Go to content

Objawy zatrucia smogiem. Sprawdź, po czym poznać, czy się zatrułeś

Objawy zatrucia smogiem
Fot. iStock / MaximShebeko

Jeżeli zastawiacie się, ile w tej całej smogowej aferze jest przesady – można śmiało powiedzieć, że niewiele. Każdy, kto musiał spędzić sporo czasu na zewnątrz podczas alarmów smogowych dla swojej okolicy, miał okazję odczuć to boleśnie na własnej skórze.

Specjaliści alarmują, że długotrwałe narażenie na smog może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

prof. Jerzy Kozielski
„Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach (…) Układ oddechowy broni się przed smogiem na kilka sposobów. Po pierwsze – kaszlem, który ma wyrzucić to, co drażni, po drugie – nasileniem wydzielania śluzu, by chronić śluzówkę. To nie zawsze jest skuteczne, bo o ile śluz zatrzymuje część pyłu, to już rozpuszczony w śluzie kwas i tak będzie drażnił śluzówkę, niszcząc aparat rzęskowy”.*

Ale oprócz tego, co zdarzyć się może w przyszłości, występuję szereg objawów świadczących o tym, że w naszym organizmie doszło do zatrucia.

Jak rozpoznać u siebie zatrucie? Objawy zatrucia smogiem

OBJAWY ZATRUCIA SMOGIEM (0) OBJAWY ZATRUCIA SMOGIEM (2)

Ból głowy – całkiem niedawno zespół badaczy z Chile postanowił sprawdzić, jak poziom zanieczyszczeń wpływa na występowanie migren. Przeanalizowali dane z 7 lat: te dotyczące stanu powietrza w Santiago oraz przyjęć do szpitala i zgłoszeń na izbę przyjęć z powodu bólów głowy i migren. Wynik był jednoznaczny. Za każdym razem, gdy stan powietrza ulegał pogorszeniu, ludzie częściej cierpieli z powodu silnych bólów głowy. Ten objaw występuje prawie natychmiastowo.

Piekące oczy – to również objaw, który zaobserwujemy praktycznie od razu. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na podrażnienie spojówek.

Problemy w skupieniu się i ciężka głowa – gdy oddychamy zanieczyszczeniami ciężej się skupić. Przeprowadzono wiele badań mających na celu potwierdzenie, tej zależności. jedno z nich z udziałem myszy. Dwie grupy tych zwierzaków poddano próbie smogowej – jedna z nich przebywała w warunkach odtwarzający smog, druga oddychała czystym, filtrowanym powietrzem. „Smogowe” myszy dużo gorzej radziły sobie z zadaniami (np. z przejściem przez labirynt) i wykazywały zachowania depresyjne *tak, można to zaobserwować).

Kaszel – objaw oczywisty, bo od razu potrafimy powiązać go z przyczyną. Przy wysokich zanieczyszczeniach, zaczynamy kaszleć praktycznie od razu po wyjściu na zewnątrz. Przy mniejszych stężeniach, kaszel pojawia się zazwyczaj stopniowo.

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – zapylenie powietrza wpływa na podrażnienie śluzówki, a to z kolei powoduje stany zapalne oraz osłabienie naszej naturalnej bariery ochronnej.

Jeśli nie musisz – nie spędzaj czasu na zewnątrz.

Fot. iStock / fightbegin

Fot. iStock / fightbegin


*źródło: pulmonologia.mp.plhellozdrowie.pl