez co polecane są osobom cierpiącym na cukrzycę.

Ocet malinowy — zalety 

Ocet malinowy to naturalny specyfik stosowany w różnych zdrowotnych celach. Podobnie jak owoce, z których jest przygotowywany, zawiera wartościowe dla zdrowia substancje. Ocet ten jest dobrym źródłem polifenoli, które wykazują wysokie właściwości antyoksydacyjne. Ponadto pobudza produkcję enzymów, przyspieszając proces trawienia, oraz nasila uczucie sytości po posiłku. Obniża poziom cukru we krwi, zwiększając wrażliwość komórek na insulinę. Hamuje wchłanianie tłuszczów z posiłku, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Ze względu na działanie ocet malinowy to świetny zamiennik zwykłego octu i warto na stałe wprowadzić go do kuchni.

Fot. iStock/Ocet malinowy

Jak stosować ocet malinowy?

Ocet malinowy można stosować do przygotowania dressingów sałatkowych, marynat, zakwaszania zup. Podobnie jak ocet jabłkowy, ocet z malin można pić po rozcieńczeniu 2 łyżek octu w szklance wody. Taką miksturę należy pić na czczo i przed posiłkami. Nie wolno pić nierozcieńczonego octu, ponieważ może podrażnić przełyk i żołądek, a spożywany regularnie, osłabiać szkliwo zębów.

Można go zastosować jako bazę toniku do twarzy i płukanki do włosów. Domowe kosmetyki z naturalnym octem malinowym odświeżają i odżywiają skórę, pozytywnie wpływają na regenerację naskórka.

Ocet malinowy — przepis

Maliny to doskonała baza do przygotowania domowego octu. Ocet malinowy ma wiele zalet i dlatego warto włączyć go jako dodatek dla zdrowej diety.

Ocet malinowy powstaje dzięki tym samym procesom, które umożliwiają wytworzenie octu jabłkowego. Najpierw dochodzi do intensywnej fermentacji alkoholowej, następnie spokojniejszej, octowej, do której potrzebne są bakterie z rodziny Acetobacter.

Składniki na ocet jabłkowy:

  • ładne, świeże maliny (powinny wypełnić słoik do połowy)
  • przegotowana woda
  • cukier biały lub miód naturalny (na litr wody 4 łyżki stołowe)

Przygotowanie: 

Maliny (najlepiej z własnego sadu lub ekologiczne) poprzebieraj, usuń szypułki, wrzuć do wyparzonego słoja (najlepiej z szeroką szyjką). Zalej je przegotowaną, mocno przestudzoną (ale nie zimną) wodą z rozpuszczonym cukrem lub miodem. Woda nie powinna sięgać wyżej niż do 3/4 wysokości słoika, ponieważ podczas fermentacji jego zawartość może wykipieć. Górę słoika zabezpiecz kilkukrotnie złożoną gazą i przymocują ją gumką recepturką, aby uniemożliwić zabrudzenie nastawu lub wchodzenie do niego np. muszek owocówek, które mogą składać w nim jajeczka. Tak przygotowany słoik odstaw w spokojne i ciepłe miejsce.

Pamiętaj, by pracujący intensywnie nastaw raz dziennie zamieszać wyparzoną drewnianą łyżką, by nie spleśniał. Gdy po kilku dniach nastaw przestanie buzować i piana zniknie, zmieni się też zapach na bardziej octowy, można dać mu spokój. Zazwyczaj po około 4-6 tygodniach od nastawienia octu malinowego nadaje się on już do wykorzystania w kuchni, więc można go przecedzić i rozlać do wyparzonych, zamykanych szklanych butelek.

Fot. iStock/Ocet malinowy

Obserwując proces wytwarzania się octu często można zaobserwować tworzenie się w późniejszym etapie tzw. matki octowej, czyli śliskiej, galaretowatej powierzchni, takiego „korka” widocznego na górze octu. Nie jest to objaw zepsucia, natomiast stanowi to zbiór bakterii kwasu octowego, co świadczy o tym, że proces przebiega prawidłowo. Matka octowa może, ale nie musi się wytworzyć podczas produkcji octu. Taka „matka” dodana do nowego nastawu octu przyspieszy fermentację i zmniejszy ryzyko rozwinięcia się szkodliwych bakterii, które popsują dojrzewający ocet. Osad oraz mętność octu owocowego są dla niego naturalne.

Natomiast gdy na occie nie pojawi się podbarwiony od malin „korek”, a kolorowy (szary, czarny, zielony) kożuszek, taki ocet się popsuł i nie da się go uratować. Nastaw należy wylać, umyć i wyparzyć porządnie słój i powtórzyć powyższą procedurę raz jeszcze. Kolejnym razem na pewno się uda.


źródło:  dietetycy.org.pl